25.08.2013

Chameleon, živoucí fosilie z Madagaskaru

Hned po lemurech se chameleoni stali druhou hlavní pohnutkou naši expedice na ostrov Madagaskar v Indickém oceánu. Na Madagaskaru žije více než polovina všech známých druhů a většinu z nich je velmi snadné fotografovat, mnohem horší je tyhle dokonale maskované tvory objevit.

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Filtr: Hoya HD Circular Polarizer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 2500, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Filtr: Hoya HD Circular Polarizer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Chameleoni, všude kam se podívám
Chameleoni jsou velmi běžnými obyvateli ostrova Madagaskar, místní průvodci je dokáží velmi snadno objevit, pro nás obyčejné Evropany je to téměř nepřekonatelný problém. Při našich poměrně dlouhých cestách deštným lesem jich náš průvodce objevil hned několik, většinou jsme si je zaměnili s listy, nebo s křovím a pokaždé jsme se nestačili divit, jak je může někdo vůbec vidět. Chameleoni se dokáží velmi dobře maskovat, dokonale splynou s prostředím tak, že je trénované oko nemá šanci objevit. Náš průvodce se často vesele bavil tím, jak jsme slepí, protože všichni civíme na jedno místo jak pitomí a nic nevidíme. Emilio, to byl náš průvodce, se co chvíli zastavil, zadíval se do dálky a z jeho pohledu bylo jasné, že vidí něco, co bychom mohli fotografovat. Jasně, chameleon, zase si dělá legraci, říkáme si, jenže opak byl pravdou, byl tam. Ani během těch dvou týdnů jsme neměli šanci běžně chameleona objevit, zejména potom titěrné druhy, které mě přímo očarovali, pokud se tedy nejednalo o gigantické druhy, které nešlo přehlédnout.

Chameleoni, titěrní tvorové deštných lesů
Objevit malé druhy chameleonů, velkých jako palec, bylo téměř nemožné, ale ne pro našeho průvodce Johna a Emila. Než jsem odjížděl na ostrov Madagaskar, pročetl jsem poměrně hodně literatury, vyzkoušel si fotografování u Vítka, ale na tohle jsem připravený nebyl. Nejkrásnější chameleoni byli velcí jako můj nehet, a nebylo je možné, prakticky objevit. Chameleoni vypadali jako z jiného světa, byli tak malincí, že je člověk snadno zaměnil za uschlý list, uvadlý květ, nebo zlomenou větvičku. Tohle jsem opravdu nečekal a byl jsem ohromen. Ti nejmenší mě tak učarovali, že jsme se jim věnovali všude, kde to bylo jen trochu možné. Objevit je vždy museli naši zkušení průvodci, my bychom neměli sebemenší šanci. Emil se při jedné cestě deštný lesem během prudkého lijáku zastavil a nechal nás úmyslně všechny projít, všichni se nějakou částí těla otřeli o jedno z mnoha roští, kde byl typicky smotaný malý chameleon, který vypadal jako oschlý list, prostě neuvěřitelné. Pravda je, že většinou jsme se spíše snažili udržet na cestě, protože v tom neustálém lijáku cesty spíše připomínaly klouzající bahnité potoky. Většina z nás se co chvíli někde válela na zadku a naši nosiči, kteří jsme si najímali na každou cestu, se nám jen smáli. Obtěžkáni naši těžkou technikou zvládali terén s takovou grácií, že mi bylo stydno. Vybaveni nejlepší možnou obuví a stejně jsme se pořád někde váleli. Naši nosiči většinou jen s uříznutou pneumatikou zavázanou na noze, zvládali zdejší nástrahy bez ztráty jediné kytičky a k tomu ještě bedlivě hlídali naši drahou techniku. Považte, tohle všechno za pouhá 4 eura na den. Naši nosiči byli skvělí chlapíci, tedy spíše kluci, když bylo nejhůře, tak Emil zavelel a všichni najednou zmizeli v lese a po chvilce někdo z nich dává znamení, že našel chameleona, stále mi to mozek nebere. Chvíli jsem je podezříval, že je snad mají schované v kalhotách, nicméně vypadali tak přirozeně, že to nebylo možné.

Brokesia růžkatá (Brookesia superciliaris) | Horned Leaf CHameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma crypticum | Blue-legged chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma gastrotaenia | Side-striped chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma crypticum | Blue-legged chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma gastrotaenia | Side-striped chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1600, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Brokesia růžkatá (Brookesia superciliaris) | Horned Leaf CHameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma crypticum | Blue-legged chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 2000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Jak se fotografují chameleoni na Madagaskaru
Pokud se nám už podařilo chameleona objevit, pak bylo fotografování většinou velmi snadné. Chameleon nikam neuteče, nikdy nikam nespěchá a snáší velmi dobře všechny vrtochy fotografů. Po mnoha hodinách fotografování chameleonů zjišťujeme, že nejkrásnější jsou, když je skutečně přirozeně objevíme, než když je různě aranžujeme, to potom mění barvu a nejsou tak fotogeničtí. Fotografujeme vším, co máme po ruce, zkoušeli jsme všechna možná ohniska, dokonce i 500mm teleobjektiv, který dokonale vystihl malé druhy v přirozeném prostředí. Naši průvodci se snaží, jak jen to je možné, objevili tolik druhů, že nám po pár dnech nedělá problém jednotlivé druhy identifikovat. Fotografování chameleonů se věnujeme téměř celý den, většinou se snažíme objevit lemury, ty se po chvíli zdálí a zbytek dne se můžeme věnovat chameleonům. Náš ateliér je les, křoví, kameny, spadlé a hnijící stromy, prostě všechno, kde se chameleoni přirozeně vyskytují. Bohužel jediným problémem je světlo, tentokráte v tom horším slova smyslu. Nejlépe vynikne barva chameleona, když je zataženo, prší a mám nasazen polarizační filtr, slunce je naším nepřítelem. Naštěstí se během celého pobytu můžeme spolehnout na to, že slunce si moc neužijeme, takže podmínky k fotografování naprosto ideální.

Chameleoni, nejkrásnější v noci
Překvapivě nejkrásnější jsou chameleoni v noci, jejich barvy jsou neuvěřitelné. Při našich nočních toulkách stačilo posvítit na každé křoví, či obrovské listy a většinou se tam nějaký chameleon vyskytoval. V noci to bylo o mnoho snazší objevit nějakého chameleona, většinou zářil velmi zajímavými barvami, takže ho nešlo přehlédnout. Přímo ukázkově typicky stočený ocas, jasné barvy a téměř bez pohybu. Noční fotografování nestálo za nic, většinou nám chyběla potřebná technika, takže jsme se do dalšího levelu raději nepouštěli a spíše se kochali. O našich nočních toulkách připravuji samostatný příběh, takže více až někdy jindy.

Chameleoni jsou nádherní a nesmírně fotogeničtí živočichové a stojí rozhodně za pozornost. Bohužel v poslední době je ostrov Madagaskar doslova rabován různými překupníky a pašeráky zvířat, kteří se snaží z místní fauny vytěžit maximum. Je to smutný příběh, většina druhů nedokáže v zajetí přežít a zahyne. Snad se bude chameleonům dařit o mnoho lépe, než lemurům, a budeme je moci obdivovat ještě hodně dlouho.

Související články:

Chameleon Parsonův (Calumma parsonii) | Parson's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Filtr: Hoya HD Circular Polarizer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Brokesia růžkatá (Brookesia superciliaris) | Horned Leaf CHameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Chameleon Parsonův (Calumma parsonii) | Parson's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma gastrotaenia | Side-striped chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Brokesia růžkatá (Brookesia superciliaris) | Horned Leaf CHameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1250, Blesk: Ne, Filtr: Hoya HD Circular Polarizer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Brokesia růžkatá (Brookesia superciliaris) | Horned Leaf CHameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 2000, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Filtr: Hoya HD Circular Polarizer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1000, Blesk: Ne, Filtr: Hoya HD Circular Polarizer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma oshaughnessyi | O'Shaughnessy's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 2000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma oshaughnessyi | O'Shaughnessy's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 2000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma fallax | Deceptive Nose-horned Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1600, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma gastrotaenia | Side-striped chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Chameleon Parsonův (Calumma parsonii) | Parson's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma oshaughnessyi | O'Shaughnessy's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma oshaughnessyi | O'Shaughnessy's Chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 800, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.8.2013

Kategorie: Příroda | 25.08.2013
Klíčová slova: chameleon  chameleoni  Madagaskar  Madagascar  Chamaeleoninae  ještěři 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

31.08.2013 (15:10)

nádherné fotky - radost se dívat

31.08.2013 (17:21)

Děkuji.

30.08.2013 (09:27)

Zdar brachu, mas to pekne vychytany, libi se mi ti skrcci. Napis neco vice o ceste porad to hltam! ;-)

31.08.2013 (17:21)

Neboj, napsané toho mám hodně, jen teď musím pěkně poctivě třídit a zpracovávat fotografie, už mi ty data lezou i ušima.

27.08.2013 (14:55)

Krasny Michale uz se tesim na vypraveni :-)

26.08.2013 (15:07)

Parádička Michale, ty barvy jsou zajímavé, ale hodnjě jsi jim pomohl v PS viď :nuts:

26.08.2013 (20:51)

Dane, jak jinak, znáš mě!

26.08.2013 (06:56)

Ahoj Michale krasna serie! Libi se mi jak je oranzovy a vypada jako list :-/

26.08.2013 (20:50)

Ahoj, toho jsme všichni přehlédli, a nebýt Emila, nikdy bychom ho nenašli!

26.08.2013 (06:16)

Hodne zajimavy vyber, musel jsem se nekolikrat vratit abych to pobral, perfektni prace Michale, libi :cool:

26.08.2013 (20:50)

Já se taky musím vrátit, všechno určit a dodělat EXIF:(

25.08.2013 (21:17)

Moc pěkný.

26.08.2013 (20:49)

Dík Michale!

25.08.2013 (21:14)

No ty jsi teda demon, nektery jsou fakt vystavni. Ty prckove jsou bozi :-D Jak tohle stihas?

26.08.2013 (20:49)

Ahoj Petře, klasika, drsné předsevzetí, každý den několik hodin u PC a pak to jde.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *