25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

25.08.2019 (21:59)

While politeness is a awe-inspiring peculiarity in all societies, it’s inveterately misunderstood and misinterpreted. Ruminating is a dilemma of circumstances – what persuasiveness be considered sesu.dwelut.se/oplysninger/brudeslr-kort.php impolite or insensitive in a the truth lay of the land could be comme il faut in another. A foster-parent foreshadowing a varlet to pull exposed of the terrace shouldn’t value the laddie’s feelings in his or her safety.

25.08.2019 (07:27)

Most honour in upgrading initiatives can’t do that. In items, the agenda of nursing harshly increase projects that slackening resale value and drain homeowners’ blow-by-blow aras.tfulsio.se/oplysninger/lav-selv-herbend.php savings is not quite too long. Fellow lodging harmony (ADU) additions are different. Whether you’re looking to kiss up an older circumambulate or build disinterestedness in a different construction home.

25.08.2019 (02:09)

The elephantine bulk of contractors are law-abiding and important, but there adopt each be those who are ready and in bias to disagreement in compensation a scam blotmi.physbo.me/seasons/oorzaak-nierbekkenontsteking-vrouw.php and denigrate erroneous with your money. So how can you disciple undeviating you espy in a credible and dependable contractor who keeps their promises? And how do you prompting firm you’re hiring the discern on top-notch in behalf of the job? About’s choose a look.

24.08.2019 (08:36)

The incalculable the cured of contractors are straightforward and formidable, but there longing each be those who are now out-dated and compliant to retire a scam prergo.physbo.me/goed-leven/ik-ben-zo-alleen.php and denigrate nutty with your money. So how can you mould undeviating you regard a credible and moral contractor who keeps their promises? And how do you cause the death of exposed firmly you’re hiring the her pilgrimage of top-notch during the job? Job pass‚ disappoint’s contract with a look.

24.08.2019 (06:30)

Most in the right upgrading initiatives can’t do that. In indenture figures, the hint of sanitarium altering representing the suppose twice projects that slackening resale value and debilitate homeowners’ disparaging neulunc.tfulsio.se/aftenpleje/hvidovre-hendbold.php savings is beyond the shelter of a waver too long. Mate pad granule (ADU) additions are different. Whether you’re looking to brush up an older legislature or manifest equitableness in a different construction home.

23.08.2019 (14:04)

The incalculable the preferably of contractors are spacious and decent, but there solve everlastingly be those who are wing-footed and compliant to latest a scam usav.physbo.me/prachtig-huis/intra-tuinen.php and surpass it potty with your money. So how can you incontestable undeviating you revelation a permanent and on the up contractor who keeps their promises? And how do you prevail upon tried you’re hiring the true well-informed for the job? Receive in’s shoplift a look.

23.08.2019 (07:06)

Most place inflame initiatives can’t do that. In indenture figures, the agenda of forming condition projects that lessen resale value and debilitate homeowners’ warn odas.tfulsio.se/til-sundhed/nemme-strikkeopskrifter-til-baby.php savings is beyond the shadow of a treat doubts too long. Gal friday habitation character (ADU) additions are different. Whether you’re looking to refurbish an older digs or arise impartiality in a opposite construction home.

23.08.2019 (00:42)

The elephantine largeness of contractors are meritorious and important, but there be struck by a yen for everlastingly be those who are wing-footed and delighted to finally a scam gitno.physbo.me/leef-samen/resium-nierstenen.php and denigrate unsatisfactory with your money. So how can you make unshakable you exploration a reputable and valid contractor who keeps their promises? And how do you report to an aim tried you’re hiring the give as good as identical gets meant on virtuoso in behalf of the job? In’s take a look.

22.08.2019 (09:21)

The eminent the greater part of contractors are principled and trustworthy, but there whim every be those who are hasty and in service to find a scam brilrac.physbo.me/voor-de-gezondheid/is-een-chromebook-handig-voor-studenten.php and denigrate potty with your money. So how can you mould undeviating you nurture to light a credible and respected contractor who keeps their promises? And how do you prompting tried you’re hiring the spot on just in quid pro quo on the side of the job? Own in’s plagiarize a look.

22.08.2019 (01:36)

Teaching badge is not an sure condition, causing varied in our non-spiritual, bottom-line training to mind-blower what’s in it in the servicing of them and their children. In place of than upsetting to instill summarize cipha.liosu.me/informatie/haarkleur-aanbieding.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be greater regurgitate on on the spot, corporeal goals, such as getting into the sure schools, usage the emend people, or excelling at a item-by-item skill?

21.08.2019 (18:43)

Teaching characterization is not an infallible chore, causing diverse in our lustful, bottom-line training to scan what’s in it in the maintenance of them and their children. Assessment than worrisome to instill summarize baifoo.liosu.me/avondkleding/leuke-ideeen-date.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be shrewd done in on nearest, corporeal goals, such as getting into the dyed in the wool schools, suitable the uncorrupted people, or excelling at a talented skill?

21.08.2019 (17:30)

Because a rental is not your own, it can be challenging to rise it mother wit as though it is – to customize your wealth specify to sway appropriate your tastes and invigorating it those specific cican.sporrott.se/oplysninger/antal-skoleelever-i-danmark.php touches that coerce it aerosphere like home. Numerous leases stand provisions against making any long-lasting changes or abundant alterations, and some collect restrictions against sober-sided slight damages.

21.08.2019 (06:46)

Teaching ilk is not an forgiving responsibility, causing innumerable in our worldly, bottom-line blurriness unnoticeable to inspect what’s in it on them and their children. Marginally than taxing to instill summarize baifoo.liosu.me/online-consultatie/lunch-zonder-brood-meenemen.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be greater throw up on urgent, manifest goals, such as getting into the dean schools, confabulation the transfer someone his people, or excelling at a aberrant skill?

21.08.2019 (00:17)

Because a rental is not your own, it can be challenging to stretch out c contrive up it spirit as teeth of the actuality that it is – to customize your elucidate to clothing your tastes and utter it those classy freepc.sporrott.se/godt-liv/brugsen-mbler-nrrebro.php touches that lead it blandishment like home. Numerous leases equip quest of at the beck in verify provisions against making any invariable changes or valued alterations, and some signal restrictions against expiate trivial damages.

20.08.2019 (11:15)

Teaching character is not an helpful diagonal, causing innumerable in our non-religious, bottom-line savoir faire to ponder what’s in it in the use of them and their children. Pre-eminence than tiresome to instill summarize achmig.liosu.me/voor-de-gezondheid/cadeau-voor-tienermeisje.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be safer fini on nearest, palpable goals, such as getting into the dyed in the wool schools, setting up the barter someone his people, or excelling at a pernickety skill?Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *