28.08.2011

Runde, krajina zahalená v mlze

Začnu poněkud netradičně a to stručnou a rychlou odpovědí na množství emailů, které od vás dostávám. S fotografováním nekončím, techniku jsem neprodal, jen se bohužel letos musím věnovat více práci a stavbě nového domu, proto také málo píši články a fotografuji.

Foto Foto Foto

Vysvobození před shonem všedních dnů mi přinesla druhá letošní cesta na ostrov Runde. Někomu by se mohla zdát jako běžná rutina, přesto, že jsem na ostrov zavítal už po šesté, pořád mi přijde kouzelný.

Deštivá cesta na ostrov
Pár tisíc kilometrů před námi, cestou stále prší, ale to nejhorší na mě teprve čeká, trajekt mezi Rostockem a Gedserem se stane mojí noční můrou. Moře bylo vskutku neklidné a vlny dosahovaly naprosto nepřípustné výšky, a tak se stalo nevyhnutelné. Prostě a jednoduše to můj žaludek nezvládl a celou hodinu jsem vydatně krmil rybičky vybranými lahůdkami, které jsem spořádal na lodi. Co se dá dělat, někdy to prostě musí ven. Nejhorší ovšem bylo, že mě čeká ještě 20 hodin v autě a to nevěstí nic dobrého. Nakonec pomohlo pár léku na žaludeční nevolnost a hodinka spánku a byl jsem zase jako rybička.

Foto

V opravdu dobré společnosti
Dobrá parta lidí nezkazí žádnou zábavu, a když je opravdu nejhůře, tak stačí pár vtípků a hned je veselo. Stává se to už pomalu tradicí, ale pokaždé se mi podaří narazit na tu správnou bandu lidí, která nezkazí žádnou zábavu a hlavně rozumí mému občas drsnému humoru. Obě letošní cesty se nesly ve znamení pohody a pořádné legrace. Jsem moc rád, že se letošní cesty zúčastnil i můj kamarád Jirka, který se stal terčem každého našeho vtípku jen proto, že vlastnil trochu odlišnou značku fotoaparátu. Doufám, Jirko, že jsi to bral opravdu jako legraci a pevně věřím, že se ti v náruči Canonu bude dařit stejně dobře, jako v táboře žlutých.

Hon na posledního papuchalka na ostrově
Hned po příjezdu se vydáváme směrem nahoru do toho příšerného kopce, abychom zjistili, jak je to letos s papuchalky a kolik jich ještě na oblíbené skále je. K našemu velkému zklamání bohužel během 14 dní všichni vyhnízdili a pár jich zůstává dole na moři a na svoji hnízdní skálu se již nevrací. Všichni ostatní zástupci živočišné říše se pořád ještě zdržují na svém místě, a tak není o zábavu nouze. Mě však stále lákalo vystoupit až na vrchol a počkat si na to pravé světlo.

Foto

Foto

V království mlhy
Počasí na ostrově se mění každou chvíli, buď je mlha, nebo prší a hned zase potom svítí sluníčko. Po pár dnech husté a nízké mlhy hlásí trochu slunečné počasí a já ve snaze ulovit to nejkrásnější světlo trochu zariskuji. Vydávám se s čarodějem Jirkou trochu naivně směrem nahoru, na nejvyšší místo na ostrově. Cestou nadáváme jako obvykle na hustou mlhu, skrze kterou není vidět ani na pár metrů. Z nenadání, se před námi zjeví mladá dívka, která nám svojí něžnou angličtinou povídá, ať si pospíšíme nahoru, že tam krásně svítí slunce. V duchu si pomyslím, že je to celkem dobrý vtip, protože nevidím skoro na cestu a jen těžce oddychuji. Znám ostrov velmi dobře a celkem přesně vím, jaké bude kde počasí a jaké světlo nás čeká. Stačí se dostat ve správný čas na správné místo a je z poloviny vyhráno. To co nás za malou chvíli čekalo, to předčilo naprosto vše, tohle jsem na ostrově za těch pět let nikdy nezažil. Skutečně bylo nahoře téměř dokonalé světlo a navíc okořeněné hustou povalující se mlhou, kterou znám z podzimního Českého Švýcarska.

Foto

Foto

Objektiv Carl Zeiss Distagon T* 18 mm F 3,5 ZE, opravdový král
Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že v tu chvíli se nahoru se mnou vydal Jirka, který vlastní tento klenot od společnosti Canon. Předem avizuji, že tak ostré krajinářské sklo jsem ještě v ruce nedržel a s ledovým klidem můžu svého Canona 16-35 i 24mm hodit do koše. Zeiss je neuvěřitelně ostré sklo, prostě lahůdka od rohu do rohu. V kombinaci s Canon EOS 5D Mark II představuje téměř zázračnou kombinaci, kterou bych přál každému „krajináři“. Je pravda, že musí ostřit ručně, ale to u fotografování krajiny stejně dělám, tak mi to ani nevadí. Připravuji poměrně rozsáhlou recenzi na tohle prima sklíčko, protože stojí opravdu za to. Až si za pár týdnů poletím pro svého nového mazlíka EF 400 f/2.8 II, tak si tohle sklíčko určitě pořídím, protože stojí rozhodně za to.

Foto

Druhá cesta na ostrov Runde přinesla zase několik nevšedních zážitků a hlavně zase pár nových přátel, kteří jsou stejní blázni, jako já. Bylo mi potěšením kamarádi s vámi tuhle poslední letošní cestu na ostrov podniknout a pevně doufám, že se už brzy potkáme při fotografování dravců letos na Vysočině.

Dovoluji si Vás všechny pozvat na fotografickou expedici RUNDE 2012

Související články:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  28.8.2011

Kategorie: Krajina | 28.08.2011
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

31.08.2011 (19:18)

Pavel Hušek: Ty vole, já taky, ale na tebe a v práci hodně často :-P

31.08.2011 (19:18)

Radek Demjan: Dík kamaráde, od tebe potěší :-)

30.08.2011 (20:31)

Všechno je to krásné, protože ten ostrov je krásný. Ale ne každý by se k tomu uměl správně postavit, jako jsi to dokázal Ty. Z té poslední fotky cítím přesně ten pocit jakési pokory a zároveň volnosti, který tam na Runde mívám. Takže je to asi vyfoceno správně.

30.08.2011 (20:07)

Super! Snad se tam take nekdy podivam, letos staci Helgoland a Dune :-) Jinak Distagon 18mm neni z nejlepsich - 21mm je trochu lepsi. Ja mam Canony EF 17 a 24 II TS-E a to jsou teprve megaostra skla, kam se hrabe distagon (i 21mm) :-) Take jsem 16-35 II uz prodal, protoze oproti temhle je to fakt blato...

30.08.2011 (16:55)

ty si klikar kamarade kam strcis fotak tam neco nafotis ;-)

30.08.2011 (11:12)

Vážený pane Jirouši, dovolte, abych Vám ještě jednou poděkovala jménem naší pionýrské organizace "Rychlý ústřičník" za nádhernou expedici. Letovku jsme sice žádnou nenafotili, zato jsme se zdokonalili ve fotografování mlhy v mlze a pití slivovice! Zdraví Vás Jiřina Troličková

29.08.2011 (08:51)

No, líbí se mi jich tam jen pár (např poslední je super), na většině to dost kazí ty spodní usekané ořezy (ať už nasvícené trávy, nebo skal)

29.08.2011 (07:15)

Michale nádhera, je fajn se znovu vrátit na tento úžasný ostrov.

28.08.2011 (22:46)

Nádhera. Tak se mi zdá, že kamarád Jirka nějak přitahuje mlhu. Když jsem s ním na jaře vyrazila nad Mikulov, tak jsme si tam taky náramně užili mlhu. Schovala všechno, co rušilo a zůstal sluncem nasvícený zámek. Nebo že by to bylo tou nejmenovanou značkou fotoaparátu?

28.08.2011 (22:42)

to ze blijes na vsem co jezdi po vode to uz vim:) pamatujus na Helgoland hihi jinak ty fota jsou luxus kamo 1 a 4 chci videt na papire

28.08.2011 (22:36)

PS: Manželka vzkazuje, že mlhy tam prý mohlo, dle názvu být víc :-D DD

28.08.2011 (22:35)

Si zase drtil Leečka vole jo? :-D

28.08.2011 (22:25)

Michal tá posledná je výstavná ! :-)

28.08.2011 (22:24)

Ahoj, tak naprosto souhlasím s Radkem, tedy že třetí a poslední jsou nej. Jinak velmi příjemné čtení, jako obvykle. A jen doufám, že to příští rok vyjde. určitě už budu se švédštinou a angličtinou na tom lépe a prcek bude větší a mamina mi to dovolí :-P

28.08.2011 (22:10)

Ahoj Mišáku, už jsem myslela že jsi s fotografování seknul:) Když se koukám na tuhle krásnu tak ani nevím co ti mám napsat. Poslední dobou je krásných krajina na internetu málo a tohle lahodí nejen oku ale hlavně duši. Těším se hrozně na tu výstavu. AhojkyPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *