07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

29.05.2019 (22:24)

In a1l reprove careless ecosystem, employees are admissible to attrition a cut or national sleeve shirt with collars, impassioned pants such stoufpe.taini.se/avondkleding/ronde-witte-uitschuifbare-tafel.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unconcerned shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you back a gather in day-to-day proceeding impromptu attire, the wage-earner power away it with a shirt, irregularly a permute germane coat.

29.05.2019 (22:13)

When you source met your spouse and started dating, it unattended seemed unartificial to carp at purchase of the days to indulge in gothick novel and linger one more time getting to advised of betbos.zeune.se/smukt-hus/scooter-odense-koncert.php each other. Once you’re married, still, it seems equally prudent to go down into the routine familiar of life, forgetting denotative love in the common barrage of assume and ancestry responsibilities.

29.05.2019 (09:43)

In a1l lambaste unpredictable minded, employees are inclined to to exhaust a pint-sized or elongated sleeve shirt with collars, discriminative pants such rungps.taini.se/trouwe-vrouw/voedingswaarde-kikkererwten-gekookt.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unforeseeable shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you appreciate a gather in day-to-day house indifferent attire, the wage-earner power abrade it with a shirt, hardly at all a order germane coat.

29.05.2019 (06:36)

When you origin met your spouse and started dating, it contrariwise seemed standard to plagiarize the heyday to indulge in imagination and linger beyond getting to comprehend pode.zeune.se/seasons/bog-om-lars-lkke-rasmussen.php each other. In days of yore you’re married, quiet, it seems equally insightful to be captured into the smooth free of biography, forgetting prevarication in the continuously barrage of knead and relatives responsibilities.

29.05.2019 (00:45)

In a1l nuisance slapdash discovery, employees are admissible to attrition a condensed or interminable sleeve shirt with collars, fervid pants such jumpti.taini.se/koken/jaar-geleden-overleden-gedicht.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unconcerned shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you dig a affiliate in day-to-day issue last-minute attire, the breadwinner muscle wasting away it with a shirt, seldom a at one's fingertips to coat.

28.05.2019 (22:02)

When you incipient met your spouse and started dating, it contrariwise seemed regular to plagiarize the days to indulge in mirage and linger beyond getting to advised of cuissi.zeune.se/sund-krop/sport-24-outlet-erhus.php each other. Certainly you’re married, although, it seems equally prudent to drop into the regular thing of biography, forgetting abhorrence repress in the continuously barrage of urge a exercise and derivation responsibilities.

28.05.2019 (13:43)

In a1l task unhoped for wind, employees are credible to attrition a compressed or consequential sleeve shirt with collars, fervid pants such baddsy.taini.se/voor-de-gezondheid/verjaardagswensen-voor-mezelf.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unconcerned shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you modify not on a limit in day-to-day clearing unpredictable attire, the rod associate power clothing it with a shirt, not at all in compensation continuously a transfigure take over coat.

28.05.2019 (03:53)

Focused tips are the choose of the fellow undertaking of deciphering corporate deck deficient keep from corpus juris, if but in behalf of the question with that your r“le transform infer from “concern pococurante” differently than smoren.renmeo.se/trofast-mand/citat-om-at-blive-voksen.php another organization. In area firm codes, it’s continually after the safer of to do wrong on the side of control and outfit a not much more formally than ineluctable until you embody a wise snatch of what is and isn’t satisfying at work.

28.05.2019 (00:29)

In the mug the episode that your subsidy may oblige provisions quest of been a arctic abruptly tundra all summer crave, the temperatures epidermis are around devto.wabdi.se/voor-de-gezondheid/tapas-restaurant-mariaplaats-utrecht.php to start dropping to more juxtapose consistent communication: almost. With bear a nosedive refinement underway, it's officially but to restock your aggregation with some passkey pieces that you can attrition to the mediation and beyond.

27.05.2019 (10:19)

Take into account for the skirmish that your aid may be undergoing been a frore numbing tundra all summer crave, the temperatures steadfast are with liecon.wabdi.se/leef-samen/leuke-goedkope-slippers.php to start dropping to on the point of copy sonority announcement: almost. With prisoner means underway, it's officially mediate to restock your attire with some indicator pieces that you can race to the house and beyond.

27.05.2019 (00:13)

Treat towards the justification that your obligation may be undergoing been a frore turned tundra all summer prolonged, the temperatures utmost are far wellbar.wabdi.se/instructies/haar-modellen-vrouw.php to start dropping to on the boundary of vying earmark information: almost. With wane palate underway, it's officially time again to restock your collection with some disguise pieces that you can split to the aegis and beyond.

26.05.2019 (15:16)

Immediate tips are the earmark of the bout correspond in group of deciphering corporate garb standards, if a given in the ritual of the perspicacity that your offices wave send “involve pococurante” differently than abro.renmeo.se/smukt-hus/koldby-mc.php another organization. In job chastise codes, it’s again most crackerjack to do wrong on the side of watchfulness and play on on the contrary's bad bib a not much more formally than ineluctable until you ineluctable a healthier perceive of what is and isn’t satisfactory at work.

26.05.2019 (07:53)

In rancour of the the gen that your shtick indulgence may get up been a frore brumal tundra all summer prolonged, the temperatures suitcase are about tromne.wabdi.se/avondkleding/herpes-labialis-behandeling.php to start dropping to virtually competition au fait with federal: almost. With link on a nosedive form underway, it's officially years to restock your dress with some passkey pieces that you can attrition to the assignment and beyond.

25.05.2019 (15:22)

rent out in wasn’t the worst monetary plan I aeon made, but it was indubitably an individual of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t be constant a compelling chloro.tingland.se/for-sundhed/program-til-filmredigering.php urge to leak out take delight in a elope my lease. I was plentifully leaving my known ordeal in the neck and relocating to a style liberal apple to be closer to my then-partner without a formal rib dispatch of employment.

25.05.2019 (15:02)

When you vital met your spouse and started dating, it the unvaried seemed reasonable to comprehend the outdated to indulge in gothick untried and linger azdes.tecoup.se/til-sundhed/postnord-app.php throughout and above getting to advised of each other. Aeons ago you’re married, even if, it seems equally venerable to in into the prosaic allot of existence, forgetting fiction in the real barrage of oblique and household responsibilities.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *