12.08.2009

Ústřičník velký, lov malého nezbedy

V nedávné době jsem dostal velmi zajímavý email, který mě inspiroval k zamyšlení nad tématem "fotografování ústřičníků". Dále jste se dotazovali, jak můžeš proboha fotografovat ústřičníky, když jsou tak plaší.

Na ostrově Runde jsem měl velkou příležitost si to vyzkoušet, dále potom i na ostrově Helgoland, ale s velmi rozdílnou zkušeností. Tady jsou moje zkušenosti a rady.

u08 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 18:10:59, Ostrov Runde (Norsko)

u01 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:45:10, ostrov Dune (Německo)

Ústřičník velký, lovy beze zbraní
Vzpomínám si velmi dobře, jako by to bylo dnes, na svoje první zkušenosti s fotografováním ústřičníků na ostrově Runde v roce 2007, kdy jsem prakticky neměl ponětí, jak se vůbec k fotografovanému objektu přiblížit a dále pak, pokusit se vytvořit svoji první fotografii ústřičníka velkého. Od té doby se naštěstí hodně změnilo a postupem času jsem se naučil různé triky, tak aby se dalo k fotografovanému objektu dostat co nejblíže a vytvořit alespoň trochu prezentovatelnou fotografii. Letos se mi podařilo se na ostrov Runde vrátit a vychutnat si dokonale fotografování ústřičníků a pokusit se přidat do výsledné fotografie něco málo navíc. Jak složité se to nakonec ukázalo, můžete nejlépe posoudit v následujících řádcích.

u09 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:38:20, ostrov Dune (Německo)

u06 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 17:12:36, Ostrov Runde (Norsko)

Ústřičník velký, ostrov Dune, lehce nabyté zkušenosti
Vzpomínám si na naše letošní společné putování ostrovem Helgoland a první ostré zkušenosti s ústřičníky na ostrově Dune. Nedávno se mě jeden kamarád ptal, jak je možné, že ses k nim dostal tak blízko. Každý kdo měl, možnost se na ostrov podívat ví, že to není žádný problém. Ústřičníci, nejsou díky neustálým návštěvám lidí na ostrově vůbec plaší a dá se k nim přiblížit doslova na pár centimetrů, o čemž jsme se mohli přesvědčit právě letos při naší návštěvě. Taktika byla zpočátku velmi snadná, ale nakonec se ukázala prakticky neúčinná. Pokoušeli jsme se různě přibližovat, plazit a schovávat, ale pořád jsme se nebyli schopni přiblížit na takovou vzdálenost, která by nám vyhovovala. Po všech možných pokusech za příšerného vedra a ostrého světla, jsme se rozhodli taktiku dramaticky změnit. Pokud se totiž člověk pohyboval normálně přirozeně, pouze procházel okolo nich, ústřičník prakticky nereagoval a nechal nás přiblížit se na několik málo metrů, pokud se ovšem člověk rozhodl se jakkoliv přikrčit a vzal do ruky objektiv a namířil ho na ústřičníka, rázem byl konec a ústřičník okamžitě poodletěl. Nakonec jsme toho po pár neúspěšných pokusech zanechali a pomalu se připravovali na večerní fotografování. S příchodem pozdního odpoledne se situace dramaticky změnila, odpočíval jsem na jedné z místních pláží a spolu s Lenkou, Štefanem a Jirkou jsme probírali taktiku na večerní fotografování. Najednou se okolo nás začali ústřičníci doslova hemžit a nebyl žádný problém se k nim přiblížit na několik málo centimetrů. Rychle zalehnout do písku a pravé fotografické orgie začaly. Nevím, čím to bylo způsobeno, patrně jejich instinktem, ale ústřičníci se k večeru začali pomalu stahovat směrem k pláži, kde nám dovolili, nahlédnou do jejich způsobu lovu. Fantastické divadlo, které rozehráli přímo před našimi objektivy, se nedá slovy ani popsat. Po krátkém odlivu se ústřičníci soustředili na pláži a za neustálého „rytí“ v písku se snažili ulovit nějakou kořist. Většinou byli velmi úspěšní a nás si vůbec nevšímali, stačilo se jen položit do ledové vody přímo na pláži, počkat na krásné světlo a začít fotografovat. Stejnou strategii jsem původně zamýšlel použít i na ostrově Runde, bohužel to nebylo vůbec možné.

u11 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:38:20, ostrov Dune (Německo)

u04 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 16:54:31, Ostrov Runde (Norsko)

Ústřičník velký, ostrov Runde, fotografování v příboji
Na ostrově Runde je situace velmi odlišná, fotografovat ústřičníky není tak jednoduché a hlavně pohodlné, jako na ostrově Dune v Německu. Celý ostrov Runde je velmi kamenitý a celé pobřeží je tvořeno velkými a ostrými balvany, takže na pohodlné „válení“ na písku tady můžete rychle zapomenout. Na druhou stranu, zase na ostrově Runde pořídíte daleko atraktivnější fotografie a to díky členitému pobřeží i s možností umístit ústřičníka do krásného zeleného pozadí. Máte tady možnost fotografovat ústřičníky jak při východu, tak i při západu slunce, při velkých příbojových vlnách a pokud se sem vydáte v tu pravou dobu, pak máte velkou možnost fotografovat i mladé ústřičníky, tak jako se to povedlo nám. Letos, při naši společné cestě na ostrově Runde, každý z nás trávil mnoho hodin fotografováním ústřičníků, každý používal trochu jinou taktiku a tak bylo možné večer porovnávat dosažené výsledky a další den se případně pokusit vyfotografovat ústřičníka zase trochu jinak. Největší zábavou bylo fotografování ústřičníků v příbojových vlnách, kdy jsem musel dávat zároveň pozor na kluzké a ostré balvany (Jirka by mohl vyprávět), v jedné ruce držet těžký objektiv a ještě po očku sledovat ten nejvhodnější okamžik, kdy se velká vlna převalí přes ústřičníka. Každopádně jsem si konečně letos mohl naplno vychutnat fotografování ústřičníků a naučit se zase něco dalšího o jejich životě.

u12 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: 9. května 2009 19:51:12, ostrov Dune (Německo)

u02 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 16:47:12, Ostrov Runde (Norsko)

Ústřičník velký, lov malého nezbedy
Jako třešničku na dortu nám letos ostrov Runde připravil možnost fotografovat mláďata ústřičníků velkých. Vzpomínám si na naši plamennou diskuzi s kamarádem Tiborem na ostrově Runde. Nejprve se těsně před námi objevilo mládě malého Racka stříbřitého a později se objevil všude kolem pobíhající malý Ústřičník velký. Když jsem se chystal na první fotografii, tak Tibor povídá, mladý nefotím, jsou ošklivý a bez barvy, bez povšimnutí se vydal směrem dál k dospělým. Kdysi jsem měl stejný názor, ale zase na druhou stranu, kdy máte možnost pořídit fotografie dospívajícího mláděte ústřičníka v jeho přirozeném prostředí. Velkou výhodou pro nás bylo, že mladý ještě neuměl létat. Stačilo se někde jen přikrčit a čekat, až mladý ústřičník půjde kolem. Fotografování bylo o něco složitější, než když jsem fotografoval dospělého ptáka, který se přeci jen pohyboval na vyšších místech a tak nebyl problém dostat do pozadí moře, vlny, trávu, prostě vše, co jsem si usmyslel. I když mladý ústřičník neuměl ještě létat, uměl velmi mistrně mizet za každým druhým kamenem, a proto se zpočátku zdálo vytvořit nějakou poutavou fotografii jako nesplnitelný úkol. Nakonec se to při troše trpělivosti přeci jen podařilo a všechny ty dlouhé hodiny strávené při fotografování ústřičníků stály za to.

u05 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 16:59:12, Ostrov Runde (Norsko)

u10 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:58:36, ostrov Dune (Německo)

Pár tipů a triků při fotografování ústřičníků
Nejdůležitější je zmapovat si předem terén, kde se nejčastěji ústřičníci vyskytují, protože i oni mají vždy to svoje nejoblíbenější místo, kam se neustále vracejí. Většinou je to nějaké dobře situované vyvýšené místo a tam se také většinou dají pořídit krásné fotografie. Pokud se v blízkosti objeví nějací mladí, ústřičníci se vždy snaží odlákat vetřelce na druhou stranu a za hlasitého pískání většinou prozradí svoji polohu. Byli jsme dokonce svědky napadení racků, kdy nervózní ústřičník už nevydržel nálety racků a zaútočil. Bylo to dáno pravděpodobně tím, že i racci zde měli mladé. Pokud se rozhodnete fotografovat ústřičníky směrem k příbojovým vlnám, mějte na paměti, že se ústřičník staví vždy směrem k přicházející vlně a stejně z této strany i nalétává, někdy je dobré se trochu namočit a fotografovat směrem od moře. Velmi dobře funguje samozřejmě i maskování a klidné pohyby, ale to jsou už všeobecné rady při fotografování ptáků, pokud to také jde, vždy být v úrovni, anebo spíše níže, než fotografovaný ústřičník.

u07 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 17:17:31, Ostrov Runde (Norsko)

u03 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: 9. července 2009 18:10:59, Ostrov Runde (Norsko)

Fotografování ústřičníků jsem si dokonale užil a příští, rok při dalším návratu na ostrov Runde, se pokusím realizovat další šílené nápady spojené s fotografováním těchto krásných opeřenců.

u13 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 18:38:20, ostrov Dune (Německo)

u14 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + Canon EF 2x II Extender , Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: 9. května 2009 19:06:24, ostrov Dune (Německo)

Související články:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 12.8.2009

Kategorie: Příroda | 12.08.2009
Klíčová slova: ústřičník  ústřičník velký  runde  helgoland  dune  ostrov  haematopus ostralegus   
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

14.08.2009 (20:49)

Standa: Vždyť mě přeci znáš Stando, baví mě to a je to dokonalý relax od práce a podnikání, když zrovna dnešní doba není vůbec příznivá. Nápadů, článků a fotografií mám pořád na několik webů, určitě budeš mít co číst, neboj. ;-) Měj se hezky, Michal

14.08.2009 (20:47)

Daniel Černý: Máš pravdu Dane, když ho člověk vidí lovit a ladně se pohybovat, určitě nemůže říci, že je "hnusný".

14.08.2009 (13:23)

Mě by spíš zajímalo kde na to bereš energii, pořád psát a hlavně kde pořád bereš tak krásný fotografie? Moc rád se k tobě každý den vracím a těším se na nějaký zajímavý článek a fotky. Ústřičník se ti mimořádně povedl, nádhera! Ahoj Standa

14.08.2009 (13:10)

nesouhlasím s Patrikem podle mě je ústřičník velice krásný a fotogenický pták. Také jsem je na Dune fotil a mé poznatky jsou podobné jako má Michal.

14.08.2009 (12:52)

Radek Demjan: Ty tvoje vtípky znám :-D , těším se na společný víkend na Moravě, bude to maso!

14.08.2009 (12:51)

Patrik: Zase tak hnusnej není přeci, pokud ho uvidíš na vlastní oči a hlavně jak loví, tak v něm nalezneš zalíbení. Jasně, čurací pejsek vede ;-)

14.08.2009 (12:50)

Dave: Čau Dave, jo stav se, probereme zase fotky.

13.08.2009 (21:40)

Cau Michale Skoro na vsech fotkach nadherne naexponovanej :) Jsi fakt dobrej :-D (tohle neni zadna sranda)

13.08.2009 (20:12)

Hnusnej ptak ale ty si ho vyfotil fakt pekne :-D nejlepsi je ten jak tu nekdo psal cislo 3 jako curaci pejsek :nuts:

13.08.2009 (12:35)

tak me se nejvic libi ta jedna z poslednich jak ma tu zizalu v zobaku. Je zajimavy kolik ruznorodejch pozic jsi zachytil. zatim cuzz a nekdy zase u tebe, Dave :-P

13.08.2009 (12:18)

Karel: Určitě to zkuste, stojí to za to a nejsou tam tolik plaší. Dají se tam udělat krásné fotografie.

13.08.2009 (12:17)

TomasR: Pejsek u lampy naprosto sedí, pobavilo ;-)

13.08.2009 (12:16)

Martin: To bylo Martine asi nejtezsi fotografovat je tak blizko, kdyz se valí proti vám vlna a sotva se držíte na nohou mezi kluzkými skálami.

13.08.2009 (12:15)

Jirka Hromada: Ahoj Jirko, mě se právě ta fotka č.7 taky hrozně moc líbí. Jinak to co ulovil, je pravděpodobně nějaká ústřice či co. Bylo to zajímavé je pozorovat, jen jsem nechápal, jak ví kde má zabožit zobák a pokaždé ulovil. Bylo to velmi zajímavé pozorovat. Měj se, Michal

13.08.2009 (09:18)

parádní fotečky,zkoušel jsem je ostrově Hooge,ale tam byli dost plaší, no zkusím to asi příští rok na Dune taky,čauPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *