16.11.2010

Vzducholoď nad Afrikou, revoluce, nebo utopie?

Dnes to bude opravdu malinko z jiného soudku a jsem moc zvědav, co Vy na to? V poslední době jsem dostával velkou spoustu emailů, které se více či méně týkají pouze fotografování. Jeden z posledních emailů od pana Říhy byl poněkud jiný a navzdory všemu mě nakonec zaujal.

Když jsem ho četl poprvé, tak jsem ho jen velmi zběžně prolétl a když jsem se dostal nakonec, tak mi to nedalo a přečetl jsem si ho ještě jednou. Původně jsem ho chtěl okomentovat, ale pak mě napadlo, což takhle to zveřejnit. Po písemném svolení pana Říhy ho v celém jeho znění zveřejňuji.

Moc rád bych všechny poprosil, kdo bude mít zájem, aby se na tohle zajímavé téma vyjádřili, i když se Vám bude zdát nápad pana Říhy jakkoliv  zvláštní a neobvyklý.

"Dobrý den  

Zajímala by mě jedna věc: jak je z Vašich fotografií  patrné, máte Afriku rád... Chtěl bych se zeptat, zda nedisponujete kontakty na někoho, kdo by byl ochoten tomu kontinentu pomoci. CO tím myslím: navrhuji  vzducholoď pro opravdu velké množství lidí poněkud  jiného typu... Mohla by NAD ten kontinent vozit větší množství lidí (až 3000!!), asi tak, jako nyní vozí velká zaoceánská plavidla turisty po přístavech do celého světa. To by mohla být ale jen jedna z velmi mnoha náplní její práce! Protože ji lze realizovat tak, že bude  mít i bazén, a další vybavení hotelového typu, dá se  předpokládat návštěvnost i movitějších hostů... Protože ji lze umístit do jednoho bodu a zde ponechat i prakticky trvale, lze ji využít i jako vysílací bod (jak televize a rozhlasu, ale mobilní sítě a počítačových sítí, tak vysílače GPS atd)  ale také jako meteorologickou observatoř, i sledovací bod při vzniku požárů, které může sama také aktivně likvidovat!

Dále by mohla sloužit k odvozu písku z pouští Afriky a budování  hrází proti vlnám tsunami... Při povodních nebo zemětřeseních  má stejnou či podobnou manévrovatelnost jako vrtulník, ale  mnohonásobně větší nosnost... Stavební práce velkého rozsahu  s ní lze realizovat také... Např. stěhování kompletních mostních  konstrukcí až na místo určení... Mosty pro určité oblasti jinak  nerealizovatelné se potom mohou vyrobit např. u nás a již  hotové usadit na místě... Její velká nosnost umožní ale i přepravovat obrovská množství vody a pomoci tak při místním suchu...  Co je však podstatné: NEPOTŘEBUJE zdroj energie! Pro její provoz postačí fotovoltaika na její střešní části! Ta také přes den dodá dost energie k dobíjení akumulátorů pro moc. Může  také mít jako zálohu sadu větrných elektráren...  Celkové náklady nebudou velké,ale bohužel to vyžaduje investici.

Ta je ale ve vztahu k možnostem projektu opravdu směšná !

Asi Vám nemusím zdůrazňovat, že ji lze použít ne jen pro Afriku. Píšu-li o požárech atd. je logické, že je zde VELKÉ pole využití. Austrálie, Španělsko...   Ale má i další možnosti:
když dojde k výbuchu sopek, nelze se k nim přiblížit letecky.

Touto vzducholodí ANO! A ne jen to: lze takto zabránit šíření popílku do ovzduší mimo postiženou oblast! Jistě Vám nemusím  povídat o hrozbě výbuchu super vulkánu v největším národním  parku USA...     /    Jiným projektem bychom ale mohli zabránit  i tomu...  /    Také je možné, aby vozila obrovská množství LEDU...

Fotografujete Afriku - jaká je NYNÍ... Zatím... Pokud do ní turistiku pustíme tak, jako do jiných částí planety, které k nepoznání změnila, CO z její krásy, majestátnosti, a TICHA zbude? Africká POUŠŤ může  být bohatstvím, které MNOHA oblastem země zachrání život...  Jen dodám: jde o JINÉ řešení! Které nepotřebuje nosný plyn!

Ani jako zdroj energie pro ohřev vzduchu! A nemá "klasický"
doutníkový tvar! Může být dokonce TAK velká, že může mít i vlastní přistávací plochu pro vrtulníky! Takto je možné na její  palubu dopravovat zásoby, posádku, hosty...

JAK dlouho zůstane Afrika aspoň taková, jaká je TEĎ? Kdyby se Vám podařilo někoho najít - napište...    Spěchá...
 
Děkuji, Stanislav Říha (stanislav.riha@centrum.cz)"

 

Zamyšlení nad podobným tématem naleznete třeba tady.

Categories: Landscape | 16.11.2010
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

18.11.2010 (10:30)

Nakonec bratřím Wrightovým se také posmívali a jejich vynález používáme dodnes. Tady asi jede o vynález, jen zajímavý nápad.

18.11.2010 (09:17)

Tak mám pocit že tady někdo začal experimentovat s nějakejma dobrotama :-D :nuts:

16.11.2010 (21:56)

Petr: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

16.11.2010 (21:42)

Supr a řídit by to mohl Aštar Šeran :-DAdd comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *