Na ostrově Runde jsem měl velkou příležitost si to vyzkoušet, dále potom i na ostrově Helgoland, ale s velmi rozdílnou zkušeností. Tady jsou moje zkušenosti a rady.

Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:45:10, ostrov Dune (Německo)
Ústřičník velký, lovy beze zbraní
Vzpomínám si velmi dobře, jako by to bylo dnes, na svoje první zkušenosti s fotografováním ústřičníků na ostrově Runde v roce 2007, kdy jsem prakticky neměl ponětí, jak se vůbec k fotografovanému objektu přiblížit a dále pak, pokusit se vytvořit svoji první fotografii ústřičníka velkého. Od té doby se naštěstí hodně změnilo a postupem času jsem se naučil různé triky, tak aby se dalo k fotografovanému objektu dostat co nejblíže a vytvořit alespoň trochu prezentovatelnou fotografii. Letos se mi podařilo se na ostrov Runde vrátit a vychutnat si dokonale fotografování ústřičníků a pokusit se přidat do výsledné fotografie něco málo navíc. Jak složité se to nakonec ukázalo, můžete nejlépe posoudit v následujících řádcích.

Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 17:12:36, Ostrov Runde (Norsko)
Ústřičník velký, ostrov Dune, lehce nabyté zkušenosti
Vzpomínám si na naše letošní společné putování ostrovem Helgoland a první ostré zkušenosti s ústřičníky na ostrově Dune. Nedávno se mě jeden kamarád ptal, jak je možné, že ses k nim dostal tak blízko. Každý kdo měl, možnost se na ostrov podívat ví, že to není žádný problém. Ústřičníci, nejsou díky neustálým návštěvám lidí na ostrově vůbec plaší a dá se k nim přiblížit doslova na pár centimetrů, o čemž jsme se mohli přesvědčit právě letos při naší návštěvě. Taktika byla zpočátku velmi snadná, ale nakonec se ukázala prakticky neúčinná. Pokoušeli jsme se různě přibližovat, plazit a schovávat, ale pořád jsme se nebyli schopni přiblížit na takovou vzdálenost, která by nám vyhovovala. Po všech možných pokusech za příšerného vedra a ostrého světla, jsme se rozhodli taktiku dramaticky změnit. Pokud se totiž člověk pohyboval normálně přirozeně, pouze procházel okolo nich, ústřičník prakticky nereagoval a nechal nás přiblížit se na několik málo metrů, pokud se ovšem člověk rozhodl se jakkoliv přikrčit a vzal do ruky objektiv a namířil ho na ústřičníka, rázem byl konec a ústřičník okamžitě poodletěl. Nakonec jsme toho po pár neúspěšných pokusech zanechali a pomalu se připravovali na večerní fotografování. S příchodem pozdního odpoledne se situace dramaticky změnila, odpočíval jsem na jedné z místních pláží a spolu s Lenkou, Štefanem a Jirkou jsme probírali taktiku na večerní fotografování. Najednou se okolo nás začali ústřičníci doslova hemžit a nebyl žádný problém se k nim přiblížit na několik málo centimetrů. Rychle zalehnout do písku a pravé fotografické orgie začaly. Nevím, čím to bylo způsobeno, patrně jejich instinktem, ale ústřičníci se k večeru začali pomalu stahovat směrem k pláži, kde nám dovolili, nahlédnou do jejich způsobu lovu. Fantastické divadlo, které rozehráli přímo před našimi objektivy, se nedá slovy ani popsat. Po krátkém odlivu se ústřičníci soustředili na pláži a za neustálého „rytí“ v písku se snažili ulovit nějakou kořist. Většinou byli velmi úspěšní a nás si vůbec nevšímali, stačilo se jen položit do ledové vody přímo na pláži, počkat na krásné světlo a začít fotografovat. Stejnou strategii jsem původně zamýšlel použít i na ostrově Runde, bohužel to nebylo vůbec možné.

Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 16:54:31, Ostrov Runde (Norsko)
Ústřičník velký, ostrov Runde, fotografování v příboji
Na ostrově Runde je situace velmi odlišná, fotografovat ústřičníky není tak jednoduché a hlavně pohodlné, jako na ostrově Dune v Německu. Celý ostrov Runde je velmi kamenitý a celé pobřeží je tvořeno velkými a ostrými balvany, takže na pohodlné „válení“ na písku tady můžete rychle zapomenout. Na druhou stranu, zase na ostrově Runde pořídíte daleko atraktivnější fotografie a to díky členitému pobřeží i s možností umístit ústřičníka do krásného zeleného pozadí. Máte tady možnost fotografovat ústřičníky jak při východu, tak i při západu slunce, při velkých příbojových vlnách a pokud se sem vydáte v tu pravou dobu, pak máte velkou možnost fotografovat i mladé ústřičníky, tak jako se to povedlo nám. Letos, při naši společné cestě na ostrově Runde, každý z nás trávil mnoho hodin fotografováním ústřičníků, každý používal trochu jinou taktiku a tak bylo možné večer porovnávat dosažené výsledky a další den se případně pokusit vyfotografovat ústřičníka zase trochu jinak. Největší zábavou bylo fotografování ústřičníků v příbojových vlnách, kdy jsem musel dávat zároveň pozor na kluzké a ostré balvany (Jirka by mohl vyprávět), v jedné ruce držet těžký objektiv a ještě po očku sledovat ten nejvhodnější okamžik, kdy se velká vlna převalí přes ústřičníka. Každopádně jsem si konečně letos mohl naplno vychutnat fotografování ústřičníků a naučit se zase něco dalšího o jejich životě.

Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 16:47:12, Ostrov Runde (Norsko)
Ústřičník velký, lov malého nezbedy
Jako třešničku na dortu nám letos ostrov Runde připravil možnost fotografovat mláďata ústřičníků velkých. Vzpomínám si na naši plamennou diskuzi s kamarádem Tiborem na ostrově Runde. Nejprve se těsně před námi objevilo mládě malého Racka stříbřitého a později se objevil všude kolem pobíhající malý Ústřičník velký. Když jsem se chystal na první fotografii, tak Tibor povídá, mladý nefotím, jsou ošklivý a bez barvy, bez povšimnutí se vydal směrem dál k dospělým. Kdysi jsem měl stejný názor, ale zase na druhou stranu, kdy máte možnost pořídit fotografie dospívajícího mláděte ústřičníka v jeho přirozeném prostředí. Velkou výhodou pro nás bylo, že mladý ještě neuměl létat. Stačilo se někde jen přikrčit a čekat, až mladý ústřičník půjde kolem. Fotografování bylo o něco složitější, než když jsem fotografoval dospělého ptáka, který se přeci jen pohyboval na vyšších místech a tak nebyl problém dostat do pozadí moře, vlny, trávu, prostě vše, co jsem si usmyslel. I když mladý ústřičník neuměl ještě létat, uměl velmi mistrně mizet za každým druhým kamenem, a proto se zpočátku zdálo vytvořit nějakou poutavou fotografii jako nesplnitelný úkol. Nakonec se to při troše trpělivosti přeci jen podařilo a všechny ty dlouhé hodiny strávené při fotografování ústřičníků stály za to.
Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 16:59:12, Ostrov Runde (Norsko)
Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:58:36, ostrov Dune (Německo)
Pár tipů a triků při fotografování ústřičníků
Nejdůležitější je zmapovat si předem terén, kde se nejčastěji ústřičníci vyskytují, protože i oni mají vždy to svoje nejoblíbenější místo, kam se neustále vracejí. Většinou je to nějaké dobře situované vyvýšené místo a tam se také většinou dají pořídit krásné fotografie. Pokud se v blízkosti objeví nějací mladí, ústřičníci se vždy snaží odlákat vetřelce na druhou stranu a za hlasitého pískání většinou prozradí svoji polohu. Byli jsme dokonce svědky napadení racků, kdy nervózní ústřičník už nevydržel nálety racků a zaútočil. Bylo to dáno pravděpodobně tím, že i racci zde měli mladé. Pokud se rozhodnete fotografovat ústřičníky směrem k příbojovým vlnám, mějte na paměti, že se ústřičník staví vždy směrem k přicházející vlně a stejně z této strany i nalétává, někdy je dobré se trochu namočit a fotografovat směrem od moře. Velmi dobře funguje samozřejmě i maskování a klidné pohyby, ale to jsou už všeobecné rady při fotografování ptáků, pokud to také jde, vždy být v úrovni, anebo spíše níže, než fotografovaný ústřičník.

Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 18:10:59, Ostrov Runde (Norsko)
Fotografování ústřičníků jsem si dokonale užil a příští, rok při dalším návratu na ostrov Runde, se pokusím realizovat další šílené nápady spojené s fotografováním těchto krásných opeřenců.

Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 19:06:24, ostrov Dune (Německo)
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 12.8.2009
Klíčová slova: ústřičník ústřičník velký runde helgoland dune ostrov haematopus ostralegus
