02.05.2009

Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM v praxi

Novinkou, z bohaté řady dlouhých teleobjektivů, se rozhodně stala zpráva, že společnost Canon uvede na trh nejdelší ohnisko na trhu, a to v podobě objektivu Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM. Zprávu jsem zaregistroval někdy v průběhu loňského roku v květnu.

Bylo rozhodnuto, pořídit objektiv s nejdelší možnou vzdáleností, která se bude hodit na fotografování divoké přírody, a zároveň zachová optickou kvalitu.

Když rozhoduje hmotnost, každý gram se počítá
Rozhodování to nebylo určitě lehké, protože jsem v té době vlastnil objektiv Canon EF 600mm f/4 L IS USM, který pořád ještě patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v současné době od společnosti Canon ve světelnosti f4 pořídit. Co mě vedlo ke koupi nového objektivu Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, se Vám pokusím vysvětlit v následujícím článku. Ihned po přečtení prvních technických specifikací, mě udivil jeden údaj, a to hmotnost. Tehdy, totiž jako jedinou nevýhodu skvělého objektivu Canon EF 600mm f/4 L IS USM, jsem spatřoval právě ve hmotnosti objektivu. Ono totiž, pokud se vydáváte za fotografováním divoké přírody někam do světa, tak jako často já sám, narazíte okamžitě na základní problém, a tím je hmotnost Vašeho fotobatohu. Objektiv Canon EF 600 f/4 L IS USM váží totiž už ne, tolik příjemných 6Kg. Z toho následně vyplývá celá řada problémů, především pevné uchycení na stativ pomocí velmi kvalitní stativové hlavy, stativ jako takový, na který je kladen co nejvyšší důraz, především na stabilitu, nutnost jeho používání prakticky při kterémkoliv fotografování, kde je málo světla, faktická nemožnost fotografování z ruky, pokud nemáte velkou sílu, a v neposlední řadě samotný rozměr objektivu, který je velmi často velkou překážkou v samotném fotografování, zejména ve stísněných prostorách. Pro Vaši představu, doporučuji velmi pěkné srovnání velikosti a hmotnosti tady.

Foto

Foto

Celková váha nového objektivu Canon EF 800 f/5.6 L IS USM 4,5Kg, pro mě tedy znamenala velmi významnou úsporu hmotnosti a prakticky se přiblížila váze objektivu Canon EF 500 f/4 L IS USM, při zachování dokonalých optických vlastností a možnosti fotografování z ruky, které hodně často využívám. Objektiv, svojí nejmenší zaostřitelnou vzdáleností 6 m, umožňuje velmi dobře vyplnit celé fotografické políčko, i tím nejmenším objektem. Druhým hlediskem byla celková délka, která je o několik cm menší než u objektivu Canon EF 600 f/4 L IS USM a proto nebylo nutné měnit fotografické batohy.

nubijka645 Vlha núbijská (Merops Nubicoides) | Northern Carmine Bee-eater, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 10. února 2009 16:53:17, Delta řeky Okawango (Botswana)

Když americký dolar padá směrem dolů, nesmí se váhat
Tak nějak jsem ani nepředpokládal, že by se situace na trhu vyvíjela v můj prospěch, ale co naše ekonomika nechtěla, začalo se dařit (asi naposledy co si pamatuji). Ihned po uvedení na trh, jsem se rozhodl, že svůj Canon EF 600 f/4 L IS USM prodám, a budu čekat na příznivou situaci amerického dolaru. Co se ale stalo, na to budu už jen asi vzpomínat, protože při dnešní ekonomické situaci, se jen stěží „zlaté časy" amerického dolaru vrátí. Někdy v průběhu června loňského roku se objektiv Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM poprvé objevil v nabídce jedné z nejvýznamnějších amerických firem B&H Photo Video NY, která se zabývá prodejem fototechniky. Cena byla naprosto šílená, a to nějakých 10.900,- amerických dolarů, a pokud jsem přičetl ještě dopravné a pojištění, které činilo skoro 700 dolarů, začal jsem pochybovat. To samozřejmě nemluvím o clu a DPH. Co jsem ale netušil, že americký dolar začal nekontrolovatelně padat směrem k neskutečným hodnotám, a když se dnes dívám na výpis z kreditní karty, nemůžu pořád uvěřit. Objektiv jsem kupoval, když americký dolar dosahoval kurzu 14,51 Kč za 1 americký dolar a to se opravdu vyplatilo. Dnes bych pravděpodobně objektiv neměl šanci zakoupit, protože jeho cena astronomicky vylétla nahoru, a objektiv stojí stejně, jako nové auto. Navíc společnost Canon celosvětově zdražila o nějakých 7% a tak jeho cena vzrostla na současných 12.000,- dolarů, což je opravdu šílené, i když se určitě najdou zákazníci, kteří budou ochotni zaplatit si za nekompromisní kvalitu.

Kompletní specifikace výrobce Canon

Konstrukce řady L
Objektiv EF 800mm f/5,6L IS USM zahrnuje nejvyšší standardy přesné optiky společnosti Canon. Řada L je vlajková loď společnosti Canon, která kombinuje vynikající kvalitu obrazu s výjimečnými možnostmi manipulace. Odolnost proti prachu a vlhkosti znamená ochranu i ve velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách.

4krokový stabilizátor obrazu (Image Stabilizer) poslední generace
Čtyřkroková technologie kompenzace Image Stabilizer společnosti Canon umožňuje používat až 4krát nižší rychlost závěrky, aniž by byl obraz viditelně rozmazán. Automatická detekce pohybujícího se objektu vypíná stabilizátor obrazu Image Stabilizer ve vodorovném nebo svislém směru při sledování pohybujících se objektů. Detekce stativu automaticky vylepšuje funkci stabilizace obrazu Image Stabilizer při snímání s použitím stativu.

Asférické, fluoritové prvky a prvky UD a Super UD
Pro optimální vizuální výkon obsahuje objektiv čtyři typy zvláštních optických prvků: asférické prvky ke korekci sférických aberací, fluoritové prvky pro lom světla a prvky UD a Super UD (Ultra-Low Dispersion - ultranízký rozptyl) k eliminování sekundárních chromatických aberací. Výsledkem jsou jasné a ostré snímky s vysokým kontrastem a nezkreslenou kvalitou obrazu.

Konstrukce ze slitiny hořčíku
Se svými 4,5 kg je objektiv EF 800mm f/5,6L IS USM relativně lehký teleobjektiv vhodný pro omezené fotografování z ruky. Konstrukce ze slitiny hořčíku udržuje hmotnost teleobjektivu srovnatelnou s kratšími teleobjektivy.

Automatické zaostřování pomocí kroužkového ultrazvukového motoru USM s manuálním doostřením
Systém automatického zaostřování pomocí kroužkového ultrazvukového motoru USM společnosti Canon využívá vibrace ultrazvukových kmitočtů pro rychlý, přesný a téměř neslyšný provoz s vynikajícím ovládáním polohy. Plně manuální doostřování s velkým kroužkem, který se během automatického zaostřování neotáčí, umožňuje fotografům okamžitě provádět ruční úpravy před pořízením snímku. Zahrnuje rovněž přednastavení zaostření, které se nachází již na objektivu EF 300mm f/2,8L IS USM a které umožňuje výběr a uložení určitého zaostření pro okamžité nastavení v případě potřeby.

Povrchová úprava Super Spectra
Povrchová úprava Super Spectra pomáhá zajistit přesné vyvážení barev a vysoký kontrast a potlačit záblesky a stíny absorpcí světla odrážejícího se od interních prvků objektivu nebo digitálních senzorů EOS.

Kruhová clona
Kruhová clona zajišťuje rovnoměrný bokeh (rozostření pozadí) - ideální pro izolování fotografovaných objektů s velkou clonou.

hartebes645 Buvolec stepní (Alcelaphus buselaphus) | Hartebeest, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX II + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 9. února 2009 6:48:15, Delta řeky Okawango (Botswana)

U optického stabilizátoru se musím určitě na chvíli zastavit. Jak jsem uvedl z technických dat výrobce, tak Canon použil v tomto objektivu stabilizátor poslední generace, který umožnuje posunout čas o 4 stupně. U takto dlouhých ohniskových vzdáleností se předpokládá použití stabilizace přímo v objektivu, a pokud mohu potvrdit, tak společnost Canon odvedla fantastický kus práce. Díky světelnosti f/5.6 je světla, snad kromě fotografování v Africe, vždy hodně málo, a tak přichází na řadu stabilizátor. První zjištění bylo velmi příjemné, stabilizátor na rozdíl od objektivů Canon EF 300/2.8, EF 400/2.8, EF 500/4.0, EF 600/4.0, je prakticky neslyšitelný, klasický zvuk „koulení" gyroskopů byl nahrazen novou technologií a stabilizátor není skoro slyšet. Pokud mohu subjektivně srovnávat s objektivem Canon EF 600mm f/4.0 L IS USM, tak stabilizátor pracuje prakticky neustále a v objektivu jemně "bzučí", i když je na stativu, určitě je rychlejší a to o poznání a hlavně velmi účinný. Ve standardním módu 1, kde pracuje stabilizátor vertikálně i horizontálně, jsem mnohokrát fotografoval z ruky, anebo jen opřením o nějaký předmět a fotografie byla prakticky vždy ostrá. Jaké potom bylo překvapení po nahlédnutí do exifu, kde výsledný čas ukázal hodnotu 1/30s a to s použitým ohniskem 1040mm (Canon 1D MKIII, 1.3crop faktor), jedním slovem neuvěřitelné. Samozřejmostí je, pokud to situace dovolí, použití kvalitního stativu anebo rýžového pytle. Občas nastanou situace, zpravidla skoro pořád, kdy se právě musím spolehnout na stabilizátor a nemusím se zabývat, jestli bude výsledná fotografie ostrá či nikoliv. Co společnost Canon zvládla ještě lépe, je fotografování v módu 2, kdy se vypíná vertikální stabilizace a pracuje pouze v horizontálním směru. Tzv. švenkování s takto dlouhým ohniskem není žádná legrace, určitě je vhodné použití speciální stativové Gimball hlavy, stabilizátor ale funguje opravdu skvěle. Srovnání se stabilizací předchozího modelu je celkem snadné, nový stabilizátor je o poznání rychlejší a přesnější, hlavní co oceňuji je jeho rychlost „náběhu". Po umístění objektivu na STATIV, se stabilizátor přepne do speciálního módu, který má v paměti, a pracuje i nadále stejně jako když není objektiv umístěn na stativu. Objektiv si umí stativ tzv. načíst, což je vynikající vlastnost, protože neustále nemusím myslet na to, jestli jsem při použití stativu, stabilizátor vypnul.

hr645 Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) | Hippo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z lodi, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX II + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040 mm, Vytvořeno: 7. února 2009 16:04:39, Delta řeky Okawango (Botswana)

Telekonvertory, aneb jak prodloužit ohniskovou vzdálenost na maximum
Velmi jsem ocenil použití telekonvertorů při posledním fotografování z fotovoru, když jsem se pokoušel fotografovat Potápku roháče při svatebních námluvách. K otestování jsem použil originální telekonvertory Canon EF 1.4 X II Extender, Canon EF 2 X II Extender, a konvertory Kenko 1.5x SHQ, Kenko 1.5x DG. Nejčastěji používám telekonvertor od společnosti Canon EF 1.4 X II, který musím říci, funguje naprosto bez sebemenších problémů, a pokud je dostatek světla, tak ani nepoznáte, že je nasazen. Úbytek světla v hledáčku je hodně znát, celkově se hodně tmavý, rychlost AF se nepatrně zpomalí, pokud však používáte řadu 1D ani si toho nevšimnete, stále je tato kombinace při dostatku světla skvěle použitelná. Použití telekonvertoru Canon EF 2 X II Extender je prakticky vyloučeno, hledáček je velmi tmavý, AF není funkční a je nutné ostřit ručně, což při ohniskové vzdálenosti 2080mm je prakticky nemožné. Co mě velice překvapilo, je vynikající schopnost pracovat s telekonvertorem Kenko 1.5x SHQ. Nutné je, ovšem použití starší verze s označením SHQ. Co všichni asi velmi ocení, je možnost si vesele vybírat všechny AF body, což u použití originálního telekonvertoru Canon EF 1.4 X II je při cloně f/8.0 nemožné a jste odkázáni pouze na středový bod. Zejména pak, AF pracuje citelně rychleji, než s použitím originálního Canon EF 1.4 X II. Kenko 1.5x DG naopak nepracuje prakticky vůbec, AF osciluje kolem středového bodu, často se samovolně přepíná na některý z krajních bodů, bohužel stejný efekt nastal i potom, co jsem vypnul všechny pomocné body, proto ho vůbec nedoporučuji.

Pro koho je objektiv určen
Takto dlouhá ohniska využijí především fotografové divoké přírody, zejména v situacích, kdy je nemožné dostat se k fotografovanému objektu blízko. Obrovskou výhodou je fotografování od „plné díry", objektiv kreslí fantasticky již od clony f/5.6, rychlost AF ve spojení s řadou 1D patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost testovat a v neposlední řadě možnost využití některého telekonvertoru k maximálnímu prodloužení ohniska. Pokud potřebuje objekt dokonale „vypíchnout", velmi Vám pomůže kruhová clona, která vytváří fantastický bokeh a dokonale rozmazané pozadí. Objektiv najde jistě uplatnění ve sportovní fotografii, co vím, tak první velké testy proběhly na letní olympiádě v Pekingu. S příchodem nových fotografických těl, zejména pak ztrátě crop faktoru, najde uplatnění novinka ve spojení s „plným formátem". Osobně se těším na test nového těla Canon EOS 1D Mark IV, o které už začínají prosakovat informace a bohužel k mému zklamání to vypadá, že se bude také jednat o „plný formát". Jak jsem mohl za dobu 6 ti měsíců poznat, tak fotografování s „plným formátem", je poněkud odlišné, než s crop faktorem, zejména musí být kladen velký důraz na přesné zaostření, což při takto dlouhých ohniskových vzdálenost není vždy snadné, o tom však až někdy jindy, a v jiném článku.

Snad jen malá poznámka nakonec, po delší době jsem byl dnes nafotit něco na zakázku v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, pokud se rozhodnete pobíhat po ZOO s tímhle „macíkem" a dokonce si k focení lehnout na zem, stanete se velikou atrakcí pro tisíce návštěvníků. Naučil jsem se ostatní celkem dobře ignorovat, poznámky typu, co to je za magora, už ani nevnímám, co mě však pořád ještě udivuje, že pokud fotografuji nějaké to zvířátko v akci a najednou mi do sluneční clony strčí hlavu malé dítě a křičí pomoc, to člověka občas opravdu překvapí.

zoborozec645 Zoborožec rudozobý (Tockus erythrorhynchus) | Red-billed Hornbill , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 11. února 2009 8:04:58, Delta řeky Okawango (Botswana)

Co říci na závěr?
Objektiv se mnou procestoval 3 kontinenty a fungoval bez sebemenšího zaváhání. Dokonale zvládl fotografovat v tropické oblasti, kde vlhkost dosahovala téměř 100%, v horkem rozpálené Africe, kdy teplota dosahovala téměř 50°C a takto dlouhá ohnisková vzdálenost nebyla dost dobře použitelná díky „velké interferenci vzduchu" (při velkém horku se vzduch natolik vlnil, že nešlo fotografovat, a já musel čekat, až se ochladí), velmi dobře prošel testem ve sněhové vánici a -11°C mrazech, fotografování na vratkém fotovoru, všude obstál na jedničku. Po šesti měsících, bych ho nevyměnil za žádný jiný, okouzlil mě natolik, že si fotografování bez něho nemohu již představit. Jedinou a velkou nevýhodou je ovšem cena, která asi většinu potencionálních kupců ihned odradí. Bohužel je faktem, že konkurence není schopná vyrobit a nabídnout obdobný objektiv, při zachování stejných optických vlastností, který by současnou cenu objektivu Canon EF 800 f/5.6 L IS USM dokázal stlačit na nějakou přijatelnou mez. V současné době může nabídnout objektiv s touto ohniskovou vzdáleností pouze společnost Sigma, problém je ale v tom, že se jedná o objektiv typu zoom (300-800mm), který se nemůže svými optickými vlastnosti Canon objektivu ani rovnat.

Odkazy na recenze ve světě v anglickém jazyce.

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-800mm-f-5.6-L-IS-USM-Lens-Review.aspx

Rychlá a přehledná recenze, doplněná testovacími fotografiemi.

http://www.juzaphoto.com/eng/articles/canon_supertele_test-800-1200-1600.htm

Kdo má rád testovací obrazce, tak na tomto odkaze si bude libovat. Všechny možné kombinace objektivů a telekonvertorů. Velmi profesionálně odvedená práce v podání JuzaPhoto.com

Na závěr přikládám několik originálních RAW souborů, kde si můžete vychutnat kouzlo fotografie s novým objektivem Canon EF 800 f/5.6 L IS USM, při použití různých clonových číslech a zejména pak fotografických těl. Fotografie, mohou být použity pouze pro vlastní potřebu, a pouze s výhradním svolením autora. Jejich komerční využití, zejména pak další šíření, bez vědomí autora, je přísně zakázáno! Fotografie jsou náhodně vybrány z archivu, nepředstavují žádné testovací a zkušební snímky, snad vyjma nového Canon 5D Mark II, se kterým toho nemám nafoceno ještě mnoho, ale vesměs jde o fotografie přímo z terénu.

RAW z Canon EOS 1D Mark III

http://www.photonature.cz/raw/1D_+1.4.CR2
http://www.photonature.cz/raw/1D_5.6.CR2
http://www.photonature.cz/raw/1D_7.1.CR2
http://www.photonature.cz/raw/1D_9.0.CR2

RAW z Canon EOS 1Ds Mark III

http://www.photonature.cz/raw/1Ds_10.0.CR2
http://www.photonature.cz/raw/1Ds_5.6.CR2
http://www.photonature.cz/raw/1Ds_6.3.CR2

RAW z Canon EOS 5D Mark II

http://www.photonature.cz/raw/5D_5.6.CR2
http://www.photonature.cz/raw/5D_9.0.CR2

 

HD video z fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II ve spojení s objektivem Canon EF 800 f/5.6 L IS USM v současné době zpracovávám, bzry se máte určitě na co těšit!

 

002 Moje maličkost při fotografování jelenů v Bavorsku, zas tak velký a těžký není :), Autor: Jiří Zajíc, www.zajicjiri.com
Pro zájemce, kteří uvažují o koupi tohoto objektivu, nabízím možnost si ho prakticky vyzkoušet.

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 2.5.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

04.05.2009 (09:48)

Ladislav V.: to by nebyl asi problém s tím prodejem, nějak bychom se domluvili. Jinak ten výřez jsem Vám poslal emailem, je to forma odkazu, ale pro Vás bude snadné si ho stáhnout. Mějte se Michal

04.05.2009 (09:46)

Vozi H. : poslal jsem Vám email.

04.05.2009 (09:24)

David: Slípka vyšla moc pěkně, děkuji, že jsi mě tam vzal. Musím ti to oplatit :)

04.05.2009 (09:23)

mischy: zjistím a případně opravím, to jsem ani nevěděl.

04.05.2009 (08:09)

Cau Michale, článek dobrej, máš tam jednu chybicku, Sigma dělá i pevnou 8-stovku, ale fotek z ní je jako šafránu.

03.05.2009 (23:21)

Ty vole, tak to jsem ani nevedel ze se takovahle klada prodava a ze se s ni da taky fotit:) Michal ty musis mit silu jako bejk, vzdyt je to tezky jako prase. Mam EF 300/F4 a po celodenim foceni me ruce muzou upadnout. Jo jinak ten hroch je ulta luxusni. Fakt pecka. Mej se Dave :-D

03.05.2009 (22:20)

Nechápem čo tu riešite web, mne to nepríde ako kópia Prosického webu. Objektív super :) aj by som ho kúpil keby bol za 1000 dolárov :-D

03.05.2009 (22:05)

Ty jovka Michal, viděl jsem tě sice nedavno se s tím tvým klackem ohánět, ale ty fotečky jsou fakt luxus. Počkej až se zase uvidíme někde u rybníka, tak mi to musís pucit :-P Co Slépka, doufám že jsi spokojen, tak postni nějakou fotku. Maj sa Martin

03.05.2009 (20:35)

Ahoj Michale, tak jsem koukal na ty fotky ze soboty, kdyz jsi mi chvilinku pujcil tveho Miláška:) a musím řici, že je to celkem velký rozdíl, než s tím mojím párátkem. Jen malý dotaz, mám jich hodně neostrých a to i při čase 1/800 a ISO 640. Možná je to přeci jen mnou, oproti tobě jsem taky jako párátko ale chci se zeptat jak jsi dopadl ty? Taky máš takovej odpad ze soboty? Díky a měj se David Jo P.S. dík za blesk :)

03.05.2009 (19:56)

Dobrý den pane Jirouš, měl bych malý dotaz, na kolik prosím vyjde přesně objektiv z USA. Pokud si ho koupím na místě, platí se ještě nějaká daň? Slyšel jsem,že pokud si ho pošlete v USA mimo stát, tak neplatíte jejich federální daň? Jde si ho předem rezervovat v BH? Dovezl bych si ho osobně, letím služebně do USA ke konci května. Prosím Vás, bylo by možné si ho osobně odzkoušet? Dojel bych za Vámi, kam si řeknete. Pro jistotu jsem Vám zaslal email. Děkuji Honza

03.05.2009 (19:36)

Ahoj Michale, kamarád mi poslal email s odkazem na tuhle minirecenzi, no teda moc mini neni. Chtěl bych poprosit, jeslti by neslo doplnit clanek nejake ty RAWY pri vyssim ISO z Canonu 1D MKIII. Popřípadě mi poslat jen výřez. Začínám o tomto objektivu velice vážně uvažovat, protože jsem měl možnost si ho odzkoušet na Photokině a bylo úžasné s ním pracovat. Současně vlastní Canon EF 600/4 a zajímalo by mě, jestli bych ho nemohl prodat pomocí nějaké inzerce na Vaši stránce. Děkuji moc Láďa

03.05.2009 (19:16)

Koukal jsem velmi peclive na ny ty RAW a nejlepší mi prijdou z 1Ds MKIII, docela me zarazilo jak 5D MKII sumi? Snimek se nezda podexponovany, opravdu me to zarazilo. No kazdopadne pekne pocteni, pokud bych se s Vami setkal na nejakem tom foceni, rad bych si ho odzkousel. Mam 1D MKIII, a celkem by me zajimalo par RAW v kombinaci z s konvertorem Kenko. Diky a tesim se na to video. ;-)

03.05.2009 (13:31)

:wacko: jo jo .. je to smutné ... a celkovo to degraduje účinok stránok. prakticky ako keby som sa pozeral na ondrejove články a stránky. Len horšie a menej zaujímavo podané. Netvrdím, že sa na Tvoje stránky už nepozriem, ale rozhodne idú preč z obľúbených. Nemyslím si, že si práve takéto tvoje vytvorenie stránok Ondrej zaslúžil po tom, a to si dovolim tvrdiť, čo všetko Ťa naučil. boužial, bohužial ... :,( :,( maj sa pekne a nech máš návštevnosť a radosť zo "svojích" stránok pali

03.05.2009 (03:04)

Objektiv je urcite perfektni. Nicmene tak jako kolegu nize mne take zarazi kopirovani webu www.naturephoto.cz. Uz jsem to psal i do navstevni knihy nicmene muj nazor byl smazan(zrejme jako nepohodlny). Ma to vubec nekdo zapotrebi takhle kopirovat kdyz se da vymyslet neco vlastniho?

02.05.2009 (23:30)

:nuts: :nuts: :nuts: :nuts: uff ten objektiv je uplna pecka..to ze by si ho nevymenil za nijaky iny mi pride skor iba ako taka slusna fraza :D kto by ho menil vsak :) pecka sklo..ticho zavidim..ta kresba je fascinujuca na to ze je to ohnisko 800mmPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *