14.06.2009

Fotografování šimpanzů v Africe

Pomalu se přesouváme horkou a především rozbitou cestou, směrem k dalšímu lákadlu východní Afriky, národní park Kibale forest, domov primátů. Šimpanz učenlivý (pan troglodytes), toho jsem v posledním článku z Afriky zmiňoval, možnost navštívit jedno z nejatraktivnějších míst ve východní Africe, kde se v zapomenuté proláklině zachoval původní horský prales.

Poslední volně žijící šimpanzi
Zpočátku jsem ani nedoufal, že nějakého toho volně žijícího šimpanze vůbec spatřím. Naplánovat velmi složitou, a jak se nakonec ukázalo i hodně nebezpečnou, cestu do východní Afriky, není ani pro zkušeného cestovatele žádná legrace. Pokud se rozhodnete, že za každou cenu i přes rizika spojená se sousedící zemí, Demokratická republika Kongo a Rwanda (kde jsem stejně nakonec skončili), musíte spatřit a především vyfotografovat nějaké ty poslední volně žijící gorily horské, přijde to asi každému dobrodruhovi celkem normální, pokud se ale rozhodnete tohle riziko podstoupit i několikrát během pár dní, jen abyste měli možnost spatřit dalšího zástupce z rodu primátů, volně žijící šimpanze, pak si jistě budete klást otázku, stálo to za ta rizika?. Jednoduchá odpověď, moje a myslím si že i Tibora, který spolu se mnou celé ty útrapy v Africe velmi dobře snášel, ano rozhodně to celé stálo za to. Vidina možnosti spatřit volně žijící šimpanze, studovat jejich běžný život, pořídit nějaké ty fotografie nás neustále hnala směrem k národnímu parku Kibale Forest, kde je právě velká koncentrace volně žijících šimpanzů v Africe.

kibale12645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 16:44:48, Kibale forest (Uganda)

kibale1645 Gueréza červená (Procolobus badius) | Red faces Colobus, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 6:03:55, Kibale forest (Uganda)

Národní park Kibale forest
Národní park Kibale forest se nachází v předhůří pohoří Ruwenzori (UNESCO) neboli „Měsíčních hor"(Mountanis of the Moon) a táhne se jako pomyslný had na hranici s Demokratickou republikou Kongo, kde krajinu tvoří tropickým horský les spolu s listnatým horským lesem, je navíc propojen systémem zrádných bažin a kde se vyskytuje velké množství ptáků, ale především pro nás milovníky primátů, nejvyšší koncentrace primátů na světě. Pravděpodobně jediné místo v Ugandě, kde lze pozorovat a nafotit volně žijící populaci šimpanzů, gueréz, a mnoha dalších primátů, Šimpanz učenlivý (pan troglodytes) byl však určitě tím největším lákadlem. Pokusíme se vydat spolu s Tiborem do horského lesa v doprovodu nosičů a zkušeného stopaře, k pozorování a fotografování volně žijících divokých šimpanzů a ostatních primátů. Cesta k samotnému parku není opravdu žádný med a pokud se rozhodnete cestovat směrem od Murchison Falls, stejně jako my, připravte se na opravdu pekelný zážitek, kde si s velkou jistotou užijete typickou Africkou "massage way"!

kibale4645 Gueréza pláštíková (Colobus guereza) | Black and White Colobus, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 25. prosince 2008 15:01:25, Murchison falls (Uganda)

kibale6645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 15:34:48, Kibale forest (Uganda)

Jediný luxus v Africe, nejen fotografický
Kibale forest camp, snad jediný luxus v Africe, který jsme si nevědomky dopřáli právě v národním parku Kibale forest. Po příjezdu jsme se nestačili s Tiborem divit, doposud jsem vždy tak nějak nepohodlí a ubytování vyhandlovali s naším průvodcem za nějakou jinou aktivitu, např. pronájem lodi (Queen Elizabeth) a nebo kilometry navíc do jiného parku (Ishasha NP), kde na úkor pohodlí a luxusu, jsem zvolili možnost za ušetřené dolárky dostat něco navíc v podobě nabídky fotografování zajímavých míst. I tady se nakonec potvrdilo, alespoň základní znalost angličtiny je vždy velmi dokonalá zbraň ve vašich rukách, pokud se snažíte dostat na nějaké to zajímavé místo v Africe. Luxusní kamp nás překvapil hned několikrát, nejsem vůbec příznivcem luxusu v Africe, ale právě kempy v Kibale forest jsou vystavěny, stejně jako většina kempů v Africe, pouze v tzv. přírodním stylu. Kompletní vybavení kempů přírodního stylu musí umožňovat odstranit kemp po ukončení koncese bez jakýchkoliv zásahů do krajiny, proto jsou veškeré stavby pouze ze dřeva, bez jakéhokoliv betonu a železa, kemp je vzdušný a elegantně zasazený do krajiny, tak aby nenarušoval její tvář a stal se prakticky součástí horského pralesa. Obrovskou výhodu bylo, že celý kemp byl zasazen přímo do pralesa a my se stali jeho součástí. Po příjezdu jsme si nemohli ani všímat místních, kteří se nás snažili všemožně přátelsky vítat, protože jakmile člověk opustil auto, najednou se před ním otevřelo velké přírodní divadlo, kojící gueréz pláštíková přímo před naším autem. Velká spousta primátů zavítala přes den přímo do kempu, proto jsme se stejně jako v Queen Elizabeth stali ihned místní atrakcí, dva blázni pobíhajícím se svými "fotografickými bazukami" po celém lese a fotografující každou "obyčejnou opici" na stromě. Tak nějak nám to vysvětlil náš průvodce a abychom se v očích místních nestali jen další,i snobi, kteří míří do jejich luxusního kempu, po celém náročném dni jsem si pokaždé našli malou chvilku na pár slov s místním personálem, který toho nakonec o přírodě věděl mnohem více než kdokoliv jiný, proto se nakonec v Africe vyplatí být vlídní na každého koho potkáte, cenných rad a tipů je vždy přeci jen málo.

kibale10645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 16:44:48, Kibale forest (Uganda)

Trek za šimpanzi, aneb příprava na gorily
Při večeři jsem se dali do debaty s jedinou dvojicí, která celý kemp obývala, Isabelou, která pocházela ze Švédska a měla už setkání se šimpanzi a gorilami úspěšně za sebou, se nakonec ukázala jako nevyčerpatelná studnice cenných informací. Rychlá večeře, ještě kratší spánek a hurá za šimpanzi. Ráno jsem se bohužel dozvěděli, že náš trek za šimpanzi musí být odložen na odpolední hodinu a tak jsme ihned využili nabídnutou kompenzaci v podobě návštěvy přilehlé soustavy bažin a močálů, která je známým rájem milovníků ptáků. Celkem asi 3 hodiny chůze kolem bažin a močálů v příšerném vedru a vlhkosti, v ruce stativ s 800mi stovkou se nakonec ukázali jako další dobrý krok, protože jsme měli možnost poznat další odlišný ekosystém v Africe a vyfotografovat hodně vzácného modrého Turaka, ptáka, který vypadá podobně jako náš páv. Odpoledne se kvapem blížilo a pomalu se blížil čas odjezdu na místo, odkud se vyráží směrem k šimpanzům. Stejně jako v případě goril, je systém naprosto stejný, nejprve dostanete základní přednášku, najmete si nosiče a průvodce a v malé skupince 8 lidí se vydáte směrem do horského lesa, kde žijí šimpanzi. Pro jistotu, i když je trek asi o polovinu kratší a méně náročnější než trek za gorilou horskou, jsem si najal nosiče pro těžký fotobatoh, nakoupil vodu a hurá směrem nahoru.

kibale11645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 16:44:48, Kibale forest (Uganda)

Lidé v zrcadle, život v korunách stromů
Cesta lesem trvala něco okolo 2 hodin a já se neustále pokoušel vytáhnout co nejvíce informací z našeho průvodce o tom, kde se můžou šimpanzi případně vyskytovat, kde a jak je mohu fotografovat a vůbec vše okolo života těchto nádherných primátů. Doba strávená se šimpanzi je opět stejně jako u goril horských, striktně omezena na 1 hodinu a potom musíte chtě nechtě odejít, abyste šimpanze nemohli nijak omezovat a případně ohrožovat, přeci jen se jedná o poslední volně žijící šimpanze ve východní Africe. Další půlhodina utekla jako voda a najednou se ozvalo typické WOW, it's amazing. Bohužel malá skupinka Američanů před námi dělala takový hluk, že šimpanzi se začali přemísťovat poměrně rychle v korunách stromů směrem od nás. Stejně jako u goril jsem si vysnil záběry, které jsem si chtěl z Afriky dovézt, bohužel jak už to tak bývá, realita je často velmi odlišná od snů. Život v korunách stromů dává šimpanzům velkou spoustu výhod, ze který také velmi intenzivně těží, potrava je odsud velmi dobře dostupná, bohužel potom se Šimpanz učenlivý (pan troglodytes) pro fotografa stává opravdovým fotografickým oříškem. Tam kde je obyčejně můj Canon EF 800 f/5.6 L IS USM celkem dlouhý, se najednou ukázalo ohnisko 800 velkou výhodou. Šimpanz učenlivý (pan troglodytes) jen velmi zřídka opouští stromy, někdy je však máte možnost pozorovat a fotografovat na zemi, což je určitě mnohem snazší, něž mít neustále hlavu nepřirozeně zlomenou, civět směrem k obloze, bojovat s expozičním oříškem jakým je fotografování šimpanzů směrem k obloze, nevnímat stoupající a klesající pralesní terén, odřené nohy do krve od trnů a keřů a nakonec vše dokonají hlučící Američané, pak je opravdu někdy fotografování k vzteku.

kibale2645 Gueréza červená (Procolobus badius) | Red faces Colobus, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 6:03:55, Kibale forest (Uganda)

kibale7645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 15:34:48, Kibale forest (Uganda)

Tiché fotografické orgie
Vše dobré je přeci jen k něčemu dobré, po půlhodině se průvodce rozhodl, že se musíme vrátit zpátky, ale za nějaký ten malý obnos tu můžeme zůstat sami dva! a fotografovat šimpanze naprosto nerušeně dál. No kdo by nesouhlasil za 20 dolarů, fotografovat v naprostém tichu jen za zvuku závěrky právě krmící samici šimpanze své čerstvě narozené mládě. Bohužel pro mě, se za chvíli dostavila silná křeč do krčních svalů, z tak dlouhé a nepřirozené polohy při fotografování a tak jsem byl nucen fotografování ukončit a snažit se jen pozorovat tu nádheru, skutečný a nespoutaný život šimpanzů, kteří si v každém svém gestu ani trochu nezadají s člověkem, mnohdy mě až mrazilo v zádech, jak byly ty všechny různá gesta tolik podobná těm našim, lidem. Každopádně těch několik desítek minut navíc strávených ve společnosti posledních volně žijících šimpanzů, sám a v naprostém tichu, určitě v každém ohledu stál za to.

kibale8645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 14:44:48, Kibale forest (Uganda)

kibale9645 Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) | Common Chimpanzee, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 16:44:48, Kibale forest (Uganda)

Rychlá cesta domů, aneb úprk pralesem
Uplacený čas navíc měl bohužel jednu velkou nevýhodu, cesta nahoru trvala něco okolo 3 hodin, mnohdy do prudkého kopce, potom po vrstevnici, pak z kopce, ale cesta dolů byl pro nás malý očistec. Strážce parku nechtěl prozradit před svým nadřízeným svůj vedlejší zdroj příjmů, a proto jsem byli nuceni za každou cenu se dostat dolů za necelých 30 minut. Strážce doslova strhnul můj těžký fotobatoh, hodil si ho na záda a začal neskutečným tempem a jakousi zkratkou doslova letět směrem dolů do základního kempu. Ani nevím jak jsem to celé přežil bez jediného pádu, ale druhý den jsem se skoro nemohl postavit na nohy z toho, jak mě neskutečně bolely nohy. Dolů jsme tedy dostali včas, symbolicky jsme na sebe spolu s mým průvodcem Allym mrknuli a vydali se pomalu směrem k dalšímu dni v nádherné Africe. Tak trochu jsem si myslel, že to bylo celé nakonec pečlivě domluvené, až odejde celá skupina tak se nechá jeden strážce uplatit abychom mohli fotografovat nerušeně dál, náš průvodce to však nikdy nechtěl přiznat, přesto se neustále tak nějak divně usmíval a se spokojeným výrazem ve tváři se s námi vydal dál, tentokráte směrem ke Rwandským hranicím na poslední část naší cesty Afrikou.

kibale3645 Gueréza červená (Procolobus badius) | Red faces Colobus, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 27. prosince 2008 6:03:55, Kibale forest (Uganda)

Související články:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 15.6.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

01.06.2011 (19:22)

pěný =) :-)

19.11.2009 (14:56)

Radek: Já nevycházel z informací z knih, ale z informací od strážců parku, kteří s nimi tráví veškerý možný čas. Tamní šimpanzi skutečně prakticky neopouštějí stromy, jen velmi zřídka. Jsou velmi izolovaní, díky soustavnému zásahu do jejich ekosystému. Nejsem zoolog a nechci se s Vámi hádat, jen jsem vycházel z informací, které se velmi liší od knih, proto si raději informace ověřuji v terénu, nikoli jen z knih. Děkuji za příspěvek, Michal.

18.11.2009 (05:58)

Jak jsi prisel na takovou kravinu, ze simpanz ucenlivy zridka opousti stromy. Lidi, nepiste nesmysly a nepoustejte se do neceho, o cem nic nevite anebo si o tom alespon neco predem zjistete, nez napisete takovy nesmysl. To ze mozna za tu hodinu, cos tam byl neopustili stromy, vubec neznamena, ze se tak bezne chovaji a navic bych rekl, ze maji tech lidi plny zuby.

24.06.2009 (10:03)

David Horvát: Dobrý den Davide, máte někde prosím nějaký web, anebo články o Vaší cestě po Ugandě? Rád bych si je také přečetl. Děkuji a mějte se Michal

16.06.2009 (10:52)

Ahoj Michale, v Kibale jsem byl loni a bylo to moc pekné, jen jsem samo neudelal tak krásné fotky jako ty :-P Koukám, že je tam pořád stejný systém, přesně jak píšeš, nic se v Africe asi nemění. Děkuji za příjemné připomenutí krásných chvil v Africe. Krásné fotky přeje David

15.06.2009 (21:01)

Patrik: Čau kamaráde, jsem na ten tvůj Equádor zvědav! Těším se na fotky a hlavně na informace! Čau Michal

15.06.2009 (20:58)

Milan F.: Dobrý večer, ano překvapivě tam právě jste mohl blesk použít, několikráte jsme se dokonce raději ptali. U goril to možné nebylo, což je pochopitelné. U goril jsme byli přílliš blízko a určitě by je to rušilo. Zapoměl jsem to do článku napsat, děkuji za upozornění. Michal

15.06.2009 (19:29)

Dobrý večer Michale, moc se mi líbí Vaše fotografie ale mám jeden dotaz. Na některých fotografiích je vidět, že jste použil blesk a nebo se mi to zdá? Díky a přeji jen krásné fotky a ještě lepší zážitky!

15.06.2009 (09:31)

Hola Michal, tak se vracim z dovolene po 14 dnech a nestacim se divit, tolik clanku a krasnych fotek uz se to snazim vsehcno louskat. Ta Afrika ti vazne jde, moc pekne fotky jen co je pravda. Pockej az ti poslu co jsem vyfotil ja, na to se nebudes urcite moc ani podivat :) Cau P.

15.06.2009 (08:47)

Pavel Záhora: Čau Pavle, neboj na tom zamakáme, nic na to není a budeš nakonec mistr v úpravě a postprocesu:) Ahoj Michal

15.06.2009 (08:46)

Danny: Ahoj Danny, nic se neděje, jen příště prosím více slušnosti, myslím si, že celá kapitola je už pro mě uzavřená a nemá cenu dále šířit emoce, přesto děkuji za podporu. Michal

15.06.2009 (08:45)

Pavlínka: Ahoj, koukám, že jsi se dlouho neozvala :) Ano jsem v pořádku a neboj jsem opatrný. Měj se :-|

15.06.2009 (08:44)

Vláďa: Ahoj, taky se moc těším, doufám, že ti dokážu co nejvíce pomoci v plánování tvojí cesty, už se těším. Ahoj Michal

15.06.2009 (08:43)

Thomáš :) Ahoj Tome, jo workshop dopadl super, jen mi někdo trochu objel auto klíčem, ale jinak paráda. V týdnu přinesu nějak podrobnější reportáž. Ahoj Michal

15.06.2009 (08:34)

Ahoj Michale, krásné počtení. Vždy, když čtu tvé články o Africe tak se trochu zasním a nechce se mi vůbec pracovat, hnedka bych se tam rozjel. Fotografie jsou úchvatné, vím, že to není snadné cokoliv nafotit v divoké přírodě. Těším se na pokračování z Afriky. Ahoj PetrPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *