02.01.2011

Antelope Canyon, indiánský svět barev a stínů

Vzpomínám si velmi dobře na poslední návštěvu indiánského městečka Page, které se stalo na dlouhou dobu naším výchozím místem k poznávání celého okolí. Malebné městečko v poušti, které leží na hranicích státu Arizon a Utah, nabízí každému návštěvníkovi skutečný fotografický ráj.

Antelope_08 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 14, Doba expozice: 4.0s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:53:23, Antelope Canyon (Arizona) Antelope_03 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 1.3s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:30:43, Antelope Canyon (Arizona)

Antelope Canyon, indiánská zem Navahů
Antelope Canyon je výsledkem dlouholetého působení vody do pískovcového podloží, i když je soutěska řečiště Antelope Creek povětšinu roku vyschlá a nabízí vlastní přístup do kaňonu, jsou i období, kdy neustále prší a voda modeluje celý kaňon a tím vytváří jeho současnou podobu. Vlastní soutěska je rozdělena do dvou částí, Upper Canyon a Lower Canyon. Antelope Canyon leží na území, které je pod správou Navahů a ti toho také bohužel k nevůli všech turistů a fotografů patřičně využívají. Antelope Canyon je velmi obtížné popsat a i nejlepší fotografie vypoví jen málo o duchu tohoto místa, proto bude vaše návštěva více než nutná. Teprve potom si dokážete udělat představu, co znamená Antelope Canyon. „Celá země patří odedávna lidu Diné. Přesněji od té doby, co jeho předkové dorazili při svém putování na jih do krajů Coloradské plošiny, usadili se zde a postupně nahradili původní obyvatelstvo. Od těchto původních usedlíků, žijících v pueblech a označovaných dnes jménem Anasazi ("dávní lidé" nebo také "dávní nepřátelé"), se naučili obdělávat půdu. Díky této dovednosti dostali i jméno, pod kterým je známe i my: Navaho, což v jazyce Tewa znamená "obdělaná země".
Rezervace indiánů Navaho zabírá značnou část severovýchodní Arizony a zasahuje i do států Utah, Colorado a Nové Mexiko. Navahové mají vlastní samosprávné orgány s autoritou na celém území. Připoutejte se, je to zákon Navahů – to hlásají tabulky u silnic v rezervaci.

Antelope_01 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 6s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 12:55:05, Antelope Canyon (Arizona) Antelope_06 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 0.8s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:45:49, Antelope Canyon (Arizona)

Návrat do kaňonu, splněné přání
Jakmile jsem se přiblížil k městečku Page, okamžitě moji mysl zaplavila velká spousta myšlenek, které patřily pouze Antelope Canyon. V okolí městečka Page je velmi mnoho atraktivních míst, Antelope Canyon je dalece převyšuje vším, co si jen fotograf může přát. Jediné, co jsem nemohl ovlivnit, bylo světlo. Letošní cestu jsem naplánoval na zimní měsíce, abychom se pokusili o nějaké ty netradiční fotografie. Zimní období má mnoho výhod, bohužel vztaženo k Antelope Canyon, jednu velkou nevýhodu. Vzhledem k poloze slunce, které po většinu dne velmi nízko, není možné spatřit tradiční kužele světla, která vnikají malými otvory přímo do samého srdce kaňonu. Nevadí, pokusíme se o něco jiného a snad to vyjde. Pokud máte alespoň chvilku času, tak byste neměli opomenout návštěvu magického Antelope kaňonu. V zimním období, pokud naplánujete cestu na pracovní den, budete pravděpodobně jediní, kdo bude mít celý kaňon pouze pro sebe.

Antelope_02 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 14, Doba expozice: 3.2s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:58:15, Antelope Canyon (Arizona) Antelope_04 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 0.8s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:26:01, Antelope Canyon (Arizona)

Dvě hodiny v magickém ráji barev, stínů a světla
Od uplynulých let vstup do kaňonu přeci jen o poznání zdražil, ale to je bohužel v Americe se vším. Výhodou ale je unikátní možnost si zaplatit fotografickou exkurzi, která vám umožní fotografovat pohodlně celé dvě hodiny, aniž by vás někdo rušil. Na parkovišti čekáme jen několik málo chvil a zanedlouho zabalení do všeho, co máme sebou, míříme směrem ke kaňonu. Jediná cesta ke vstupu do kaňonu vede vyschlým řečištěm řeky Antelope Creek a normálním automobilem nemáte šanci se tam dostat, v současnosti je to i zakázané. Navahové toho velice obratně využili a vozí turisty starou dodávkou, s hodně podhuštěnými pneumatikami, přímo přes vyschlé řečiště vysokou rychlostí směrem ke vstupu do kaňonu. Chvílemi si jejich zběsilá jízda nezadá se závodníky pouštní rallye, jim je to ale úplně jedno, na korbě mají 12 lidí a snaží se všemožně kličkovat hlubokým pískem, jen aby dodávka nikde nezapadla a dojela až ke kaňonu. Nás bylo naštěstí pouze pět a měli jsme mít celý kaňon jen pro sebe. Navíc rodina, která se k nám přidružila, měla zaplacenou pouhou hodinu a zbytek času patřil jenom nám. Až na samém konci jsem pochopil jejich styl jízdy a nakonec i použitý automobil, tedy jestli se tomu vůbec dá říci automobil. Na všechno nepohodlí člověk velmi rychle a rád zapomene, protože jakmile vstoupí do úžasného světa barev a stínů, pozná zapomenutý svět indiánů kmene Navaho.

Antelope_05 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 1.0s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:33:08, Antelope Canyon (Arizona)

Barevné orgie v kaňonu
Po krátkém povídání na konci cesty vstupujeme do světa magických barev a hlubokých stínů Antelope Canyonu. Kaňon pro nás rozehraje tu pravou světelnou show, podívanou plnou úžasných barev a pokroucených tvarů, které po sobě zanechala zde působící voda. Kaňon je velmi úzký a má bohužel jen jeden vstup, kterým se musí asi po 30 minutách zase zpátky. Na samotné fotografování zbývá kriticky málo času, proto je dobré si tvrdě připlatit prodloužený čas. Velmi stísněný prostor je asi největší problém, protože vás bude neustále někdo rušit a bude se přes váš stativ snažit dostat zpátky úzkou chodbou směrem k východu. Nejlepší je tedy zvolit vhodný čas, kdy budete mít kaňon celý jen pro sebe, to se ale v letních měsících zdá jako naprostá utopie. I s použitím světelného objektivu Canon EF 85 f/1.2 L USM, se expoziční časy pohybují okolo 30s a více. Nedostatek času a různé laborování se světlem, hledání vhodného úhlu k fotografování, všudypřítomný prach, který víří ti, co jsou před vámi, to všechno je opravdová výzva pro každého fotografa.

Antelope_07 Antelope Canyon | Antelope Canyon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 14, Doba expozice: 3.2s ISO: 200, Kompenzace expozice: Manual MODE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85mm, Vytvořeno: 2. prosince 2010 13:56:39, Antelope Canyon (Arizona)

Po dvou promrzlých hodinách vyrážíme zpátky, na sluncem prohřáté parkoviště a těšíme se na oběd. Fotografování v Antelope Canyonu patří k nejkrásnější chvíli, kterou může fotograf na západě USA prožít. Jediné co mi snad ještě zbývá, je objevit krásu okolních kaňonů, které jsou po většinu roku lidskému zraku dokonale ukryty pod nánosem písku. Příroda u městečka Page skrývá podobná místa, jako je Antelope Canyon, o kterých ale většina turistů nikdy neslyšela.

Související články:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 02.01.2011

Kategorie: Krajina | 02.01.2011
Klíčová slova: navaho  navahů  navajo  antelope  antelope canyon  kaňon 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

02.01.2011 (21:11)

Přesně, todle sou tvoje nejlepsi zatim fakticky supr!

02.01.2011 (14:51)

Tohle je zatím nejlepší co jsi přivezl!Pecka!

02.01.2011 (12:50)

uz jsem ti to psal do emailu Michale, ale ty barvy se ti fakt moc povedly. krasne jsou cele linie tech tvaru fakt neuveritelny misto. mej se p.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *