Člunozobec africký (Balaeniceps rex) | Shoebill, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 6. ledna 2009 08:29:25, Lake Edward (Demokratická republika Kongo)
Poprvé jsem spatřil člunozobce afrického při svých toulkách v Africe u jezera Edward v Kongu. Je to nádherný a skutečně bizardní pták. Ptačí říše je mi velmi blízká, a proto mě velmi potěšila zpráva o umístění několika jedinců v ZOO Praha.
Člunozobec africký, podivuhodná hříčka přírody
Na první pohled jistě každého zaujme zvláštně tvarovaný a nápadně velký zobák, připomínající svým tvarem dřevák. Velmi výstižný je anglický název „Shoebill“, což volně přeloženo znamená, zobák ve tvaru boty. Tvar hlavy a zobáku jsou vlastně užitečná přizpůsobení, která napomáhají tomuto podivnému ptákovi přežít v tak extrémních podmínkách, jakými jsou malarické záplavové oblasti v centrální tropické Africe. Na výšku dorůstá až 1,2 m s rozpětím křídel 2,33 m a hmotností kolem 5,6 kg. Dospělý pták je celý šedavě modrý s výjimkou hnědé spodní strany křídel s šedým pruhem. Nejnápadnějším znakem je jeho velký plochý zobák tvarem připomínající člun, díky kterému získal i svůj český rodový název. Nápadná je také světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou hnědí. Velká, mohutná hlava, která nasedá na krátký, silný krk nese mohutný zobák. Člunozobec africký ho téměř neustále nosí jakoby položený na krku. Zobák je pevný, silné čelisti tlumí náraz při sklapnutí. Prostředkem zobáku se táhne rohovinová lišta, která na konci vybíhá v ostrý nehet. Stejnou stavbu zobáku mají pelikáni, mezi brodivými ptáky je to však výjimka.
Člunozobec africký v ZOO Praha
Pražská zoo měla dlouho velké tajemství. Návštěvníkům a dokonce ani většině zaměstnanců nebylo přáno nahlédnout za oponu, která skrývala skupinu možná vůbec nejbizarnějších opeřenců na světě. Ptáků s velrybí hlavou. Nyní se však opona konečně zvedne a všichni je uvidíme. Koneckonců, právě proto byli z Tanzánie před lety dovezeni. Od pátku 10. září budeme mít všichni možnost obdivovat člunozobce africké. Ve všech zoologických zahradách celého světa jich je pouze kolem čtyřiceti. Jsou tedy v jistém smyslu téměř stejně vzácnými chovanci jako kupříkladu panda velká.
Nikdy jsme neměli krásnější a bizarnější ptáky. Modrošedě zbarvení velikáni o výšce 120 centimetrů, s rozpětím křídel zhruba dva a půl metru a především s ohromným zobákem, připomínajícím někomu hlavu velryby (odtud anglické jméno Whalehead, ruské kitoglav), někomu botu (anglické Shoebill, německé Schuhschnabel) anebo člun – to jsou oni. Ptáci, kteří mají v jídelníčku malé krokodýly. Ptáci, o kterých si Afričané vyprávěli a snad dodnes vyprávějí legendy. V nové expozici ptačích mokřadů se představí jeden ze dvou našich párů - samec Korongo a samice Okomo. A protože páry člunozobců nežijí společně a setkávají se jen kvůli hnízdění, mají u nás Korongo i Okomo každý svůj prostor s jezírky a s porosty šáchoru, velmi podobný jejich domovským mokřadům v tropické východní Africe. - Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha
Už se velmi těším na novou expozici velmi vzácného člunozobce afrického a pevně doufám, že na dlouhou dobu pevně zakotví v pražské zoologické zahradě. Slavnostní otevření proběhne v sobotu 11. září a všichni jste srdečně zváni.

Člunozobec africký (Balaeniceps rex) | Shoebill, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 6. ledna 2009 10:01:20, Lake Edward (Demokratická republika Kongo)
Člunozobec africký (Balaeniceps rex) | Shoebill, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 6. ledna 2009 10:27:15, Lake Edward (Demokratická republika Kongo)
Přijďte! „Ptáci s velrybí hlavou“ bezpochyby vzbudí váš údiv a respekt.
Michal Jirouš | PhotoNature.cz s použitím materiálů ZOO Praha 08.09.2010
