28.06.2009

Návrat na ostrov Runde, Norsko

Na jaře, po úspěšném návratu z fotoexpedic v Africe, jsem se rozhodoval, kam bych mohl začátkem léta vycestovat za dalším fotografickým dobrodružstvím. Prvním impulsem byla nová webová stránka mého kamaráda Jaromíra Dvořáka a jeho velmi pěkný článek, Expedice Runde 07, které jsem se účastnil jako fotografický nováček.

Bylo rozhodnuto, návrat na sever se začal znovu realizovat.

papuch04645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2007 12:40:28, Ostrov Runde (Norsko)

Nevyřízené účtu s ostrovem
Když jsem se před dvěma lety vracel z ostrova Runde, už tehdy v autě jsem byl pevně rozhodnutý, že se musím na ostrov určitě vrátit. V hlavě mi uvízlo několik fotografických myšlenek, které jsem za pouhých 7 dní strávených na ostrově nemohl za žádných okolností realizovat. Navíc jako pokročilý začátečník, a klidně se k tomu přiznám, jsem ještě tak dobře neovládal svoji fotografickou techniku. S klidným svědomím mohu říci, že jsem za ty další dva roky o něco málo fotograficky dospěl a pokusím se realizovat svůj první zahraniční fotografický workshop, který se uskuteční právě na ostrově Runde. Termín jsem zvolil stejně jako před dvěma lety, začátek července, kdy by měl ostrov nabídnout fotografovi jen to nejlepší. Velkou neznámou bude opět počasí, ale pevně věřím, že vyjde stejně jako před dvěma lety.

papuch02645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2007 14:54:16, Ostrov Runde (Norsko)

Dlouhá a náročná cesta před námi
Při plánování tak dlouhé cesty jsem nakonec velmi rád, že nás cestuje celkem 6, nakonec možnost střídání v řízení automobilu po čtyřech hodinách, přijde rozhodně velmi vhod. Pamatuji si, jak hodně náročné bylo řídit automobil celkem 27 dlouhých a nekonečných hodin a to pouze ve čtyřech lidech, i když všichni byli zkušení řidiči. Dostal jsem od Vás velkou spoustu dotazů, jakou cestu jsem nakonec zvolil a kudy budeme vlastně nakonec cestovat. Naštěstí, a tímto bych rád poděkoval svému kamarádovi Petrovi, který mi dodal zbytek informací z naší minulé cesty, jsme zvolili cestu autem a dvakrát se budeme plavit trajektem.

papuch03645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2007 14:48:34, Ostrov Runde (Norsko)

Praktické rady na cestu
Bohužel už při plánování naši cesty na Runde jsem narazil na základní problém a tím bylo nedostatek praktických informací k samotné cestě a pobytu na ostrově. Fotografií a cestopisných článků je na internetu a u mých kamarádů celkem hodně, ale žádný neuvádí praktické informace pro pobyt. Vím, že za to možná schytám pár poznámek od svých kolegů fotografů na internetu, jako to bylo v případě mé cesty na ostrov Helgoland v Německu, ale zase na druhou stranu jsem velmi rád, za všechny kladné ohlasy a telefonáty, které Vám všem pomohli uskutečnit cestu na ostrov. Doufám tedy, že mě zase někdo nenařkne z toho, že se snažím tahat procesí lidí na krásný ostrov a věřte, že to stejně budu dělat i nadále. Vždy se pokusím Vás všechny zahrnout co nejvíce praktickými informacemi, tak abyste byli schopni stejnou cestu uskutečnit sami a mohli tak navštívit další úžasné fotografické místo na naši krásné planetě. Určitě si myslím, na rozdíl od svých zkušených kolegů, že není třeba tyhle úžasné místa tajit před dalšími zájemci, zejména pak případnými fotografy a je mi úplně jedno, že budou mít případní návštěvníci podobné fotografie. Všude v zahraničí to naopak funguje naprosto skvěle a sdílení informací mezi fotografy je naprosto samozřejmé, bohužel u nás se začíná v poslední době prosazovat jiný fenomén, možná i díky mě. Raději toho včas zanechám, protože nechci zbytečně zase rozvířit spousty zbytečných a nesmyslných emocí kolem celé téhle zvláštní situace. Všechny rady, praktické a zcela čerstvé informace, Vám poskytnu ihned po návratu z ostrova Runde.

ustri645 Ústřičník velký (Heamatopus ostralegus) | Oystercatcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF600mm f/4L IS USM +1.4x, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1092mm, Vytvořeno: 4. července 2007 18:10:59, Ostrov Runde (Norsko)

papuch06645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 5. července 2007 11:10:21, Ostrov Runde (Norsko)

Pachatelé, vracející se na místo činu
Velmi se omlouvám Vám všem, na které se letos nedostalo!
Ani ve snu jsem nedoufal, že zájem bude tak obrovský. Slibuji veřejně, že se pokusím stejnou cestu uskutečnit každý další rok, dokud bude Váš zájem o ostrov trvat. K další cestě na ostrov jsem proto zvolil kamarády fotografy, které už nějakou tu dobu znám a se kterými jsem cestoval za některým z fotografických dobrodružství. Nakonec krátce představím všechny, kteří se rozhodli se mnou cestovat.

papuch01645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 4. července 2007 14:46:28, Ostrov Runde (Norsko)

Jaromír Dvořák, velký kamarád a zkušený fotograf, který se na ostrov vrací po dvou letech. Míra fotografuje především velmi dobře makro, ale velkým nákupem drahé fotografické techniky by velmi rád posunul své fotografické ambice na další úroveň a já pevně věřím, že se mu to rozhodně povede. Já sám mu v tom rozhodně velmi rád pomůžu.

Jiří Zajíc, velký kamarád, fotograf a úspěšný cestovatel, který si toho bohužel v poslední době zažil velmi mnoho. Už byl dokonce rozhodnutý, že s fotografováním končí a proto jsem se rozhodl mu společně s ostatními kamarády zase ukázat, že krásy fotografování rozhodně stojí za to. Jirka mi jako kamarád rozhodně stojí za to a budu ho v tomhle směru každopádně podporovat, ať si každý myslí co chce.

Tibor Popela, kamarád a šílený fotografický a zejména cestovatelský blázen, se kterým jsem procestoval celou východní Afriku, od Ugandy, přes Rwandu až do Konga. Tibor je nejen kamarád, ale rozhodně naprosto pohodový člověk, se kterým pojedu, třeba i na konec světa. Navíc si pořídil novou fotografickou techniku a ostrov Runde mu dá skvělou příležitost k praktickému vyzkoušení a získání nevšedních fotografií.

Martin Mecnarowski, alias Mecan, další fotografický blázen a především milovník přírody. Martin se zabývá přírodou nejen jako fotograf, ale bere ji jako celek a úžasné místo k relaxaci a studnici nekonečných informací. S Martinem jsem fotografoval loni v Bavorském lese a pevně věřím, že si nádherný ostrov Runde opravdu dokonale vychutná.

Jiří Míchal, skromný, tichý a především zkušený fotograf. Jirku jsem měl možnost poprvé poznat na letošním fotografování orchidejí s Petrem a nakonec jsem neváhal ani na minutu a nabídl mu společné fotografování na ostrově Runde. Věřím, že si to Jirka fotograficky vychutná.

papuch07645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 7. července 2007 09:46:28, Ostrov Runde (Norsko)

Štefan Kardoš, Lenka Gondová, moji velcí kamarádi ze Slovenska, kteří nás už na ostrově budou čekat a zásobit nás čerstvými informacemi. S Lenkou a Štefan jsem cestoval mnohokrát přes půlku planety, jejich zájem a cit pro fotografování je mnohdy inspirací i pro mě. Stejné fotografické blázny asi pravděpodobně jen tak nenajdete. Na to že je Lenka žena, je až neuvěřitelné co všechno v terénu vydrží a hlavně unese, a co všechno je schopná obětovat pro fotografování, za to ji patří můj velký obdiv.

Zdeněk Souček, kamarád, fotograf, cestovatel a velmi vzdělaný člověk, kterého jsem měl možnost poznat na mém letošním makroworkshopu. Zdeněk procestoval velkou spoustu zemí a jako studovaný biolog, je nekonečnou a bohatou studnicí informací, které se nám budou na ostrově velmi hodit. Jsem moc rád, že si naplánoval cestu společně s námi, i když se uvidíme až na ostrově.

papuch05645 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica) | Atlantic Puffin, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3,Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 390mm, Vytvořeno: 5. července 2007 13:51:28, Ostrov Runde (Norsko)

Užitečné odkazy:

update: 29.6.2009

Dle aktuálních informací od kamaráda Štefana, který je toho času již na Runde, je letošní koncentrace papuchlaků a ostatních zvířat na ostrově opravdu obrovská, určitě se máte tedy na co těšit.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 29.06.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

29.06.2009 (10:26)

koukej dovezt nejaky super fotky a neboj se amater uz teda nejsi to spis ja :-D taky bych chtel bejt amater jako ty to by se mi to fotilo. Cau Radek

29.06.2009 (06:41)

Jo jo, hodně zdaru a pěkných fotografií. Ti papuchlaci jsou ale legrační, pěkně jsme se s kolegy v práci ráno pobavili :-D . Mě se líbí nejvíce ta poslední. Standa

29.06.2009 (00:16)

Hodně štěstí a mnoho krásných fotek, už se těším na další články a opět vynikající fotografie ;-) Hlavně se vraťte všichni v pořádku! Ať se daří, ahoj Pavlínka

28.06.2009 (23:58)

.. tak teda good luck :-P a nezapomeň!!! dalsi rok jedu s tebou a ne ze mi reknes ze je plno! Opravdu ta prvni fotka je pecka, me se libi nejvic ta pozice kridel. Dobrou Danny

28.06.2009 (23:48)

Čau Michale, no nevím ale nevypadá to, že si tam jel jako začátečník :-D Ta první fotka je naprosto luxus a jak tak na ni civím líbí se mi víc a vic!!! Přeju ti hodně pěknejch fotek a v pořádku se vrat. Lidi vypadaj jako zajímavá skvadra, bude to asi super vylet. Jak jsem ti psal, další rok urcite jedu tak se mnou pocitej!!! Ahoj TomášPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *