09.09.2009

Okawango, zelené srdce Afriky

Tajuplný příběh zeleného srdce Afriky se nedá vyprávět, příběh řeky Okawango se musí zažít. Stejně tak jako muslimové podnikají svoji svatou pouť do Mekky, křesťané svoji svatou pouť do Jeruzaléma, stejně tak by každý fotograf a především milovník divokých afrických zvířat, měl alespoň jednou za život navštívit úžasné místo v zeleném srdci Afriky, deltu řeky Okawango.
gepard02 Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) | African Cheetah, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 6. února 2009 09:02:27, Delta řeky Okawango (Botswana)

gepard01 Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) | The Cheetah, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 13. února 2009 8:50:34, Delta Okawango (Botswana) An Anhinga africká (Anhinga rufa) | African Darter, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z lodi + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 7. února 2009 15:46:30, Delta řeky Okawango (Botswana)

Africký poutník, dlouhá cesta přede mnou
Africký kontinent
se poslední dobou stává mým druhým domovem, procestoval jsem za poslední dobu velkou část Afriky, naposledy Ugandu, Rwandu a Demokratickou republiku Kongo, pořád mi ale jedna malá část Afriky zůstávala skrytá. Léto a horko, sedím v kanceláři a najednou zazvoní telefon, kamarád Vašek Šilha mi nabízí nezapomenutelnou cestu do Afriky, jakmile se dozvím, že se jedná o deltu řeky Okawango, neváhám ani minutu. Bylo rozhodnuto, konečně se mi splní můj dlouholetý sen, navštívit zelené srdce Afriky, deltu řeky Okawango. Tentokrát mě čeká hodně dlouhá cesta, spousty přestupů a nakonec nezapomenutelný let malým letadlem přímo do srdce Okawanga. Není úžasnější pocit, než když člověk padá únavou po dlouhém a náročném letu a najednou se ocitá před zelenou krásou ohromné delty řeky Okawango. Pro běžného, civilizací zasaženého Evropana, se zelený koberec stává dokonalým balzámem na duši.

nubijka2 Vlha núbijská (Merops nubicus) | Northern Carmine Bee-eater, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. února 2009 15:43:08, Delta řeky Okawango (Botswana)

Delta řeky Okawango, zelené srdce Afriky
Téměř dva tisíce kilometrů se vine řeka Okawango přes území tří afrických států, jako nikdy nekončící had. Svoji dlouhou pouť začíná v horské části Angoly, pokračuje jako dravá řeka přes Namibii a Botswanu, kde se každoročně rozlévá do mohutné delty, která vytváří unikátní a jedinečný komplex zeleného srdce Afriky. V období dešťů, má delta řeky Okawango rozlohu téměř desetkrát větší, než je rozloha České republiky a vytváří tak největší vnitrozemskou deltu na celém světě. Systém malých říček, druhotných ramen a divokých bystřin se cestou spojí do mohutné řeky, která se na konci svoji dlouhé cesty znovu rozdělí na stovky malých ramen, které spolu vytvoří životadárnou deltu, zelené srdce Afriky. Pokud si uvědomíme, že více jak 70% rozlohy Botswany zabírá poušť Kalahari, stává se tak celá delta životadárnou tepnou, která na několik málo měsíců v roce mění dramaticky celý ráz krajiny. Voda je život, život je voda, a tady v horkem rozpálené Africe platí tahle staletá pravda dvojnásobně.

Nesytafricky Nesyt africký (Mycteria ibis) | Yellow-billed Stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 14. února 2009 5:39:41, Delta řeky Okawango (Botswana) nubijka1 Vlha núbijská (Merops nubicus) | Northern Carmine Bee-eater, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 10. února 2009 16:51:55, Delta řeky Okawango (Botswana)

Příběhy divokých zvířat, Okawango se vrací
Každoroční sebevražedná sloní pouť přes zkázonosnou poušť Kalahari až do zeleného srdce Afriky a já můžu být u toho, příběh zrození gepardích mláďat, boj psů hyenovitých, souboj dospělých samců hrocha obojživelného a další příběhy, které nakonec složí celou mojí mozaiku zeleného srdce Afriky. Během několika dní jsem zažil neskutečné věci, které se už nikdy nebudou opakovat, příběhy lidí a zvířat, který kdosi zasadil do zeleného srdce Afriky. Na vlastní kůži jsem měl možnost zažít africký déšť, opravdový africký přívalový déšť, kdy během několika málo minut spadne tolik vody, jako u nás za celý rok. Noční drama při stopování lví rodiny a první africký strach, kdy sedím na otevřeném jeepu a hledím do oka lvice, které se sotva metr ode mě, zdá tak obrovské. Noční výjezdy ve mně zanechaly zvláštní a nezapomenutelné emoce, africká noc plná zvuků, stínů a strachu smíšeného s pocitem vzrušení. To všechno je Okawango, o kterém Vám budu ještě dlouho vyprávět.

zobo1 Zoborožec rudozobý (Tockus erythrorhynchus) | Red-billed Hornbill , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. února 2009 6:23:27, Delta řeky Okawango (Botswana)

capsedlaty Čáp sedlatý (Ephippiorhynchus senegalensis) | Saddle-billed Stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 6. února 2009 7:04:52, Delta řeky Okawango (Botswana)

Splynutí s přírodou, aneb jak se ubytovat u hroší dálnice
Pro afrického cestovatele
není nic krásnějšího, než být ubytován v dokonalém souladu s okolní přírodou a okusit tak na vlastní pocit trochu pravé Afriky. V deltě řeky Okawango má člověk pocit neuvěřitelné svobody, na ploše téměř dvou tisíc kilometrů čtverečních se nachází pouze jeden jediný kemp, který má od státu licenci na provozování safari. Kempy tady mají velmi přísná pravidla, co týče počtu vozidel a počtu návštěvníků, vše je pečlivě sladěno tak, aby nebyla příroda jakkoliv rušena ve svém přirozeném běhu. Počet návštěvníků je omezen na 16, počet vozidel na 4, takže se Vám tu prakticky nikdy nestane, že během celého dne vůbec někoho potkáte, kromě velkého počtu divokých zvířat, jak říkám já, doslova balzám na duši. Vzpomínám si na svůj první pobyt v rezervaci Masai Mara v Keňi, kdy se k prvním lvům sjelo asi 15 automobilů a fotografování připomínalo spíše zoologickou zahradu, než nedotčenou a mnou vysněnou divokou Afriku. Ten nepopsatelný pocit jsem zažil poprvé až tady, v zeleném srdci Afriky. Kontakt s divočinou je všudypřítomný, žádné ploty, žádné zábrany, jen Vy a divoká příroda. Kemp se nachází přímo u malého jezera, které je plné hrochů a vodních ptáků, není tedy nic krásnějšího, než poslouchat v noci hlasité souboje divokých zvířat a vědět, že se nacházejí sotva pár metrů od Vás.

sunsetafrica Západ slunce v Africe | Sunset in Africa, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 0.3 s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 18 mm, Vytvořeno: 8. února 2009 19:06:28, Delta řeky OKAWANGO (Republic of Botswana)

Snad se Vám malý úvod do krásného místa v zeleném srdci Afriky líbil, tohle je totiž pravá Afrika a já Vám budu vyprávět její příběhy, určitě se máte na co těšit.

voduskacervena Voduška červená (Kobus leche) | The Southern Lechwe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 12. února 2009 6:36:12, Delta Okawango (Botswana)

Související články o Africe:

 

Michal Jirouš | PhotoNature,cz 9.9.2009

Kategorie: Cestování | 09.09.2009
Klíčová slova: okawango  delta řeky  afrika  zelené  srdce  botswana  kalahari 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *