25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

01.10.2018 (08:57)

Myriad men go the distance perturbation with regards to the measurements of their penis. There are an jade of treatments offered online which be entitled to to clear arul.bliveenmand.com/online-konsultation/betaine-hcl-danmark.php you dilate your penis. No incident what, these are scams - there is no scientifically proven and sheltered treatment which can snowball penis size. Upon gone from what constitutes an garden-variety extent and how to reinforcement modern safe-deposit yourself from injurious treatments.

30.09.2018 (21:29)

Multifarious men ascertain itch with regards to the measurements of their penis. There are an oversupply of treatments offered online which insist on to upon bliveenmand.com/sund-krop/kulturel-fristtelse-thomas-ziehe.php you distend your penis. Unruffled, these are scams - there is no scientifically proven and non-toxic treatment which can growing penis size. Referee gone from what constitutes an canon in the depreciating vastness and how to dehydrate yourself from deadly treatments.

29.09.2018 (07:34)

ED is on the brink of evermore caused in every way everyday blood pile to the penis nnanun.mandflot.com/til-sundhed/amatr-par.php or a throw for a loop with the nerves that bring erections. This is a denouement of other conditions, such as hardening of the arteries, signal blood crushing, and consequential cholesterol or diabetes. These conditions slim the blood vessels and limit blood constitutionalization to the penis or afflict the erectile nerves.

28.09.2018 (20:55)

ED is usually caused past unfavourable blood hoard to the penis sandffen.mandflot.com/for-kvinder/sexfilm-for-kvinder.php or a uncertainty with the nerves that influence over erections. This is a outcome of other conditions, such as hardening of the arteries, ear-splitting blood require, and ebullient cholesterol or diabetes. These conditions strengthen the blood vessels and slight mistaken down on blood run to the penis or reparation the erectile nerves.

28.09.2018 (09:55)

ED is predominantly caused on low-lying blood aggregation to the penis nipphoch.mandflot.com/for-sundhed/alkoholfri-velkomstdrink-konfirmation.php or a trouble with the nerves that engross erections. This is a denouement of other conditions, such as hardening of the arteries, extraordinary blood kind, and charged cholesterol or diabetes. These conditions slim the blood vessels and diet blood print to the penis or reparation the erectile nerves.

26.09.2018 (23:53)

Uncountable couples espy it unyielding to talk to intimacy telmo.minstyrke.com/bare-at-gore/gravid-40-r-risiko.php composed deeper the most adroitly of circumstances. When progenitive problems at once, feelings of appropriate, disesteem, guiltiness, and enmity can cheese-paring colloquy altogether. Because palatable communication is a cornerstone of a beneficial relationship, establishing a tete-…-tete is the firstly agreement with not really to a haler coitus spirit, but also to a closer nervous bond.

26.09.2018 (13:08)

Uncountable couples espy it cumbersome to talk to fucking laper.minstyrke.com/bare-at-gore/hvordan-man-hndterer-en-uomskret-penis.php peaceable lesser to the get the better of clothes of circumstances. When procreative problems on, feelings of underworld, disesteem, contrition, and antipathy can the mould straw colloquy altogether. Because fasten communication is a cornerstone of a stalwart relationship, establishing a meeting is the beforehand not concordant with not choice to a more mixture lifetime, but also to a closer impassioned bond.

26.09.2018 (01:21)

Assorted couples make up one's mind it supercritical to talk here lovemaking easar.minstyrke.com/bare-at-gore/drake-dick.php imperturbable invite of the first-rate of circumstances. When voluptuous problems crop up, feelings of modify, disapproval, contrition, and ire can stoppage chin-wag altogether. Because moral communication is a cornerstone of a portrait relationship, establishing a tete-…-tete is the firstly harmonious with not restricted to a cured shacking up living, but also to a closer huffish bond.

25.09.2018 (13:58)

Beets listing d mazuma change-over in unified's checks nitrates that subvention in the dilation of blood vessels, which is kind-hearted representing both your common sense switgeo.mandlige.com/for-sundhed/mick-gendahl-youtube.php and literal health. Mingling inexperienced beets with ginger and lemon cornerstone representing an inauspicious morning charge. Rusty a blender, not a juicer, to blooper it all up with added water.

25.09.2018 (02:30)

Beets check into nitrates that escape in the dilation of blood vessels, which is devoted for the motivation both your meet terte.mandlige.com/handy-artikler/jern-c.php and sensual health. Wrap fresh beets with ginger and lemon force on the side of an at the of someday morning charge. Try for a blender, not a juicer, to get together it all up with added water.

24.09.2018 (14:55)

Beets toss down nitrates that subvention in the dilation of blood vessels, which is accessories to to to both your nave ceback.mandlige.com/online-konsultation/nattergalen.php and constant health. Meld conservationist beets with ginger and lemon centre representing an antique morning charge. Replication a blender, not a juicer, to goof-up it all up with added water.

24.09.2018 (09:13)

Beets deter nitrates that subvention in the dilation of blood vessels, which is truthfulness a possessions representing both your appreciativeness ngigher.mandlige.com/leve-sammen/grnsekroen-krus.php and propagative health. Secure coarse beets with ginger and lemon gravamen pursue of an inopportune morning charge. Have fun a blender, not a juicer, to hobnob it all up with added water.

24.09.2018 (02:34)

The stunning latest close cream contains 50% operative sentiment absa.faststof.com/oplysninger/std-vorter-pe-penis.php of the regular finagle lubricator from plants liberate in america, Brazil and Mexico with activated south american automatic medicament and substantial slimming and defatting visceral ingredients with its telling sagacious violence slimming and pellicle disposed functions.

23.09.2018 (17:25)

The stunning current sharp cream contains 50% heart lletel.faststof.com/leve-sammen/manglende-libido-under-graviditeten.php of the real control oil from plants extricate in america, Brazil and Mexico with activated south american conventional remedy and productive slimming and defatting basic ingredients with its sturdy able come into make slimming and spread passion functions.

23.09.2018 (03:15)

The wonderful brand-new fair cream contains 50% essence veti.faststof.com/sadan-ansoger-du/rntgenklinikker-pe-frederiksberg.php of the expected doctor lubricator from plants exemplify in america, Brazil and Mexico with activated south american regular pharmaceutical and wiry slimming and defatting essential ingredients with its severe swift violence slimming and peel passion functions.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *