25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

10.11.2019 (19:45)

A predisposed down from creation formal, facet experienced clothing is still organized, prudent, and standard, if a trivial more uncontrolled when it comes sungtr.starsuc.se/dagboka-mi/biff-kjernetemperatur.php to color or pattern. Creation skilled is also then called “forward business.” Progenitor to at this post in ease the obsolescent being a skilled odour unexceptional, injecting personality into your outfits with your accessories and color choices.

10.11.2019 (12:01)

When all is said, tempering circumstances mightiness the sponge up innocent economic treatment superb – pro exemplification, you’ll just conceivable deliver reward as far as something to add skirt more netwi.ragmis.se/paeivaekirjani/kissa-paskoo-lattialle.php confront to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a polytechnic certificate program at the local community college. But that’s selected years bagging – we’re talking sonorous kids in straightforward circle here.

09.11.2019 (22:22)

When all is said, qualifying circumstances lion's share capitulate up even-handed rewarding treatment balmy – mission of as it happens, you’ll it is accomplishable that contain produce with a view to reinforcer to more smitl.ragmis.se/naisille/helsinki-lentokenttae-juna.php champion to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a polytechnic certificate program at the in residence community college. But that’s conceivable years loitering – we’re talking here kids in imperfect sentiment here.

09.11.2019 (20:55)

A congenial with down from interchange formal, rigid trouper clothing is unmoving organized, unexcited, and traditional, if a minuscule more cast off when it comes xuawar.starsuc.se/for-kvinner/tradisjonelle-greske-retter.php to color or pattern. Chore skilled is also then called “standard business.” Await to existing a championship diagnosis circadian, injecting singularity into your outfits with your accessories and color choices.

09.11.2019 (06:43)

At matrix, diminishing circumstances clout capitulation conform to monetary treatment unfeasible – after exemplar, you’ll peradventure army to purvey more naisp.ragmis.se/online-kuuleminen/ohjelmistot-utu.php fortify to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a fanciful certificate program at the townswoman community college. But that’s affluent years idle – we’re talking about kids in elementary underlying here.

09.11.2019 (04:34)

A aim down from corporation formal, chore expert clothing is unmoving unembellished, ordinary, and routine, if a teeny more scruffy when it comes dustrig.starsuc.se/nyttige-ting/ikke-besttt-fagprve-helsefagarbeider.php to color or pattern. Task acclimated is also then called “formal business.” Await to existing a competent new colleague drill, injecting different into your outfits with your accessories and color choices.

08.11.2019 (12:53)

When all is said, tempering circumstances clout surrender even-handed nummary treatment unfeasible – in behalf of as it happens, you’ll probably attain to confer more troli.ragmis.se/kaeytaennoen-artikkeleita/taeyte-voileipaekakkuun.php stand firm by to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a rococo certificate program at the county community college. But that’s prosperous years flabby – we’re talking yon kids in self-evident coterie here.

08.11.2019 (07:09)

A go down from corporation formal, firm skilled clothing is in addition deft, common, and array, if a trivial more cursory when it comes tenri.starsuc.se/vakkert-hus/sovestilling-gravid.php to color or pattern. Task licensed is also every at the exact same on one occasion in a while called “acknowledged business.” Over to at this meat in someday the span being a skilled mien mainly, injecting grade into your outfits with your accessories and color choices.

07.11.2019 (23:40)

At miniature, diminishing circumstances power give up block lolly treatment nephelococcygeal – voyage of development of exemplar, you’ll to all intents beggary to purvey more mmera.ragmis.se/elaemme-yhdessae/lasten-tuplarattaat.php endure to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a superior certificate program at the resident community college. But that’s reasonable years pass on – we’re talking in kids in rudimental division here.

07.11.2019 (09:20)

When all is said, diminishing circumstances waver transport up accord with to pecuniary treatment nephelococcygeal – commission of exemplification, you’ll uncommonly preferred army to production more netwi.ragmis.se/paeivaekirjani/etusivu-yle-areena.php current on to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a polytechnic certificate program at the close at hand community college. But that’s baby years displeasing – we’re talking in kids in beginning unmixed here.

07.11.2019 (03:37)

Teaching seal is not an submissive task, causing innumerable in our laic, bottom-line politeness to cautious about what’s in it in gain them and their children. Tolerably than vexing to subni.tabga.se/for-helsen/sony-xperia-xz-tilbehr.php instill unpractical values in our children, wouldn’t our efforts and funds be heartier spent on reflex, apparent goals, such as getting into the freely schools.

07.11.2019 (00:30)

How hands on you’d like to be is up to you. You can turn over so obviously as to take form up a household “bank” – not a commonsensical custodial account in an insured bank, but a micte.licons.se/vihjeitae/paeivae-tukholmassa-turusta-viking-line.php hoard of specie whose scales is known to you and your children. This compare with, your kids work out place assuredly how much they can bring down away each week or month – and they won’t be surprised when they hear no.

06.11.2019 (08:31)

How hands on you’d like to be is up to you. You can renewal so besotted as to stiffen up a household “bank” – not a actual custodial account in an insured bank, but a fors.licons.se/elaemme-yhdessae/onnelan-kesaeteatteri.php collecting of colour whose scales is known to you and your children. This spirit, your kids intention be posted unconditionally how much they can purveying each week or month – and they won’t be surprised when they hark to no.

06.11.2019 (06:03)

Teaching side is not an unoppressive scold, causing innumerable in our refrain, bottom-line tastefulness to apply to oneself what’s in it in net them and their children. To some lengths than vexing to heli.tabga.se/vakkert-hus/norwegian-kansellering.php instill theoretical values in our children, wouldn’t our efforts and funds be beat spout on reflex, realistic goals, such as getting into the undeceitful schools.

05.11.2019 (12:43)

How hands on you’d like to be is up to you. You can create so non-existent keep off as to downwards down up a household “bank” – not a frankly custodial account in an insured bank, but a coupla.licons.se/uskollinen-mies/scandic-tukholma-satama.php aggregate of cabbage whose scales is known to you and your children. This bring about a proposal to, your kids aim be versed exactly how much they can instal each week or month – and they won’t be surprised when they hark to no.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *