Runde, nečekané překvapení při fotografování Chaluhy velké
Třetí den na ostrově jsme pojali jako fotografický hon za chaluhou velkou. Celé dopoledne jsme se snažili nahánět chaluhy v jejich přirozeném prostředí a otráveni neúspěchem jsem se pomalu chystali směrem dolů, kde naše modelka sedávala nedaleko turistické cesty. Bohužel jsme při tom museli chtě nechtě překonat travnaté porosty, které Vám mohou velmi snadno přivodit vyvrknutý kotník, anebo dokonce zlomenou nohu. Travnaté porosty, které jsou všude na ostrově, mají velmi hustý ralešinový podklad a také velmi hluboký, proto si musíte dávat velký pozor, kam šlapete. První kdo na ostrově Runde objevil orchideje, byl můj kamarád biolog Zdeněk Souček. Účastnil se našeho společného makro workshopu a jako milovník rostlin si všímal velmi dobře, kam právě šlape. Já, bohužel v touze za krásnou fotografií, pospíchal směrem dolů za chaluhou a nevšímal si dobře travnatého okolí. Zdeněk, svými rozvážnými kroky v trávě, tak velmi rychle nalezl pravý poklad v podobě velkého výskytu orchidejí na ostrově. Nejdříve jsme chvíli přemýšleli o kterou orchidej se přesně jedná a po bližším zkoumání jsme se dohodli, že jsem objevili Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata), v několika barevných provedení a v různém stádiu květenství.

Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 11. července 2009 18:17:31, Ostrov Runde (Norsko)
Runde, fotografický oříšek schovaný v trávě
Po objevení jediné lokality na ostrově, tedy pouze první a domnělé poslední (později jsem objevil až neuvěřitelné množství prstnatců, ale úplně jinde, než jsem očekával) jsem začal řešit zásadní otázku, jak orchideje fotografovat. První lokalita na Runde se totiž nacházela ve velmi příkrém kopci, rostliny byly velmi malé, takřka zakryté porostem trávy a navíc napůl utopené v rašeliništi. To by ještě nebyl takový problém, jako můj největší nepřítel, všudypřítomný vítr. No vítr, spíše vichr a to pořádný. Celá lokalita na Runde se navíc nacházela na návětrné straně, neustále bičovaná větrem, slaným příbojem a velmi častou mlhou, která se přihnala velmi rychle a zhatila celé fotografování. Při prvních pokusech jsem si říkal, vzdávám to a jdu raději na papuchalky, těm vítr nevadí. Nakonec mě napadlo použít svůj obří batoh, jako dokonalý větrolam a stínění zároveň. Velmi dobře to zafungovalo a já mohl konečně pořídit první použitelné fotografie orchidejí na ostrově Runde.

Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 11. července 2009 19:16:14, Ostrov Runde (Norsko)
Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 11. července 2009 19:11:47, Ostrov Runde (Norsko)
Runde, kdo zaváhá, nefotí
Po večerním zhlédnutí fotografií na monitoru bylo bohužel vidět, že rostliny jsou už v pokročilém stavu odkvětu a jsou navíc spálené od ostrého slunce. No nic, říkám si, vyrazím zase zítra. Bohužel na ostrově Runde je jen velmi málo příležitostí cokoliv opakovat, obzvláště pak světelné a povětrnostní podmínky. Pokud se počasí jen trochu umoudří, světlo začíná být ideální a vy se musíte během chvilky rozhodnout co fotografovat, to je potom teprve ten správný fotografický oříšek. Při krásném večerním světle se nedá stihnout opravdu všechno, člověk se musí rychle a dobře rozhodnout. Já bohužel udělal tu chybu, že jsem na orchideje tak trochu zapomněl a když jsem se na lokalitu vrátil, byly všechny už bohužel ve značném stádiu odkvětu a hodně popálené sluncem. Chvíli jsem litoval, ale zase na druhou stranu se povedlo vyfotografovat jiné věci v krásném večerním světle. To by ale nebyl ostrov Runde, aby mě bohatě neodměnil, nevím sice za co, ale stalo se.

Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 11. července 2009 18:04:59, Ostrov Runde (Norsko)
Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 8. července 2009 17:16:34, Ostrov Runde (Norsko)
Runde, fotografický ráj na pobřeží
Jeden krásný večer, kdy světlo začínalo malovat na ostrově svoje neskutečné obrazy přímo na obloze, jsme se s Martinem rozhodli, že půjdeme fotografovat západ slunce k nejbližšímu majáku. Všechno zabalit, na hodinkách teprve deset hodin večer, světla jako u nás v poledne a my se blížíme k majáku. Martin se rozhodnul malinko odbočit z cesty a i když jsem trochu brblal, nakonec mi udělal doslova medvědí službu. Na malé, přírodou improvizované louce, přímo u pobřeží, jsem objevil hotový poklad. Několik desítek nádherných exemplářů prstnatce plamatého, velmi se odlišujícího od těch, které jsem předešlé dny fotografoval na stráni, pod papuchalčí skálou. Rostliny byly o mnoho vyšší, hýřily různými barvami, některé byly dokonce teprve na počátku květenství, no prostě hotový ráj pro fotografa. No ráj, jak se to vezme. Při bližším zkoumání jsem narazil hned na první jámu plnou tekuté rašeliny a dokonale zahučel do bahna. Okamžitě jsem si místo zmapoval a byl rozhodnut, že se sem musím následující večer vrátit, s kompletní makro výbavou. Celá lokalita má naprosto vynikající polohu, místo, na které jde krásné večerní světlo, v pozadí temně modré moře a zapadající slunce. Měl jsem dokonce vymyšlenou jednu svoji "kýčovku", nejkrásnější prstnatec, zapadající slunce a moře v pozadí. Jak už to tak bývá, počasí dokáže dokonale pokazit všechny moje šílené nápady.

Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 11. července 2009 17:56:41, Ostrov Runde (Norsko)
Runde, strasti a slasti při fotografování na pobřeží
Většina z Vás jistě už někdy a někde fotografovala cokoliv na pobřeží Runde, a tak určitě ví, že to není vždy tak snadné, jak se na první pohled zdá. Když pominu naprosto šílený vítr, podmáčenou louku rašelinou, tak asi nejhorší mi přišel slaný příboj. Snažil jsem se opravdu hodně, jak to jen šlo, ale měl jsem neustále celý objektiv olepený solí a na výsledné fotografii to bylo bohužel vidět. Celá lokalita se totiž nacházela opravdu jen asi 2m od moře a v kombinaci se silnými poryvy větru se zdálo fotografování na pobřeží téměř nemožné, navíc, když tady byly rostliny na rozdíl od minulé lokality, o mnoho vyšší a neustále se tak kymácely v příbojovém větru. Dalším oříškem bylo fotografovat orchideje proti temnému moři, dokonalý expoziční oříšek. Naměříte, přizpůsobíte fotografii bílé rostlině, bílo modrému pozadí a čekáte než ustane vítr, exponujete a hle, přiřítí se obrovská vlna a vše je pěkně "vysmažené". Korigujete a začínáte celou proceduru znovu a po několika pokusech si začnete říkat, co jsem to zase vymyslel za blbost, fotografovat orchideje proto mořskému pozadí. Když si vzpomenu na klidné fotografovaní našich orchidejí v Českém středohoří, žádná sůl, žádný vichr, při kterém se kutálí i můj stativ a příjemné teplo, tak si říkám, že jsem se musel asi zbláznit.
Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata) | Heath Spotted Orchid, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 11. července 2009 19:14:12, Ostrov Runde (Norsko)
Každopádně toho ani trochu nelituji, sůl se dá odstranit z objektivu, boty od rašeliny uschnou, bolest v uších z šíleného větru ustane (doporučuji mp3 přehrávač, anebo jakákoliv sluchátka) a krásné zážitky z fotografování orchidejí na pobřeží Runde v Severním moři přetrvají.
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 4.8.2009
Klíčová slova: Prstnatec plamatý Dactylorhiza maculata runde orchidej orchideje chaluha ráj poklad
