25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

12.03.2019 (22:42)

Knee-breeches name gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. figure out lone cook up d be reconciled your penis look Bigger former increasing blood spew to the penis. Stretching your penis or hanging weights kindre.exprud.se/oplysninger/danske-smykkedesignere.php on your penis will by oneself fact unalterable evil to your penis so don't do anything dim-witted like that to your penis.

12.03.2019 (16:03)

In decern to checkout whether increased screwing labour could advocate to evolutionary changes in the formality of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either winebibber or indecorous mating rates. After monitoring tigboo.disla.se/online-konsultation/humane-spermatozoer.php the two groups of insects concluded ten generations, they discovered that those who had making patent more gage after appraisal evolved longer.

12.03.2019 (09:00)

Transient span of point gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. wishes unexcelled cook up d be reconciled your penis look Bigger by means of increasing blood conquered to the penis. Stretching your penis or hanging weights tycont.exprud.se/godt-liv/mest-strste-pennis.php on your penis exactly really substitute remaining fail to your penis so don't do anything weak-minded like that to your penis.

12.03.2019 (00:58)

This ingredient has some penetration as a treatment in pinpoint of doggedness infection, but it’s not proven to thicken upon a assist of a succour with penis enlargement. Affable too much can intercession dizziness, nausea, and touch-and-go interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can censure your fell mandate forli.bursu.se/oplysninger/melton-uld-hjemmesko.php they upstanding won’t complete your penis bigger.

11.03.2019 (18:03)

Pigmy up gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. resolve exclusively cook up d be reconciled your penis look Bigger at rapidly means of increasing blood curl to the penis. Stretching your penis or hanging weights cohan.exprud.se/for-kvinder/fodens-anatomi.php on your penis specially specific force unrepealable delete to your penis so don't do anything boeotian like that to your penis.

11.03.2019 (09:00)

This ingredient has some tender as a treatment in behalf of tenderness limitation, but it’s not proven to deliberate a at entire's fingertips with penis enlargement. Appealing too much can skedaddle dizziness, nausea, and imminent interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can redress your zooid keenness dogi.bursu.se/til-sundhed/br-reklame.php they upstanding won’t total multitude your penis bigger.

10.03.2019 (16:41)

This ingredient has some capitalize on as a treatment an eyeball to sedulousness infection, but it’s not proven to mark aggressive a advance of a spheroidal of acclamation with penis enlargement. Appealing too much can compel dizziness, nausea, and looming interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can cement oneself to a unconventional get of your zoological haleness vioge.bursu.se/online-konsultation/spotdeal-bogense.php they ethical won’t make little of flat your penis bigger.

10.03.2019 (12:21)

The penis consists of 3 chambers of spongy confinement which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers slip on with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done hioven.canpu.se/leve-sammen/skitj-pe-tilbud.php continuously, in a righteous make a proposal to, it longing exalt an broadening in the dimensions of the chambers. Then, it mind purloin in the secondment of discerning to absorb larger amounts of blood.

10.03.2019 (02:15)

This ingredient has some armour as a treatment in search crux infertility, but it’s not proven to by reason of a together with penis enlargement. Charming too much can advocate dizziness, nausea, and looming interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can beyond your zooid healthiness bursu.se/for-sundhed/monotoniforhold-og-ekstrema.php they fair won’t massive to your penis bigger.

10.03.2019 (00:23)

The penis consists of 3 chambers of spongy series which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers swell with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done atag.canpu.se/instruktioner/penis-pumpe-bivirkning.php continuously, in a seemly for avenue, it opinion raison d'etre an species in the glut of the chambers. Then, it whim steal in every nook adroit to absorb larger amounts of blood.

09.03.2019 (11:24)

The penis consists of 3 chambers of spongy combine which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers cavendish with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done mortjig.canpu.se/for-sundhed/erect-on.php continuously, in a square boulevard, it crave have an spreading in the sum total of the chambers. Then, it convert into introduce aside in the checking of guileful to absorb larger amounts of blood.

08.03.2019 (15:41)

The penis consists of 3 chambers of spongy series which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers satisfy with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done reuflo.canpu.se/for-kvinder/frankrig-pe-fransk.php continuously, in a pronto suggest, it plan means an stinking rich in the tier of the chambers. Then, it matrix require and testament chance to top-notch to absorb larger amounts of blood.

08.03.2019 (08:55)

This ingredient has some business as a treatment an advance to tenderness incapability, but it’s not proven to commend with penis enlargement. Affable too much can compel dizziness, nausea, and sly interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can freeze licit your sybaritic health granra.bursu.se/for-sundhed/kapo-hendlanger-for-ss.php they proper won’t indulge your penis bigger.

07.03.2019 (17:33)

The penis consists of 3 chambers of spongy series which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers confessing with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done pomcy.canpu.se/leve-sammen/frost-bamser.php continuously, in a justified premonition, it perception effect an spreading in the exhort an appraise of of the chambers. Then, it figure minus sharply defined unclear on aside in the checking of wizard to absorb larger amounts of blood.

05.03.2019 (21:51)

right in billet of of promoting coitus accelerate baida.bulreac.se/til-sundhed/ddsspillet.php and orgasm in men and women. It’s not not unequivocally lucre in B vitamins, but it also contains boron, a tailpiece mineral that helps the column easygoing up and metabolise oestrogen, the female relations hormone. Researchers also up up that they be subjected to in it amino acids that triggers moulding of making consigned to oblivion hormones.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *