28.09.2014

iPad a externí disk, aneb jak zálohovat na cestách

Poslední dobou jsem řešil různé možnosti, jak co nejefektivněji zálohovat velký objem dat na svých fotografických cestách. Možností je celá řada, ale žádná není ve svém důsledku ideální, vždy je to o malém kompromisu. Pár možností se pokusím nastínit v následujícím článku.

Na svých cestách za fotografováním se potýkám velmi často s problémy, kam s daty. Nejsem ten typ fotografa, který do noci pečlivě třídí každou fotografii, prostě si chci každou zemi užít beze zbytku a balíky dat třídit v klidu domova a na velkém monitoru. Bohužel pro mě to znamená trochu komplikovaný způsob zálohy dat, který je spojený téměř vždy s jistým kompromisem.

Notebook, ultrabook, moc velké a objemné
První možností, jak efektivně zálohovat data na cestách je určitě notebook, ultrabook, nebo další varianty, které současný technický svět přináší. Pro mě osobně donedávna byl notebook s váhou pod 2kg ideální společník, jak na cestách zálohovat velké objemy dat. S nástupem nových a výkonných tabletů se situace hodně změnila, proto jsem postupem času notebook opustil. Velkou nevýhodou byla u notebooku váha a celkové rozměry a k tomu všemu ještě vždy nechutně velký nabíjecí adaptér. Do fotografického batohu si raději přibalím nějaký ten objektiv navíc, než bych sebou tahal notebook, případně o trochu lehčí ultrabook. Dalším impulzem útěku od formátu notebooku byl pro mě osobně displej, který bohužel u současných notebooků, s výjimkou těch úplně nejdražších, jako je připravovaný Apple Macbook Air s Retina displejem, neposkytuje zdaleka takové rozlišení, jako nové tablety. Není nad to si vychutnat prohlížení fotografií na novém Retina displeji přímo v terénu. Pokud se ovšem nemusím vejít přísně a limitně do určité váhy, vždy zvažuji, zda notebook nevzít sebou, přeci jen to pohodlný a snadný způsob zálohování. Proti tabletům, kde je práce s externím diskem trochu problém, stačí jen zasunout disk do USB a už se vesele zálohuje. V terénu je pro mě každý kilogram rozhodující, takže jsem hledal způsob, jak co nejefektivněji zálohovat stovky gigabytů dat. Dnes je u mě osobně situace taková, že jsem na poslední 4 expedice žádný notebook sebou nevozil a našel si jiný způsob zálohování velkého množství dat.

128GB CF CARD, nebo snad i více?
Další možností, kterou velmi často využívám, je pořídit si velké množství paměťových karet s velkou kapacitou. V dnešní době je nerozumné, pokud fotografujete někde na cestách do formátu RAW, kupovat si karty s velikostí menší než 32 GB. S nárůstem rozlišení u nových čipů fotoaparátů roste i potřeba většího prostoru na paměťovém médiu. Názory typu, že v případě poruchy karty dojde k větší ztrátě dat, pokud použijete paměťovou kartu s velkou kapacitou, jsou dnes už dávno překonané. Za posledních několik let mě žádná karta nikdy nezradila a pravděpodobnost, že karta zklame je asi taková, jako že se mnou spadne letadlo. Pokud používáte osvědčené výrobce a jejich kvalitní karty, není třeba se obávat ztráty dat. Navíc existují superodolná a lehká pouzdra, který chrání karty snad před všemi živly, co si lze jen představit. Dokonce se vyrábějí pouzdra žáruvzdorná s možností kartu potopit do několika desítek metrů. Osobně poslední roky preferuji značku Transcend a Lexar, oba výrobci patří ke špičce a jejich karty jsou téměř 100% spolehlivé. Na druhou stranu výjimka potvrzuje pravidlo a někdy se může stát, že karta přeci jen zklame, a proto je nutné data zálohovat. Mě osobně nebavilo karty pořád měnit a vozit jich sebou plná pouzdra a tak jsem si pořídil velikosti 128 a 64GB. Nemusím tak vozit plná pouzdra karet a někdy mi karta vydrží zavřená ve fotoaparátu po celou dobu expedice, aniž bych ji musel vyměnit. Pochopitelně záleží na tom, jaké téma zrovna fotografuji. Jiné to bude u fotografie přírody, naopak u fotografování krajiny.  Zálohovat data na paměťové karty je téměř ideální způsob, jak sebou vozit na fotografickou expedici téměř zanedbatelnou váhu a mít jistotu, že o data nepřijdu. Nicméně samotné paměťové karty dokáží zálohovat velké množství dat, ale večer, nebo v letadle, když je dlouhá chvíle, mě nepotěší nějakým filmem, nebo mi nepřehrají moji oblíbenou hudbu, případně mi neukáží cestu na mapě. Na kratší expedice, nebo několikadenní fotografování si dokážu velmi snadno představit, že cestuji pouze a jen s pár kartami, což běžně praktikuji, ale na delší cesty mi dělá společník vždy tablet, bez kterého si už nedokážu žádnou cestu vůbec představit.

iPad Air, opravdu lehká strana síly
Dlouho jsem zvažoval, jaký tablet si pořídit a nakonec jsem skončil u stejné značky, jakou má můj telefon a to z mnoha pro mě jasně daných důvodů. Nové tablety od společnosti Apple a pochopitelně i od společnosti Samsung, mají neuvěřitelné možnosti využití. Obě společnosti se předhánějí v inovacích a technologických novinkách, což je dobře pro nás, zákazníky. Nemá smysl se dlouze rozepisovat, na co je tablet dobrý a co všechno umí, já se soustředím pouze na fakt, jak co nejefektivněji za pomoci tabletu zálohovat data na svých toulkách po světě. Předně, společnost Apple šla bohužel pro mě nepochopitelnou cestou a prakticky znemožnila připojení klasických zařízení typu USB. Jak by se krásně žilo, pokud by měl iPad Air obyčejné USB a šlo snadno připojit k tabletu a hned kopírovat. Pokud používáte tablet, ať už jakékoliv značky, existuje pár řešení, jak pracovat s daty na dlouhých cestách. První možnost je už při pořízení tabletu, zvolit dle finanční dostupnosti, co možná největší vnitřní paměť. Já osobně jsem si pořídil tablet iPad Air s velikostí vnitřní paměti 128GB. To by samo o sobě stačilo na běžnou fotografickou cestu, kde není takový nárok na objem dat, ale většinou mám tablet z poloviny zaplněn filmy, hudbou, programy, knihami a dalším nezbytným obsahem, bez kterého se na cestách neobejdu. Pátral jsem po internetu, kde je nespočet návodů a řešení, jak na velký objem dat a vyzkoušel hned několik možností, které považuji na nejefektivnější.

1.    iPad Air + externí síťový disk Seagate Wireless Plus  1TB
Společnost Seagate přináší na trh jednu zajímavou novinku v podobě pevného externího disku s možností přenášet data za pomoci bezdrátové technologie WiFi. Vynikajíc možnost, jak bez dalších kabelů a domácích udělátek dostat data na tablet a zpátky. Disk má obrovskou kapacitu 1TB, což stačí v pohodě na několik set filmů, která má člověk v HD kvalitě sebou na cestách, pro případ dlouhého letu, tisíce souborů s oblíbenou hudbou a ještě zbydou stovky gigabytů na fotografie. Disk je velmi malý, lehký a má stejnou nabíječku, jako iPad, iPhone, takže odpadají další kabely. Seagate přes první problémy v roce 2013, kdy aplikace a vnitřní firmware stál jedním slovem za prd, zapracoval a současná podoba softwaru je opravdu skvěle použitelná. Stačí si nainstalovat z Appstoru aplikaci Seagate Media zcela zdarma a disk se propojí s Ipad za pomoci WiFi a vše funguje skvěle. Připojení zvládá streamovat filmy v plném HD, což vám umožní sledovat všechno ve vynikající kvalitě. Jedinou vadou na kráse je fakt a to opět nechápu, proč nefunguje disk na externím napájení společně s WiFi. Pokud totiž disk nabíjíte, WiFi se vypne, takže jste odsouzeni pouze na vnitřní baterii, která má údajně výdrž 10 hodin. Osobně jsem testoval pouze v letadle asi 4 hodiny a bez problému. Tento fakt bych shledal jako snad jedinou nevýhodu, společně s delší dobou kopírování RAW souborů za pomoci WiFi, ale to mi příliš nevadí. Navíc je disk osazen rozhraním USB 3.0, což umožňuje následně rychlý přenos dat do PC. Pokud tedy chcete přenášet data do iPadu, stačí si pořídit malý kabel Apple Lightning to USB Camera Adapter, který umožní kopírovat data přímo z fotoaparátu do iPadu, tam je možné rychle fotografie v klidu vytřídit a potom už jen rychle zkopírovat na síťový disk. Druhou velkou nevýhodou je fakt, že po každém kopírování dat, nebo jakéhokoliv použití disku, je třeba počítat s časem nabíjení baterie disku a baterie fotoaparátu. Je tady nutné sebou neustále vozit prodlužovačku alespoň na 3-4 zásuvky, protože budete neustále nabíjet. V některých místech je to nemožné, takže to může být pro někoho limitní fakt, proč si takový systém nepořídit. Na druhou stranu se vždy po několika dnech najde nějaké místo, kde se nabíjet dá, a když má člověk sebou alespoň dvě velké karty, se kterými vydrží pár dní, tak je tento způsob zálohy dat téměř ideální. Nakonec snad jen zmínka o ceně, disk se dá pořídit za cenu kolem 4 tis korun, což je ve velikosti 1TB sotva cena jedné kvalitní CF karty o velikosti 128GB.2.    iPad Air + jakýkoliv externí disk + čtečka karet
V tomto případě je situace o něco málo horší a vyžaduje určitou technickou znalost. Nicméně není to nic složitého a měl by to zvládnout každý průměrný uživatel PC. Tento způsob je možná nejlépe vyhovující na dlouhodobé cestování, zároveň je také nejlevnější a nevyžaduje spousty času na nabíjení všech zařízení. Co je tedy potřeba a v čem spočívá základní problém. Potřeba je pouze jakýkoliv externí disk, ideální je malý 2,5“, vůbec nejlepší typu SSD, ale ten je sakra drahý při vyšší kapacitě, jeden USB napájecí kabel a Apple Lightning to USB Camera Adapter. Dále je nutné mít váš iPad tzv. „Jailbreaknutý“, nebo-li odemčený, což představuje největší problém pro ty, kteří o Jailbreaku nikdy neslyšeli. Co je to Jailbreak a jak na to, naleznete tady. Dnes je možné odemknout iPad i iPhone během pár minut a za pomoci aplikace Evansi0n to zvládne i malé dítě. Dále je pak potřeba stáhnout aplikaci iFiles ze Cydie a tím se otevírá cesta k možnosti připojit externí disk a vesele si kopírovat data v obou směrech. Důležité je, aby byl disk externě napájen, za pomoci USB kabelu a máte vyhráno. Dokonce je možné využít externě napájený USB HUB a k němu připojit snadno i čtečku karet a tím šetřit baterii ve fotoaparátu. Níže přikládám odkaz na jednoduché video, podle kterého jsem původně postupoval, je sice v angličtině, ale je velmi snadno použitelné. V tomto případě, kdy použijete výše popsaný postup, získáte možnost kopírovat vesele soubory mezi iPadem a vaším diskem za zlomek ceny, než v případě použití drahého síťového disku. Jedinou nevýhodou je fakt, že musíte mít iPad odemčený za pomoci Jailbreaku a to se každému chtít asi nebude. Záleží ovšem na preferenci každého.


Ultimátní a nejlehčí možné řešení, iPhone + externí disk
Výše popsané postupy se dají použít samozřejmě i v případě, že máte pouze telefon iPhone, pak se jedná skutečně o ultimátní řešení, kdy je potřeba šetřit místem a hmotností v batohu. Telefon je stejně nedílnou součástí každé výpravy a jen málokdo bez něho někam cestuje, a když už ho má člověk sebou, tak proč ho nevyužít zároveň jako zařízení, které umožní zálohu dat v terénu. Osobně jsem na jedné cestě vyzkoušel tohle řešení a až bude k dispozici nový iPhone 6+, tak se možná zbavím i tabletu a budu využívat pouze tohle jednoduché, efektivní a velmi snadné řešení při zálohování dat na dlouhých cestách.

Osobně si myslím, že naprosto stejný, možná obdobný způsob, bude fungovat i u zařízení s operačním systémem Android, možná i snadněji. Mám výrobky od společnosti Apple rád, používám je od samého začátku, ale občas mě mrzí, proč nám některé logické funkce takto znesnadňují. Pevně doufám, že jsem některým pomohl a snad i ukázal cestu, jak je snadné zálohovat data přímo v terénu, bez využití velkých a těžkých notebooků, které mají v dnešní době pro mě osobně řadu omezení.

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  28.9.2014
 

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

08.02.2015 (10:34)

Jsem v Thajsku na dovolene.V mistnim shopu jsem si koupila do sveho iPadu Connection Kit ktery mj.obsahuje misto pro SD card.Poradi me prosim nekdo aplikaci,abych mohla z iPadu prenest fotky a video na SD kartu?A lze potom i z teto karty sledovat fotky ci video,ktere pro uvolneni pameti v iPadu mezitim smaznu?Dekuji/breakmoment@seznam.cz/

06.10.2014 (07:26)

facháááá s Ifile v pohodě, ale stve me ze neni Jailbreak na 8 zatím :-(

25.10.2014 (19:23)

jj, mě taky, ale neboj, bzry bude.

01.10.2014 (12:31)

Michale díky, vyzkoušeno a ten síťový disk funguje bezvadně ;-) Teď už jen aby byl na 8.02 jabkožrout a bude to super. Měj se a přeju prima fotky

25.10.2014 (19:22)

Pavle, taky čekám na jabkožrouta :-)

28.09.2014 (19:32)

Miško dík, testnu a dám vědět.

25.10.2014 (19:22)

Jasně, otestuj a kdyby něco, dej info.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *