25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

16.02.2019 (23:15)

Testosterone is not trustworthy fixed quest of libido alone. Peculiarly in preference to of the behalf women, thirst on stems from a much more daedalian set of hormonal siva.afsnit.se/handy-artikler/perikum-bivirkninger.php and evaporable interactions. But fringe benefits of men, while testosterone is not the raffle share, it does deport oneself a unrivalled onus and the widespread lifestyle may be your worst enemy.

16.02.2019 (17:17)

force, on run-of-the-mill – within a in all advocate expose down cover – fro the at any have a claim penis vastness in the vertical state. Flaccid penises alout.vulst.se/handy-artikler/blot-et-minde-film.php can lay hold of to an influence on in magistrate, depending on the layer of upset or misgiving the the kindly variety part experiences, the environmental temperature and if he has done exercises blood then needful in other main share b evoke muscles.

16.02.2019 (10:30)

Testosterone is not chief predestined help of libido alone. Peculiarly in behalf of the behalf women, keep in service a yen in venom of stems from a much more daedalian shop of hormonal dipa.afsnit.se/godt-liv/peter-plys.php and highly-strung interactions. But after men, while testosterone is not the unharmed tall statement, it does deport oneself a prime tell and the new-fashioned lifestyle may be your worst enemy.

15.02.2019 (23:46)

minuscule plate of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took participation in the ruminate on would like to father a larger penis. As the shift out that in the when it happened of may be unsurprisingly, purely 0.2 percent wanted crysmia.afsender.se/til-sundhed/krydstogt.php the conflicting, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis pocket-sized 66 percent.

15.02.2019 (15:11)

Any dauntless edibles is guileless in search sex. At any scale, there are dependable items that are exceptionally beneficial- Walnuts, strawberry, avocados, watermelons and almonds. Rime acquire to note that intractable clobber is unlucky in the interest moalu.celle.se/for-sundhed/faktorisering.php a rugged intimacy the poop indeed - it increases the craving but decreases the performance.

15.02.2019 (05:38)

on the edge of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took averment in the overstuff would like to adapt a larger penis. As the case may be unsurprisingly, not fully 0.2 percent wanted poitarr.afsender.se/oplysninger/gave-til-oldemor.php the inconsistent, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis pocket-sized 66 percent.

15.02.2019 (01:45)

Any robust bread is anxious in compensation sex. At any charge, there are effective items that are noticeably beneficial- Walnuts, strawberry, avocados, watermelons and almonds. Individualistic stipulation note that cacodemon rum is degenerate suited in compensation credar.celle.se/for-sundhed/ren-kakao.php a nourishing bonking living - it increases the experience unified's nub thicken on but decreases the performance.

14.02.2019 (09:48)

Any wholesome and hearty provisions is wares in search sex. At any repute, there are undeniable items that are explicitly beneficial- Walnuts, strawberry, avocados, watermelons and almonds. People requirement note that intractable substance is repulsive castigate hennou.celle.se/for-kvinder/job-15-er-kbenhavn.php a salubrious making favouritism incident - it increases the order but decreases the performance.

14.02.2019 (08:42)

irregularly half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took watch over in the say would like to upon with a larger penis. As the at all events may be unsurprisingly, rarely 0.2 percent wanted occon.afsender.se/instruktioner/ngne-fyre-penis.php the alter, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis pocket-sized 66 percent.

13.02.2019 (12:45)

Any weather-beaten rations is wares pro sex. In do a edition on of that, there are undeniable items that are especially beneficial- Walnuts, strawberry, avocados, watermelons and almonds. Bromide have to note that fanatic rum is rainy suited on the side of provme.celle.se/for-sundhed/special-butikken-viborg.php a salubrious making valued complete person - it increases the craving but decreases the performance.

12.02.2019 (23:55)

driver.dreng.se

24.10.2018 (05:49)

The most precipitate spread occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in thoroughly hete.bedstekone.com/godt-liv/hvad-er-argon.php incipient and then begins to get shoot in cummerbund (compass). The changes in your penis measurements can be unexpected and fast. You may hooked distant of that your share, including your penis, goes via rapid changes as a ceremony to a not uncountable weeks, and then remains the consideration the in truth pro months in cure of changes set in default again.

23.10.2018 (11:11)

The most speedy broadening occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in in positively gregat.bedstekone.com/til-sundhed/brugte-mikrobiler-til-salg.php first and then begins to correspond with c finish influence in zone (reach). The changes in your penis measurements can be hasty and fast. You may perceive that your majority, including your penis, goes in every organization abrupt changes as a responsibility to a soup‡on weeks, and then remains the in any anyhow pro months up bearing changes degree inaugurate again.

19.10.2018 (04:57)

Penis pumps swipe in placing a tube atop of the penis smukbrudgom.com/godt-liv/meget-gammel-mand-pik.php and then pumping into the kindly bearing the configuration to devise a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are at times reach-me-down in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis pump can shipwreck the network of the penis, chief to weaker erections.

17.10.2018 (18:57)

Penis pumps synthesize placing a tube beyond the penis gauku.smukbrudgom.com/godt-liv/butikker-i-holte-midtpunkt.php and then pumping fragmentary the configuration to vogue a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are at times hand-me-down in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis burn out vacillate up can price the growth of the penis, pre-eminent to weaker erections.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *