27.08.2009

Ostrov Runde, filtry LEE v akci

K fotografování krajiny na ostrově Runde, jsem se nedostal v takové míře, jak jsem si původně naplánoval. Počasí se totiž měnilo velmi rychle a ne vždy tak, jak jsem si v podvečer naplánoval. Pokud jsem se tedy k fotografování krajiny dostal, pustil jsem se do velkého testování nových LEE filtrů, a rozhodl se napsat pár řádků o jejich použití.

Cokin, a nebo LEE, přechodové filtry v praxi
Když jsem letos odjížděl na ostrov Runde, pořídil jsem si novou sadu profesionálních filtrů od firmy LEE. Dlouho dobu jsem využíval systém filtrů Cokin, ale bohužel mě tak docela neuspokojoval. Zvláště při použití neutrálních šedých filtrů, vždy o něco posouval výsledné barevné spektrum. Známý neduh filtrů Cokin se částečně odstranil při použití řady X-Pro, ale stále to nebylo ono. Po delším pátrání na internetu a přečtení hromady recenzí, jsem se rozhodl pořídit si kompletní systém filtrů LEE. Bohužel jsem záhy zjistil, že je k tomu potřeba přezbrojit poněkud více, než jsem původně předpokládal.

krajina05 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 11.0, Doba expozice: 25 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Filtry: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 1:06:12, Ostrov Runde (Norsko)

LEE System, kompletní program pro fotografa
Dalším důvodem pro přezbrojení na filtry LEE, bylo využívání širokých ohnisek při fotografování krajiny. Pokud jsem používal systém Cokin, problém nastal už při fotografování s ohniskem 16-18mm a přetrval prakticky až do ohniska 20mm, při použití filtrů se začala projevovat silná vinětace, daná konstrukcí držáku. Firma LEE tento problém více či méně vyřešila velmi efektivně a to speciální konstrukcí širokoúhlého bajonetu, který se uchycuje přímo na objektiv a na něj speciální držák filtrů, který umožňuje efektivně fotografovat už při ohnisku 17mm bez zjevné vinětace. Pokud se rozhodnete ke koupi filtrů LEE, určitě se vyplatí investovat do širokoúhlých adaptačních kroužků, které se vyrábějí ve všech možných velikostech, od 49 do 82mm, na každý objektiv. Samotná konstrukce filtrů LEE z kvalitní pryskyřice, pouhé 2mm silné, snažící se předejít negativním jevům, jako jsou například odlesky a případná vinětace, slibuje bezchybné použití v každé situaci.

krajina06 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: bulb, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Filtry: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 1:06:12, Ostrov Runde (Norsko)

LEE STRIPE, užitečný nástroj pro každého krajináře
Kdysi jsem viděl jednu úžasnou fotografii publikovanou na webu Juzaphoto.com, šlo o motiv západu slunce nad mořskou hladinou s dalším motivem v popředí. Po důkladném studiu fotografie, mě zaujal barevný nádech, který tvořil hranici mořské hladiny a nízko osvětlené oblohy v krásné jednolité barvě. Zkoušel jsem podobný efekt dosáhnout v počítači, barevný posun se malinko změnil, ale výsledek nebyl ani zdaleka tak dobrý, jako na fotografii Thomase. Neváhal jsem, a oslovil autora zajímavé fotografie, byl to Angličan a tak následoval celkem dlouhý email s vysvětlením celého problému, který mě velmi zajímal. Celkem legrační bylo, že jsem dostal neuvěřitelně stručnou odpověď, kde v odkazu stálo pouze LEE STRIPE. Angličané mají úžasný vyjadřovací talent, stačí jedna jediná věta a odpověď na můj šíleně dlouhý email byla na světě. Stačilo vyhledat novinku od společnosti LEE a bylo mi vše hnedka jasné. LEE STRIPE, jedná se o barevné efektové filtry, stejné konstrukce jako běžné filtry LEE, s tím rozdílem, že filtry LEE STRIPE mají efektovou barvu nanesenou pouze v úzkém pruhu přesně uprostřed filtru. Velkou výhodu je, že Vám filtry LEE STRIPE nebudou měnit výslednou barvu fotografované scény po celé ploše, ale pouze ve Vámi vybraném úzkém pruhu fotografované scény. Nejvíce se dají filtry LEE STRIPE využit k fotografování západů a východů slunce a s tím spojených motivů. Uplatnění určitě najdou při fotografování dalších motivů, fantazii se meze zcela jistě nekladou.

krajina03 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 11.0, Doba expozice: 10 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Filtry: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 23:14:31, Ostrov Runde (Norsko)

LEE šedé přechodové filtry
Absolutní špičkou ve svém oboru
jsou neutrální šedé přechodové LEE filtry. Poslední dobou, je to samozřejmě dáno motivem, jsem pomalu přesedlal pouze na přechodové filtry, namísto použití polarizačních filtrů. Přechodové filtry LEE podávají vynikající výsledky za každé situace a v porovnání s konkurencí nemají prakticky žádného soupeře. Barevné podaní je velmi věrné, při správném použití nenajdete prakticky žádné odlesky a další barevné vady. Vynikajících výsledků dosáhnete v kombinaci s použitím LEE STRIPE filtrů, anebo v kombinaci s jinými filtry od společnosti LEE.

krajina01645 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Filtr: LEE ND 0.9, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 7. července 2009 21:15:11, Ostrov Runde (Norsko)

Kde a za kolik, dolar padá, neváhejte
Bohužel LEE filtry patří k těm dražším, a tak velká spousta z Vás si jejich nákup v České Republice určitě rozmyslí. U nás je prodává několik firem, ale ceny nejsou vůbec příznivé. Jiná situace nastane, pokud se obrátíte do blíbeného obchodu BH PhotoVideo NY. V současné době americký dolar padá hodně rychle směrem dolů, a tak se nákup filtrů LEE určitě vyplatí, mnohé příslušenství, adaptační kroužky a držáky filtrů vyjdou i na polovinu ceny, než v České Republice. Jejich nákup se určitě vyplatí a pokud je Vaším oborem krajinářská fotografie, musíte patřit rozhodně k Vaši základní výbavě.

krajina04 Krajina na ostrově | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Filtr: LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Sunset, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 10. července 2009 22:56:11, Ostrov Runde (Norsko)

Na ostrově Runde jsem mohl konečně pořádně odzkoušet všech 12 druhů filtrů, které jsem měl zapůjčeny k testování. Rozhodně mě nejvíce mile překvapily přechodové ND filtry, které patří k absolutní špičce a barevné efektové filtry LEE STRIPE. Nejtěžším testem při nočním fotografování příboje u majáku na ostrově Runde, prošly naprosto bez jakýchkoliv problémů a proto je zařadím do své základní výbavy. Už se moc těším na podzimní fotografování krajiny Českého Švýcarska, kde si je bude moci zase pořádně vyzkoušet a pokusím se napsat zase pár řádků o jejich použití. Připraven mám jeden speciální (LEE Mist Resin Stripe), který mám zapůjčen k testování, máte se určitě na co těšit.

krajina02 Krajina na ostrově Runde | Landscape on Runde island, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Filtr:LEE ND 0.9 + LEE STRIPE Pale Coral Stripe Resin Filter, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 16mm, Vytvořeno: 7. července 2009 21:15:11, Ostrov Runde (Norsko)

Související odkazy:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 27.8.2009

Kategorie: Fototechnika | 27.08.2009
Klíčová slova: LEE  Cokin  ostrov  runde  lee filtrs  lee filtry  lee stripe 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

27.08.2009 (11:08)

Ty jo Michal, koukám ze ty filtry udelaji velmi zajimavou podivanou. Libi se mi ty nocni fotky, bomba!Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *