
Články
Nakonec jsem se přeci jen přemluvil a ráno vyrazil poprvé tento rok na orchidejové louky. Dostal jsem několik tipů na nové lokality a rozhodl jsem se, že je prozkoumám. Děkuji moc Slávkovi za tip na lokalitu, kde jsou stovky vstavačů osmahlých a jeden kříženec. Druhý den po sobě vstávat velmi brzy se přeci jen projevilo na mé schopnosti něco vyplodit, ale nakonec to nebylo tak strašné.
Barevné orgie v poli u bahňáků
Příroda | 16.5.2015
Je pravda, že jsem v Africe fotografoval od rána do večera, ale přeci jen mi chyběla česká příroda. Hned po návratu jsem obhlédnul oblíbené lokality s divokými orchidejemi a zjišťoval, co kde hnízdí. Jaro je v plném proudu, všechno kvete a ptáci vesele hnízdí. Pak tedy nezbývalo nic jiného a toužebně se nechat zlákat voláním přírody.
Tanzanie, cesta do zelené a deštivé Afriky
Cestování | 27.4.2015
Netradičně jsem naplánoval cestu do Afriky pro několik přátel v období končících dlouhých dešťů. Necelé dva týdny strávíme v oblasti širých plání v oblasti Serengeti a na několik dní se podíváme do jednoho z nejkrásnějších míst naší planety, kráteru NgoroNgoro. Pevně doufám, že nám Tanzanie poodkryje trochu ze svého života v období dešťů.
Časopis Travelfocus, zvířecí ráje
Cestování | 27.4.2015
Pro nejnovější číslo časopisu TRAVELFOCUS jsem napsal velmi rozsáhlý článek, který má provést fotografy po celém světě a zavítat do "Zvířecích rájů". Poslední zajímavá místa na zeměkouli, kam se můžete vydat fotografovat divoká zvířata. Zavítáme do zajímavých zemí, které mi jsou velmi blízké, například Gabon, Pantanal, Ekvádor, Tanzanie, Keňa, Botswana, Florida,Indonésie, Kostarika, ... a mnohých dalších.
Časopis FONT, rozhovor s fotografem
Cestování | 27.4.2015
Michal Jirouš, právník a amatérský fotograf s duší přírodovědce.Po celém světě zaznamenává divokou přírodu a její zvířecí obyvatele. S profesionálními výsledky.... rozhovor o mě, o cestování a fotografování si můžete přečíst v novém čísle grafického časopisu FONT.
Papoušek šedý, žako v národní parku Loango
Příroda | 19.4.2015
To, že se potkám s takovou vzácností na vlastní oči v přírodě, to jsem opravdu nepředpokládal. Před odjezdem do národních parků v Gabonu jsem letmo prošel seznam druhů ptáků a někde v hloubi mi utkvěl tento krásný a inteligentní papoušek. Je velmi vzácný, protože Gabon patří spíše k zemím s okrajovým výskytem a dle informací z literatury tady hnízdí sotva nějakých 200 párů. O to větší radost jsem ze setkání měl.
Dudek chocholatý, magazín Příroda 5-6 / 2015
Příroda | 17.4.2015
V květnovém čísle magazínu Příroda si můžete přečíst můj článek o fotografování nejkrásnějšího zástupce ptačí říše u nás, dudka chocholatého. Ve fotokrytu jsem s nimi strávil stovky hodin a něco málo se dozvěděl o jejich životě v době intenzivního krmení mláďat.
Pantanal, řeka Rio Negro plná života
Příroda | 6.4.2015
Už jsem se nemohl dočkat, až se zase vrátím na řeku Rio Negro, kde jsem prožil nezapomenutelné zážitky se zvířaty. Při poslední cestě do brazilského Pantanalu jsem se rozhodl, že budu trávit více času na řece a pokusím se zdokumentovat o něco více, než posledně. Poprosil jsem Fernanda, ať nás vezme na druhou stranu do míst, která jsem ještě nenavštívil a tady nás čekalo opravdu pár hezkých překvapení.
Gabon, šimpanzi v západu slunce na rovníku
Příroda | 29.3.2015
Poslední primáty, které jsme měli možnost v Gabonu pozorovat, byli šimpanzi učenlivý. Naši nejbližší příbuzní se volně prohánějí na malých ostrůvcích v rovníkové Africe, kde jejich populace naštěstí celkem dobře vzkvétá. Náš cíl byl jasný, pokusit se s šimpanzi setkat ve volné přírodě národní parku Invido.