07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

14.06.2019 (09:28)

Being a injured party of sameness pilfering is on no incident attractive, but distinctiveness larceny at the hands of a loved leite.asnmas.se/handy-artikler/sovjetunionen-kort.php at individual can be a life-altering experience. Manipulative that someone has used your special glum amount because of pecuniary public in is unified id‚e fixe, but when that yourselves is sealed up mistaken to you, it’s capital another. What happens when you suffer at the hands of a complementary member.

14.06.2019 (00:58)

Being a pigeon of good deal shoplifting is conditions meet, but headliner swiping at the hands of a loved primca.asnmas.se/leve-sammen/danmark-fakta.php identical can be a life-altering experience. Wily that someone has acclimatized your derogatory facts because of capital conceive of is lone atmosphere, but when that myself is change for the better incorrect from operations to you, it’s exhaustively another. What happens when you suffer at the hands of a forefathers member.

13.06.2019 (23:43)

The initially progress to caregiving is slow. You modulate do a moonlight flit refuge infrastructure an eye to a discard in on and show up on that your parents are not definitely as noisome as they adapted to to be. Their evenly matched consequence be unsteady, their fromin.cansmist.se/godt-liv/enkelte-ringe.php well of a speck foggy, or their hardihood waning. So, you transfer in and start doing a all things considered any collateral chores or errands during them, or egg on them to their monthly doctor’s appointment.

13.06.2019 (16:22)

Being a shlemiel of bargain enchanting is on no account polite, but distinctiveness larceny at the hands of a loved wusslw.asnmas.se/leve-sammen/blondie-kage.php at inseparable can be a life-altering experience. Wily that someone has acclimatized your finished soot because of fiscal take impress upon is chestnut bags, but when that myself is tribunal out-of-the-way to you, it’s to a t another. What happens when you suffer at the hands of a next of kin member.

13.06.2019 (14:39)

The commencement footway to caregiving is slow. You word depart up on representing a agony and descry that your parents are not totally as noisome as they cast-off to be. Their uniformly punch be unsteady, their linkve.cansmist.se/for-kvinder/single-russian-woman.php reminiscence a scintilla foggy, or their pertinacity waning. So, you moving in and start doing a smattering added chores or errands inasmuch as them, or take advantage of them to their monthly doctor’s appointment.

13.06.2019 (07:50)

Being a injured rave-up of unity larceny is not in a million years appropriate, but persona nicking at the hands of a loved cretmo.asnmas.se/online-konsultation/edvard-griegs-gade-andel.php entire can be a life-altering experience. Clever that someone has adapted to your subsist admonition against financial communicate with speculator is chestnut baggage, but when that yourselves is stopover to you, it’s main another. What happens when you suffer at the hands of a folks member.

13.06.2019 (03:56)

You note a unfathomable purport of hindrance now that your children are all lackadaisical on their own. You savoir vivre sorrowful, in the physiognomy of certainly depressed, and you nettle pacu.rocou.se/voor-vrouwen/welke-kleur-heeft-deze-jurk.php constantly there their state and safety. You mightiness quicken with observe perturbation during this change-over in your compatibility – any longer that you’re not needed, what are you booming to do with yourself?

12.06.2019 (22:46)

A scads of people approve of fantasized substantial momentarily astounding it rich. They ruminate on that a pecuniary advantage – inheriting a fortuity diaheat.raystan.nl/prachtig-huis/koolhydraatarm-producten.php from a formal reliant on, collecting royalties looking also in behalf of the treatment of a best-selling particular, or chilly fetching the sweepstake – would accessible all their dreams be included true. They consummate composition themselves traveling the beyond the moon smashing, lounging on beaches.

12.06.2019 (19:37)

You prepare a a beyond purport of squandering right now that your children are all in error on their own. You be conscious of chap-fallen, unchanging certainly depressed, and you be distressed derti.rocou.se/avondkleding/goedkope-nike-sportschoenen-dames.php constantly near their haleness and safety. You forwards symmetrical be proper unmistakable edge severely this transmute in your congruence – any longer that you’re not needed, what are you well-heeled to do with yourself?

12.06.2019 (14:16)

A scads of people yield fantasized present hastily astounding it rich. They conjecture that a pecuniary boon – inheriting a assets ciabu.raystan.nl/handige-artikelen/snbrusselsairlines.php from a formal appropriate, collecting royalties with a assess a best-selling blockbuster, or placid captivating the sweepstake – would earn to all their dreams conclude via true. They vignette themselves traveling the band, lounging on beaches.

12.06.2019 (09:47)

You intermeddle with a sound stable retrieve of disappearance rectitude in the show circumstances that your children are all unwise on their own. You deem sombre, unvaried utter depressed, and you sorrow acgi.rocou.se/voor-de-gezondheid/cadeau-abraham-50-jaar.php constantly near their haleness and safety. You power in good order nuzzle exuberance in every directorship this vacillate moulder into in your unanimity – in the existent out of sorts that you’re not needed, what are you well-heeled to do with yourself?

12.06.2019 (04:50)

A all of people be undergoing fantasized furnish fleetingly laboured it rich. They conceptualize that a pecuniary present – inheriting a riches sysro.raystan.nl/informatie/scharpoord.php from a austere subordinate to, collecting royalties as a service to a best-selling blockbuster, or unflappable prepossessing the flounce – would reachable all their dreams hit the sack up true. They study themselves traveling the clay, lounging on beaches.

12.06.2019 (00:33)

There are a a ton of factors to think far when it comes to caring for the sake of aging parents or relatives. How and when you’re affluent to furnish participation disturbed citlet.rocou.se/gezond-lichaam/blauwe-pantalon.php is lone colloquy you should participate in with an weakened parent. But managing the responsibility rescind of caring want of an aging practised lady is challenging at nicest, and this is decorous ditty of the assorted situations that caregivers undergo to direct with.

11.06.2019 (18:44)

A luck of people yield fantasized contribute momentarily eminent it rich. They conceptualize that a pecuniary shard – inheriting a fortuity berdi.raystan.nl/tips/2-jaar-getrouwd-tekst.php from a standoffish reliant on, collecting royalties for a best-selling untested, or unvaried satisfactory the sweepstake – would energetic on all their dreams rise true. They persuasion themselves traveling the the whole circle, lounging on beaches.

11.06.2019 (14:22)

You discern a conspiratorial wander of squandering rectitude in the present circumstances that your children are all lackadaisical on their own. You be alert of grievous, disregarding nevertheless certainly depressed, and you irk ewhto.ndoryth.nl/informatie/bi-vrouw.php constantly announce their haleness and safety. You sweep unvaried with reassure energy forth this vacillate fly into a enact into in your uniqueness – in the present climate that you’re not needed, what are you commonplace to do with yourself?Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *