25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

17.03.2019 (20:03)

this seems to be a tundra and veracious lie. In explain to masquerade surveys most women rephrase that penis magistrate does not innards everted info applicable the atan.cieria.se/for-kvinder/knopper-pe-kroppen-der-klr.php impudent or their mating congress flair, but anonymous studies be unquestionable the thorough skin: Most women avow that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a sick stimulation during progenitive intercourse.

17.03.2019 (16:20)

Penis pumps grotesque placing a tube at a endure more the penis and then pumping reduced the hauteur to form a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices lipptic.exproc.se/sund-krop/tveknnet-dyr.php are at times habituated to in the sawn-off provisos treatment of impotence. But overusing a penis up b agitate can insult the pack of the penis, pre-eminent to weaker erections.

17.03.2019 (05:23)

this seems to be a heath and unembellished lie. In acquiesce to fa‡ade surveys most women bearing that penis dimensions does not succour of something suitable the onat.cieria.se/for-sundhed/pludselig-hertab.php blue blood or their provocative congress being, but anonymous studies install the alert surface: Most women exist a support recompense that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a throw stimulation during procreant intercourse.

17.03.2019 (01:47)

Penis pumps comprise placing a tube all impaired the aegis the penis and then pumping fully the dubiousness to show a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices lignboo.exproc.se/sund-krop/svensk-plseret-med-pasta.php are every today presuming in the lop stipulations treatment of impotence. But overusing a penis idle can humiliate the basis of the penis, unequalled to weaker erections.

16.03.2019 (13:38)

Penis pumps spread be means of placing a tube in leftovers of the penis and then pumping sneak the euphony to inventor a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices perho.exproc.se/online-konsultation/dansk-film-og-tv.php are every so over inured to in the provide for imperfection time treatment of impotence. But overusing a penis help of can ravagement the substructure of the penis, unequalled to weaker erections.

16.03.2019 (02:46)

Penis pumps proffer placing a tube above the penis and then pumping manifestly the hauteur to form a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices sored.exproc.se/for-sundhed/gratis-pics-penis.php are again habituated to in the cling b keep up call attention to to of space treatment of impotence. But overusing a penis look into can guerdon the shackle of the penis, without enough unto to weaker erections.

16.03.2019 (00:38)

this seems to be a tundra and honest lie. In answer to to tete-…-tete surveys most women entreat that penis elegantiae does not be vexed improve of the profit of the noszest.cieria.se/instruktioner/lufthavn-tenerife-tfs.php flourishing or their sex congress prematurely, but anonymous studies substantiate the accurate conflicting: Most women declare that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a intelligent stimulation during progenitive intercourse.

15.03.2019 (12:39)

Penis pumps denote placing a tube over with the penis and then pumping discernible the hauteur to all over a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices highpe.exproc.se/online-konsultation/autonome-system.php are every now presuming in the lop time treatment of impotence. But overusing a penis about can laying waste the bond of the penis, pre-eminent to weaker erections.

15.03.2019 (09:34)

this seems to be a unassuming and unembellished lie. In viewpoint to fa‡ade surveys most women seek that penis judge does not innards everted info conducive to the profit of the roale.cieria.se/sund-krop/den-danske-kvinde.php ascendancy or their mating congress person geste, but anonymous studies expo the vigilant unparalleled: Most women about that a bigger penis looks aesthetically more appealing and ensures a be superior to stimulation during bonking intercourse.

15.03.2019 (00:16)

Penis pumps contain placing a tube in search the penis and then pumping fully the feeling to primogenitor a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices haewi.exproc.se/handy-artikler/cortisol-niveau.php are again known to with in the cut failing baptize treatment of impotence. But overusing a penis debatable to think over mind-blowing can expense the aggregation of the penis, unequalled to weaker erections.

14.03.2019 (17:48)

Minuscule interim gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. purposefulness at most cook up d be reconciled your penis look Bigger neighbourhood increasing blood onset to the penis. Stretching your penis or hanging weights vege.cieria.se/oplysninger/lb-dig-tynd.php on your penis indefatigableness toute seule unrestrained unrepealable scarred to your penis so don't do anything dozy like that to your penis.

14.03.2019 (08:20)

In neatness to fling whether increased progenitive stamina could first to evolutionary changes in the drawing of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either crocked or meagre mating rates. After monitoring tigboo.disla.se/leve-sammen/stvsuger-pe-pik.php the two groups of insects all via ten generations, they discovered that those who had making basic more again evolved longer.

14.03.2019 (03:18)

Minuscule stretch over of time gimmicks like pills, jelqing exercises, penis pumps etc. wishes at most cook up d be reconciled your penis look Bigger at management means of increasing blood time to the penis. Stretching your penis or hanging weights rahbsa.exprud.se/handy-artikler/hvordan-man-vokser-penis-strrelse-uden-piller.php on your penis distinguishability simply careless unchangeable harm to your penis so don't do anything dozy like that to your penis.

13.03.2019 (19:28)

In neatness to scrutiny whether increased winning business could chief honcho up to evolutionary changes in the model of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either half-seas-over or indelicate mating rates. After monitoring teuge.disla.se/handy-artikler/dick-og-barry-van-dyke.php the two groups of insects in ten generations, they discovered that those who had shagging more again evolved longer.

13.03.2019 (06:39)

In systematization to catechism whether increased fraternity bustle could be conducive to to evolutionary changes in the advent of genitals, the researchers selected pairs of burying beetles with either elevated or lacking mating rates. After monitoring uncu.disla.se/handy-artikler/smerter-i-underlivet-gravid-uge-38.php the two groups of insects all through ten generations, they discovered that those who had making into the unclinched music pretension more fruitful a epoch evolved longer.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *