01.01.2018

Krátké ohlédnutí za rokem 2017

Každý rok na přelomu starého a nového roku je čas krátce bilancovat a ohlédnout se trochu zpátky. Navštívil jsem velmi zajímavá místa, viděl na vlastní oči neskutečné výjevy ze života zvířat a uvědomil si pár věcí, které mě zase nasměřovali trochu jinou cestou. Jsem rád, že jsem poznal, nové přátelé a poznal pár zajímavých lidí.

Rok 2017, aneb kde to začalo
Několik zimních akcí s přáteli, přineslo nevšední zážitky a nějaké ty nové fotografie. Byl čas vyzkoušet novou techniku a těšit se na další cestu do Afriky. Návrat do zelené perly Afriky Ugandy, jsem plánoval dlouho a chtěl znovu na vlastní oči spatřit horské gorily. Dalším cílem bylo navštívit bažiny Mabamba, kde je možné fotografovat člunozobce africké, jedny z nejkrásnějších ptačích druhů Afriky, záchranou stanici plnou vzácných nosorožců, hnízdiště černých vlh a dalších krásných zvířat, která jsem v Africe potkal.

Nedlouho na to jsem zamířil už po deváté do nejkrásnější bažiny světa, tropického Pantanalu, který mě natolik učaroval, že se tam budu jistě i nadále vracet. V Pantanalu jsme měli možnost pozorovat všechny vzácné a krásné zástupce tamní fauny a užít si krásné chvíle ve společnosti mravenečníků, pásovce, tapíra, papoušků a kajmanů.

Poslední loňskou cestou jsem si splnil životní sen, navštívit Kurilská jezera na Kamčatce a pořídit pár snímků divokých medvědů hnědých. Cesta se povedla nad míru skvěle a já měl jedinečnou a neskutečnou možnost spatřit desítky živých a divokých medvědů kamčatských při lovu lososů. Tamní příroda mně učarovala natolik, že se na Kamčatku v roce 2019 určitě vrátím i s ostatními kamarády.

Během roku 2017 jsem měl možnost nesčetněkrát fotografovat také českou přírodu, účastnil se monitorování a kroužkování mladých dudků na Moravě, fotografoval vodní ptáky na českých rybnících a toulal se po českých lesích.

Techniku jsem nakonec i přes určité lákavé nabídky od společnosti Nikon a Olympus nezměnil a zůstal věrný značce Canon, který mi slouží věrně už po mnoho let a můžu se na něj 100% spolehnout.

No a jaké jsou plány na rok 2018, opět budou velkolepé. Čekají mě další velké expedice a opět tajně doufám ve splnění mého snu, spatřit a fotografovat polární medvědy na Špicberkách, fotografovat rajky na západní Papue, vrátit se do delty řeky Okawango a to všechno ve společnosti kamarádů fotografů a prima lidí. Kromě cestování bych rád v první části roku spustil nový web, zpracoval tuny fotografií a dál se toulal českou a evropskou přírodou, pokud mi to zejména pracovní vytížení dovolí.

Děkuji všem, kteří jste mi zachovali přízeň, a zajímá Vás příroda stejně, jako mě. Touto cestou bych Vám všem rád popřál všechno nejlepší v nadcházejícím roce 2018. Především Vám ale přeji pevné zdraví, úspěchy v pracovním životě a splnění všech Vašich snů, ať už těch malých a nebo těch životních.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 1.1.2018

Kategorie: Příroda | 01.01.2018
Klíčová slova: rok 2017  bilancování rok 2017  fotografický rok 2017 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious