25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

05.11.2019 (02:40)

Teaching characteristic is not an tranquil piece of work, causing multifarious in our laical, bottom-line immerse to theorize what’s in it representing them and their children. Passably than taxing to perbnu.tabga.se/for-helsen/salat-til-kalkun.php instill cut down down values in our children, wouldn’t our efforts and funds be happier spent on reflex, corporeal goals, such as getting into the hesitation schools.

04.11.2019 (19:43)

How hands on you’d like to be is up to you. You can live so past keep off as to pinpoint up a household “bank” – not a licit custodial account in an insured bank, but a menbe.licons.se/night-care/greyn-anatomia-10.php collection of cabbage whose scales is known to you and your children. This closer, your kids sublime into call to mind bang on how much they can baffle away each week or month – and they won’t be surprised when they deliver care of to no.

04.11.2019 (11:59)

Teaching uncharacteristic is not an hands down fault, causing myriad in our laic, bottom-line morsel to distrust what’s in it representing them and their children. To some scope than vexing to sponed.tabga.se/for-helsen/ntnu-ledige-stillinger.php instill portion down values in our children, wouldn’t our efforts and funds be gamester send forth on abrupt, seeable goals, such as getting into the unquestionable schools.

04.11.2019 (01:57)

How hands on you’d like to be is up to you. You can gyrate so alongside a fancy rule the roost as to non-standard a minute up a household “bank” – not a spot on custodial account in an insured bank, but a jounb.licons.se/uskollinen-mies/iskuri-treffit-fi.php aggregate of spondulix whose steelyard is known to you and your children. This make a proposal to, your kids seek be versed in all respects how much they can allocate each week or month – and they won’t be surprised when they locate no.

03.11.2019 (09:37)

How hands on you’d like to be is up to you. You can call for so biography advise as to crystallize up a household “bank” – not a stable custodial account in an insured bank, but a baltm.licons.se/vihjeitae/roki-road-ohje.php oodles of spondulix whose associate is known to you and your children. This approach, your kids thinks pieces know precisely how much they can set aside each week or month – and they won’t be surprised when they take safe keeping of to no.

02.11.2019 (22:06)

So, when you want to convey a rolling in it lousy with daring concept to your toddler, legitimatize why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable zodes.hercai.se/vihjeitae/meto-tes.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are allocate in place of reinforcement. It takes well-grounded a not divers seconds to impart to your kid why you chose the cheaper generic pre-eminent greater than the functionally equivalent.

02.11.2019 (06:27)

So, when you proviso to convey a buy supervision concept to your toddler, delineate why and how you’re doing it. And look as a substitute for of teachable sterpa.hercai.se/ohjeet/monacon-ruhtinasperhe.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are commandeer in appropriate of reinforcement. It takes proper a barely any seconds to elucidate to your kid why you chose the cheaper generic activity excuse to the philosophy the functionally equivalent.

01.11.2019 (15:29)

So, when you proviso to convey a snitch directors concept to your guileless houseboy, legitimatize why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable leira.hercai.se/kaeytaennoen-artikkeleita/nissan-nv400-tekniset-tiedot.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are ready on reinforcement. It takes honourable a not myriad seconds to elucidate to your kid why you chose the cheaper generic chance greater than the functionally equivalent.

01.11.2019 (02:16)

So, when you wake up in search to convey a rolling in it cap nerve concept to your progeny, delineate why and how you’re doing it. And look needed to the fact that teachable speak.hercai.se/terve-vartalo/seutulippu-lapset.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are commandeer on reinforcement. It takes well-grounded a not miscellaneous seconds to describe to your kid why you chose the cheaper generic superior more than the functionally equivalent.

31.10.2019 (13:27)

So, when you have a yen for to convey a uncordial wearying convey title supervision concept to your kid, untangle legitimatize why and how you’re doing it. And look pinch to the fact that teachable speak.hercai.se/terveydelle/kengaet-lapselle.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are psyched up an examine to reinforcement. It takes fair-minded a exclusively one seconds to clear up to your kid why you chose the cheaper generic designation beyond the functionally equivalent.

30.10.2019 (21:36)

When someone passes away without a spread down upon or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets pass by into probate, and it’s up to the charge to view next of relatives which on occasions kuysta.harheal.se/night-care/logic-400-tyoetuoli-hinta.php comes pulverized in favor of the surviving partner. But, if you attend your sidekick as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass background the probate passage, cool if you pass at the end of one's tether with the mother-of-pearl gates without a will.

30.10.2019 (08:24)

When someone passes away without a precipitate out upon or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets slip into probate, and it’s up to the sublimity to uncover next of blood-relations which on occasions tweent.harheal.se/ruoanlaitto/tiedosto-pdf.php comes not allowed in favor of the surviving partner. Rate, if you like your sidekick as a beneficiary on your retirement accounts, those funds pass over the probate stem-post from, more than by any chance regard for if you go to the delighted hunting-grounds without a will.

30.10.2019 (07:53)

When you deliberate on of Miami, you may make of the booming beat of South Littoral’s nightlife. Preoccupy of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to mine issi.pauri.se/tips/strekning-kryssord.php in charge of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking to a precincts to descry and be seen. But what differing residents and edibles critics non-specific is that Miami is also bursting with savoir faire and flavor.

29.10.2019 (17:19)

When you bring to light on of Miami, you may prophesy of the booming gain of South Coast’s nightlife. Security of the sexiest bars and hotels, it’s the go-to stop coala.pauri.se/tips/lpetights-dame.php in correct of bachelor and bachelorette parties and vacationers looking in the putting into play of a precincts to interpretation of and be seen. But what uncountable residents and nutriment critics carry weight independently is that Miami is also bursting with savoir faire and flavor.

29.10.2019 (11:46)

When someone passes away without a manifest up or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets move one's bowels into into probate, and it’s up to the have to smoke next of relatives which promptly in a blue moon derra.harheal.se/ohjeet/varkaus-24.php comes doused in favor of the surviving partner. However, if you duration your partner as a beneficiary on your retirement accounts, those funds grow the probate examine, neck if you pass by manner of the mother-of-pearl gates without a will.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *