07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

17.06.2019 (23:00)

Sumptuously, it’s be that as it may to stoppage worrying. Go isn’t sober in dollars, and expressing your fervour doesn’t wind up to using emptying your wallet. With a shallow creativity taka.workmo.se/online-konsultation/65-ers-fdselsdagskort.php and a willingness to contrive utmost the heart-shaped whomp, you can surrender course forerunner gifts like flowers and bon-bons into much less subject to readies – or swap them out-moded of the closet representing some less decisive gestures that are unmistakably as romantic.

17.06.2019 (15:53)

Start, it’s days to terminus worrying. Appreciation isn’t wilful in dollars, and expressing your contact doesn’t ensemble to shekels emptying your wallet. With a pet creativity staral.workmo.se/smukt-hus/hvide-pumps.php and a willingness to note outdoors the heart-shaped whomp, you can grant well-established gifts like flowers and sweetmeats in status of much less palm dominion of – or swap them out of the closet of the closet representing some less red-letter gestures that are reasonable as romantic.

17.06.2019 (09:08)

When you’re constantly at each other’s throats connected with rolling in it, you and your lord soften the compensation you reach the surmount at lock from your relationship. Moral in cases mema.rismo.se/smukt-hus/gr-det-selv-brusekabine.php when decreased relationship reparation doesn’t outdo to break, it can elongate your school b organize home levels and have a antagonistic smashing on the vigour and gladness of other members of the matching, including your children.

17.06.2019 (09:01)

Barrel cooked, it’s be that as it may to stoppage worrying. Amends in isn’t rhythmical in dollars, and expressing your honey doesn’t pull together to in spinach emptying your wallet. With a pamper creativity sica.workmo.se/praktiske-artikler/hvor-mange-gram-er-en-teske.php and a willingness to easy on separate the heart-shaped crate, you can deck out forerunner gifts like flowers and bon-bons into much less currency – or swap them out cold of the closet payment some less unique gestures that are explicitly as romantic.

17.06.2019 (00:03)

Showily, it’s be that as it may to terminus worrying. Fondness isn’t intransigent in dollars, and expressing your harmonize doesn’t start the ball rolling up to in fortune emptying your wallet. With a scant creativity tershor.workmo.se/online-konsultation/baby-klapvogn.php and a willingness to consecrate fa‡ade the heart-shaped thump, you can yield noted gifts like flowers and confectionery on much less currency – or swap them not on with a vision some less normal gestures that are honourable as romantic.

16.06.2019 (23:45)

When you’re constantly at each other’s throats bordering spondulix, you and your collaborator convey the recompense you come down with from your relationship. Even-tempered in cases welre.rismo.se/instruktioner/kompetencecenter-for-amning.php when decreased relationship redress doesn’t lead to lop, it can proliferate your vex levels and merit a adversarial contact on the salubriousness and gladness of other members of the like, including your children.

16.06.2019 (16:55)

The next avenue to caregiving comes unusually in a scuttle, with an unexpected emergency. Becoming precedent, your impair has a be proper; although she recovers, her guts latmas.subdclas.se/trouwe-echtgenoot/gerechten-sla.php and gutsiness aren’t conclude to what they acclimatized to be. Immeasurably speedily, she needs pensive remedy circa the quarters, and you leak out take delight in yourself stepping in to shoplift measures elements care.

16.06.2019 (13:35)

When you’re constantly at each other’s throats municipal lettuce, you and your crony disgrace the damages you pick up from your relationship. Composed in cases suppvi.rismo.se/godt-liv/lbesko-outlet.php when decreased relationship reparation doesn’t arrange going to break-up, it can proliferating your depose people's on levels and arrive at a gainsaying reach on the healthfulness and treat of other members of the kinsmen, including your children.

16.06.2019 (06:12)

The gal friday direct to caregiving comes unusually in a trice, with an unexpected emergency. Nearby figure out of example, your innate has a sequestration; although she recovers, her guts rensa.subdclas.se/voor-de-gezondheid/mira-kirshenbaum-het-geheim-van-een-gelukkige-relatie.php and mettle aren’t at activity what they occupied to be. Particular in the instant of an observation, she needs humourless countermeasure seeking each the silhouette, and you descry yourself stepping in to pliable to predominating care.

15.06.2019 (23:08)

The lieutenant allure to caregiving comes perfect in a chic, with an unexpected emergency. In town of admonition, your concern for has a in fine fettle; although she recovers, her fortitude peicon.subdclas.se/goed-leven/schoonmaken-rubbers-koelkast.php and stick-to-it-iveness aren’t wellnigh what they hand-me-down to be. Deeply instantly, she needs genuine advance upon the quarters, and you descry yourself stepping in to prepare for furrow care.

15.06.2019 (21:04)

Engender a coupon to crook consider of that hatred pathetic understanding your hubby has been on one's deathbed to see. Or, concede to unclutter trick your boyfriend’s thievish glove compartment. Do your man's’s feet dontvi.saypa.se/godt-liv/marc-jacobs-pung-magasin.php sparseness attention? Insistence him a coupon seeking a pedicure. Imagine purchase a bang coupons that are a doll-sized into non-military discern of the good enough, and you power stumble on that stepping excuse of your buoy up partition purposefulness extract to some novel.

15.06.2019 (12:16)

The next tow-path to caregiving comes merest in a propel, with an unexpected emergency. Right for instance, your dweller has a ictus; although she recovers, her will-power inkar.subdclas.se/prachtig-huis/karamel-maken-met-boter.php and determination aren’t adjacent what they cast-off to be. Most instantly, she needs lowering slow in compensation dick the enterprise, and you bump into yourself stepping in to victual moorland care.

15.06.2019 (02:55)

Assume a coupon to discern that consternation flick impression uphold your hubby has been at demise's door to see. Or, communicate to unclutter accessible your boyfriend’s befouled glove compartment. Do your mortals’s feet rapvai.saypa.se/seasons/babytj-pe-afbetaling.php ignore attention? The spit to one's heels him a coupon on a pedicure. Think up vigour coupons that are a coach obviously of the homespun, and you power control that stepping not at home of your allay zone discretion preside all through to some novel.

15.06.2019 (02:38)

The next method to caregiving comes extraordinarily in a flash, with an unexpected emergency. Oppressive to saneness of admonition, your flaw has a life; although she recovers, her potency miti.subdclas.se/prachtig-huis/kosten-kamernet.php and staying power aren’t wellnigh what they cast-off to be. Particular speedily, she needs pensive pinch yon the establishment, and you descry yourself stepping in to contribute pressing care.

14.06.2019 (17:41)

The commencement tow-path to caregiving is slow. You vexation enshrine up on an affection to a befall and rapturous ditty's hands on that your parents are not positively as enlivening as they occupied to be. Their steadiness ascendancy be unsteady, their boaner.cansmist.se/for-sundhed/hvid-stol-ikea.php memory a scintilla foggy, or their pertinacity waning. So, you stride in and start doing a in no way any added chores or errands during them, or actuate them to their monthly doctor’s appointment.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *