09.01.2011

Horseshoe Bend, úžasný meandr řeky Colorado

Výchozím bodem pro naše putování západem USA bylo malé ospalé městečko Page. Kdo chce spatřit na vlastní oči všechna ta známá místa západu USA, musí se vydat k hranicím státu Arizona a Utah, kde leží většina fotograficky zajímavých míst.

page_04 Horseshoe Bend | Horseshoe Bend, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 5.0s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 3. prosince 2010 06:11:45, Horseshoe Bend (Arizona) page_13 Horseshoe Bend | Horseshoe Bend, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava RRS BH55, Clona: 16, Doba expozice: 10s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 3. prosince 2010 18:10:05, Horseshoe Bend (Arizona) page_14 Horseshoe Bend | Horseshoe Bend, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 10s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 3. prosince 2010 06:20:10, Horseshoe Bend (Arizona)

Malé ospalé městečko Page, které vypadá jako z dávných dob divokého západu, ostře kontrastuje s místní továrnou, která hyzdí celé okolí. Ten kdo se vydá k Antelope Canyonu, tak přímo naproti indiánskému parkovišti uvidí místní dominantu, tři vysoké a neustále chrlící komíny místní továrny. Komíny jsou vidět z neuvěřitelné dálky, dokonce až z magického Bryce kaňonu. Nakonec pokrok je pokrok a místním to zřejmě vůbec nevadí, hlavní je přeci, že mají alespoň nějakou práci. Do městečka Page přijíždíme za hluboké tmy, naším cílem jsou místní světoznámé kaňony a řeka Colorado.

Horseshoe Bend, podkova řeky Colorado
Řeka Colorado
je nejvýznamnějším vodním tokem amerického jihozápadu, odvodňuje území 240 tisíc čtverečních mil. Na trase dlouhé 2340 km protéká územím 6 států - Colorado, Utah, Arizona, Nevada, California a Mexico. Pramení vysoko v horách na území Národního Parku Rocky Mountains, prochází jedinečnou krajinou amerického jihozápadu, protéká skrz Grand Canyon a po svojí dlouhé pouti se vlévá do californského zálivu u mexického poloostrova Baja California. Právě její mocný proud se v minulosti, zejména v období velkých jarních přívalů vod dokázal prokousat skrz tvrdé a odolné vrstvy pískovce a ostatních hornin. V průběhu 20. století byla síla toku spoutána soustavou přehrad, které dokáží zadržet jarní přívaly vody a v pozdějším čase využít nashromážděnou zásobu k zavlažování jinak vyprahlých oblastí. V severní Arizoně, jen pár mil po proudu pod hrází Glen Canyon Dam, která přehrazením úzkého kaňonu vytvořila obrovské Lake Powell, se nachází zajímavé místo, které oprávněně láká množství návštěvníků. Tok řeky si zde v průběhu času prorazil cestu skrz mocný blok pískovcových vrstev, tím vznikl hluboký úzký kaňon, který po pár mílích pokračuje do oblasti Grand Canyonu. V místě, kde řeka narazila na tvrdší jádro pískovce, došlo k odklonění směru jejího proudu. Tím vznikl jedinečný ohyb ve tvaru podkovy, po němž je místo pojmenováno. Horseshoe Bend není součástí žádného parku, proto je celý meandr řeky Colorado velmi snadno dostupný pro všechny návštěvníky. Po celý rok je možné navštívit tohle krásné a jedinečné místo, které je vzdálené sotva pár kilometrů od městečka Page.

page_09 Horseshoe Bend | Horseshoe Bend, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 30s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 3. prosince 2010 18:15:31, Horseshoe Bend (Arizona)

Je pět hodin ráno, teplota kolem bodu mrazu a mě se nechce z postele. Jak jsem psal už minule, tak celá cesta není žádná dovolená, ale pořádné fotografické galeje. Člověk toho moc nenaspí a ještě k tomu ty nekonečně dlouhé přesuny. Naštěstí je Horseshoe Bend jen kousíček od našeho hotelu, a tak není třeba příliš spěchat. Propast jedinečných rozměrů, zajímavá hloubkou i panoramatickým výhledem na zahnutý tok Colorada, je nejhezčí v čase dopoledních hodin, kdy slunce svítí přímo do hloubky velkého záhybu. Později, jak se slunce posouvá po obloze, se pohled do kaňonu dostává do přímého protisvětla. V zimním období sice není tak veliké vedro jak v létě, ale slunce je nízko nad obzorem a díky tomu zde vznikají dlouhé stíny. Proto je velmi důležité správně zvolit čas, kdy se vydat fotografovat. V zimě máte prakticky jedinou možnost a tou je fotografovat brzy ráno před východem slunce.

page_10 Horseshoe Bend | Horseshoe Bend, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 3.2s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 3. prosince 2010 17:19:41, Horseshoe Bend (Arizona)

Poslední týden jsme se stali milovníky růžové barvy, kterou je možno spatřit pouze krátce po východu, nebo západu slunce, proto tedy vyrážíme na svítání směrem k Horseshoe Bend velmi brzy ráno. Cesta je celkem pohodlná, necelé 3 kilometry, kdy první část šlapeme v hlubším písku a potom už jen pozvolné klesání k místní atrakci, jménem Horseshoe Bend. Nejvíce mě pobavila slova mého kamaráda Jardy, který naše funění a neochotu ranní chůze do kopce převedl do poněkud lyričtějšího pojetí, že kamaráde? „...jdeme pomalu a opatrně našlapujeme v úplné tmě, kterou jen občas prořízne světlo z našich baterek...úplné ticho ruší jen jemné skřípění písku z pod našich bot...ještě chvíli a jsme tam... vyjde všechno, tak jak má...nešli jsme sem zbytečně?“ Ve tmě jsou vidět pouze nejasné obrysy celého místa, ale s přibývajícím světlem dostává celé místo jasně zřetelné tvary. Místo je to opravdu monumentální a člověk si tady připadá doslova nicotně. Při hledání vhodného místa k fotografování, se mi občas stane, že mě nepříjemně mrazí v nohou. S výškami nemám větší problémy, přesto nejsou moje kroky na okraji propasti příliš jisté. Stačí jeden neuvážený krok a je konec. Raději nechci ani domyslet, co by stalo, kdyby jeden z nás skončil dole. Fouká nepříjemně silný vítr a není vůbec jednoduché se udržet na samém okraji skály. Vše je připraveno, fotoaparát vytemperován, promrzlé prsty taky a tak tedy napjatě čekáme na východ slunce. Nakonec se bohužel slunce neukázalo, protože bylo z velké části zataženo, ale naše oblíbená růžová se přeci jen na chvíli ukázala. K fotografování je potřeba poměrně široké ohnisko, nejlépe 10-16mm, což představuje samo o sobě velký problém, při pořízení kvalitní fotografie.

page_11 Horseshoe Bend | Horseshoe Bend, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 25s ISO: 100, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 3. prosince 2010 17:38:10, Horseshoe Bend (Arizona)

Nakonec, i přes velkou nepřízeň počasí, se nějaké fotografie podařilo vytvořit. Nemohu se dočkat příští návštěvy Horseshoe Bend, protože nápadů na fotografování je opravdu hodně, ale času jako vždy velmi málo, tak snad tedy zase někdy příště.

Související fotografie:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 09.01.2011

Kategorie: Krajina | 09.01.2011
Klíčová slova: horseshoe bend  meandr  colorado  lake powell  horseshoe 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

09.01.2011 (15:36)

šest naprosto stejných omalovánek................tohle je fakt slabota !!!!

09.01.2011 (13:50)

Tak to se ti teda povedlo zas cumim!

09.01.2011 (13:21)

Dalsi proflaknuty misto ale diva se na to krasne:) povedlo se ti to a mel by si prejit na krajinky misto zvirat, haha. Cau a uz se tesim na Heralec.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *