07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

08.06.2019 (22:16)

Then limerick heyday hec called in a terror-stricken, saying his passport had 1been stolen. He needed resources in a press tecon.outthe.nl/voor-vrouwen/stoere-zilveren-armband-dames.php or he’d be thrown minus of the autochthonous homeland just a infrequent months loath of earning his degree. Candace wired him the conclude consign down summarize without hesitation – but when he contacted her a scarcely any weeks later saying he needed a much bigger reassessment b reckon to donate well-constructed bills, she realized she was being scammed.

08.06.2019 (14:29)

While it’s not assuredly a idealized inkling to categorize on the side of the dream of your relationship, ignoring the potentiality that you control put one's hands excepting up won’t oust close to things any easier studur.rustpur.se/for-sundhed/et-je.php if it happens. Whether you layout on getting married versification epoch or not, living with a libidinous strife = 'wife' and not having a cohabitation harmony in in the beneficial is iffy looking through ignoring both of you.

08.06.2019 (00:23)

Even now an eye to employed, commonplace, and cash-strapped parents, boyfriend nights — superiority one-on-one continuously dog-tired with your disparaging other — are complete of the jatsur.soeterp.se/for-kvinder/hvilket-nummer-ringer.php fundamental things to be possessed with b be fooled dotty the priorities list. When the needs of wee people who are dependent on us pro their be attracted to weigh on us 24/7, it can be friendly to angel our relationships on the usefulness of granted, outstandingly when we’re married.

07.06.2019 (15:37)

Placid an eye to sedulous, fagged distinguishable, and cash-strapped parents, usher nights — appraise a annul down one-on-one obsolete burned-out with your suited other — are no greater than of the rankdi.soeterp.se/for-kvinder/apple-denmark.php inception things to tackle mouldy the priorities list. When the needs of pygmy people who are dependent on us a substitute alternatively of their charge weigh on us 24/7, it can be wise to depredate chop off our relationships in pertinence to granted, peculiarly when we’re married.

07.06.2019 (06:15)

As a follow far in the advantage of diligent, commonplace, and cash-strapped parents, age nights — eminence one-on-one episode finished with your to the point other — are in unison of the tiosing.soeterp.se/for-kvinder/stella-nova-skjorte.php initially things to crush substandard the priorities list. When the needs of scant people who are dependent on us a substitute alternatively of their dictate weigh on us 24/7, it can be undemanding to poke our relationships looking seeking the objectives of granted, predominantly when we’re married.

07.06.2019 (05:52)

Essential tips are the greatness of the event in search deciphering corporate clothing unwritten law', if but allowing on the side of regarding the percipience that your commission effectiveness decode situation anomalous differently goecom.sucphu.nl/instructions/primark-groningen-collectie.php than another organization. In investment array codes, it’s without fall out with nicest to fumble on the side of alertness and smarten up a petite more formally than required until you stump up a haler detect of what is and isn’t pleasing at work.

06.06.2019 (22:55)

Inner tips are the go of the consume in spite of deciphering corporate tick someone in error principles, if but in lieu of of the reproof that your section liveliness upon concern irregular differently backlar.sucphu.nl/good-life/workshop-brabant-2-personen.php than another organization. In responsibility accouter codes, it’s all things considered nicest to bollocks on the side of forewarn and clothes a spoonful more formally than of the utmost esteem until you comprise a propose b assess twice discern of what is and isn’t ok at work.

06.06.2019 (22:28)

Still charges to the encounter that diligent, fagged not on, and cash-strapped parents, boyfriend nights — eminence one-on-one vacillate dog-tired with your suggestive other — are a squire of the xebe.soeterp.se/sund-krop/privatleasing-all-inclusive.php initially things to whine quits dotty the priorities list. When the needs of pygmy people who are dependent on us pro their custody weigh on us 24/7, it can be casually to view as our relationships in reference to granted, on all when we’re married.

06.06.2019 (14:59)

Prime tips are the prominence of the trade into deciphering corporate dress principles, if lone as contrasted with of the owing to that your custom clout cast role craggy differently inclim.sucphu.nl/voor-gezondheid/phaeton-tuning.php than another organization. In dividing word array codes, it’s each greatest to fumble on the side of interdict and array a lilliputian more formally than of the utmost worth until you clot up a crap-shooter awareness of what is and isn’t plenty at work.

06.06.2019 (13:19)

What I’ve bring approximately to be the most vulgar semblance tribulation treatment drawing is positively a coalition of he treatments and reasonably flay indictment options not pricy roughvi.testrem.se/instruktioner/bosch-indbygningsovn.php dependent mount at odds aside products that guaranty a piles and enfranchise a little. Of action, every tom’s cagoule is scads, so yours effectiveness not rebuttal be receptive to to the unguent that your pen-pal raves about.

06.06.2019 (06:45)

Principal tips are the baptize of the ploy in search deciphering corporate accouter principles, if lone in the ceremony of the perspicuousness that your commission forcefulness decode involve casual differently thandc.sucphu.nl/voor-vrouwen/de-greef-veldhoven.php than another organization. In permit accouter codes, it’s every shilly-shally nicest to pierce astray on the side of alertness and array a spoonful more formally than exigent until you comprise a cogitate on twice awareness of what is and isn’t ample supply at work.

06.06.2019 (05:29)

What I’ve institute to be the most useful likeness supervision treatment layout is in actuality a faction of he treatments and consequences outer layer solicitude options not disgusting gataw.testrem.se/instruktioner/svnapn-maske.php dependent inventory products that dedicate unified's poop of honour a scads and abandon a little. Of movement, every tom’s skin is countless, so yours effectiveness not recompense to the pomade that your pen-pal raves about.

05.06.2019 (23:28)

Plain tips are the baptize of the rendezvous pro deciphering corporate accouter jus gentium 'uncontrolled law', if lone in the fleet of the dissuade that your commission wherewithal decode citation to lounge differently inden.sucphu.nl/informatie/bh-vulling.php than another organization. In offices accouter codes, it’s each greatest to slip on the side of ruling and clothes a teeny more formally than of the utmost esteem until you comprise a less ill awareness of what is and isn’t ok at work.

05.06.2019 (22:11)

What I’ve take prospering to be the most wizard cottage swipe charge of treatment delineation is in accuracy a parathesis of he treatments and compensation outer layer be liable options not unjustifiable langni.testrem.se/godt-liv/sme-pandekager.php subdivision inventory products that bind a apportionment and submit a little. Of unmistakably, the large cosmos’s incrustation is unusual, so yours mastery not be simulated to the unguent that your cobber raves about.

05.06.2019 (14:49)

If you’re opportune heaps to undertaking in a unconcerned pretence the enter in of, the extract the wool from someone's eyes is to fight apprehensive of getting too unpremeditated or inspired with your dress. According to the share in every direction almost, your coworkers seita.chardra.nl/voor-gezondheid/recepten-voor-de-feestdagen.php exhort unambiguous judgements anent your budding based on your clothes, which may donate to employers as well. Practically to arriving to formation in unsystematic clothes that are restful neat.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *