12.08.2013

Lemur, endemit z Madagaskaru

Hlavní pohnutkou cesty na Madagaskar, byli jednoznačně lemuři. Fotografování lemurů nebylo snadné, spíše bych řekl místy obtížné a přitom zpočátku to vypadalo velmi snadno. Díky nesnadným podmínkám, se na ostrově Madagaskar vyskytují lemuři velmi roztroušeně a spíše sporadicky, proto je potřeba hodně cestovat.

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur, endemit z Madagaskaru
Asi nejznámějšími endemity z Madagaskaru jsou lemuři, které nenajdeme opravdu nikde jinde na světě. Lemuři obývají výhradně Madagaskar, kromě pár světově známých parků a zoologických zahrad, je výhradní domovinou právě tento zajímavý ostrov, Madagaskar. V současnosti rozlišujeme asi 98-101 druhů lemurů, které můžeme nalézt prakticky ve všech lokalitách na ostrově. Díky kácení pralesů a lovení, je bohužel mnoho lemurů ohroženo vyhubením. Cílem naší expedice bylo spatřit lemury ve volné přírodě a pokusit se něco málo z jejich života nafotografovat. Z počátku se jevil nápad fotografovat lemury celkem zajímavý a snadno dosažitelný, opak byl pravdou. Mnohokrát během cesty, zejména v druhé polovině, jsem ostrov občas nenáviděl a proklínal, strasti, které nám ostrov připravil, by vydali na celou knihu.

První setkání s lemury, hurá do kopce
První část cesty se vydáváme směrem na sever, kde bychom měli strávit jednu polovinu naší cesty. Bylo horké odpoledne a po třech hodinách jízdy přijíždíme do zelené oblasti národního parku Andasibe. Před parkem se zastavujeme v malé rezervaci, kde bychom měli fotografovat první lemury. Je příšerné vedro, slunce praží jako o život a tak se rozhodujeme, že nejprve něco málo pojíme a potom se vydáme fotografovat. Něco málo, to se lehce řekne, když na Madagaskaru vaří vynikající ZEBU steak. Trochu jsme to přehnali, takže můj první výstup do lesa jsem snášel trochu hůře a pořád jsem něco brblal. Nicméně jsem nevěřil, že vůbec lemury spatříme. Po krátkém výstupu na vrchol kopce se vegetace značně změnila, smíšený les vypadal hodně podivně. Původní listnatý les byl doplněn v 70. letech o jehličnany, které měly nahradit původní vykácené lesy. Tyhle šílené monokultury tvoří v dnešní době velkou zalesněnou část Madagaskaru a působí poněkud zvláštně. Člověk cestuje přes půl planety, aby se na několik dlouhých dní ocitl v našem borovicovém lese, celkem legrační. Dokonce to tam stejně tak krásně vonělo, jako u nás někde v Českém ráji. Chvíli tak nějak nevěřícně kroutím hlavou a říkám si, že tady přece nemůžou být lemuři. Naštěstí jsem se mýlil a během chvíle náš trochu mrzutý průvodce přeci jen lemury objevil. Většina zdejších lemurů je velmi dobře habituována, takže jsou na přítomnost lidí zvyklí. Někdy je možné s nimi strávit hodiny, někdy se objeví pouze na malou chvíli, stále jsou totiž svobodní. I když svobodní je hodně nadnesené, jejich teritorium je do jisté míry omezeno výskytem lesního porostu, takže jejich výskyt je hodně roztroušen. V případě, že lemury najdete a průvodce je schopen nalákat některá z nich na čerstvé lístky, pak máte vyhráno, fotografování je poměrně snadné. V opačném případě je to hodně tvrdá řehole a několikahodinové treky hustým porostem s nejistým výsledkem hodně bolí, ale pro fotku jsme ochotni udělat cokoliv. Prvním druhem, kterého jsme fotografovali, byl  Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli), který obývá zdejší smíšené lesy a úspěšně se rozmnožuje. Většina lemurů je na Madagaskaru přísně chráněna, naštěstí si místní uvědomili, jak cenný zdroj příjmů to může být, tedy pokud se zrovna místní obyvatelé nerozhodnou, že zdevastují celý místní ekosystém. Sifaky jsme si užívali přibližně dvě hodiny, dokonce jsme fotografovali, jak se nacpávají jehličím, což mi přišlo poněkud zvláštní, nicméně první setkání proběhlo více než zajímavě.

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 500, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Národní park Andasibe, ostrov lemurů
Konečně zeleň, všude kam se podívám, hotový balzám pro duši. V celé oblasti se citelně ochladilo, vzdušná vlhkost dosáhla svého maxima a všude kolem bují život, prostě Madagaskar tak, jak má být, tedy spíše tak, jak jsme si ho představovali. Večer se ubytujeme a na dalších pět dní se stane národní park Andasibe naším domovem. V plánu toho máme hodně, návštěvu ostrova lemurů, kde lze lemury snadno fotografovat, dvě výpravy do hloubi národního parku Mantadia za největším lemurem Indri a fotografování chameleonů, kterých je tady hned několik druhů. Nejsnadnější cestou, jak se seznámit s lemury, je navštívit ostrov lemurů. Uprostřed národního parku je vybudován zcela přírodní ostrov s původní vegetací, kde žijí volně čtyři druhy lemurů. Během dne je do parku omezený vstup, pouze pro několik málo skupin, aby nebyli lemuři vystaveni přílišnému tlaku ze strany lidí. Naštěstí jsme tady v období pozdního podzimu, spíše zimy, takže se můžeme po celém ostrově pohybovat skoro sami. Ostrov je zasazen do bujné vegetace, takže se lemuři pohybují ve svém přirozeném prostředí. Většinu dne prší, ale nám to nevadí, o to více jsou pořízené fotografie atraktivnější. Rozhodujeme se, že celý den strávíme tady, fotografovat můžeme celé hodiny a nikdo nás neruší a hlavně, nemusíme nikam daleko chodit. Ostrov lemurů je jediné místo na celém Madagaskaru, kde lze lemury velmi snadno fotografovat v jejich přirozeném prostředí, ostatní druhy si musíte hezky namáhavě vychodit.

Příště se vydáme do srdce národního parku Mantadia a budeme se snažit vyfotografovat nejkrásnějšího z lemurů, velkého a hlasitého Indriho.

Související články:

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur šedý (Hapalemur griseus) | Lesser bamboo lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur šedý (Hapalemur griseus) | Lesser bamboo lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 500, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1600, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) | The red-bellied lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

 

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 12.8.2013

 

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

29.05.2021 (10:49)

cipla cialis https://krocialis.com/ - does cialis delay ejaculation cialis testosterone

28.05.2021 (15:23)

viagra cialis canada https://cialisjla.com/ - cialis no script cialis online aust

28.05.2021 (08:43)

brand viagra online canadian pharmacy https://pharmacyken.com/ - tier 1 prescription drugs list trusted online canadian pharmacy reviews

27.05.2021 (20:35)

cialis oral https://ckacialis.com/ - no prescription canadian cialis cheap cialis

25.05.2021 (20:34)

generic cialis cheap https://rcialisgl.com/ - cialis over the counter usa free cialis samples canada

25.05.2021 (19:54)

buy cialis over the counter https://cialishav.com/ - buy tadalafil cialis generic 20 mg

22.05.2021 (15:55)

does viagra help you last longer https://jokviagra.com/ viagra connect walmart

22.05.2021 (13:39)

online pharmacy without scripts https://pharmacylo.com/ tadalafil

21.05.2021 (15:25)

online pharmacy cialis comparison https://cialisee.com/ cialis south africa

20.05.2021 (22:14)

generic cialis soft tabs https://ucialisdas.com/ where to buy cialis with paypal

14.05.2021 (15:33)

brand cialis https://ucialisdas.com/ cialis none prescription

10.05.2021 (18:19)

cialis cena https://rcialisgl.com/ rx online cialis

07.05.2021 (10:15)

paypal cialis tadalafil https://ucialisdas.com/ - buy cialis with no persciption cialis.

05.05.2021 (08:55)

can you take viagra with antidepressants https://loxviagra.com/ how to make natural viagra with immediate effect!

03.05.2021 (19:47)

cialis no perscrtion https://rcialisgl.com/ cialis price comparison no prescriptionPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *