29.04.2010

Jarní průvodce po našich ZOO, tipy na focení

Velmi často se pracovně dostanu do blízkosti některé z našich zoologických zahrad, a pokud to jen trochu časově jde, neváhám s rychlou návštěvou. Tento týden byl mimořádně plodný na pracovní cesty a já se shodou okolností dostal do zoologické zahrady v Praze, Liberci i Dvoře Králové.

Jaro a podzim patří k nejkrásnějším obdobím v roce, zejména potom, když zavítáte za fotografování do některé z našich zoologických zahrad. Mně se to v tomto týdnu povedlo celkem třikrát, a tak bych vás rád seznámil s novinkami v jednotlivých zahradách.

Foto

ZOO, příprava na divočinu
Do zoologických zahrad chodím velmi často a to z různých důvodů, seznámit se důkladně s fotografovaným objektem, vyzkoušet novou techniku a získat praktické zkušenosti s fotografováním zvířat. Vytvořit působivou fotografii v terénu je někdy mnohem snazší, než se pokoušet kreativně fotografovat v některé zoo. Jistě se najdou i výjimky, kde se fotografuje téměř jako v divočině, vzpomínám si například na krásnou zoologickou zahradu v San Diegu, ale o tom někdy jindy. Mám hrozně rád ranní procházky v zoo, kdy tady není přeplněno návštěvníky a já mám dlouhý čas rozjímat a přemýšlet, jak a co fotografovat. Moc dobře si vzpomínám, jak jsem trávil v zoo dlouhý čas a učil se poznávat možnosti svojí techniky, sledovat zvíře v hledáčku, komponovat a při obtížných podmínkách správně exponovat. Určitě to zná moc dobře každý z vás, kdo začínal s fotografováním. Všechny tvrdě nabyté zkušenosti při fotografování v zoo, se vám budou velmi dobře hodit při fotografování v terénu, prostě dokonalá příprava na divočinu.

Foto

ZOO Liberec
Před pár dny jsem měl možnost navštívit po delší době zoo v Liberci. Tuhle krásnou zoo mám kousek od svého rodného kraje a jako malý jsem navštěvoval zoo v Liberci téměř každé prázdniny. Zoo v Liberci se za ta dlouhá léta velmi změnila a od mé poslední návštěvy před pár lety, se dramaticky proměnila v moderní a krásnou zoo. Zoo v Liberci má bohužel jeden velký, a pro fotografa podstatný, hendikep, nedá se tu prakticky moc dobře fotografovat. Tedy fotografovat se dá naprosto všude, jen podmínky jako jsou v ostatních zoo, jsou právě tady velmi složité a vytvořit tady působivou fotografii je téměř nemožné. Určitě se ptáte proč? V zoo není bohužel ani jediná průchozí expozice zvířat, zvířata jsou více či méně oddělena příkopem, plotem, zdí a fotograf je rychle lapen do spáru moderních pastí. Není si možné nikam lehnout, a když už ano, všude vám vadí nějaký ten plot, drát, příkop s další věci, takže fotografování není žádný med. Pokud se někdo do zoo v Liberci vydá, potom doporučuji fotografovat například expozici plameňáků, která je velmi dobře uzpůsobena k fotografování, dále potom venkovní expozice, která navazují na sebe a které obývají mangusty a surikaty. Nejlepší místo na fotografování jsem objevil až skoro u konce zoo, jedná se o Tropický pavilon, kde je možné fotografovat volně létající ptáky a krásné ještěry. Návštěvu Liberecké zoo velmi doporučuji, určitě si tady najde to svoje místečko každý, kdo se rád seznámí s úžasným a rozmanitým životem místní fauny.

Foto Foto

ZOO Safari Dvůr Králové
Afrika v srdci Evropy, naprosto výstižné motto, které láká k návštěvě a prožití nevšedních zážitků v naší nejkrásnější ZOO, tedy alespoň podle mě. ZOO Dvůr Králové (dále jen DK) má naprosto všechno, co si jen běžný návštěvník, zejména potom fotograf může přát. Velké a prostorné venkovní expozice vám velmi snadno navodí pocit vyprahlé africké savany, prostě a jednoduše ráj fotografa. Zoo nabízí spočinout přímo v africké divočině s možností libovolně a dosytnosti fotografovat. Nejzajímavější jsou pro mě nové a průchozí venkovní ptačí voliéry, kde se může fotograf opravdu vyřádit. Je libo čejku, vodouše, tenkozobce, kladivouše, kolpíka a mnohé další zajímavé druhy, potom není nic jednoduššího, nenavštívit jednu z průchozích voliér, které jsou přímo ukázkově vytvořeny a uzpůsobeny k fotografování. Nově zbudovaná venkovní expozice pro lemury, patří k opravdovým skvostům zoo ve DK. Zoo nemá smysl dlouze popisovat, vezměte svoji milovanou techniku a hurá do DK, celý den budete mít o fotografickou zábavu bohatě postaráno.

Foto

ZOO Praha
Zná ji určitě téměř každý, Pražská zoo patří k našim opravdovým klenotům a výjimečným místům, kde se sdruží zvířata z celého světa a vybere si téměř každý. Znám spoustu lidí, kteří tady tráví hodiny a hodiny a stejně nemají dost, zoo v Praze je návyková záležitost. Nemá velký smysl dlouze popisovat to, co je možné v zoo fotografovat, možností je tady opravdu hodně. Každému kdo začíná s fotografování divokých zvířat, bych doporučil nejednu návštěvu, protože tady se máte opravdu co učit. Není návštěvy, abych si odtud nepřinesl nějaký ten hezký a zajímavý snímek, který jsem před tím přehlédl, i když je pravda, že chodím skoro na jistotu.

Foto

Nejvíce na Pražské zoo oceňuji fakt, že tu využijete téměř každé ohnisko. Fotografovat se tady dá velmi snadno za pomoci makroobjektivu i za pomoci dlouhých teleobjektivů, bude jen záležet na tom, který objekt plánujete fotografovat. Pokud zvolíte ten správný čas a správný den, potom se můžete ve společnosti zvířat ocitnout téměř sami. Já sem chodím nejraději ve všední den, velmi brzy ráno a potom později odpoledne, kdy je tu největší klid. Jaro se v zoo probouzí už téměř naplno, záplavu mláďat je vidět téměř na každém kroku, proto doporučuji s návštěvou dlouho neotálet, vybere si určitě každý.

Foto

O zoologických zahradách by se dalo psát neustále, pořád se uvnitř totiž něco děje. Kdo má rád přírodu z blízka a chce si vyzkoušet různé možnosti složitého fotografování v zoo, potom by neměl váhat s návštěvou některé naší zoologické zahrady. Konečně se mi povedlo zpracovat část fotografií z ostrova Texel, proto příště zase něco z naší poslední cesty do Holandska.

Foto

Michal Jirouš | PhotNature.cz 29.04.2010

Categories: Nature | 29.04.2010
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

19.10.2010 (21:54)

:-) nááááááááááááádherny fotky!!!!!!!

30.04.2010 (10:28)

Jakub Dohnal: Ahoj Jakube, přesně jako Dan, vím jaké to je, ale zase já mít zoo za rohem, chodil bych tam pořád, je to super relax a neustálý kontakt s přírodou je super. Měj se

30.04.2010 (10:27)

Daniel Senohrábek: To si piš, že vím. Já koukám z okna na Bezděz a každé léto, když jsou letní bouřky a potom se rozsvítí světlo jako z pohádky a ještě se vypařuje voda.... a já jen čumím doma, dobře to znám :blink:

30.04.2010 (10:22)

Honza: Mě svrbí pořád, ach ten čas ;-)

30.04.2010 (10:13)

Pavel Krátký: Ahoj Pavle, je to focené ve DK, v tom novém výběhu, chce to delší sklo a je to tam super, počkej až budou mít mladé, to bude paráda.

30.04.2010 (10:09)

Kluci maj pravdu, taky to mam za rohem a jdu tam tak max jednou rocne a pritom se tam da nafotit ledasco. Dobrej tip Michal

29.04.2010 (20:53)

No hele kamarade ja teda pudu taky, uz na to myslim dlouho a mam to pred nosem. Vis jak to je, kdyz ma clovek neco za barakem:) Prvni fota je bozi to je super poza:)

29.04.2010 (20:45)

souhlasim chlape, vyfotit neco v zoo je opravdu nekdy hodne tezky a peknou a kreativnou fotku uz vubec. ten skrcenej tmavej lemur je peknej:) asi se zase vypravim do zoo, nejak me svrbi ruce:)

29.04.2010 (20:41)

Ahoj Michale, ta první fotka je super! kde jsi to fotil v Praze? Už se chystám dlouho do Dvora, tak jsem zvědavej, nebyl jsem tam 5 let:(Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *