11.06.2009

Dudek chocholatý, létající démon lesů

Dostat pozvánku na fotografování krmících dudků, bylo pro mě stejné, jako dostat pozvánku na nějakou významnou společenskou akci. Loňský rok jsem bohužel tuhle vzácnou možnost promarnil, ale letos jsem byl rozhodnutý za každou cenu se podívat na tento malý zázrak přírody. Dudek chocholatý (Upupa epops) přichází...

Nejen Africká pozorování
Jsem velmi rád, a musím moc poděkovat mým slovenským kamarádům, kteří se neváhají podělit o nabídku společného fotografování těchto úžasných létajících opeřenců. Dudky jsem měl možnost mnohokráte pozorovat v Africe, bohužel ale často právě možnost vystoupení z terénního automobilu, se zdála jako nepřekonatelný problém, mohl jsem tedy na atraktivní fotografie v klidu zapomenout. Pokud si to celé promítnu zpátky, dlouhou dobu jsem si ani neuvědomoval, že se tito krásní opeřenci můžou vyskytovat i u nás, sice velmi vzácně, ale můžou. Dokonce mi shodou okolností můj kamarád z Moravy prozradil další lokalitu, kde se dudci velmi často vyskytují. Už při první květnové návštěvě na jižní Moravě, kdy jsme spolu s kamarádem Jirkou fotografovali námluvy roháčů, jsem viděl na blízkém poli několik prvních dudků, kteří se velmi intenzivně sháněli po potravě. Zpátky ale do Afriky, tam není vůbec žádný problém na dudka narazit, naposledy jsem se ho pokoušel fotografovat v Botswaně, někdy vám připadá až jako naprosto běžný obyvatel savany, protože intenzita pozorování např. v Tanzanii je někdy až neskutečná. Vzpomínám si na okamžik, kdy jsem měl možnost pozorovat dokonce několik dudků hodujících na čerstvém sloním trusu, bohužel i tam, pro mě nebyla žádná možnost vystoupit z vozu a pořídit nějaké fotografie.

dudek01 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 08:14:09, Slovensko (Slovensko)

Blízká setkání
Naštěstí se mi letos konečně poštěstilo spatřit a fotografovat dudky na vlastní oči a předem musím říci, byl to neuvěřitelný zážitek. Celou cestu směrem na Slovensko jsem si v hlavě probíral, jak je vůbec možné, že mě dudek natolik učaroval, snad to bude tou jeho magickou chocholkou, kterou mi tolik připomíná jednoho ptačího krasavce, Kakadu Inka. Po příjezdu na Slovensko, kde už mě čekal můj kamarád Štefan, jsme se ihned vydali směrem na lokalitu. Bohužel jak už to tak bývá, počasí nám jaksi nepřálo. I přesto, že jsem pravděpodobně zlomil další rychlostní rekord mezi Prahou a Bratislavou, se mi nepodařilo přemluvit matku přírodu, aby se počasí malinko umírnilo. Celkem vytrvalý a hustý déšť naopak sliboval pořízení atraktivních fotografií, anebo spíše hůře, že se možná budu muset otočit a pěkně si to 400km pádit směrem domů, bez toho aniž bych dudky spatřil. Slovensko mě ale mile překvapilo, ráno bylo sice trochu zataženo, ale zase prudké slunce není na fotografování dudků také moc ideální. Hnízdní lokalita se nacházela v celkem prudkém kopci a po našem příchodu bylo ihned poznat, kde přesně a v jaké dutině dudci hnízdí. Žádné zbytečné průzkumy nebylo potřeba provádět, před samotnou dutinou se nacházelo velké množství různých exkrementů a zbytky nestrávené potravy, proto rychle vybalit fotografický kryt a ukrýt se co možná nejrychleji. Naštěstí můj kamarád vlastní objektiv EF 600 f/4.0 L IS USM a já EF 800 f/5.6 L IS USM, takže jsme si mohli fotokryt vcelku pohodlně umístit ve větší vzdálenosti od hnízdní dutiny, tak abychom svojí přítomností dudky nijak nerušili. Jak vhodné to nakonec celé bylo, se záhy ukázalo, dudci přiletěli ani ne za 15 minut a tak moje první setkání s evropskými dudky mohlo v klidu a nerušeně začít.

dudek10 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 08:54:18, Slovensko (Slovensko)

dudek03 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 08:39:17, Slovensko (Slovensko)

Tma, déšť, aneb stabilizace v akci
Můj kamarád Štefan má naprosto dokonalý fotografický kryt, je dokonale vyztužený, takže při větším větru nehrozí, že se stěny a střecha budou plácat a zradí případný fotografický objekt, je dokonale nepromokavý, nefouká skrze něj, ale má především naprosto úžasnou vnitřní povrchovou úpravu, která dokáže dokonale lámat světlo a proto nejste uvnitř vůbec vidět, což je určitě velká výhoda, pokud se rozhodnete fotografovat hodně ostražité dudky. Fotokryt je velmi prostorný a naštěstí jsme se do něho vešli oba dva, nebylo tedy nutné dudky jakkoliv stresovat další krytem. Jaké nepopsatelné emoce ve mě najednou vytryskly, když se ani ne po pár minutách objevil můj první dudek, který měl navíc v zobáku obrovskou krtonožku obecnou, to nedokážu ani vyjádřit. Každopádně jsem měl velkou radost, že naše přítomnost dudky nijak nevzrušovala a velmi intenzivně se věnovali krmení mladých. Několikráte během dne jsem se pokoušel o fotografování příletů na hnízdní dutinu, bohužel pro mě to však v takové tmě a dešti nemělo žádný význam. Neodvážil jsem se použít blesk, protože jsem nechtěl svoji přítomností dudky jakkoliv stresovat, anebo dokonce docílit opuštění mladých z důvodu vytvoření atraktivní fotografie, taková fotografie by mě osobně za to rozhodně nestála a ani mě to raději nenapadlo.

dudek07 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 09:42:28, Slovensko (Slovensko)

dudek05 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 11:12:16, Slovensko (Slovensko)

Canon EOS 5D Mark II v akci
Pro mě jako fotografa je naprosto úžasné celé tohle přírodní divadlo jen sledovat, proto jsem nemohl v prvním okamžiku skoro ani fotografovat a tak jsem si ani neuvědomil, jak se najednou prudce zhoršilo počasí a bohužel pro nás, začala neskutečná fotografická tma. Co se dá dělat, nasadím nového Canon EOS 5D Mark II, nastavím vysokou hodnotu ISO, s kterou si novinka od Canonu dokáže až neuvěřitelně dobře poradit a snažím se vyfotografovat svého prvního dudka. Stejně jako na Helgolandu, nezklamal. Kouknu do hledáčku a ejhle, čas 1/30, co se dá dělat. Dudci si nás naprosto nevšímali, a proto se na svém oblíbeném dosedovém místě prakticky nezdržovali, mačkám tedy spoušť a ono to nějak dopadne. Naštěstí je můj Canon EF 800 f/5.6 L IS USM vybaven poslední verzí stabilizátoru a tak se po celé akci ani nedivím, že většina výsledných fotografií je naprosto dokonale ostrá. Pokaždé se snažím spolehnout spíše na krátký čas a stativ, dnes již vím, že se v klidu můžu spolehnout i na stabilizátor. Každopádně novinka od firmy Canon se velmi osvědčila a začínám v ní pomalu nacházet zalíbení. Určitě se většina z Vás zeptá, proč jsem nepoužil svoji tak oblíbenou hračku, Canon EOS 1D Mark III, odpověď je celkem jednoduchá, pokoušel jsem se zachytit i nějaké to video ze života dudků, což právě nový Canon EOS 5D Mark II velmi efektivně umožňuje. S vědomím nedokonalého autofokusu, který mě bohužel v jedné fotografické fázi velmi tvrdě zklamal, jsem se díky počasí a možnosti HD Videa rozhodl primárně využít právě nové 5Dčko.

dudek09 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 10:56:34, Slovensko (Slovensko)

dudek06 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 10:16:39, Slovensko (Slovensko)

Zázrak zrození, aneb biologie v praxi
Tak nějak jsem tajně doufal
, že by se mohl stát svědkem něčeho neobyčejného ze života fotografovaných dudků. Poslední dobou mě stále více baví studovat fotografované objekty, nejlepší učebnice biologie je přeci ta, kterou máte možnost přímo pozorovat. Dudci se vraceli celkem pravidelně v několikaminutových intervalech, což mi přišlo docela divné, podle posledních zpráv od kolegů, kteří je měli možnost pozorovat a fotografovat. Za malou chvíli mě to celé došlo, vzpomněl jsem si na loňské fotografování Vlhy pestré, kdy jsem měl možnost pozorovat vlhy v jejich poslední intenzivní fázi krmení a měl možnost pozorovat mladé vlhy, které se rozhodly opustit mateřskou dutinu a ochutnat první sluneční paprsky nového života. Po krátkém pozorovaní dutiny v hledáčku, jsem spatřil jak se jeden z malých dudků dostal prakticky celý ven, skoro celý vypadl. Na chvíli jsem měl tu úžasnou možnost sledovat mladého jedince, který se úporně snažil dostat z hnízdní dutiny ven. Legrační bylo mladého pozorovat, jak kolem dutiny začala kroužit moucha a chňap, mladý jedinec se stal už velmi obratným a bez sebemenšího zaváhání dokázal ulovit letící mouchu. Jejich instinkt je mnohdy až neuvěřitelně silný a bez jakýchkoliv zkušeností dokážou mladí jedinci reagovat úplně jako plně dospělí. Mladí dudci byli již prakticky dokonale opeření a já pevně doufal, že se možná stanu svědkem vylétnutí z hnízdní dutiny. Bohužel pro mě, tedy spíše bohudík pro ně, se za malou chvíli objevili oba rodiče a velmi tvrdě mladému jedinci domluvili, celkem hrubě a rázně. Předpokládám proto, že pravděpodobně každým dnem dojde k fyzickému opuštění hnízdní dutiny. Pokaždé, když se rodiče po důkladném vyčištění hnízdní dutiny vrátili zpátky, byl jeden z mladých skoro venku, také intenzita krmení tomu hodně nasvědčovala, že již brzy dutinu úplně opustí. Jeden z rodičů také velmi intenzivně hlídkoval v nedalekém okolí, bylo zajímavé sledovat, jak velmi bedlivě rodiče střeží hnízdní dutinu, pokud se přiblížil jakýkoliv větší predátor z ptačí říše, rodiče se ihned snažili predátora zahnat, anebo naopak neupozorňovali na hnízdní dutinu a s potravou neustále látali někde po okolí, teprve pokud si byli naprosto jistí že nehrozí žádné nebezpečí, zalétali přímo ke hnízdní dutině a intenzivně se věnovali krmení. Celkově jsem strávil s dudky asi 6 hodin, potom jsem s kamarádem Štefanem usoudili, že je čas místo v klidu a nepozorovaně opustit a dát tak možnost mladým dudkům opustit hnízdní dutinu. Pevně doufám, že se sem dudci příští rok zase vrátí a já budu mít možnost opět pozorovat tohle nádherné přírodní divadlo.

dudek08 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 13:32:31, Slovensko (Slovensko)

Pro mě, jako fotografa a milovníka přírody, to byl neuvěřitelně silný a intenzivní zážitek, který se již dlouhá léta nemusí opakovat. Dudek chocholatý je velmi atraktivní zástupce ptačí říše, už jen ta jeho magická chocholka přitahuje fotografy a pozorovatele jako magnet, proto je vždy potřeba velmi intenzivně jeho lokality výskytu a především hnízdní lokality chránit. Pokud se komukoliv poštěstí už jen dudka spatřit, měl by to považovat za malý zázrak, dudci u nás totiž prakticky skoro vymizeli a osobně si myslím, že je to velká škoda, možnost strávit nějaký ten čas ve společnosti tohoto krasavce, stojí každému z nás určitě za to.

dudek02 Dudek chocholatý (Upupa epops) | Eurasian Hoopoe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, Vytvořeno: 9. června 2009 10:04:47, Slovensko (Slovensko)

Související články:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 12.6.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

15.06.2009 (19:24)

Myslím že to hlavní čím Michal "provokuje" je jeho nezávislost na penězích. Myslím že nepotřebuje peníze z WS tak jako jiní a proto poradí každému jak je libo. A i díky Michalovo existenci budou mít "stálice a hvězdy" českého Wildlife méně zákazníků na WS a menší zájem o ně všeobecně. A jak vidno, hezké fotografie jsou i o penězích. Kolik lidí si může v ČR dovolit jezdit na místa kam Michal? Tím ovšem nechci snížit kvalitu jeho práce. Takže jen tak dál a doufám že někdy budu mít čest osobně

15.06.2009 (11:00)

Ta honda na čarodejnice je fakt přinejmenším trapná. Smiřte se s tím, že se Michal stal známým a hlavně výborným fotografem, to prostě tak je, závis je hloupá vlastnost a já ti přeju ať se ti daří i nadále. Moc rád se začtu do tvých článků a je mi jedno kde a jak jsi je nafotil. Osobně si myslím, že nejsi žádný "blbec" který by ničil přírodu kvůli fotce, jsi blázen když fotíš a neznáš nic jiného to je pravda :nuts: , ale pokud chceš něčeho dosáhnout, tak i musíš. Těším se na další. Jakub

15.06.2009 (09:37)

Danny: Ahoj Danny, jak jsem ti psal v předchozím článku, není třeba žádné osobní útoky a jiné vulgárnosti, to tady opravdu nechci, stačí vyjádřit svůj názor slušně, určitě bude potom takové vyjádření vypadat o něco "věrohodněji", na vulgárnosti a jiné osobní výpady jsou jiné weby. Děkuji za tvůj názor. Michal

14.06.2009 (22:30)

Danny: Divím se, skutečně se divím, jak někteří "lidé" čtou slova, která nejsou napsaná a potom na nich staví své výplody... Už asi vím, odkud pocházejí pisálci bulváru :-)

14.06.2009 (21:07)

Marek: a co je ti do toho ty blbe za jakych okolnosti vznikly. Uz se to vsude propiralo snad 100x na internetu, naposledy Roman-D napadal Zajíce, a pak se ukazalo ze ma asi maslo na hlave. Vy si fakt nedate pokoj, porad samy podezreni a kraviny co se resi. Zavist a jen zavist, to uz snad neni ani mozny jak jsou nekteri lidi kok.... Radeji priste dej link na svoje fotky a muzem polemizovat a nepis takovy hovadiny. Uf sem se zase rozpalil. Nezlob se Michale, a nenech se otravit blbem

14.06.2009 (20:26)

Marek: Nemusíte mít strach, byl jsem tam s jedním profesionálním slovenským fotografem a pokud mohu soudit, za naši přítomnosti se rozhodně nic nestalo. Raději skončím na toto téma, musel bych se hodně rozepsat a vířilo by to zbytečně další emoce a k tomu moje komentáře rozhodně pod články neslouží. Michal

14.06.2009 (20:23)

Radek: Právě jsem se vrátil ze svého prvního workshopu a všechno si to přečetl, nějak se to na netu rozjelo. Jinak na drbání jsem si Radku už dávno zvykl, zařekl jsem se, že se k tomu nikdy a nikde vyjadřovat nebudu, ale děkuji za podporu. Michal

14.06.2009 (16:03)

paráda a je to tady zas, sem si myslel ze se uz nekdo z tajnejch agentu ondry neprijde pokochat a rejpnout si. To bude zase maso a pocteni fakt se tesim. Marku jsi jednicka, podle toho co mě michal rikal tak tam nebyl nastesti sam. Je sice celej vejkend na workshopu ale vecer ti to napise sam. Fakt se tesim na ty blby keci co zase pridou jako komentare. Zdar :-D

14.06.2009 (12:07)

Michale, říkám si, proč jsou Vaše stránky tak neuvěřitelně podobné (nebo dokonce přímo okopírované) stránkám Ondřeje Prosického? Odpovědět si nedokážu a na náhody v tomhle případě nevěřím.

14.06.2009 (12:04)

Pokud jde o fotky, tak ty jsou pěkné. O tom žádná řeč. A za jakých podmínek vznikly, to netuším. Jen doufám, že člověk toužící po takových fotkách po sobě na oněch místech nezanechá "paseku"...

13.06.2009 (21:14)

Michale, Michale ty me zase provokujes vid :) Naprostá nádhera, na tohle se můžu koukat pořád. Jinak na netu tě pěkně drbou co? Pořád čekám jak se veřejně vyjádříš a ty nic. To je musí asi sr... ještě víc co, nech to bejt a pamatuj si super fotka kterou neudela jen privilegovany fotograf a uznavana celebrita se preci nepocita, nekdo pise clanky o "blbcich, aby mu zkomirajici web navstivilo vice lidi, jinej placa o ochrane a sam je dobytek pri foceni. Nenech se odradit a pis a fot. Radek

12.06.2009 (13:51)

já naprosto souhlasím, howgh! at se daří i nadále!

12.06.2009 (12:25)

taky fotograf: DĚKUJI za konečně trochu rozumná slova. Vystihl jste to naprosto přesně, jen jsem využil nabídku nic víc! Každý by přeci jel rád fotografovat, nevidím na tom tedy nic špatného. Pro mě jsou slova od kolegů typu "fotografický pazarit, atd." už jen k smíchu, bohudík je znám dobře všechny a vím čeho jsou schopni při fotografování, ale přesto si to nechávám zatím jen pro sebe. Myslím si, že tohle není na diskuzi v článcích, ale na přímý kontakt a vyříkat si věci do očí. Howg Michal

12.06.2009 (12:03)

a zbožné přání těch, kteří tuhle fámu trousí mezi nevzdělaný lid, to by to ovšem nesměli v touze po vlastní slávě a chvále mocných tohoto světa vytroubit do světa sami! Takže pokud potom někde nekdo nadává, že tam byl ten a onen a ten že tam dělat to a druhý zase ono, je jen a jen vinou toho, kdo to jako první pustil do světa. Michalovi nezazlívám vůbec nic a jako parazit se nechová, to znám jiné, na které by tohle sedělo jak prdel na nočník! Fotky klasicky 1A classe!

12.06.2009 (12:00)

Pro Petra H a ostatní-jaký parazit? Michal jen využil příležitosti, která mu byla nabídnuta a využil ji a kterou už před ním a věřím, že i po něm využije několik dalších fotografů. To, že si někdo namlouvá, že je to lokalita tajná a nikdo o ní neví, je jen bohapustý mítus a sna To, že je teď kolem toho takovej humbuk, tak za to nemůže ani on ani jeho kolega a kamarád, ale úplně někdo jiný, takže by bylo dobré si celou věc pořádně ověřit! To že je lokalita tajná je jen mýtus!Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *