29.07.2010

Chaluha velká, bojovnice z ostrova Runde

Venku prší, je zataženo a já opět pomalu stoupám do onoho příšerného kopce. Naším cílem je vrchol ostrova Runde, tam kde vládne vítr, déšť a chaluha velká, přezdívaná také jako lovec fotografů.

chaluha_Runde_14 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 7. července 2010 3:42:28, Ostrov Runde (Norsko)

chaluha_Runde_04 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2010 18:00:03, Ostrov Runde (Norsko)

chaluha_Runde_12 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 7. července 2010 3:40:16, Ostrov Runde (Norsko)

Ošklivá, nebo hezká
Chaluha velká (Stercorarius skua)
je opravdu velmi zvláštní zástupce ptačí říše, na pohled je poměrně odpudivá a bez výraznějšího barevného zabarvení. Chaluha velká chvílemi působí jako obyčejná slepice, tedy pokud sedí, ale pokud se pokusí ovládnout vzdušný prostor, tak patří mezi opravdové elegány. Jiná situace nastane, pokud brání svoje vlastní teritorium, tak potom opravdu pozor, chaluha dokáže být opravdu hodně zákeřná a hodně nebezpečná, o čemž se přesvědčili určitě všichni návštěvníci ostrova Runde.

chaluha_Runde_01 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2010 17:37:36, Ostrov Runde (Norsko)

Chaluha na cestě, tak pozor
Už jsem skoro nahoře, říkám si unaveně sám pro sebe, poslední část kopce je přímo před námi, tady vládne chaluha. Chaluha si bohužel vybrala to nejhorší možné místo pro svoje hnízdní teritorium, prostě přímo u jediné cesty, která vede nahoru k papuchalkům. Denně tudy procházejí doslova zástupy turistů a chaluhy si mnohdy ani nevšimnou. Chaluha se dokáže přímo mistrně maskovat ve vysoké trávě a snadno tak unikne dychtivým zrakům všech návštěvníků ostrova. Tenhle pár si ale opravdu nevybral dobře, svoje hnízdo se pokouší postavit téměř na cestě a tak nebude jistě dlouho trvat a nějakého chudáka turistu pěkně prožene. Netrvalo to ani moc dlouho a já sám jsem zažil jednu nepříjemnou chvíli, kdy mě chaluha nepřipraveného ze zálohy pěkně vyděsila. Unavený se plazím z posledních sil do kopce, hudba v uších mě nutí přemýšlet o životě a jiných nesmyslech, když v tom najednou mě tmavý, rychle se blížící stín nepěkně vyděsí. Takhle už jsem se dlouho nevyděsil a chaluha mi dává najevo, kdo je pánem ostrova Runde. Nakonec zkušeností s chaluhou mám z ostrova Runde na rozdávání a určitě by to vydalo na celý příběh, ale přeci jen se posuneme o kousek dále a popovídáme si o strastech a slastech fotografování chaluhy velké.

chaluha_Runde_05 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2010 18:00:03, Ostrov Runde (Norsko)

chaluha_Runde_10 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 7. července 2010 04:15:23, Ostrov Runde (Norsko) chaluha_Runde_09 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 7. července 2010 3:49:20, Ostrov Runde (Norsko)

Fotografování chaluhy velké, pozor na hlavu
Pokud se rozhodnete fotografovat chaluhu velkou, máte několik možností, jak ji ztvárnit. Vzpomínám si na svoje první shledání s chaluhou velkou před třemi lety, kdy pršelo, a z kopce se valila hustá mlha. Možná to bude znít divně, ale zdá se mi, že chaluhy byly před pár lety ještě opravdu divoké. Rád bych to uvedl na pravou míru, stále jsou ještě divoké, ale dají se mnohem snadněji fotografovat. Možná je to dáno tím, jakou si ostrov získal oblibu ze strany turistů, kterých je tu každým rokem více a více. Dnes vám úplně stačí se projít po vyznačených stezkách a na nějakou tu chaluhu určitě narazíte. Fotografovat se dá chaluha velmi dobře v letu. Na ostrově najdete chaluhy velké na návětrné straně, a pokud fouká silný nárazový vítr, což je tady poměrně často, tak se dají chaluhy fotografovat velmi snadno. Jiná situace nastane, pokud se budete snažit zachytit chaluhu v jejím typickém bojovém postavení, to už vyžaduje určitou znalost a dovednost se ochotně plížit vysokým a hustým rašelinovým porostem. Poslední a zároveň nejméně atraktivní, je možnost fotografovat chaluhu v její nejčastější podobě, prostě a jednoduše v poloze sedící slepice. Mnohdy stačilo sejít jen pár kroků ze stezky a chaluha seděla na místě jako přikovaná. Rozbalím stativ, pohodlně se usadím a už jen čekám. Jediná možnost jak vyfotografovat chaluhu v jejím typickém bojovém postavení je, když zrovna kolem prolétá kolem jiná chaluha, takže to vyžaduje hodně trpělivosti a také trochu štěstí. Celkově je fotografování chaluhy velké na ostrově Runde poměrně snadné, tedy pokud se nerozhodnete fotografovat chaluhu v protisvětle, tak jako já a kluci.

chaluha_Runde_06 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2010 18:24:14, Ostrov Runde (Norsko) chaluha_Runde_07 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2010 18:06:02, Ostrov Runde (Norsko)

Proklaté ráno, anebo jak na hrátky v protisvětle
Pamatuji si velmi dobře minulý rok, kdy mi kamarád Míra ukazoval jednu velmi zajímavou fotografii chaluhy v ranní světle. Letos mě velmi podobně vydráždil Vašek, který jako jediný měl sílu jít první den po třicetihodinové cestě fotografovat chaluhy velmi brzy ráno. Jeho námaha stála ovšem za to, krásná fotografie letící chaluhy a ještě k tomu v krásném ranním světle. Ranní fotografování na ostrově je opravdu peklo a pro někoho, kdo nezažil ostrov Runde na vlastní kůži, to bude možná těžko pochopitelné. Na ostrově je prakticky všechno obráceně, to už jsem popisoval v minulém článku. Vstává se tady někdy odpoledne, k večeru hurá na kopec na papuchalky, potom se vyškrábat ještě k vrcholu na západ slunce, honem potom dolů na fotografování nočních krajin a ve tři hodiny ráno už zase rychle zpátky nahoru, abychom stihli první paprsky slunce, které právě začínají olizovat sedící chaluhu. Pokud se vám to povede zopakovat pár dní po sobě, tak věřte, že vás to bude stát opravdu hodně moc sil. No co, každý fotograf je přeci svým způsobem trochu blázen a co by neudělal pro výslednou fotografii. Takřka druhý den a bez přestávky to táhneme v kuse a bez odpočinku, ale předpověď počasí na dalších 12 hodin je neúprosná, chtě nechtě musíme ve dvě hodiny ráno vyrazit zase na kopec. Všichni se neochotně a přecpaní z půlnoční večeře vydali z teplé chalupy směrem do boje s příšerným kopcem, o kterém se každému po pár dnech bude zdát i v noci. Jsou dvě hodiny ráno, je příšerná zima, vítr fouká, ale slunce se už začíná pomalu objevovat kdesi pod obzorem. Podle předpovědi by mělo svítat přesně ve 3.30 ráno, což je ta správná doba, kdy se musíme dostat nahoru a pokusit se najít nějakou ochotně pózující chaluhu velkou. Síly už opravdu opouštějí naše unavená těla, ale vidina krásného ranního slunce je přeci jen hodně lákavá. S vypětím posledních sil a v polospánku se vyšplháme až nahoru, kde nás čeká sladká odměna, dva páry chaluhy velké jsou přesně na stejném místě, jako včera odpoledne. Fotografické orgie právě začínají a s východem prvního paprsku slunce zapomínají všichni na hroznou únavu a mačkají spouště fotoaparátů, jako smyslů zbavení.

chaluha_Runde_11 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 7. července 2010 3:51:18, Ostrov Runde (Norsko)  

I takový může být všední den, tedy spíše noc a ráno na ostrově Runde. Krásné chvíle strávené při lovu chaluhy velké, krásného a drsného severského ptáka, který mi delší dobu nedá spát. Jsem rád, že se na ostrov budu moci ještě mnohokráte vrátit, protože mám ještě několik nápadů, jak si chaluhu vyfotografovat. Chaluhy mějte se na pozoru, prozatím sbohem a zároveň na brzkou shledanou v příštím roce, kdy vás bude opět banda šílenců pronásledovat ve vzduchu i na zemi.

chaluha_Runde_03 Chaluha velká (Stercorarius skua) | Great Skua, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: Manual MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2010 17:09:40, Ostrov Runde (Norsko)

Nabídka fotografické expedice na ostrov Runde!

Související články z ostrova Runde:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 29.07.2010

Categories: Nature | 29.07.2010
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

09.12.2010 (17:54)

:cool: žije na suchu nebo u vody ja totiž mám mít referát a potřebuju tu která žije u vody :-( ;-)

04.08.2010 (14:47)

Však už se na to těším jak babka na důchod :-)

03.08.2010 (23:18)

Petr Vaculík: Musím tě pořádně naladit, aby jsi se měl na co těšit.

03.08.2010 (23:17)

Honza: TO je pravda a zase na druhou stranu mám i v dešťi a to není také k zahození :-)

03.08.2010 (23:17)

pirha: Někdy se prostě zadaří ;-)

03.08.2010 (23:16)

Jana Smutná: Děkuji za přání Jani a neboj, vše se naučíš!

03.08.2010 (23:16)

Thomas: jaja bite :-P

03.08.2010 (23:15)

Zdeněk Vališ:Ahoj Zdeňku, děkuji ti moc za milá a povzbudivá slova, tohle opravdu potěší. :-|

30.07.2010 (14:15)

Hele draku ty mě dráždíš pěkně dopředu, než se tam vydáme příští rok :-) Ta třetí od konce je naprosto luxusní!!

30.07.2010 (08:46)

Luxusni fotecky Michal zejmena ta prvni. Je to fakt poradny rozdil kdyz tam to svetlo neni uplne to zmeni celou naladu. Cuzz

29.07.2010 (22:03)

jak dokaze trocha peknyho svetla udelat z hnusnyho ptaka celkem pekny pokoukani:) perfektni prace Michale

29.07.2010 (21:54)

Jak ty to jen děláš Michale, tohle je opravdová krása. Snad jednou budu také jako ty a umět všechny ty kouzla a finesy. Hezký večer a vše nejlepší k narozeninám:)

29.07.2010 (21:42)

To svetelko je božííííííííííííííííííííííí

29.07.2010 (21:30)

Klobouk dolů pane, tak tohle se ti opravdu povedlo! Nemám slov. Světlo a kompozice je úžasná. Michale děkuji za inspiraci, opravdu tě považuju za výborného fotografa. Přeju ti hodně takových světelných parádiček, protože na tohle se nechá opravdu dlouho dívat. ZdeněkAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *