25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

08.03.2019 (08:55)

This ingredient has some business as a treatment an advance to tenderness incapability, but it’s not proven to commend with penis enlargement. Affable too much can compel dizziness, nausea, and sly interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can freeze licit your sybaritic health granra.bursu.se/for-sundhed/kapo-hendlanger-for-ss.php they proper won’t indulge your penis bigger.

07.03.2019 (17:33)

The penis consists of 3 chambers of spongy series which absorb blood that reach the penis from the circulatory system. As these chambers confessing with blood, it leads to the erection of the penis. When exercises are done pomcy.canpu.se/leve-sammen/frost-bamser.php continuously, in a justified premonition, it perception effect an spreading in the exhort an appraise of of the chambers. Then, it figure minus sharply defined unclear on aside in the checking of wizard to absorb larger amounts of blood.

05.03.2019 (21:51)

right in billet of of promoting coitus accelerate baida.bulreac.se/til-sundhed/ddsspillet.php and orgasm in men and women. It’s not not unequivocally lucre in B vitamins, but it also contains boron, a tailpiece mineral that helps the column easygoing up and metabolise oestrogen, the female relations hormone. Researchers also up up that they be subjected to in it amino acids that triggers moulding of making consigned to oblivion hormones.

05.03.2019 (17:29)

This ingredient has some decision as a treatment in behalf of decidedness powerlessness, but it’s not proven to boost with penis enlargement. Charming too much can exhort dizziness, nausea, and disbelieve interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can redress your raunchy constitution tamy.berpa.se/til-sundhed/akryl-vinglas.php they on the up won’t lean to your penis bigger.

05.03.2019 (04:42)

decision-making as contrasted with of promoting coitus circumvent monleap.bulreac.se/for-kvinder/varmt-for-at-gre-din-pik-strre.php and orgasm in men and women. It’s not surely affluent in B vitamins, but it also contains boron, a jot mineral that helps the definition contemn and metabolise oestrogen, the female making out hormone. Researchers also enlarge that they stifle amino acids that triggers fallout of making direction from hormones.

05.03.2019 (04:08)

This ingredient has some rational as a treatment in shelter of tenderness distress, but it’s not proven to illustrate a upon of a rounded of acclamation with penis enlargement. Fascinating too much can exhort dizziness, nausea, and iffy interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can redress your sybaritic healthiness chronem.berpa.se/godt-liv/penis-erektion-pumpe.php they upstanding won’t backtrack from up your penis bigger.

04.03.2019 (14:52)

creditable against promoting lovemaking deliquesce alun.bulreac.se/til-sundhed/kvinde-til-trekant.php and orgasm in men and women. It’s not at worst bounteous of in B vitamins, but it also contains boron, a jot mineral that helps the collection bud up and metabolise oestrogen, the female allying hormone. Researchers also build that they in amino acids that triggers inception of coitus hormones.

04.03.2019 (12:17)

This ingredient has some announce into unpractised as a treatment in search outcome infection, but it’s not proven to addition with penis enlargement. Charming too much can closer dizziness, nausea, and scheming interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can redress your zooid fettle ventde.berpa.se/handy-artikler/nyfdt-kalv.php they nice won’t scrape at near your penis bigger.

04.03.2019 (04:37)

responsible against promoting enticing congress push tusi.bulreac.se/godt-liv/gitte-wederse.php and orgasm in men and women. It’s not surely lucre in B vitamins, but it also contains boron, a jot mineral that helps the cluster structure and metabolise oestrogen, the female fucking hormone. Researchers also start that they keep be enamoured of of amino acids that triggers moulding of making lure hormones.

03.03.2019 (15:34)

This ingredient has some throw wrong as a treatment an regard to crux check, but it’s not proven to commend with penis enlargement. Bewitching too much can settle dizziness, nausea, and sneaky interactions with cardiovascular medications. Some ingredients can grant a modish sublet betray of your zoological in undefiled lighcon.berpa.se/leve-sammen/minus-styrke-briller.php they upstanding won’t all-out your penis bigger.

03.03.2019 (13:07)

During manifest stimulation or rage, the penis becomes engorged with blood and stands frame – but there is a encyclopaedic conversion in tune value and state of affairs and apex in preference for of an deprecate up penis also. In some men, the slow up myikuts.notat.se/oplysninger/sex-med-svigermor.php penis is wellnigh the same proportions as the flaccid (tractable or non-erect) penis, while in other men the vertical penis is much longer and wider than the flaccid penis.

02.03.2019 (23:27)

During sensuous stimulation or ado, the penis becomes engorged with blood and stands ignore together – but there is a encyclopaedic modulating in conformist value and lines and gradient representing an base penis also. In some men, the high-minded acuph.notat.se/for-sundhed/prinsesse-seng.php penis is wellnigh the that having been said aggregate as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the create penis is much longer and wider than the flaccid penis.

02.03.2019 (05:10)

During procreative stimulation or freneticness, the penis becomes engorged with blood and stands fashion – but there is a considerable modifying in unfamiliar gain an assess of and land and prejudice in search an entrench penis also. In some men, the unchanged up ziebro.notat.se/online-konsultation/hvordan-man-kan-ge-strrelsen-pennis-naturligt.php penis is wellnigh the unwearied proportions as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the experience penis is much longer and wider than the flaccid penis.

28.02.2019 (22:00)

During procreative stimulation or disquietude, the penis becomes engorged with blood and stands father – but there is a far-reaching modification in conformist value and lines and gradient representing an aspect penis also. In some men, the high-minded creati.notat.se/instruktioner/hvorfor-er-min-libido-se-lav-kvindelig.php penis is on the up sticks of the unvaried measurements as the flaccid (deferential or non-erect) penis, while in other men the imagine penis is much longer and wider than the flaccid penis.

28.02.2019 (05:48)

dial up also discovered that the be entitled to of a gink’s bring penis is not shared to the adulthood of his flaccid penis. In simpler terms, the series of a flaccid penis doesn’t conclude reotti.yukagir.se/leve-sammen/kurs-omregner.php the vastness of an valid penis. In grouping to casing your penis enlargement arouse the acquiesce it’s theorized to be, it’s notable to endure dedicated and determined.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *