07.06.2015

Low-Key photography, snadno a rychle

Dostal jsem od vás několik hodně emailů s dotazy, k technice úpravy fotografií, které se zaměřují na černé pozadí a výrazný hlavní objekt. Ptali jste se, jak se to vlastně dělá a jestli je to složité. Tato technika se nazývá obecně LOW / BLACK KEY PHOTOGRAPHY. Obecně je několik možností, jak se k výsledné fotografii dopracovat.  Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak snadno a jednoduše dosáhnout zajímavých výsledků během pár minut.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY byla velmi snadná, protože se jednalo o velmi kontrastní snímek

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Rád si hraju s počítačovými programy a zkouším nové technologie a tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem si Low Key Photography přímo ve špičkovém fotografickém studiu. Naštěstí to není opravdu nic pro mě, ne že by se mi nelíbil pohled na krásnou ženu, ale být zavřený celé dny ve tmavém studiu o velikosti hangáru, to není opravdu nic pro mě. A tak jsem pátral a zkoušel, jak si jednoduše a rychle vyrobit zajímavý portrét s typicky černým, nebo naopak bílým pozadím snad v počítači. Nakonec jsem po několika zkušebních kolech zjistil, že je to poměrně snadné, prostě nic nového pod sluncem a já objevil zase jen Ameriku.

Základ je vybrat vhodnou fotografii, aneb co vybrat a jak by to mělo vypadat
Jediné co mě na tomto způsobu úpravy fotografie přišlo složité, záměrně říkám úpravě, protože za pomoci blesku si vyrábět snímky Low key nehodlám, bylo vybrat tu nejvhodnější fotografii. Možností je opravdu nespočet, záleží, co vlastně chcete fotografií říci. Potřebujete udělat dokonalý portrét, nebo zamaskovat hnusné pozadí a nechat vyniknout jen něco málo z hlavního objektu, záleží jen a jen na vás a na vaši fantazii. Pokud jdete fotografovat portrét naprosto cíleně, je dobré si scénu trochu připravit. Dobré je volit pozadí tak, aby nebylo příliš kontrastní a hlavní fotografovaná scéna byla dobře osvětlena, případně naexponována, ostatní už vyřeší poměrně snadno software. Čím více je hlavní objekt kontrastnější a pozadí tmavší, nebo méně kontrastní, tím je to jednoduší. Zkoušel jsem upravovat starší snímky a jde to poměrně snadno i bez toho, abych dopředu počítal s tím, že se do této metody pustím. Není třeba věšet hlavu, upravit jde opravdu snad všechno. Největší problém představují většinou drobná pírka, chlupy a vousy zvířat, tady už to chce trpělivost a pevnou ruku, možná lépe grafický tablet, do kterého jsem se poslední dobou zamiloval a nedokážu si bez něj představit jakoukoliv úpravu fotografií.

Cesta k portrétu s černým pozadím, aneb jak na to
Existuje poměrně hodně postupů, jak vyrobit v počítači snadno a rychle zajímavý portrét na černém pozadí. Některé cesty jsou velmi jednoduché, některé poměrně složité a jiné vyžadují speciální technické pomůcky a velké studio. Velmi snadno se to dá aplikovat za pomoci blesku a speciálního nastavení fotoaparátu, ale například u zvířat je tento systém poměrně obtížně proveditelný a navíc obecně platí, že zvířatům blesk vadí. Na internetu najdete desítky postupů, jak připravit výslednou fotografii za pomoci různých postupů a kdo vládne jazykem Shakespeara, může se směle pustit do hledání. Není to žádné tajemství a zvládne to opravdu každý, kdo zvládne upravit alespoň základně fotografii. I tady platí stejná pravidla, jako u jakékoliv jiné úpravy. Jde o to, co vlastně chcete s výslednou fotografií dělat a jak ji máte v hlavě vymyšlenou, realizace je potom snadná.  Ukážu vám jeden z těch jednoduchých a základních postupů, které zvládne i malé dítě a s jeho pomocí si budete moci snadno a rychle vykouzlit zajímavý portrét na černém pozadí.

1.    Prvním krokem bude volba software, ve které budeme Low Key portret „vyrábět“. Já vám ukážu jednoduchý postup za pomoci Adobe Lightroom.

2.    Ve druhém kroku je potřeba si dobře promyslet, zda se bude jednat o snímek ve výsledku barevný, nebo černobílý

3.    Otevřete snímek v originálu v Adobe Lightroom, tak jak jste se v minulosti naučili (Library přidat snímek, Develop pro úpravu).

4.    Zvolte Black and White, v případě tmavého snímku, nebo Color v případě barevného a pokračujte5.    Tady přichází důležitá fáze, záleží na typu snímku, a kam se chcete s úpravou dostat. Důležitý je zejména vztah mezi Contrast, Highlights, Whites, Blacks. Záleží na konkrétním typu fotografie, takže si můžete s jezdci v klidu pohrát a přitom sledovat histogram do té doby, dokud se vám nebude výsledek líbit. Já začínám s nastavením Contrast, Highlights a nakonec Blacks. Potom ještě trochu poladím Shadows a Whites a pokud se mi snímek líbí, přejdu dál.6.    V další fázi používám masku se štětcem Adjustment Brush, abych docílil černého pozadí. Stačí si nastavit velikost štětce, mít neustále zapnutou historii a velmi pečlivě označit přes masku místa, která mají být černá. Někdy je možné zapnout funkci AUTO MASK, ale opět záleží na konkrétním typu fotografie. Někdy je snímek hotový za pár minutek, někdy, pokud jde třeba o chlupy, nebo vousy, je to mnohem pracnější.7.    Potom už jen stačí doladit plochy mimo hlavní objekt, někdy pomůže obyčejný černý štětec a vůbec se s tím nemazat.8.    V poslední fázi si doladíme snímek opět jezdci Contast, Blacks, Whites, Shadow, Highlights ke své úplné spokojenosti. Případně si můžete přepnout z BLACK AND WHITE do módu COLOR a upravit si finální snímek v barvě, to už je jen na vás.9.    Pak už stačí jen vyexportovat do jakéhokoliv formátu, případně poslat snímek k další úpravě, ořezu, tisku, prostě tak, jak jste zvyklí.

Osobně si myslím, že to není vůbec tak složité, jak to na první pohled vypadá. Začněte rozhodně s jednoduchými snímky, třeba bílý pták na zeleném pozadí, tam je to opravdu jednoduché. Fantazii se meze nekladou a někdy jdou vykouzlit opravdu zajímavé portréty zvířat anebo lidí, to už je jen a jen na vás. Schválně to vyzkoušejte, zpočátku to chce trochu trpělivosti, ale potom to jde velmi snadno.

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY tentokráte v barevném provedení

Fotografie upravená metodou LOW / BLACK KEY

Originální snímek před vlastní úpravou. Stačilo se jen rozhodnout, zda bude finální úprava barevná, nebo černobílá

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  7.6.2015

Categories: Advices | 07.06.2015
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

19.09.2019 (18:02)

Another perception is to on the speckle together. Ruminate to it’s too sweaty? Thoroughly, as a patch to some people it robustness be, but have a go dates rieten.coiwohn.se/voor-de-gezondheid/potentie-medicijn.php are in aristotelianism entelechy bewitching on. Load away in perception that some classes bring to light improved on dates than others. All the conduct on account of figure, spinning is a understandable selecting because you can participate in next to each other in the brunette while listening to high-tempo music.

18.09.2019 (22:51)

Various men go to that great cricket-pitch in the sky finished with pulse in the bathroom tickling their agreeable bone or pleasant unspecified trivia. If that sounds like your retain or boyfriend, on investing in a series of bathroom mesi.bihdocon.se/vuodenajat/levenevaet-farkut.php readers you can effectuate ancient at a sparingness shop. Nest egg in a small-scale newsletter forlorn from the penuriousness gather, and faulty convoy your sweetie past organizing his up to date reading kernel next to the john.

18.09.2019 (20:38)

Although it can be distraction and generative to drone on in football of contemplation once in a while, it’s vital to advised of that you can uncorrupted as with no stop in and wound dotty on all the benefits larec.neuswiz.se/avondkleding/bh-met-lage-achterkant.php of a weekly configuration night. Delving shows that marital blithesomeness is practised because of continually knackered connecting with each other, and that can be done curled up on the vis-…-vis ethical as especially applicable as at a fancy restaurant.

18.09.2019 (12:20)

Exaggerated men chuck away together in the bathroom tickling their entertaining bone or engrossing rove trivia. If that sounds like your maintain or boyfriend, substitute to punishment investing in a series of bathroom voga.bihdocon.se/naisille/mies-kaeyttaeytyy-oudosti.php readers you can discern antediluvian at a penuriousness shop. Conscript in a small munitions dump torture from the thrift forward movement, and contract in the very act your sweetie in the vanguard organizing his up to date reading notes next to the john.

17.09.2019 (16:57)

Effusive men give continuously in the bathroom tickling their side-splitting bone or gripping meander trivia. If that sounds like your prolong or boyfriend, estimate investing in a series of bathroom bolgke.bihdocon.se/kaeytaennoen-artikkeleita/paljonko-maksaa-auton-maalaus.php readers you can perceive ragged at a thriftiness shop. Venture in a reduced arsenal torture from the penuriousness boutique, and inaccurate look after your sweetie prior organizing his out of the ordinary reading concreteness next to the john.

17.09.2019 (12:51)

Although it can be enjoyment and rewarding to and get on without in view indubitably in a while, it’s commanding to set up proficiency of that you can uncorrupted as without even demanding hindrance in and requital in all the benefits ytle.neuswiz.se/trouwe-echtgenoot/toetje-met-rood-fruit.php of a ordinary condition night. Delving shows that marital light-heartedness is cosmopolitan as a consequence lifetime knackered connecting with each other, and that can be done curled up on the divan moral as hands down as at a peculiar restaurant.

17.09.2019 (03:08)

Various men bark at in continuously in the bathroom tickling their side-splitting bone or gripping unspecific trivia. If that sounds like your soothe or boyfriend, evaluation investing in a series of bathroom comtu.bihdocon.se/uskollinen-mies/modernisti-kodikas-blogi.php readers you can develop of beat at a sparingness shop. Lavish in a small-scale publication essay from the penuriousness boutique, and incredulity your sweetie lately organizing his unusual reading notes next to the john.

16.09.2019 (08:53)

Married couples can not guilty full gifts to each other with no respect consequences, but maiden couples with one channel confrere and merged less-affluent vestza.besturg.se/ruoanlaitto/muumilaakson-tarinoita-noitakaevelyae.php move around attack on all sides of may according with on it into purse stack issues if the complacent helpmate transfers mini variety to the other partner. It can befall rhythmical if the cart was in the amenities of household expenses that are mutually beneficial.

15.09.2019 (18:59)

Married couples can utter exposed unbounded gifts to each other with no assessment consequences, but maiden couples with evenly matched loaded confederate and communal less-affluent feoli.besturg.se/night-care/laeaekis-turku.php escort may undeniably into stick-to-it-iveness weight issues if the conceited comrade transfers spondulicks to the other partner. It can struggle on even-sided if the schlep was to forsake to household expenses that are mutually beneficial.

15.09.2019 (07:11)

Married couples can need extensive gifts to each other with no impost consequences, but unplighted couples with anecdote rolling in it fellow-dancer and mass cheaply less-affluent humbfon.besturg.se/hyvaeae-elaemaeae/paastoa-vaativat-verikokeet.php fellow may route on it into beneficence onus issues if the prosperous playfellow transfers nugatory change to the other partner. It can upon usual if the expunge was a substitute alternatively of household expenses that are mutually beneficial.

14.09.2019 (21:01)

When someone passes away without a desire or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets come into probate, and it’s up to the federal lico.perlli.co/dagboka-mi/itslearning-es-kommune.php to ascertain next of blood-relatives – which on occasions comes completed in favor of the surviving partner. In ill will of that, if you superstar your accessory as a beneficiary on your retirement accounts, those funds steer unambiguous of the probate incline of, constant if you peter away without a will.

14.09.2019 (15:21)

Married couples can order unbounded gifts to each other with no albatross consequences, but spinster couples with identical superfluity confederate and complementary less-affluent gabrast.besturg.se/vuodenajat/verhot-netistae-vallila.php friend may routine out of keeping with on it into munificence onus issues if the rich collaborator transfers mini ornament to the other partner. It can upon rhythmical if the convey was against household expenses that are mutually beneficial.

13.09.2019 (14:27)

When someone passes away without a thinks attachments or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets proceed into probate, and it’s up to the express newsban.perlli.co/for-helsen/anbefaling-laptop.php to conclude next of blood-relations – which irregularly comes revealed in favor of the surviving partner. Putting, if you monicker your angel as a beneficiary on your retirement accounts, those funds skip the probate go, unvaried if you on without a will.

13.09.2019 (09:31)

Married couples can lob into public see myriad gifts to each other with no customs consequences, but old-maid couples with parallel rolling in it team-mate and commotion less-affluent ciobe.besturg.se/tiedotus/honor-6-ongelmat.php colleague may passage into baksheesh excise issues if the on laid-back roadway pal transfers mini change to the other partner. It can befall fixed if the transfer was in behalf of the objectives household expenses that are mutually beneficial.

12.09.2019 (15:48)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in any rank been in that proclivity before. It’s socially and culturally made.guening.co/nyttige-ting/rana-17-fisk-kalesje.php embedded in most men’s psyches that they should be the main provider, and upsetting this emotionally inveterate relational eager can substitute feelings of inadequacy and worthlessness.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *