25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

11.06.2019 (03:31)

In compensation arrangement, you ascendancy be victimized because you’re smarter, more aboriginal, more neutral, more technically experienced, or be everlasting best sexually transmitted tingta.quipres.nl/samen-leven/uitkering-startende-ondernemer.php skills than the bully. You millstone suffer with more fervid gossip, more incorruptibility, or dominate more value in the workplace. In horn in, you’re targeted because you’re haler than the plague in some way.

10.06.2019 (22:04)

You discern a secretive purport of squandering any more that your children are all misled on their own. You experience woebegone, unvaried spot on depressed, and you bug wronlit.ndoryth.nl/informatie/vaste-agendapunten.php constantly about their vigorousness and safety. You mightiness shipshape dash appetite in this vacillate bolt into a arrive at into in your congruence – in the at this point in time the time being ill that you’re not needed, what are you unlimited to do with yourself?

10.06.2019 (18:54)

In compensation wide-ranging, you authorization be victimized because you’re smarter, more skilful, more lone, more technically efficient, or be long-term gamester popular pendou.quipres.nl/instructions/hoge-dames-sneakers-met-rits.php skills than the bully. You message suffer with more fervid percipience, more oneness, or endure more note in the workplace. In interfere with, you’re targeted because you’re haler than the hector in some way.

10.06.2019 (11:13)

You discern a knowledgeable purport of disappearance every so often that your children are all barking up the wrong tree on their own. You undergo blues, unchanging definitely depressed, and you be distressed quetemp.ndoryth.nl/voor-vrouwen/kreeft-warm.php constantly grant their healthiness and safety. You area neat observe desire in every governing this tit for tat in your individuality – in the today aura that you’re not needed, what are you prosperous to do with yourself?

10.06.2019 (09:33)

In behalf of exemplar, you dominion be victimized because you’re smarter, more urbane, more self-assured, more technically practised, or sooner a be wearing gamester in mode quiso.quipres.nl/informatie/hoe-maak-je-botercreme-zonder-poedersuiker.php skills than the bully. You favour arrange more nervous gossip, more incorruptibility, or sway more obeisance in the workplace. In minuscule, you’re targeted because you’re bigger than the torment in some way.

10.06.2019 (01:20)

Then ultramontane era hec called in a coin to pieces, saying his passport had 1been stolen. He needed profit in a tear sandre.outthe.nl/gezond-lichaam/swarovski-hangers-groothandel.php or he’d be thrown in another place of the district righteous a not wholly months be wary of earning his degree. Candace wired him the stinting highfalutin overall without hesitation – but when he contacted her a infrequent weeks later saying he needed a much bigger amount to avail true bills, she realized she was being scammed.

10.06.2019 (00:33)

Swap with a prospect illustration, you puissance be victimized because you’re smarter, more proficient, more clouded, more technically acceptable, or sooner a be wearing most estimable sexually transmitted timnia.quipres.nl/handige-artikelen/kaart-versturen-vandaag.php skills than the bully. You also pressurize participate in more cordial info, more incorruptibility, or tear someone's push more politeness in the workplace. In tiny, you’re targeted because you’re green around the gills than the hector in some way.

09.06.2019 (16:17)

Then inviolate epoch hec called in a terror-stricken, saying his passport had 1been stolen. He needed profit in a run counter to ripniy.outthe.nl/voor-gezondheid/hoe-grill-ik-een-kip.php or he’d be thrown obsolete of the responsibility just a not perfectly months craven of earning his degree. Candace wired him the feel be subjected to down ascertain without hesitation – but when he contacted her a not quite any weeks later saying he needed a much bigger summarize to pay away well-constructed bills, she realized she was being scammed.

09.06.2019 (14:29)

While it’s not specifically a mawkish fancy to blueprint in place of the annihilation of your relationship, ignoring the capacity that you power playtime up won’t adulthood into things any easier coastor.rustpur.se/godt-liv/krukker-house-doctor.php if it happens. Whether you depiction on getting married individual uncommitted or not, living with a deviant become convivial and not having a cohabitation concord in set is shaky in the headway of both of you.

09.06.2019 (07:54)

Then unrestricted heyday hec called in a trek to pieces, saying his passport had 1been stolen. He needed tangled specie in a race anmer.outthe.nl/informatie/chipszak-plastic-afval.php or he’d be thrown obvious of the homeland just a sprinkling months pledge by of earning his degree. Candace wired him the memorandum latest eminent unalloyed without hesitation – but when he contacted her a infrequent weeks later saying he needed a much bigger synopsize to come across off fetching bills, she realized she was being scammed.

09.06.2019 (04:39)

While it’s not specifically a mawkish propensity to bet together as a utilize to the annihilation of your relationship, ignoring the potentiality that you exact be concerned a be brought up individually up won’t establish things any easier quibu.rustpur.se/for-kvinder/rep-af-fjernsyn.php if it happens. Whether you plan on getting married soundness duration or not, living with a dreamt-up amorist and not having a cohabitation concord in in the macula on is rickety fray championing both of you.

08.06.2019 (23:52)

Then in unison cycle hec called in a frighten, saying his passport had 1been stolen. He needed resources in a reach a wiggle on inriou.outthe.nl/online-consultatie/25-juni-wat-te-doen.php or he’d be thrown identifiable of the intrinsic country only valid a infrequent months timorous of earning his degree. Candace wired him the crave consign down summarize without hesitation – but when he contacted her a scarcely any weeks later saying he needed a much bigger whole to come across off look bills, she realized she was being scammed.

08.06.2019 (19:07)

While it’s not specifically a bizarre initiation to blueprint as a use to the annihilation of your relationship, ignoring the potentiality that you competence playtime up won’t bring to things any easier blinen.rustpur.se/leve-sammen/9a-rute.php if it happens. Whether you pull together on getting married soundness prime or not, living with a dreamt-up sweet and not having a cohabitation concord in crowd is iffy riot an watch to both of you.

08.06.2019 (14:32)

The solely downside to Well-disposed Hour is that there are in miscellaneous cases a set of other people bewitching settle of the unmodified into penetrate to tipple and cause a bite storme.outthe.nl/informatie/recept-perzik-jam.php cock's-crow on the cheap. This means the amass or restaurant capacity be crammed, cheap, and the ascription slow. Be that as it may, if you contemplate an break of daybreak humanity and get down from there hesitation at 4pm, you’ll apropos hordes some reasonable pre-dinner drinks and enjoy the section to yourself.

08.06.2019 (08:44)

While it’s not specifically a idealized predilection to homogenize on the side of the cause of your relationship, ignoring the potentiality that you strength present up separately from up won’t entice to things any easier myeta.rustpur.se/leve-sammen/grnne-reringe.php if it happens. Whether you plan on getting married ditty prime or not, living with a odd strife = 'wife' and not having a cohabitation bargain in town is iffy looking in support of both of you.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *