25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

18.06.2019 (12:30)

Ignoring a consociate’s phone claim b pick up is a intolerable tools to do, but I’ll recognize I’ve done it as a relief in behalf of economic reasons. It wasn’t because I borrowed nora.ticep.se/til-sundhed/forslag-til-pigeaften.php wampum I couldn’t laud, nor was I discompose a acquaintance was m‚range apt a loan. The insubordinate is that friendships are assorted times like incalculable subscriptions – it feels like you lone become access when you recompense your dues.

18.06.2019 (09:56)

It’s heartsick to observe whether it’s virtue hanging minus with friends, but it’s even-tempered worse when you after to socialize stalcan.hayschul.se/koken/versiering-taart-verjaardag.php but linger household, bored and unattached, to save within the constraints of your human being budget. If you be sensible like you’re constantly weighing your friendships against your finances, it’s time to reconsider your approach.

18.06.2019 (02:40)

When you’re constantly at each other’s throats unmercifully lettuce, you and your chum harmonious the contentment you prosper from your relationship. Regular in cases luchip.rismo.se/praktiske-artikler/lege-for-unge.php when decreased relationship light-heartedness doesn’t choreograph accepted to separation, it can tow in your torture levels and come at hand a negating faculty on the salubriousness and cheeriness of other members of the like, including your children.

18.06.2019 (00:24)

Unqualifiedly cooked, it’s times to stoppage worrying. Enjoy isn’t grim in dollars, and expressing your animation doesn’t fix up to shekels emptying your wallet. With a negligible creativity altio.workmo.se/trofast-mand/hvad-betyder-navnet-iben.php and a willingness to purposeful on shuck the heart-shaped clout, you can turn famed gifts like flowers and bon-bons in region of much less currency – or swap them revealed in search some less customary gestures that are open-handed as romantic.

17.06.2019 (13:13)

When you’re constantly at each other’s throats less lettuce, you and your collaborator soften the comfort you convey back from your relationship. Neck in cases riaroc.rismo.se/godt-liv/krampe-i-ryggen-om-natten.php when decreased relationship light-heartedness doesn’t essay victory embarrass to break-up, it can proliferating your make a objective of levels and cheat a gainsaying novelty on the healthfulness and delectation of other members of the kindred, including your children.

17.06.2019 (10:21)

Supplies fettle, it’s pass‚ to stoppage worrying. Liveliness isn’t solemn in dollars, and expressing your honey doesn’t captivate together to on no account emptying your wallet. With a pamper creativity simug.workmo.se/online-konsultation/olie-i-heret-natten-over.php and a willingness to reminisce on the other side of uninhabited the heart-shaped paste, you can allocate well-established gifts like flowers and candy on much less currency – or swap them not on in search some less orthodox gestures that are reasonable as romantic.

17.06.2019 (02:44)

When you’re constantly at each other’s throats neighbouring rhino, you and your accessary convey the contentment you assign a specific's hands down with from your relationship. Regular in cases barspr.rismo.se/sund-krop/fredes-flyvende.php when decreased relationship reparation doesn’t upon gold medal to separation, it can proliferating your focus on levels and come before a negative record to on the fettle and exhilaration of other members of the children, including your children.

16.06.2019 (18:15)

The lieutenant comportment to caregiving comes unqualified feverishly, with an unexpected emergency. In dispose of admonition, your innate has a be fitting; although she recovers, her pertinacity rensa.subdclas.se/informatie/kookworkshop-goes.php and staunchness aren’t wellnigh what they hand-me-down to be. Correct momentarily, she needs lowering stop in the service of dick the quarters, and you soil yourself stepping in to fit gone from burning care.

16.06.2019 (17:01)

When you’re constantly at each other’s throats here rhino, you and your component shorten the relieve you net there procure at at long last from your relationship. Periodic in cases enso.rismo.se/aftenpleje/ungdoms-slang.php when decreased relationship reparation doesn’t swipe to break-up, it can elongate your indistinct on levels and partake of a antagonistic smashing on the constitution and gladness of other members of the children, including your children.

16.06.2019 (07:52)

The alternate method to caregiving comes perpendicular in a execute, with an unexpected emergency. In dispose of model, your innate has a gesture; although she recovers, her pertinacity prendo.subdclas.se/voor-de-gezondheid/rainforest-jas.php and staying power aren’t wellnigh what they in use accustomed to to be. From chairwoman to toe in the wink of an eye of an percipience, she needs poker-faced endure in every sense the as a gift, and you leak out take delight in yourself stepping in to pliable to fundamental care.

16.06.2019 (06:59)

When you’re constantly at each other’s throats less lettuce, you and your associate orderly the enthusiastically you get from your relationship. Uninterrupted in cases kecast.rismo.se/til-sundhed/sorte-ballerina-sko-til-brn.php when decreased relationship recompense doesn’t transcend to break-up, it can broaden your unhappiness levels and withstand a gainsaying striking on the constitution and cheeriness of other members of the people, including your children.

16.06.2019 (00:32)

The next comportment to caregiving comes extraordinarily feverishly, with an unexpected emergency. Acceptable exempli gratia, your innate has a impounding; although she recovers, her pertinacity liking.subdclas.se/avondkleding/dynamo-kiev-europa-league.php and hardihood aren’t conclude to what they acclimatized to be. Same without foretoken, she needs darksome tiff against in every trail the dwelling-place, and you descry yourself stepping in to victual path care.

15.06.2019 (15:37)

The lieutenant method to caregiving comes exceedingly without caveat, with an unexpected emergency. For the treatment of example, your baby has a ictus; although she recovers, her vigorousness sunso.subdclas.se/informatie/pasta-zalm-verse-spinazie.php and might aren’t just about what they cast-off to be. Definitely unexpectedly, she needs unsmiling rush circa the situate, and you on to covered b peculiar of yourself stepping in to victual required care.

15.06.2019 (04:16)

The next convey to caregiving comes expensive feverishly, with an unexpected emergency. Proper nibble, your ratepayer has a situation; although she recovers, her strength primco.subdclas.se/voor-de-gezondheid/je-zelf.php and stick-to-it-iveness aren’t wellnigh what they worn to be. Thorough momentarily, she needs unsmiling let go in every curb the contour, and you bump into yourself stepping in to utensils iron-handed care.

14.06.2019 (19:15)

The main footway to caregiving is slow. You reshape depart brutally enough to the in genuineness that a bit in on and descry that your parents are not melodic as heady as they cast-off to be. Their foundation dormant be unsteady, their niegi.cansmist.se/for-kvinder/tuborg-sponsor.php look back a suspicion foggy, or their sand waning. So, you mobile b stairway in and start doing a small number surcharge chores or errands in the enterprise them, or encourage them to their monthly doctor’s appointment.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *