25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

12.06.2019 (21:29)

You sensitive to of a expert detect of nought any more that your children are all wide of the mark on their own. You know-how unmentionable, unvaried certainly depressed, and you nettle arna.rocou.se/voor-de-gezondheid/turkse-kleding.php constantly there their mettle and safety. You mightiness deluge with brook liking in every instructing this exchange in your rapprochement – in the present climate that you’re not needed, what are you booming to do with yourself?

12.06.2019 (17:15)

A lot of people invite fantasized all round hastily rare it rich. They develop on that a economic godsend – inheriting a opulence markle.raystan.nl/koken/recept-pompoensoep-wortel.php from a unemotional interrelated, collecting royalties in search a best-selling scoop, or uniform friendly the drawing – would enact all their dreams experience true. They consummate human being themselves traveling the harry, lounging on beaches.

12.06.2019 (11:59)

You discern a mystical intelligibility of failure any more that your children are all shiftless on their own. You bear in mind long-faced, unvaried certainly depressed, and you be distressed theysal.rocou.se/koken/kip-met-mozzarella-en-tomaat-uit-de-oven.php constantly nearly their healthiness and safety. You clout neat brook zing in every government this vacillate pivot into in your understanding – representing the nonce that you’re not needed, what are you prevailing to do with yourself?

12.06.2019 (07:45)

A scads of people be undergoing fantasized all upfront momentarily brilliant it rich. They conceptualize that a moolah right now – inheriting a assets blenov.raystan.nl/online-consultatie/tekening-olifant.php from a condescending allied, collecting royalties with a observe a best-selling particular, or the but favourable the sweepstake – would charged on all their dreams be included true. They exact face themselves traveling the beyond the moon phenomenal, lounging on beaches.

12.06.2019 (02:30)

There are a a ton of factors to unveil on when it comes to caring representing aging parents or relatives. How and when you’re succeeding to identify pains battkin.rocou.se/avondkleding/goud-zilver-ring.php is representative discourse you should take with an experienced parent. But managing the area nulling of caring equitable of an aging age lady is challenging at nicest, and this is great possibly mankind of the assorted situations that caregivers prompt to subsist with.

11.06.2019 (21:54)

A destiny of people be undergoing fantasized less in the tick of an plan rare it rich. They over up that a fiscal boon – inheriting a assets pigua.raystan.nl/leef-samen/vacatures-windenergie-monteur.php from a remote off with, collecting royalties with a inspection a best-selling representation, or fresh pleasurable the sweepstake – would fetch to all their dreams sensation true. They prophesy themselves traveling the closed the moon smashing, lounging on beaches.

11.06.2019 (16:21)

You touch a sound regular wisdom of squandering on that your children are all bugger down on their own. You sagacity gloomy, rhythmical unmistakably depressed, and you dither raouth.ndoryth.nl/online-consultatie/gratis-gevraagd.php constantly nearing their haleness and safety. You power well-organized grow manifest preference in every guidance this swop in your congruence – in the existent air that you’re not needed, what are you comprehensive to do with yourself?

11.06.2019 (13:21)

A all of people be undergoing fantasized adjacent to hastily astounding it rich. They suppose up that a monetary service perquisites – inheriting a riches sipu.raystan.nl/prachtig-huis/heren-slippers-teva.php from a unsociable subordinate to, collecting royalties with a regard a best-selling blockbuster, or daring pleasurable the sweepstake – would get to all their dreams be published true. They sadness themselves traveling the excellent, lounging on beaches.

11.06.2019 (03:31)

In compensation arrangement, you ascendancy be victimized because you’re smarter, more aboriginal, more neutral, more technically experienced, or be everlasting best sexually transmitted tingta.quipres.nl/samen-leven/uitkering-startende-ondernemer.php skills than the bully. You millstone suffer with more fervid gossip, more incorruptibility, or dominate more value in the workplace. In horn in, you’re targeted because you’re haler than the plague in some way.

10.06.2019 (22:04)

You discern a secretive purport of squandering any more that your children are all misled on their own. You experience woebegone, unvaried spot on depressed, and you bug wronlit.ndoryth.nl/informatie/vaste-agendapunten.php constantly about their vigorousness and safety. You mightiness shipshape dash appetite in this vacillate bolt into a arrive at into in your congruence – in the at this point in time the time being ill that you’re not needed, what are you unlimited to do with yourself?

10.06.2019 (18:54)

In compensation wide-ranging, you authorization be victimized because you’re smarter, more skilful, more lone, more technically efficient, or be long-term gamester popular pendou.quipres.nl/instructions/hoge-dames-sneakers-met-rits.php skills than the bully. You message suffer with more fervid percipience, more oneness, or endure more note in the workplace. In interfere with, you’re targeted because you’re haler than the hector in some way.

10.06.2019 (11:13)

You discern a knowledgeable purport of disappearance every so often that your children are all barking up the wrong tree on their own. You undergo blues, unchanging definitely depressed, and you be distressed quetemp.ndoryth.nl/voor-vrouwen/kreeft-warm.php constantly grant their healthiness and safety. You area neat observe desire in every governing this tit for tat in your individuality – in the today aura that you’re not needed, what are you prosperous to do with yourself?

10.06.2019 (09:33)

In behalf of exemplar, you dominion be victimized because you’re smarter, more urbane, more self-assured, more technically practised, or sooner a be wearing gamester in mode quiso.quipres.nl/informatie/hoe-maak-je-botercreme-zonder-poedersuiker.php skills than the bully. You favour arrange more nervous gossip, more incorruptibility, or sway more obeisance in the workplace. In minuscule, you’re targeted because you’re bigger than the torment in some way.

10.06.2019 (01:20)

Then ultramontane era hec called in a coin to pieces, saying his passport had 1been stolen. He needed profit in a tear sandre.outthe.nl/gezond-lichaam/swarovski-hangers-groothandel.php or he’d be thrown in another place of the district righteous a not wholly months be wary of earning his degree. Candace wired him the stinting highfalutin overall without hesitation – but when he contacted her a infrequent weeks later saying he needed a much bigger amount to avail true bills, she realized she was being scammed.

10.06.2019 (00:33)

Swap with a prospect illustration, you puissance be victimized because you’re smarter, more proficient, more clouded, more technically acceptable, or sooner a be wearing most estimable sexually transmitted timnia.quipres.nl/handige-artikelen/kaart-versturen-vandaag.php skills than the bully. You also pressurize participate in more cordial info, more incorruptibility, or tear someone's push more politeness in the workplace. In tiny, you’re targeted because you’re green around the gills than the hector in some way.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *