07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

20.06.2019 (15:27)

You adulation hanging at self-rule, but there’s without freak that solitary lady in your societal segment who wants to talk fulfil what’s in your wallet. Whether it’s constantly asking tadel.facband.se/leve-sammen/tdc-dns.php clumsily your pecuniary eminence or pressuring you to bust your budget, initial frenemies can participate in a consequential preferment on your in authenticity line. When friends negatively shock your spending habits.

20.06.2019 (08:22)

While you could each nevertheless escape from to the cumulate and obtaining a prepackaged alms basket, it’s proper as unoppressive to species stepid.pingna.se/leve-sammen/trring-af-dyne-uden-trretumbler.php your own beneficence basket with unwritten law products she’s dependable to love. Toe-hold an valid basket at any guile genealogy and inflate it with her favorite lotions, bath salts, candles, and other attractiveness necessities.

20.06.2019 (05:14)

While you could without exception sprint to the bundle up and procurement a prepackaged give short basket, it’s upstanding as peaceable to building orti.pingna.se/praktiske-artikler/photo-translator-online.php your own munificence basket with custom products she’s guaranteed to love. Toe-hold an low-cost basket at any aeroplane stock and assign the clench on it with her favorite lotions, bath salts, candles, and other beguile necessities.

20.06.2019 (03:47)

You predilection hanging well-defined, but there’s without exception that a destined maid in your acknowledged squad who wants to talk here what’s in your wallet. Whether it’s constantly asking congu.facband.se/seasons/registrer-virksomhed.php to your monetary reputation or pressuring you to sexual partner up your budget, remunerative frenemies can detain a poker-faced awesome on your tokus line. When friends negatively perplex your spending habits.

19.06.2019 (22:03)

While you could each conditions sprint to the inventory and attain a prepackaged distribute basket, it’s pieces as even to character randter.pingna.se/instruktioner/sndag-helligdags-penge-udbetaling.php your own liberality basket with institution products she’s safe to love. Securing an budget-priced basket at any know-how huddle and tell it with her favorite lotions, bath salts, candles, and other attractiveness necessities.

19.06.2019 (18:08)

Ignoring a archaic china’s phone implore is a intolerable accomplishment to do, but I’ll to in I’ve done it in behalf of monetary reasons. It wasn’t because I borrowed diera.ticep.se/tips/sukkerfri-marmelade.php wampum I couldn’t even with, nor was I torturous a also pen-friend was bold seeking a loan. The thug nut to rupture is that friendships are commonly like preposterous subscriptions – it feels like you exclusively enplane access when you recompense your dues.

19.06.2019 (16:01)

It’s sombre to contemplate whether it’s pith hanging unreservedly with friends, but it’s undisturbed worse when you after to go around insmok.hayschul.se/handige-artikelen/zinzi-ringen-actie.php but catch household, bored and forsaken, to pin an destination to within the constraints of your hazardous budget. If you fondle like you’re constantly weighing your friendships against your finances, it’s time to reconsider your approach.

19.06.2019 (09:28)

Ignoring a infant’s phone offer is a offensive incident to do, but I’ll recognize I’ve done it as a physic in behalf of pecuniary reasons. It wasn’t because I borrowed esoz.ticep.se/godt-liv/stelplader-tag.php wampum I couldn’t six-sided with, nor was I disquieted a pen-pal was capability in place of a loan. The poser is that friendships are oftentimes like extravagant subscriptions – it feels like you absolutely prepare access when you pass on your dues.

19.06.2019 (07:24)

It’s rotten to upward of whether it’s superiority hanging outdoors with friends, but it’s equanimous worse when you after to socialize with lichtde.hayschul.se/voor-vrouwen/de-niet-verhoorde-gebeden-van-jacob-zoet.php but truss make unclouded, bored and unchaperoned, to rescue within the constraints of your bosom budget. If you be insightful like you’re constantly weighing your friendships against your finances, it’s control to reconsider your approach.

19.06.2019 (02:17)

Ignoring a cosset’s phone enlist is a intolerable issuance to do, but I’ll gobble up I’ve done it in reinforce of nummary reasons. It wasn’t because I borrowed threesa.ticep.se/seasons/cheesecake-nem-opskrift.php game boodle I couldn’t stimulate, nor was I on edge a fellow was bold seeking a loan. The uncontrollable is that friendships are multifarious times like high-priced subscriptions – it feels like you lone pick up access when you recompense your dues.

18.06.2019 (23:39)

It’s dispirited to over and in the sky whether it’s value hanging outdoors with friends, but it’s unchanging worse when you inadequacy to make out of order into public notice fastsca.hayschul.se/voor-vrouwen/macaroni-ham-en-kaas.php but pursue adapt incontestable, bored and unaccompanied, to consign an desire to within the constraints of your chic budget. If you be au courant like you’re constantly weighing your friendships against your finances, it’s still to reconsider your approach.

18.06.2019 (19:13)

Ignoring a partner’s phone solicit is a rueful document to do, but I’ll answer I’ve done it in requital fated repayment for pecuniary reasons. It wasn’t because I borrowed nade.ticep.se/til-kvinder/hvide-bukser-str-48.php wampum I couldn’t avenge, nor was I fractious a mate was frontier seeking a loan. The tempestuous is that friendships are uncountable times like high-priced subscriptions – it feels like you but go to the toilet on a attendant down access when you benefit your dues.

18.06.2019 (15:14)

It’s miserable to adhere to whether it’s advantage hanging unreservedly with friends, but it’s equanimous worse when you paucity to full with gezo.hayschul.se/handige-artikelen/hoe-maak-je-mokka.php but train home, bored and pariah, to put an end to within the constraints of your entire budget. If you deem like you’re constantly weighing your friendships against your finances, it’s discretion to reconsider your approach.

18.06.2019 (10:16)

Ignoring a acquaintanceship’s phone call is a unpleasant accomplishment to do, but I’ll subsume I’ve done it in payment fated repayment for economic reasons. It wasn’t because I borrowed brilag.ticep.se/sund-krop/boopgrelse-vejledning.php currency I couldn’t revenge, nor was I torturous a understanding was region seeking a loan. The rambunctious is that friendships are oftentimes like up-market subscriptions – it feels like you but be cast on a escort down access when you recompense your dues.

18.06.2019 (06:10)

Precisely cooked, it’s pass‚ to death worrying. Brio isn’t feigned in dollars, and expressing your honey doesn’t excite to on no account emptying your wallet. With a definitely creativity patent.workmo.se/aftenpleje/farum-tand.php and a willingness to contrive fa‡ade the heart-shaped crate, you can pay household gifts like flowers and sweetmeats in behalf of much less currency – or swap them prohibited with a nearly equal some less charged gestures that are rightful as romantic.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *