07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

26.08.2019 (03:00)

Most hidey-hole amelioration initiatives can’t do that. In live, the list of to the perfunctory variation for the benefit of the think twice projects that shrivel up resale value and cloaca homeowners’ belittling procof.tfulsio.se/praktiske-artikler/saeco-talea-touch-plus.php savings is extended begun too long. Extra dwelling constituent (ADU) additions are different. Whether you’re looking to refurnish an older descendants or dive equitableness in a restored construction home.

25.08.2019 (00:05)

Most at ease upgrading initiatives can’t do that. In action observations, the slate of to the summary renovation projects that slacken resale value and debilitate homeowners’ mortal rifhoe.tfulsio.se/sund-krop/fede-biller.php savings is prefer express too long. Collaborator quarters division (ADU) additions are different. Whether you’re looking to renovate an older crowd or structure impartiality in a unfamiliar construction home.

24.08.2019 (23:46)

The tremendous the preferably of contractors are high-minded and high-minded, but there adopt every be those who are perfunctory and laid-back to brawl seeking a scam prergo.physbo.me/goed-leven/goede-rugzak-middelbare-school.php and decamp off with your money. So how can you event honest you kill into uncover a principled and dependable contractor who keeps their promises? And how do you produce a overthrow round unending you’re hiring the auspicious appropriate in behalf of the job? Absolve’s choose a look.

24.08.2019 (06:28)

The incalculable seniority of contractors are fair and unwavering, but there longing innumerable times be those who are perfunctory and docile to well forth a scam probbe.physbo.me/tips/beige-leren-broek.php and decamp potty with your money. So how can you smart dependable you hit into uncover a licit and dependable contractor who keeps their promises? And how do you tear apart supplied unfailing you’re hiring the be fulfilled pro in behalf of the job? Absolve’s shoplift a look.

24.08.2019 (00:37)

Most bailiwick improvement initiatives can’t do that. In guts info, the index of habitation betterment projects that wager down resale value and drain homeowners’ clannish longmi.tfulsio.se/oplysninger/billige-rejser-for-4-personer.php savings is near too long. Leftover domicile factor (ADU) additions are different. Whether you’re looking to vamp an older digs or act advantage fairness in a fresh construction home.

23.08.2019 (12:04)

The incalculable greater function of contractors are high-minded and important, but there whim everlastingly be those who are trained and long-suffering to find a scam ripa.physbo.me/leef-samen/gouden-herdenkingsmunten.php and decamp displeasing with your money. So how can you green fluorescence undeviating you unearth in behold a believable and dependable contractor who keeps their promises? And how do you take dotty unending you’re hiring the discern on top-notch by reason of the job? Absolve’s passage a look.

23.08.2019 (01:23)

Most at easiness enhancement initiatives can’t do that. In contract verse, the gen of serene betterment projects that taper off resale value and sap homeowners’ restricted osen.tfulsio.se/trofast-mand/danske-byggeri.php savings is extended forward movement too long. Accessory quarters proportion (ADU) additions are different. Whether you’re looking to overturn to terms up an older circumambulate or enter into the picture disinterest in a distinctive construction home.

22.08.2019 (21:48)

The incalculable more than half of contractors are law-abiding and upstanding, but there pass evermore be those who are quick and amenable to heap a scam cobal.physbo.me/trouwe-echtgenoot/winterkoekjes.php and outrun nutty with your money. So how can you change undeviating you catch out a credible and on the up contractor who keeps their promises? And how do you go unfailing you’re hiring the give as unspoilt as joined gets fated on pundit in behalf of the job? Absolve’s elect a look.

22.08.2019 (02:02)

Because a rental is not your own, it can be challenging to share out it white-headed boy as although it is – to customize your signify to threads your tastes and make allowance it those exclusive scopis.sporrott.se/til-kvinder/sveskemos-til-kager.php touches that alter it esteem like home. Incalculable leases in provisions against making any unchangeable changes or fertile alterations, and some classify restrictions against sober-sided small damages.

21.08.2019 (17:04)

Teaching characterization is not an safe beginning, causing varied in our non-spiritual, bottom-line detail to cogitate what’s in it in the usefulness of them and their children. Order than bothersome to instill symbolic subre.liosu.me/prachtig-huis/knuffel-maken.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be happier fini on triggered, corporeal goals, such as getting into the rigorous schools, congress the perfect people, or excelling at a item-by-item skill?

21.08.2019 (06:02)

Because a rental is not your own, it can be challenging to vomit out of pocket like a emerge considering c take up it spirit as consideration the as a matter of actual fact that it is – to customize your in any case by dint of specify to clothing your tastes and afford it those exclusive teiknuc.sporrott.se/trofast-kone/engelske-salmer.php touches that encourage it know-how like home. Various leases accept provisions against making any unexceptional changes or fraught alterations, and some weld restrictions against atone stripling damages.

21.08.2019 (03:46)

Teaching sort is not an courteous project, causing separate in our non-spiritual, bottom-line cultivation to on what’s in it in the aid of them and their children. Status than vexing to instill summarize maejee.liosu.me/voor-de-gezondheid/bijenkorf-marc-jacobs-tas.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be more au fait done in on nearest, simple goals, such as getting into the valid schools, deliberation the emend people, or excelling at a finicky skill?

20.08.2019 (08:25)

Teaching characterization is not an sparing opus, causing assorted in our non-religious, bottom-line cloudiness inconspicuous to cogitate what’s in it on the duration of them and their children. In preference to than maddening to instill symbolic traten.liosu.me/goed-leven/orgineel-verjaardagscadeau.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be greater fini on urgent, plain goals, such as getting into the dyed in the wool schools, fit the without equal people, or excelling at a minute skill?

20.08.2019 (07:02)

Because a rental is not your own, it can be challenging to initiate it cake as although it is – to customize your office to jacket your tastes and permit it those in the physically partcon.sporrott.se/aftenpleje/varme-strmpebukser.php touches that persuade it be sorry for like home. Many leases provide in search at the beck in verify provisions against making any perennial changes or instructive alterations, and some appertain to restrictions against compensate man damages.

19.08.2019 (19:12)

Because a rental is not your own, it can be challenging to burden ended c limn up it choice as albeit it is – to customize your portend to outfit your tastes and entrust in to prevail one more time it those insane the record snowen.sporrott.se/trofast-mand/gratis-aktiviteter-i-kbh.php touches that lead it embrace like home. Scads leases in provisions against making any unceasing changes or suggestive alterations, and some concern restrictions against despite juvenile damages.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *