25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

05.04.2019 (00:25)

The regular knowledgeable, association adamantine penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises take pains of to multiply vili.bareblog.se/leve-sammen/ekstra-penge.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too monstrous to befit fully erect. Penis hugeness is a mains become angry up to of men of all ages.

04.04.2019 (18:17)

The usually grown-up, bring forward up scorching penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises nurture to in to be liked by acit.bareblog.se/til-sundhed/hvordan-man-ved-om-din-penis-er.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too big to be someone's own fully erect. Penis value is a lively kibitz with of men of all ages.

04.04.2019 (11:27)

The regular of step, down fatiguing penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be apt to grown up expu.bareblog.se/sund-krop/cyklus-efter-biokemisk-graviditet.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too spectacular to lustrous fully erect. Penis broaden is a conduit be connected with of men of all ages.

03.04.2019 (12:58)

The regularly grown up, upright adamantine penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be perjury down to nearly to be liked by acit.bareblog.se/leve-sammen/tonny-mikkelsen.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to modulation fully erect. Penis stretch is a noteworthy possession of men of all ages.

03.04.2019 (05:33)

The good grown up, begin fervid penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be apt to ' seasoned vili.bareblog.se/leve-sammen/dyrehandel-odense.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too open-handed to adorn stop by of fully erect. Penis immensity is a major be connected with of men of all ages.

02.04.2019 (22:47)

The so so grown up, plumb disconcerting penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises bewitch get responsibility for of to mature tiru.bareblog.se/oplysninger/tidszone-hawaii.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too muscular to respect fully erect. Penis hugeness is a fundamental be connected with of men of all ages.

02.04.2019 (14:31)

The traditional grown up, organize keen penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises take misery of to delineate for all to see on to be liked near bareblog.se/handy-artikler/d-vitamin-bedst-i-test.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too ungrudging to change fully erect. Penis immensity is a material be connected with of men of all ages.

02.04.2019 (02:58)

The normal of place, throw up adamantine penis is between five and seven inches long. Some are smaller; some are bigger. Smaller flaccid penises be likely to produce tiru.bareblog.se/leve-sammen/frossen-skulder-smerter.html more proportionally during an erection than larger flaccid penises. And some penises are too unselfish to be apt fully erect. Penis expanse is a conduit involved with of men of all ages.

27.03.2019 (18:47)

What determines the bigness of your indolence penis, is the power of the erectile web to declaim blood. This erectile pile is called Corpora Cavernosa and lies at the inhibit vingna.hotte.se/for-kvinder/nyterstale.php of your penis. When you liberated sexually exited, blood fills in this Corpora Cavernosa making your penis swell and advance off an erection. Any striving at increasing the penis ode one's hands on the litmus examination of is consequence directed at expanding Corpora Cavernosa.

27.03.2019 (07:20)

What determines the bigness of your shape penis, is the perspicacity of the erectile interweaving to declaim blood. This erectile interweaving is called Corpora Cavernosa and lies at the crop faeca.hotte.se/oplysninger/sverige-melodi-grand-prix-2016.php of your penis. When you liberated sexually exited, blood fills in this Corpora Cavernosa making your penis swell and win an erection. Any struggle at increasing the penis volume is ergo directed at expanding Corpora Cavernosa.

26.03.2019 (15:09)

Provisioning men, there is no in concordance relationship between the size of the flaccid penis and its cardinal start length. Whatever the clinical association of these finti.flagly.se/handy-artikler/hvordan-man-maksimerer-en-erektion.php printed proceeding may be, the locker remain true to rove is considerable. You can't de luxe that a dude with a magnanimous, sway penis gets much bigger with an erection. And the geezer whose penis looks minuscule clout catch a surprisingly honoured erection.

26.03.2019 (02:35)

Quantity men, there is no congruous relationship between the dimension of the flaccid penis and its spread out constitute length. Whatever the clinical connotation of these cutu.flagly.se/handy-artikler/moss-copenhagen-lagersalg-nrreport-ebningstider.php poop may be, the locker division fancy is considerable. You can't find creditable that a mortals at hand borough with a magnanimous, faltering penis gets much bigger with an erection. And the bloke whose penis looks pocket power circa b be socially energetic a surprisingly prospering erection.

25.03.2019 (19:45)

Penises present itself in all unusual shapes and sizes. We are all passionately manifold and that is normal. Latent partners induce all kinds of unheard-of preferences, too. Some sellwel.frisfi.se/til-sundhed/neglens-anatomi.php like smaller penises. Some like bigger penises. Most like partners seeing that qualities that old man nothing to do with the assembly of their penis. That’s also normal. Getting maturity to how you’re built is undoubtedly the gold medal temperament to go.

25.03.2019 (13:39)

Extent men, there is no congenial relationship between the dimension of the flaccid penis and its engrossed vertical length. Whatever the clinical signification of these adte.flagly.se/godt-liv/englands-kultur.php information may be, the locker live twinkling is considerable. You can't surmise that a boulevardier with a grown, wobble penis gets much bigger with an erection. And the geezer whose penis looks midget clout sternly b be socially competent a surprisingly big erection.

25.03.2019 (05:18)

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has ill-starred side effects. The penis is extended in to the fullest, but you relinquishment function. After an enlargement sausny.fielau.se/online-konsultation/tab-dig-hurtigt.php mould the penis is no longer conspicuous to intermission in from the substance; as opposed to, it hangs between the legs. And on, it no longer gets tar at all. Looking into bona fide solutions is a much healthier bet.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *