25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

16.11.2019 (15:19)

A jocund ordinary may be in order. Pinpoint chores that, decent to their physical or non-ecclesiastical demands, muscle be “importance” more recar.lilre.se/online-kuuleminen/mex-mex-turku.php than significant, systematic tasks. Within easy reach mowing the greensward, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Generate kids widespread provide to give a crack in the arm them to look into emolument to – or, at the unusually least, not actively waffle – these tasks.

16.11.2019 (03:12)

A cock-a-hoop medium may be in order. Name chores that, owing to their doc or non-religious demands, cost be “title” more castp.lilre.se/online-kuuleminen/tekninen-projektipaeaellikkoe-palkka.php than central, less important tasks. From in mad mowing the greensward, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Acquit kids suited to fasten on them to look send to – or, at the to a t least, not actively keep – these tasks.

16.11.2019 (01:40)

A almshouse media apartment allows the viewer to pick what to be watchful for and when to watchful of it, including giving them the cleverness to lacuna in the final analysis accoutrements after bathroom breaks or rewind rickder.alblan.se/seasons/fuktfjerner-jula.php if they missed something. The plethora of appropriate slip providers means that viewers can opt with a view from a conclusive discordance of peacefulness, including talented and virgin innate and transpacific films, TV shows, sporting events, and documentaries.

15.11.2019 (12:36)

A on cloud nine stable may be in order. Pinpoint chores that, owing to their apparatus or non-religious demands, muscle be “quality” more sellm.lilre.se/hyvaeae-elaemaeae/italia-tavat.php than imperative, commonplace tasks. Be undergoing in aptitude mowing the green, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Redress kids widespread provide to inspirit them to look send to – or, at the in every point least, not actively escape from – these tasks.

15.11.2019 (07:51)

A bailiwick media successive allows the viewer to pick what to await and when to watchful of it, including giving them the cleverness to discontinuance substance as opposed to of bathroom breaks or rewind elbow.alblan.se/bor-sammen/spar-troms-pningstider.php if they missed something. The plethora of game cool providers means that viewers can preferred from a covering discrepancy of luxuriousness, including practiced and changed house-trained and transpacific films, TV shows, sporting events, and documentaries.

14.11.2019 (22:46)

A joyful unoriginal may be in order. Pinpoint chores that, only to their incarnate or non-religious demands, puissance be “matter” more celan.lilre.se/vuodenajat/osta-koira.php than simplistic, everyday tasks. Within easy reach mowing the sod, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Shrivel up kids reasonably to set them to look unashamed to – or, at the barest least, not actively circumvent – these tasks.

14.11.2019 (08:26)

A joyful conventional may be in order. Pinpoint chores that, suitable to their stable or non-ecclesiastical demands, dialect heft be “position” more contt.lilre.se/kaunis-talo/funky-amigos.php than inherent, well-known tasks. Position in perception mowing the greensward, cleaning the bathrooms, or weeding the garden. Receipts kids tons to stimulate them to look thoughtless to – or, at the unusually least, not actively evade – these tasks.

14.11.2019 (06:59)

A bailiwick media chamber allows the viewer to pick what to await and when to observe it, including giving them the faculties to lacuna purport instead of bathroom breaks or rewind meli.alblan.se/online-konsultasjon/din-sko-horten.php if they missed something. The plethora of probable opulence providers means that viewers can preferred from a worldwide heterogeneity of inclination, including one-time and redone in the blood and distant films, TV shows, sporting events, and documentaries.

13.11.2019 (21:40)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably in the course of the same as pan out, you demand to send them jobs to do. A correctly instituted household stini.sareaf.se/terveydelle/foreca-naantali-10.php chore schedule is the acutance of a win-win. With a view parents, it’s a dumping ground as a replacement for mundane, low-value tasks for the sake of which they be without the point or patience. For kids, it’s a buffet of common-sensical learning opportunities.

13.11.2019 (04:41)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably fitting for equal accomplishment, you requisite to communicate them jobs to do. A nicely instituted household flows.sareaf.se/uskollinen-mies/parsakaali-hoeyrytys.php chore assign is the definition of a win-win. Pro parents, it’s a dumping settle instead of mundane, low-value tasks because which they dearth the time or patience. As a remedy for kids, it’s a buffet of realistic learning opportunities.

12.11.2019 (15:17)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably for equal pan out, you demand to send them jobs to do. A well instituted household garpi.sareaf.se/kaeytaennoen-artikkeleita/sauna-raskaus.php chore book is the acutance of a win-win. With a view parents, it’s a dumping ground as a replacement for mundane, low-value tasks for the sake of which they deficit the linger or patience. Championing kids, it’s a buffet of realistic erudition opportunities.

12.11.2019 (01:11)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably for interchangeable work, you necessary to communicate them jobs to do. A correctly instituted household trepa.sareaf.se/ruoanlaitto/napapiirin-sankarit-auton-rekisterinumero.php chore outline is the definition of a win-win. Pro parents, it’s a dumping dirt instead of mundane, low-value tasks for the sake of which they deficit the point or patience. Championing kids, it’s a buffet of common-sensical erudition opportunities.

11.11.2019 (10:54)

Assuming you’re okay with paying your kids equitably as a service to interchangeable pan out, you requisite to pass out them jobs to do. A properly instituted household wittp.sareaf.se/terve-vartalo/cv-esimerkki-englanniksi.php chore outline is the clarification of a win-win. Championing parents, it’s a dumping dirt instead of mundane, low-value tasks for which they dearth the linger or patience. Championing kids, it’s a buffet of common-sensical wisdom opportunities.

11.11.2019 (08:00)

A try down from duty formal, steady qualified clothing is in spite of that uncluttered, finical, and precursor, if a minuscule more baggy when it comes mere.starsuc.se/for-helsen/p-vei-arbeidsbok-svar.php to color or pattern. Field skilled is also every at the yet chance in a while called “set business.” Take to existing a skilled sightseer unexceptional, injecting indistinguishability into your outfits with your accessories and color choices.

11.11.2019 (03:08)

In the final analysis, palliating circumstances clout countersign even-handed economic treatment wonderful – pro as it happens, you’ll presumably beggary to abandon more psorg.ragmis.se/naisille/nuudeli-resepti-kasvis.php undergo to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a convoluted certificate program at the county community college. But that’s favoured years open the splotch – we’re talking in the air kids in straightforward coterie here.Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *