02.11.2014

Kajman Yacaré, fotografování při západu slunce

S kajmanem yacaré jsem se setkal v Brazílii už po čtvrté, takže jsem přesně věděl, co mohu očekávat. Během dne jsou kajmani velmi klidní, a dokonce by se dalo říci nudní. Dokážou hodiny nehnutě odpočívat a jen stěží je donutí člověk k pohybu, tedy až na večerní dobu krmení, pak se promění v opravdu krvavé bestie.
 

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Chladná rána na řece
Je chladné ráno, na lodi je přeci jen velká zima a já sotva udržím fotoaparát v ruce. Není nic krásnějšího, než východ slunce na řece, která se právě probouzí do ranního života. Všude kolem nás pískají ledňáčci, je jich tu tolik, že chvílemi nevíme, jakého sledovat dříve, volavky vesele loví malé rybky a v krytu houštin se ukrývá volavčík člunozobý. Vydry velké se prohánějí kolem naší lodi, zubouni s největší možnou vervou chrání svoje hnízda na břehu řeky před vykradači z řad dalších ptáků a voda před námi se začíná vařit.  Je krátce před deštěm, slunce sotva prorazilo těžké dešťové mraky a záhy se opět schovalo do modrošedé opony. Ideální příležitost pro ranní lov a k našemu štěstí, voda se začíná opravdu vařit. Ohromné množství ryb, rybek a malého potěru se snaží dostat co nejblíže směrem k hladině a z dálky to vypadá, že se voda doslova vaří. Plesk a je po všem, zase jsem to nestihl ani zmáčknout. V duchu si nadávám, kam to zase koukám, že jsem to opět prošvihnul. Jeden z kajmanů se pomalu přiblížil směrem z houštin na břeh k vařící se vodě plné ryb a bez milosti zaútočil. Kajmani jsou velmi trpěliví a jejich nejoblíbenější potravou jsou ryby, to dá přeci rozum říkám si, když po několikáté fotografuji pouze hladinu řeky a kajman s ulovenou rybou nikde. Kdybych tak dokázal být trpělivý jako oni, to by se panečku fotografovalo. No nic, musím na to jinak, přeci neodjedu bez fotografie lovícího kajmana, to nepřipadá v úvahu.

Večerní hostina při západu slunce, aneb plán, jak na to
Na večer se pilně připravujeme, Petr vyráží s Antoniem a Fernandem na ryby, aby nalovili plný kbelík na večerní hostinu. Plán je jednoduchý, nalákat kajmany co nejblíže ke břehu, což je mimochodem velmi snadné za pomoci pár fíglů a pokusit se něco vyfotografovat. Jako ostatně vždy, lehce se řekne, ale tady v Pantanalu nejde všechno zrovna podle našich představ. Rozdělili jsme se do několika skupin, aby si každý večerní hostinu náležitě užil. Na loď se vejdeme pouze tři, takže o to je to snazší. Řeku Rio Negro nedaleko Fazendy znám velmi dobře, takže místo večerní hostiny jsem měl vybrané dlouho dopředu. Důležité je znát polohu slunce a sklon břehu řeky, aby se dalo fotografovat přímo z vody. Kluci z počátku moc nevěřili, ale záhy se všichni nestačili divit, co jsem pro ně připravil za přírodní divadlo. Fotografování kajmanů patří při každé cestě do tropického Pantanalu k tomu nejdůležitějšímu, co si každý přeje vyzkoušet. Místo je vzhledem k poloze večerního slunce vybrané, takže můžeme směle do toho. Petr se malinko opozdil na lovu piraň, ale stále jsme měli luxusní čas, takže se pomalu vydáváme lodí na krásný písčitý břeh, kam se večer stahují kajmani.

Fotografování v obklíčení kajmanů, občas trochu strašidelné
Je pravda, a klidně to přiznám, že jsem měl chvílemi opravdu strach, někdy to bylo hodně děsivé. V hezkém odpolední světle přijíždíme lodí na písčitý břeh, který jsem vybral pro fotografování. Ukotvíme loď a jdeme se připravit. Vysvětluji klukům, že budeme muset přímo do vody, takže se svléknout, nebo naopak zabalit, toť otázka. Bohužel v tomto deštivém období je tady mraky komárů, kteří dokáží být neuvěřitelně lační po krvi, takže já osobně jsem zabalené do Goretexu od hlavy až k patě. Peklo na břehu, je kolem 30 stupňů a do černého oblečení to neskutečně pálí. Nevadí, ani jeden komár na mě nemůže. Bohužel musím do vody a hezky pěkně lehnout, takže za chvíli jsem nacucaný jako houba, ale ušetřen bodání komárů a hlavně nájezdům písečných blech, které si náramně pochutnali na Petrovi, ještě pár měsíců po návratu má stopy jejich činnosti na kůži. Jsme připraveni, všichni leží na břehu a čekají, co se bude dít. Já se jen ve skrytu duše usmívám a čekám, až Fernando přiláká prvního hladového zvědavce, abychom se mohli rozcvakat a najít ten správný úhel k fotografování. Bohužel během chvíle se kolem nás hemží desítky kajmanů a já dostávám strach. Ležíme všichni ve vodě a kajmani jsou vedle nás jen pár centimetrů, opravdu divný pocit. Kajmana naláká jakákoliv aktivita ve vodě, stačí čímkoliv plesknout o vodu a je hned u vás, takže se snažíme moc nehýbat, aby neměli kajmani nutkání zaútočit na naše nohy. Naštěstí nás Antonio i Fernando pokaždé ochrání, a když jsou kajmani až příliš agresivní, snaží se je odehnat. Chuť čerstvých ryb je ale silnější, takže chvílemi se mění laguna v opravdové bojiště a kajmani se v té vřavě snaží zmocnit každé nabídnuté ryby. Úžasné večerní divadlo se odehrává přímo před námi, nikdo nemluví a všichni zarputile fotografují. Večerní světlo je přímo famózní, po dlouhé době nebe bez mráčku, takže západ slunce bude dlouhý a barevný. Fotografujeme téměř až do tmy a někdy je to hodně divoké. K naší smůle nám docházejí ryby, takže poučení pro další den, nachytat jich co nejvíce. Málem jsem zapomněl, když se slunce pomalu kloní za horizont, nechám se přemluvit k další šílenosti, beru širokoúhlý objektiv a jdu do vody přímo mezi kajmany. Dopadlo to pro fotoaparát naštěstí dobře a pro moje údy také, takže něco málo se snad povedlo. Večerní fotografování kajmanů jsme opakovali ještě dvakrát, aby se všichni vystřídali a vyzkoušeli si trochu toho brazilského adrenalinu, opravdu to stálo za to.

Letošní rok jsem si s kajmany fotografování opravdu užil a doufám, že kluci taky. Na příští rok máme vymyšlené ještě trochu něco jiného, tak pevně doufám, že se tenhle velký experiment povede.

 
Související články:

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/15s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2014, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  2.11.2014

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

14.11.2014 (18:15)

Michale ty jsi drak, ty fotky jsou opět bombastické. :-P

16.11.2014 (14:58)

Jirko děkuji, mě se také ty fotografie moc líbí a budu se snažit příští rok uskutečnit další bláznivé nápady v Pantanalu.

10.11.2014 (15:55)

Ahoj, ze pry jsme Michala jistili ... to je kec, kajman je tak maly v porovnani s Michalem, ze se ho chudaci kajmani bali!!! :nuts:

16.11.2014 (14:57)

No kamaráde, Ty aby jsi se nepřidal :-)

07.11.2014 (11:39)

Parádní snímky! koukám že máš 5D MARK III hodně oblíben je lepší než 1D X? :-)

07.11.2014 (19:11)

Jednoznačně, 1DX spíše na specifické fotografování s nedostatkem světla a tam, kde je potřeba rychlost. Tady jednoznačně 5D MKIII, kreslí o něco lépe, a rychlost plně dostačovala.

06.11.2014 (21:35)

Krásné fotky. Ty dělané širokáčem 24mm, asi bych byl z něj trochu nervózní :-) .

07.11.2014 (19:10)

Taky jsem trochu byl, ale kluci mě jistili hned vedle mě :-)

05.11.2014 (18:22)

Mas to za 1

07.11.2014 (19:10)

No alespoň že tak, v posilce dneska ale tak za 3 :-) Měj se

05.11.2014 (14:14)

Misaku supr fotecky, to ses ani nebal kdyz jsi jim strkal ten objektiv az do tlamy? :-D

07.11.2014 (19:09)

No popravdě trochu ano, také jsem to psal, ale v té chvíli jsme na to moc nemyslel :-)

03.11.2014 (15:34)

Jako dobry ty!!! To 200 kilo mazli a k tomu svetlo, co dodat ;-)

04.11.2014 (20:12)

Tome to je jasný, 200stovka je mazlík.

03.11.2014 (13:16)

Michale jedním slovem nádhera, opravdu famózní.

04.11.2014 (20:12)

Aleši díky.

03.11.2014 (12:03)

Dechberouci snimky :nuts:

04.11.2014 (20:12)

No tak to bych zase nepřeháněl :-)

03.11.2014 (08:32)

Ještě jsi zapomněl zmínit útok včel. To byl taky zážitek :-)

04.11.2014 (20:11)

Petře pravda, to byl tedy zážitek, už raději ne! Fakt jsem měl strach.

02.11.2014 (21:35)

Kamaráde... good :-) moc rád na to vzpomínám :-) hned bych se tam otočil znova!!! Ale třeba až za tři roky a v malinko jiné roční období, aby bylo víc ptáků :-)

04.11.2014 (20:11)

No to si piš, že se tam musíš ještě otočit!

02.11.2014 (19:24)

Neuveritelný fotky Michale! Velká gratulace

04.11.2014 (20:11)

Jirko děkuji.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *