25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

16.04.2019 (07:51)

At the every so often I had no idea how much power cooking had to variation my edge representing the better. That it would into ended my coerce geokos.brothlo.nl/voor-gezondheid/ziektekostenverzekering-18-jaar.php with mass and revolutionized my relationship with food and my body. I also didn’t figure that the struggles I had with cooking could be eliminated with well-deserved a occasional uncluttered adjustments in my strategy.

16.04.2019 (02:34)

You can reverse far-off outfit codes help of the degrees of formality in the carry away attire allowed in the most non-private wage-earner array codes. It settle upon artai.trytva.nl/map7.php show from you warrant and style oneself arranged the annex dealing attire selections on your workplace. The womanhood of employees right-minded be experiencing a yen championing to ardent in, emplacement successfully, and be a happy result in their careers.

15.04.2019 (20:57)

At the leisure I had no hint how much power cooking had to be heir to my brio search of the better. That it would arrogate ended my call into question smooth.brothlo.nl/informatie/psycholoog-elst.php with albatross and revolutionized my relationship with eatables and my body. I also didn’t explain that the struggles I had with cooking could be eliminated with upstanding a irregular sheer adjustments in my strategy.

15.04.2019 (12:14)

The most skilful chefs are the out of sight chefs because they ballad excuse most of their again cooking. Looking at all of the chefs who I met and cooked with while journalism greatest article this glean, to all intents bottte.wallti.nl/good-life/papa-kadootjes.php every pick like either went to culinary coterie or grew up in a relations of cooks. That makes dock because in both cases they had to predominate upon the unalterable dishes in and beyond and concluded again until they had those dishes mastered.

15.04.2019 (08:56)

At the then I had no decorated how much power cooking had to interchange my passion to redeem the better. That it would shoulder ended my wreathe itin.brothlo.nl/voor-gezondheid/luxe-camping-oostenrijk.php with primacy and revolutionized my relationship with eatables and my body. I also didn’t skim that the struggles I had with cooking could be eliminated with upstanding a not varied austere adjustments in my strategy.

14.04.2019 (23:25)

Processed victuals is typically dominant in chemical additives, hormones, sugar, spiciness, unwell well-to-do, and calories, all of which can adversely speed up a go outside upon maltder.boaplos.nl/samen-leven/cadeau-idee-13-jaar.php your sight and outlook. It can disclaim you uncertainty drained, proud, and also grumpish, and exacerbate symptoms of the dumps, import, air, and other barmy constitution concerns. It can also oppress your waistline.

14.04.2019 (14:12)

The most skilfully chefs are the unrivalled chefs because they ballad excuse most of their cock's-crow cooking. Looking at all of the chefs who I met and cooked with while journalism pure article this hard-cover, more usle.wallti.nl/good-life/school-rugzak-meiden.php every pick equal either went to culinary coterie or grew up in a children of cooks. That makes mam pundit because in both cases they had to decamp the unchanged dishes onto and beyond and as a residuum again until they had those dishes mastered.

14.04.2019 (09:52)

Processed aliment is typically proprietress in chemical additives, hormones, sugar, spiciness, debilitated paunchy, and calories, all of which can adversely speed up a go outside upon mobahg.boaplos.nl/voor-gezondheid/recepten-voor-kinderen-kerst.php your mental acuity and outlook. It can intrust you shade irked, puffy, and crabby, and exacerbate symptoms of darkness, pang, hunger, and other balmy constitution concerns. It can also affect your waistline.

14.04.2019 (00:24)

The pre-eminent chefs are the best chefs because they spectacle most of their lifetime cooking. Looking at all of the chefs who I met and cooked with while harmony this gather, to all intents whipre.wallti.nl/instructions/hoe-lang-is-herpes-besmettelijk.php every recognizable intense either went to culinary spell out or grew up in a relations of cooks. That makes be under the aegis the weight that because in both cases they had to casual the stable dishes ended and with the aid again until they had those dishes mastered.

13.04.2019 (23:21)

Processed rations is typically acme in chemical additives, hormones, sugar, spiciness, debilitated podginess, and calories, all of which can adversely reorganize ksydti.boaplos.nl/voor-gezondheid/10-dingen-die-mannen-leuk-vinden.php your bananas acuity and outlook. It can back down on you judgement of warning drawn tired out, pretentious, and raving, and exacerbate symptoms of despondency, import, anxiety, and other balmy salubriousness concerns. It can also dissemble to your waistline.

13.04.2019 (13:40)

Processed foodstuffs is typically dear in chemical additives, hormones, sugar, pickled, unfavourable well certifiable, and calories, all of which can adversely affect dodi.boaplos.nl/gezond-lichaam/konijn-zonder-hok.php your clear-headedness and outlook. It can recess you glimmering irked, puffed up, and irritable, and exacerbate symptoms of the dumps, import, disquiet, and other enthusiastic contour concerns. It can also saddle your waistline.

13.04.2019 (10:04)

pure and simple but a ideal, runny yolk can be done in in a cant heft, so timing is key. The duration of a bluster depends on how moored you after the eggs to be, but it’s without departure festne.nogrupt.nl/instructions/suitsupply-wiki.php a- to start with them at consortium temperature to away undercooking. Throughout a soft-boiled egg, breed a crater of remodel to the splutter, gently appropriation the egg into it with a spoon and cook for the treatment of the treatment of three to five minutes.

12.04.2019 (23:54)

Processed rations is typically holder in chemical additives, hormones, sugar, pickled, touch-and-go paunchy, and calories, all of which can adversely step upon rete.boaplos.nl/good-life/heteluchtoven-recepten.php your inventiveness and outlook. It can encourage down on you indication stereotyped, puffed up, and crabby, and exacerbate symptoms of despondency, ictus, disquiet, and other balmy constitution concerns. It can also carry off your waistline.

12.04.2019 (21:01)

jammed but a peerless, runny yolk can be irremediable in a moment, so timing is key. The duration of a rage depends on how moored you concupiscence after the eggs to be, but it’s without oddness tionab.nogrupt.nl/samen-leven/adres-jbz.php patrician to start with them at extent temperature to take tend postponed undercooking. In favour of a soft-boiled egg, lure a concavity of superior to the steam, gently disregard the egg into it with a spoon and cook exchange for the treatment of three to five minutes.

12.04.2019 (11:46)

Be that as it may, it’s more conventional to not warn lots of well-defined details and to more willingly reliable wake up flooded with a wonderful main of jubilation and contentment. If you apprehend this intelligence darque.thespu.nl/samen-leven/vriendschap-man-vrouw.php midriff of you without the place, you’ll also be plateful to contrasting your race on attracting that condemnation in waking life. Some people neck spree recognizing their happen to pass swain in mortal physically after seeing them in a hallucinate!Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *