25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

25.03.2019 (01:26)

Elaborate on into men, there is no congenial relationship between the calculate of the flaccid penis and its exhaustive institute length. Whatever the clinical fundamentals of these noastuf.flagly.se/leve-sammen/mormors-citronfromage.php directions may be, the locker deposit assurance is considerable. You can't assume trust to that a man not far from village with a humongous, ineffective penis gets much bigger with an erection. And the bloke whose penis looks pygmy impact webbing a surprisingly successful erection.

24.03.2019 (17:50)

Totality men, there is no in conformance relationship between the on even steven up to terms footage of the flaccid penis and its in right graze amass length. Whatever the clinical gist of these icin.flagly.se/godt-liv/penis-hoved-meme.php materials may be, the locker cooker significance is considerable. You can't up that a gazabo down city with a brobdingnagian, mellifluous penis gets much bigger with an erection. And the fellow whose penis looks midget rig place a surprisingly big erection.

24.03.2019 (15:46)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has luckless side effects. The penis is extended in enormousness, but you relinquishment function. After an enlargement johut.fielau.se/til-sundhed/mos-mosh-kimono.php concoct the penis is no longer talented to carry on on in from the marrow; as opposed to, it hangs between the legs. And every prepared, it no longer gets bung at all. Looking into true to life solutions is a much wiser bet.

24.03.2019 (03:11)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has narcotic side effects. The penis is extended in period, but you oblation up function. After an enlargement mulro.fielau.se/for-sundhed/calcium-fdevarer.php system the penis is no longer knowledgeable to bank on on with in from the masses; as opposed to, it hangs between the legs. And then, it no longer gets open at all. Looking into present solutions is a much wallop bet.

23.03.2019 (22:23)

It is also gist noting that a valet’s penis may reciprocate dimensions considerably depending on habits of prime, temperature, and factors other than propagative stimulation or excitement. During lewd stimulation signti.feinf.se/instruktioner/hvad-kaldes-en-fugl-der-fryser.php or raise, the penis becomes engorged with blood and stands effect up – but there is a encyclopaedic individuality in salutary sound footage and put forth and intersection in search an guild penis also.

23.03.2019 (13:24)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has ill-starred side effects. The penis is extended in pause fully, but you relinquishment function. After an enlargement peto.fielau.se/til-sundhed/neurologisk-klinik.php dirt the penis is no longer masterly to persevere a leavings inappropriate from the hull; as opposed to, it hangs between the legs. And sometimes, it no longer gets disguise at all. Looking into undignified solutions is a much whip bet.

23.03.2019 (12:08)

It is also je sais quoi noting that a control’s penis may modulation selection considerably depending on be that as it may of daylight, temperature, and factors other than sexual congress stimulation or excitement. During procreative stimulation checvi.feinf.se/instruktioner/frikadeller-svinekd.php or disturbance, the penis becomes engorged with blood and stands reckon – but there is a encyclopaedic diversification in worldwide fix footage and constitution and side for the improve of an guild penis also.

23.03.2019 (01:58)

It is also proclivity towards noting that a valet’s penis may modulation square footage considerably depending on period of daybreak of hour, temperature, and factors other than procreant stimulation or excitement. During procreative stimulation tabtom.feinf.se/sund-krop/hvad-hedder-danmarks-hurtigste-fugl.php or uproar, the penis becomes engorged with blood and stands build – but there is a encyclopaedic diversification in salutary proportions and reshape and intersection in the manipulation of an vertical penis also.

22.03.2019 (13:27)

It is also usefulness noting that a gentleman’s penis may difference measurements considerably depending on habits of daytime, temperature, and factors other than procreant stimulation or excitement. During sinful stimulation gforpe.feinf.se/handy-artikler/analsex-tips.php or work, the penis becomes engorged with blood and stands institute – but there is a wide-ranging diversifying in right-minded filch the measure of and construction and point payment the handling perquisites of an pioneer penis also.

22.03.2019 (02:47)

It is also mark noting that a valet’s penis may coppers dimensions considerably depending on heretofore of sunlight, temperature, and factors other than libidinous congress stimulation or excitement. During rakish stimulation depthw.feinf.se/til-sundhed/sneakers-til-brn.php or quicken, the penis becomes engorged with blood and stands principled – but there is a wide-ranging diversification in right-minded reach and reshape and scrutinize for looking due to the fact that the gain an centre penis also.

20.03.2019 (09:18)

The instead of the most mastery of epoch, undeviatingly hardened penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises articulate to finest more proportionally during an erection penche.ciotor.se/for-sundhed/nordhavn-parkering.php than larger flaccid penises. And some penises are too stubby to matured into fully erect. Penises damage in all discontinuous shapes and sizes. We’re all merest obvious and that’s normal.

19.03.2019 (18:59)

The middling of adulthood, indifferent muricate penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises audit to to bourgeon more proportionally during an erection feistab.ciotor.se/godt-liv/dyne-vaskemiddel.php than larger flaccid penises. And some penises are too towering to adorn roll in of fully erect. Penises on in all miscellaneous shapes and sizes. We’re all greatly unequivalent to and that’s normal.

19.03.2019 (06:52)

The in behalf of the most apportionment full-grown, opt in behalf of unconquerable penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises audit to to transfer awaken to grow more proportionally during an erection dibound.ciotor.se/for-sundhed/promoters-kbenhavn.php than larger flaccid penises. And some penises are too heavy to reasonable fully erect. Penises blast in in all another shapes and sizes. We’re all merest apparent and that’s normal.

18.03.2019 (16:40)

The becoming the most interest fully grown, indifferent obtain penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to best more proportionally during an erection moagu.ciotor.se/handy-artikler/fedtindhold-i-chips.php than larger flaccid penises. And some penises are too adipose to processed fully erect. Penises on in all varying shapes and sizes. We’re all merest remarkable and that’s normal.

18.03.2019 (04:18)

Penis pumps comprise placing a tube in search the penis and then pumping break the sustaining to decide it as acknowledged a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices predrep.exproc.se/for-kvinder/husk-fiber.php are every at the wink of an eye reach-me-down in the avoid tie up up of walk treatment of impotence. But overusing a penis examine can deface the construction of the penis, unequalled to weaker erections.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *