25.10.2012

Záchrana ztracených dat, obnova dat

Omlouvám se všem, že jsem se na tak dlouhou dobu odmlčel, bohužel jak už to tak bývá, stala se mi nemilá věc. Při instalaci nového hardware jsem přišel téměř o 2TB cenných dat, fotografií, článků a videí. Velmi přesně to popsal můj kamarád Jirka a padala slova o kovářově kobyle, atd., no prostě malá tragédie. Nicméně nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře

Nové technologie, rychlá správa dat, efektivní práce
Důvodem k výměně hardware byl fakt, že nejužším místem výkonu pracovní stanice bývá právě pevný disk, tedy médium, kde uchovávám data. Nejnovější technologie disku SSD nabízí téměř brutální výkon a v kombinaci s velkou kapacitou a nízkou cenou současných plotnových disků, tvoří ideální kombinaci na upgrade. Po dlouhé době, téměř 3 letech, kdy jsem do pracovní stanice neinvestoval ani korunu, jsem se rozhodl, že novou technologii SSD disků nasadím. Bohužel jsem si neuvědomil, že můj nový 3TB pevný disk je současně připojen na řadiči, který emuluje softwarový RAID a neštěstí bylo na světě. Navíc jsem disk odpojil pro jistotu, aby se datům nic nestalo, protože jsem byl líný, data několik hodin zálohovat na server. Podnikal jsem více jak 10 let v oblasti IT a přesto jsem udělal zásadní chybu, nevadí, chybami se člověk učí.

Zálohování, nutné zlo a jistota
Za ty dlouhé roky jsem si vypiloval systém archivace a zálohování téměř k dokonalosti, a přece jsem nakonec zjistil, že jsem udělal zásadní, přesněji řečeno, fatální chybu. Přišel jsem o cenná data, která jsem neměl zálohovaná, a bohužel pro mě se jednalo o poslední rok fotografování, kurzů a expedic. K systému archivace a ukládání dat využívám NAS serveru, kde mám zapojeny disky do RAID 5. Nechci zabíhat příliš do technického popisu, prostě k záloze využívám moderních technologií oddělených disků, kam se dají data bezpečně dvojmo uložit. Každá správná archivace má být zdvojená a několikanásobně jištěná, na to jsem při instalaci nového hardware zapomněl.
Co dělat, když vás potká nehoda
Důležité je v první chvíli zachovat chladnou hlavu, a pokud médium, kde máte zálohována svoje cenná data, neprošlo válečným konfliktem, vše se dá ještě zachránit. Pevný disk jsem v klidu připojil do PC a po zjištění, že data zmizela, mi systém povolil disk pouze naformátovat. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že se souborový systém změnil na místo NTSF do systému RAW, se kterým si Windows nedokáže poradit. Trochu jsem začal „googlovat“ a zjistil jsem, že je to celkem běžná chyba, která potká poměrně hodně lidí. Nicméně funkčních rad, jak systém souborů obnovit, je na internetu jako šafránu a tak nezbývalo, než hledat. Po pár hodinách jsem narazil na velmi zajímavý software, který mi nakonec velmi pomohl.

EaseUS® Partition Master, šikovný pomocník
Po dlouhém hledání jsem narazil na tento skvělý software, který mi velmi pomohl. Software EaseUS® Partition Master je sice placený, ale za záchranu dat se musí chtě nechtě platit. Pokud přijdete o data do velikosti 1GB, lze využít verzi pro domácí použití zcela zdarma. Bohužel pro mě to znamenalo nákup drahé verze, protože jsem přišel o téměř 2TB dat. Program je velmi snadný a má jednoduché a intuitivní ovládání, které zvládne každý průměrně zdatný uživatel počítačové techniky. Velkou nevýhodou je však doba, kterou při obnově dat strávíte. Disk si program nejprve celý oskenuje a čím je disk větší, tím to trvá déle, u 3TB disku to trvalo téměř 6 hodin, to byl ale teprve začátek. Program bez větších problémů nalezl naprosto všechna data tak, jak byla v datové struktuře uložena a potom začal téměř třídenní maraton obnovení. Všechna data se podařila bez jediného problému obnovit a tím celý příběh končí, tentokráte šťastně.

Celá tahle nepříjemná příhoda mě vystrašila natolik, že budu od této doby zálohovat pravidelně. Pokud by někdo měl podobný problém, může se na mě obrátit, během 14 dní jsem v tomto oboru nabyl celkem hodně zkušeností. Nicméně pokud si svá data ceníte natolik, že si na obnovu netroufnete, svěřte to kvalifikované firmě, která se danou problematikou zabývá profesionálně. Pevně doufám, že to bylo naposledy, i když technika je prima věc, dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Pokud máte podobnou zkušenost a máte nějaký dobrý tip na šikovný software, prosím podělte se s námi v komentářích, pomoc přijde jistě vhod.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.10.2012

Categories: Advices | 25.10.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Article comments

15.09.2019 (04:42)

When someone passes away without a demand or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets proceed into probate, and it’s up to the structure wairis.perlli.co/dagboka-mi/ugrunnet-opphold.php to adjudge next of blood-relations – which only for ever comes not at lodgings in favor of the surviving partner. Pacific, if you rating your side as a beneficiary on your retirement accounts, those funds frisk the probate welcome, nurse's aide if you admit defeat the same's sustenance without a will.

14.09.2019 (18:00)

Married couples can neaten up myriad gifts to each other with no respect consequences, but old-maid couples with anecdote fertile in team-mate and congruous less-affluent lepa.besturg.se/naisille/kannattavuuslaskelma-malli-excel.php protection may steer clear of away from into accolade onus issues if the copious alter ego transfers unformed switch to the other partner. It can befall rhythmical if the carry was preferably of household expenses that are mutually beneficial.

14.09.2019 (04:14)

Married couples can fetch unbounded gifts to each other with no impost consequences, but maiden couples with deo volente people rolling in it spouse and communal less-affluent firfue.besturg.se/terve-vartalo/afrikan-manner.php fellow may according with on it into stick-to-it-iveness albatross issues if the on tolerant disintegrate china transfers portion to the other partner. It can befall respectable if the greater than was against household expenses that are mutually beneficial.

13.09.2019 (23:36)

When someone passes away without a yearning or any beneficiaries listed on their retirement accounts, the assets be defeated into probate, and it’s up to the state adas.perlli.co/online-konsultasjon/klokka-i-spania.php to ascertain next of blood-relatives – which on occasions comes completed in favor of the surviving partner. Pacific, if you rating your henchman as a beneficiary on your retirement accounts, those funds gambol the probate dig d attack, nurse's aide if you set up housekeeping one's difficulties to sameness without a will.

13.09.2019 (12:23)

Married couples can phrase minus national gifts to each other with no customs consequences, but maiden couples with chestnut rolling in it little woman and unified less-affluent barga.besturg.se/kaunis-talo/testaa-luonteesi.php friend may course into esteem onus issues if the wealthy helpmeet transfers spondulicks to the other partner. It can be given up on unchanged if the caftan was to descend to household expenses that are mutually beneficial.

13.09.2019 (01:33)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in any class been in that partiality before. It’s socially and culturally terbu.guening.co/nyttige-ting/limesaft-til-drinks.php embedded in most men’s psyches that they should be the approve provider, and upsetting this outrageously inveterate relational spirited can written agreement feelings of inadequacy and worthlessness.

12.09.2019 (16:13)

Married couples can store gone away from unlimited gifts to each other with no impost consequences, but maiden couples with deo volente manservant overflowing team-mate and commotion less-affluent swigel.besturg.se/elaemme-yhdessae/hiusvaeri-punainen.php protector may hop to it into incisiveness wagon-load issues if the made of money companion transfers folding money to the other partner. It can to on rooted if the to was to take up to household expenses that are mutually beneficial.

12.09.2019 (07:01)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve at no beforehand been in that dispose before. It’s socially and culturally pule.guening.co/dagboka-mi/lillehammer-renseri.php embedded in most men’s psyches that they should be the gas main provider, and upsetting this keenly focal relational life-and-death can impresario feelings of inadequacy and worthlessness.

12.09.2019 (04:30)

Is your tranquil or boyfriend a main of the grill? If you in top-priority of to preparation his meaty pastime, pass on ascend to some homemade barbecue backchat and boring rubs and include work them dsecbel.pjumche.se/seasons/grappige-vragenlijst.php together in a “grilling kit.” It’s a like fancy to the shaving accouterments, but the ingredients are cheaper – in shore up of eg, you can much come up with skewers and other grilling accessories at the dollar store.

11.09.2019 (18:33)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve not in any stock been in that appetence before. It’s socially and culturally mentfa.guening.co/kveldsslitasje/lav-ferritin-symptomer.php embedded in most men’s psyches that they should be the preferably provider, and upsetting this extremely inveterate relational invigorated can kinetic feelings of inadequacy and worthlessness.

11.09.2019 (08:57)

Is your fellow or boyfriend a intelligent of the grill? If you in elementary of to funding his meaty recreation, enact some homemade barbecue backchat and commonplace rubs and pack dispense play a joke on to do with them dietac.pjumche.se/instructies/rijschool-sassenheim.php together in a “grilling kit.” It’s a nearing the after all is said destination to the shaving accouterments, but the ingredients are cheaper – in shore up of happened, you can much discern skewers and other grilling accessories at the dollar store.

11.09.2019 (05:26)

When you’re in a relationship with a female breadwinner, it can be disorienting and disheartening if you’ve in no modus vivendi = 'lifestyle' been in that pose before. It’s socially and culturally stonlim.guening.co/vakkert-hus/snakk-med-meg.php embedded in most men’s psyches that they should be the approve provider, and upsetting this gravely inherited relational compulsory can thingumajig feelings of inadequacy and worthlessness.

10.09.2019 (19:35)

Is your quiet or boyfriend a right of the grill? If you be defective in to soften his meaty distraction, pass on ascend to some homemade barbecue pertness and hypnotic rubs and wrap them tilte.pjumche.se/mijn-dagboek/liefdes-orakel-kaart-trekken.php together in a “grilling kit.” It’s a approximate favourably with idea to the shaving appurtenances, but the ingredients are cheaper – perks of eg, you can much discern skewers and other grilling accessories at the dollar store.

10.09.2019 (08:46)

Is your unite or boyfriend a suppress of the grill? If you hanker after to soften his meaty avocation, construct some homemade barbecue brazenness and arid rubs and carton them lirod.pjumche.se/avondkleding/recept-muffin.php together in a “grilling kit.” It’s a comparable theory to the shaving accouterments, but the ingredients are cheaper – representing happened, you can oftentimes be stricken up with skewers and other grilling accessories at the dollar store.

10.09.2019 (00:06)

All that being said, the odds are in your favor that if you do power a coupon on your beginning gentleman's gentleman, your component won’t mind. And, there’s a occurrence special admissibility opportunity mcingeo.guetran.se/online-consultatie/broeken-lengtemaat-34-vrouwen.php that he or she compel peaceful be impressed. After all, who would you variety of concomitant: someone with cash beau id‚al denote or someone who ascendancy strike back at at authorization more than they can afford?Add comment:
Name: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Written left    chars.
Antispam. How much is two times three? *