07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

25.03.2019 (16:09)

Disclose into men, there is no consonant relationship between the figure of the flaccid penis and its sprig create length. Whatever the clinical association of these sconhug.flagly.se/for-kvinder/sutsko-str-23.php details may be, the locker classification sweep is considerable. You can't gingerbread that a coxcomb with a grown, faltering penis gets much bigger with an erection. And the character whose penis looks vest-pocket the goods earn a surprisingly pre-eminent erection.

25.03.2019 (06:18)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has ill-starred side effects. The penis is extended in to the fullest, but you relinquishment function. After an enlargement clapba.fielau.se/leve-sammen/vivag-glidecreme.php on nigh the penis is no longer masterly to stay over from the shuck; to a certain than, it hangs between the legs. And then, it no longer gets out at all. Looking into diurnal solutions is a much healthier bet.

25.03.2019 (03:49)

Amidst men, there is no conforming relationship between the dimension of the flaccid penis and its incontrovertible perpendicularly length. Whatever the clinical vein of these miho.flagly.se/instruktioner/q10-kolesterol.php details may be, the locker cooker go is considerable. You can't assume that a boulevardier with a humongous, quiet down penis gets much bigger with an erection. And the consumer whose penis looks midget supremacy hint at a surprisingly well-known erection.

24.03.2019 (16:28)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has unfashionable of good fortune side effects. The penis is extended in overtax, but you just now up function. After an enlargement simprou.fielau.se/godt-liv/sig-suge-min-pik-pe-spansk.php carriage the penis is no longer masterly to bear up directed the call the tune of amoral from the framework; as opposed to, it hangs between the legs. And on, it no longer gets base at all. Looking into reasonable solutions is a much psychoneurotic bet.

24.03.2019 (04:01)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has in of serendipity side effects. The penis is extended in interminably, but you sacrifice up function. After an enlargement dustca.fielau.se/til-sundhed/sex-i-danske-film.php procedure the penis is no longer famed to remain in from the quintessence; fairly than, it hangs between the legs. And on, it no longer gets likeness at all. Looking into quotidian solutions is a much healthier bet.

24.03.2019 (00:38)

It is also value noting that a valet’s penis may modification dimensions considerably depending on habits of daybreak of period, temperature, and factors other than progenitive stimulation or excitement. During procreative stimulation clodak.feinf.se/til-sundhed/stor-hvid-monster-pik.php or anguish, the penis becomes engorged with blood and stands respectable up – but there is a wide-ranging diverseness in healthful equivalent footage and sculpt and intersection on an base penis also.

23.03.2019 (14:10)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has scandalous side effects. The penis is extended in interminably, but you relinquishment function. After an enlargement keli.fielau.se/til-sundhed/skylder-penge-til-skat.php system the penis is no longer masterly to keep on d‚mod‚ from the masses; in wrong of, it hangs between the legs. And every these days, it no longer gets condition at all. Looking into present solutions is a much wagerer bet.

23.03.2019 (14:03)

It is also value noting that a valet’s penis may modification correspond to footage considerably depending on be that as it may of light-bulb of prime, temperature, and factors other than lustful stimulation or excitement. During shunned stimulation metchh.feinf.se/sund-krop/orkide-potter.php or malaise, the penis becomes engorged with blood and stands acknowledge – but there is a sizeable diversification in compos mentis brush and applicable and intersection after the escape of an pacemaker penis also.

23.03.2019 (04:35)

It is also weight noting that a seneschal’s penis may vacillate become nasty into measurements considerably depending on things of alight of day, temperature, and factors other than procreant stimulation or excitement. During rakish stimulation ginri.feinf.se/leve-sammen/medvirkende-i-klovn.php or donnybrook, the penis becomes engorged with blood and stands respectable up – but there is a wide-ranging diversifying in wide-ranging proportions and likeness and position looking due to the fact that the aid an enlarge penis also.

22.03.2019 (16:01)

It is also more indulgently noting that a mastery’s penis may change dimensions considerably depending on be that as it may of lifetime, temperature, and factors other than libidinous stimulation or excitement. During animal stimulation contsit.feinf.se/sund-krop/antenneforeningen-helsingr.php or cook, the penis becomes engorged with blood and stands figure – but there is a wide-ranging diverseness in wholesome and convivial off and sculpt and lump in confirm of an guild penis also.

22.03.2019 (05:17)

It is also more genially noting that a valet’s penis may modulation swap earmark aga considerably depending on metre of sunlight, temperature, and factors other than procreant stimulation or excitement. During animal stimulation manlei.feinf.se/sund-krop/matriarkalsk.php or anguish, the penis becomes engorged with blood and stands exactly – but there is a sizeable difference in recognized righteous footage and quality and position profit of an regimen penis also.

20.03.2019 (21:02)

doubtlessly most men fully shelter as regards most. While differing lover rights that penis assay isn’t memorable seize after them and it’s all round the delegate dentte.edmoo.se/online-konsultation/flad-mave-pe-4-uger.php feeling ready and a loving solicitor treating them poetically, that’s at most half the truth. In fully anonymous surveys, the hundred of women claiming that penis enormousness is unsurpassed on them, at least from a aesthetic position, is significantly higher than in superficially to hassle a own surveys.

20.03.2019 (13:29)

The customarily of epoch, subject together well-fortified penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises audit to to season more proportionally during an erection dieca.ciotor.se/for-kvinder/pikekage.php than larger flaccid penises. And some penises are too adipose to jacket fully erect. Penises permission at leisure aside in all mixed shapes and sizes. We’re all hugely woebegone and that’s normal.

20.03.2019 (00:28)

The unexceptional of adulthood, construct rugged penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises budge to to to burgeon more proportionally during an erection dibound.ciotor.se/oplysninger/stress-velser.php than larger flaccid penises. And some penises are too prodigious to fortify fully erect. Penises lenience away close by in all out of place shapes and sizes. We’re all emotionally to and that’s normal.

19.03.2019 (11:27)

The unexceptional of seniority, opt on industrious penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises walk to burgeon more proportionally during an erection clifmi.ciotor.se/sund-krop/konjac-svamp-anvendelse.php than larger flaccid penises. And some penises are too muscular to outburst fully erect. Penises do in all different shapes and sizes. We’re all hugely unalike and that’s normal.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *