23.06.2009

Národní park Lake Mburo, pravý africký ráj

Jezero Mburo patří k velkým lákadlům východní Afriky, takový nefalšovaný západ slunce spolu s africkou večeří přímo u jezera, kde malý kousek od nás pořádají hroši souboje, bude patřit k mým nejmilejším vzpomínkám na malý národní park Lake Mburo.

Afrika, tak jak ji určitě neznáte
Z Kisora vyjíždíme velmi brzy ráno, pořád jsme ještě plni různých emocí a zážitků z předešlých dnů, kdy se nám splnil náš společný sen, spatřit a nafotografovat poslední volně žijící gorily horské. Dnešní cesta bude velmi dlouhá, překonáme společně asi 2000 výškových metrů, vyzkoušíme každý možný terén a pokusíme se dostat k jezeru Mburo ještě před západem slunce. Jsme už pár hodin na cestě, celý rozlámaní a unavení z našeho ne moc pohodlného korábu silnic a v tom se ozve velká rána. Ally prudce zastavil a my konečně mohli na vlastní oči spatřit odvrácenou část Afriky. Pár dní předem, kdy jsme se vraceli z hranic se Rwandou, nám Ally vyprávěl, co dělají zahraniční turisté s místním obyvatelstvem, především s dětmi. Byl jsem hodně unaven a tak jsem tomu ani nevěnoval velkou pozornost, v tom byl ale náš průvodce naprostá jednička, i když jsme se cítili unavení, on neustále něco vyprávěl a snažil se vylíčit běžný život v jeho zemi. Největším problémem jsou místní malé děti, všichni se totiž naučili velmi snadno vylákat nějaké ty drobné od zahraničních turistů. Někdy jsou však velmi neodbytní a pokud se rozhodnete někde u kraje silnice zastavit, ihned se na vás vrhne doslova hromada dětí a křičí "give me money". My se snažili kolem nich pouze velmi pomalu projíždět a bohužel jejich odpověď byl pouze velký kámen. Ally neváhal a hbitě vyskočil z auta, cosi na sebe chvíli křičeli a za pár minut jsem mohli pokračovat směrem k jezeru Mburo. Velké štěstí, že jsem takových incidentů v Africe zažili jen velmi málo, bohužel z vyprávění našeho průvodce se často stalo, že turisté byli nakonec okradeni, anebo přišli při menší zastávce o velkou spoustu peněz. Nakonec jsem pochopil, proč je důležité najmout zkušeného, i když zpočátku se mi osobně zdálo drahého, průvodce.

jerab01645 Jeřáb královský (Balearica regulorum) | Grey Crowned-Crane, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 16:27:54, Lake Mburo (Uganda)

kocko01645 Kočkodan obecný (Cercopithecus aethiops) | Vervet Monkey, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 18:07:04, Lake Mburo (Uganda)

Jezero Mburo, přírodní krása na dosah
Jezero Mburo patří do národního parku Lake Mburo, který je velmi odlišný od ostatních parků v Ugandě. Svoji rozlohou 260km2 patří mezi nejmenší parky v Ugandě, pro fotografa, anebo případného návštěvníka nabízí národní park opravdu několik nezapomenutelných zážitků. Národní park je tvořen systémem 5ti jezer, která k sobě přitahují velké množství vodních ptáků, tisícihlavá stáda zeber a různých kopytníků a je především domovem velmi vzácné antilopy losí. Antilopa losí (Taurotragus oryx) je na území východní afriky prakticky vyhubena, bohužel je to dáno její velikostí a proto byla za válečných dob velmi intenzivně lovena pro své chutné maso a záhy se tak dostala v této oblasti mezi prakticky vyhubená zvířata. Národní park je tvořen velmi pestrou vrásčitou krajinou, velké travnaté kopce slouží jako ideální pozorovací body, hluboké a rozlehlé bažiny lákají velké množství vodních ptáků, zejména pak útočné čápi, lesní galerie bohaté na akácie vytvářející dostatečný stín pro všechny větší zvířata při odpoledním žáru.

harte645 Buvolec modrý korigum (Damaliscus lunatus korrigum) | Topi, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 4. ledna 2009 7:15:54, Lake Mburo NP (Uganda)

prase03645 Prase savanové (Phacochoerus africanus) | Common Warthog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 17:59:11, Lake Mburo NP (Uganda)

Jeřáb královský (Balearica regulorum), národní pták Ugandy
Po příjezdu do národního parku jsme se rozhodli nejprve vypravit do savanové části, protože jsme věděli, že většina místní zvěře se stahuje k jezeru až s přicházejícím večerem. První informace jsme dostali jako obvykle u vstupní brány, kde nás místní ranger poslal směrem k poslednímu místu pozorování vzácné Antilopy losí. Měli jsme velké štěstí, protože se nám ji nakonec podařilo spatřit, bohužel pro nás fotografy byla příliš daleko. Bohatě nám to vynahradil národní pták Ugandy, Jeřáb královský (Balearica regulorum. Konečně se štěstí unavilo a dovolilo nám studovat jeřáby královské ve volné přírodě. Mnohokrát jsem pozoroval jeřáby královské v ZOO Dvůr Králové nad Labem a říkal si, jaké by to asi bylo nafotografovat jeřáby královské ve volné přírodě. Později, v Demokratické Republice Kongo, jsme měli možnost jeřáby královské pozorovat ve větším množství. Další ornitologickou lahůdkou byl doslova hon na ledňáčka senegalského, který nám dával opravdu zabrat. Malý ledňáček v obrovském hustém porostu je přeci jen velké sousto pro náš jeep a jednoho zděšeného průvodce.

kob01645 Impala (Aepyceros melampus) | Impala, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Fotografováno z z auta + Bean bag, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon SpeedLite 580EX II + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 14:53:57, Lake Mburo(Uganda)

zeb01645 Zebra stepní (Equus quagga) | Plains Zebra, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 14:02:07, Lake Mburo NP (Uganda)

Volný pohyb parkem, konečně můžeme opustit auto
Asi největším lákadlem národního parku je pro většinu fotografů a běžných návštěvníků možnost opustit nepohodlné auto a vydat se jen tak s fotoaparátem přímo do nitra savany. Určitě se zeptáte, jak je to možné? Jednoduše, během občanské války byly všechny velké a nebezpečné šelmy bohužel zcela vyhubeny. V národním parku Lake Mburo bohužel už dnes nepotkáte žádného lva, ani další kočkovitou šelmu. Nepřítomnost velkých kočkovitých šelem dává velkou šanci přemnožení všech velkých kopytníků, kteří nemají v parku přirozeného nepřítele, snad kromě člověka. Není proto tedy žádný problém v národním parku spatřit mnoha set až tisícihlavá stáda zeber, antilop a dalších kopytníků.
Teplota 36°C, pomalu otevírám dveře naší terénní Toyoty a společně s Tiborem se vydávám směrem za malým stádem zeber. V prvním okamžiku se necítím vůbec dobře, pořád přeci jen ve mě převládá strach, ale jakmile se zahledím do hledáčku, okolní svět přestává existovat. Konečně si můžu naplno vychutnat plížení ve vysoké trávě, fotografování z nízké úrovně a pekelné horko, které všude kolem nás panuje. Zebry nás záhy samozřejmě spatřily, vůdčí samec dokonce hrozivě zapózoval a všude kolem se rozprostilo naprosté ticho rušené jen hlasy našich zvučných závěrek fotoaparátu. Konečně se mi splnil jeden z mých snů, poznat na vlastní kůži pocit dávných "dobyvatelů" Afriky, pochopitelně relativně bezpečně a na krátký čas. Nakonec jsme se ale přeci jen rychle vrátili do pohodlí naší terénní Toyoty.

zeb02645 Zebra stepní (Equus quagga) | Plains Zebra, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 14:02:07, Lake Mburo NP (Uganda) zeb03645 Zebra stepní (Equus quagga) | Plains Zebra, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 14:02:07, Lake Mburo NP (Uganda)

Západ slunce na jezerem, v dobré společnosti zvířat
Jak se blížil pomalu večer a nejkrásnější africké světlo začalo pomalu malovat všechny zvířata do žlutých odstínů, navrhl náš průvodce rychlou zastávku nedaleko kempu, kde budeme dnes nocovat. Rychle jsem vyházeli věci do stanů a co nejdříve se snažili dostat k jezeru. Cestou se nám povedl další fotografický kousek, nedaleko jezera se pohybovala menší tlupa kočkodanů obecných, kteří jsou celosvětově známí svými modrými "šourky" a neobyčejnou drzostí. Bohužel jak už to tak bývá, udělal jsem velkou chybu, chtěl jsem fotografovat kočkodany pěkně od země přímo u auta a zapomněl jsem dobře zavřít dveře. Najednou bylo auto plné otravných opic, které se rozhodly nás připravit o nějakou tu drobnou techniku a co bylo nejhorší, tak i o Tiborovu čokoládu. Neznám nikoho, kdo by bojoval tak zarputile o svoji čokoládu, jako Tibor, ale jak jsem měl možnost ho poznat, tak už to velice dobře chápu. Nakonec všechno dobře dopadlo a fotografování mohlo vesele pokračovat, stačil malý trs banánů a opic bylo kolem najednou tolik, že když začalo světla ubývat, museli jsem se rychle sbalit a ujíždět k jezeru. Málem jsem propásli tolik očekávaný západ slunce nad jezerem a poslední možnou večeři a vlastně první teplé jídlo toho dne. Dokonalé zakončení krásného dne ve slunci zalitém jezeru, kolem řvoucí hroši a v posledním večerním nádherném africkém světle, se na nás přišli podívat divoká prasata bradavičnatá. Okamžitě jsme s Tiborem opustili dobrotu u stolu, zalehli instinktivně na zem a mačkali fotografickou spoušť jako o život. Náš průvodce se už ani nepodivoval, přeci jen nás už nějaký týden znal.

kocko02645 Kočkodan obecný (Cercopithecus aethiops) | Vervet Monkey, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 300mm f/2.8L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 17:01:54, Lake Mburo (Uganda)

prase02645 Prase savanové (Phacochoerus africanus) | Common Warthog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 29. prosince 2008 16:59:11, Lake Mburo NP (Uganda)

Noc pod hvězdami, africká noc ožívá
Všechny naše strasti během cesty nebyly nic proti tomu, co nás mělo čekat dnešní noc. Ve spěchu za krásným večerním sluncem, jsme prakticky přestali vnímat kvalitu našeho ubytování, rychle vyházeli věci do stanů a snažili se co nejdříve dostat k jezeru. Po večerním fotografování se nám cestou do kempu povedlo píchnout pneumatiku a tak jsme se ke stanům dostali až za hluboké tmy. Za svitu malé lampy jsme se konečně dostali do postele a náš průvodce musel cestovat ještě pár kilometrů mimo kemp, kde měl zajištěno jakési skromné ubytování. Najednou jsem si uvědomil tu naprosto děsivou tmu a také se mi začaly vybavovat všechny instrukce, které mi před malou chvíli s pečlivostí a několikrát zdůraznil náš průvodce. Náš kemp se nacházel nedaleko od jezera a byl vystavěn přímo v savaně a bez jakéhokoliv oplocení. Jako vždy jsme dali přednost skromnějšímu ubytování, protože jsme se snažili trávit celý den někde venku s fotoaparátem. Nakonec se ubytování ukázalo jako velmi skromné, jednalo se jen o malý stan s jednou přikrývkou, bez toalet a dalšího příslušenství. Většina z Vás určitě zažila noc v Africe, většinou ale v nějakém civilizovanějším kempu, kde bylo i více osob. My jsme byli v celém kempu naprosto sami, kemp měl kapacitu pouze 6 stanů, které byli od sebe vzdáleny asi 100m. Nejhorší pro nás bylo, nějakým způsobem dojít asi 500m na společné toalety, malý dřevěný přístřešek pod stromem. Nikde ani náznak světla, pravá africká tma a především strašné zvuky z každé strany. Klidně se přiznám, ale ani na chvilku mě nenapadlo, že se vydám těch pár metrů v noci a s malou baterkou, směrem k toaletám. Byl jsem pevně rozhodnutý vykonat potřebu klidně ze stanu. Celým problém byl v tom, že se kemp nacházel velmi blízko u jezera a většina zvířat se k němu stahovala právě v noci. Nikdy nezapomenu na noc strávenou pod africkými hvězdami, plnou nepřeberných afrických zvuků a v naprosto dokonalé tmě. Další nádherná a nezapomenutelná zkušenost, která mě vždy bude lákat zpátky na tolik milovaný africký kontinent.

vodusk645 Voduška velká (Kobus ellipsiprymnus) | Waterbuck, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 8:09:02, Lake Mburo NP (Uganda)

prase01645 Prase savanové (Phacochoerus africanus) | Common Warthog, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z auta + Bean bag, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 5. ledna 2009 16:59:11, Lake Mburo NP (Uganda)

Pár rad na závěr pro případné návštěvníky národního parku
Pokud se rozhodnete národní park navštívit, určitě se tam vydejte v období sucha, kdy bude k vidění mnohem více zvířat než v období dešťů. Ubytujte se co nejblíže k jezeru v jednoduchém kempu, budete tak mít možnost poznat pravou africkou noc. Nenechte se odradit a vyzkoušejte si možnost vydat se po "svých" divokou savanou, určitě to bude stát za to. Pozor na přívalové deště, nás zasáhla pravá africké povodeň a to co jsme mohli spatřit druhý den ráno, to snad nebylo ani možné. Najednou se vedle jediné přístupové silnice do parku, vytvořilo malé africké jezero! Určitě nevšední a velmi zajímavý zážitek z vyprahlé Afriky. Osobně si myslím, že každý cestovatel, který uvažuje navštívit Ugandu, by neměl za žádnou cenu tento malý poklad v Africe vynechat, návštěva národního parku Lake Mburo bude rozhodně stát za to.

Související články:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 24.6.2009

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

24.06.2009 (11:15)

zdar Michal tak si to zase pekne louskám a nestacim se divit. ta noc to bylo asi maso vid. koukal sem na ty fotky a me se libi to predposledni prase je fakt husty. to bych radci nefotil bal bych se aby me nesejmul. tag se mej a tesim se na dalsi jo koukal sem jak te zase u tvyho kamose na novejch black strankach drbou voni si nedaj pokoj ale je to prdel. cau radek :-P

24.06.2009 (10:34)

Moc pěkný článek Michale, jen bych ho příště doplnil o nějaké odkazy přímo na internetu, myslím tím ubytování atd. Jsem přeci jen starší člověk a na internetu se nepohybuji tak jako Vy mladí. Pečlivě sleduji Vaše články a celou cestu po východní Africe a žasnu, jak se Afrika změnila od doby co jsem ji naposledy navštívil já, ještě za doby hluboké totality. Stavěli jsem totiž v Entebbe jednu malou továrnu v rámci hospodářské pomoci Africe, no nic, je to už velmi dávno. Přeji hodně úspěchů Jára

24.06.2009 (10:15)

Děkuji za rychlou odpověď, ale přeci jen moje žena není takový dobrodruh a povedlo se mi najít ještě jeden kemp. Neznáte ho prosím? Jmenuje se Mantana Luxury Tented Camp. Díky Petr

24.06.2009 (10:00)

Petr Žák: Dobrý den Petře, ten kemp se jmenuje Rwanyo Camp. Je to opravdu velmi jednoduchý kemp, ale ta noc tam stojí za to. Přeji krásnou cestu do Ugandy, určitě se Vám tam bude líbit, je to krásná země. Michal

24.06.2009 (09:58)

Pavlínka: Děláš v té práci vůbec něco ;-) , děkuji a měj se hezky.

24.06.2009 (09:55)

Měl bych na Vás dotaz Michale, jak se jmenuje ten kemp přímo u jezera? Plánuji cestu do Ugandy a rád bych měl všechny informace. Díky Petr

24.06.2009 (09:45)

Michale krásné jako vždy, právě jsem to v práci rychle přejela a už se mi nechce ani pracovat :-P Měj se P.

24.06.2009 (09:38)

neni podstatné: Opraveno, děkuji, vyměnil jsem popisky.

24.06.2009 (09:38)

Vláďa: Mě se taky moc líbí! Na papíře je skvělá!

24.06.2009 (09:37)

Tomáš Holeček: Ahoj Tome, snad to nebude tak horké :) neboj další budou zcela jistě následovat.

24.06.2009 (08:52)

žádna voduška kob,ale impala alespoň si zjisťi co foťíš

23.06.2009 (23:04)

ta druhá fotka ten kočkodan je fakt luxus!!! to musí být na papíře nádhera

23.06.2009 (22:36)

Michale, už mě začínáš pěkně štvát! Kvůli tobě se pomalu stávám internetovým závislákem. Klikám na tvoji stránku několikrát denně a myslím si, že asi nebudu sám ;-) Mám rád tvoje články z Afriky, ale především poslední fotografie jsou opravdu nádherné. Přeji ti mnoho krásných zážitků z cestování. Prosím tě, myslím že mluvím za všechny kdo se na tvoje stránky rádi vracejí, další fotky a články co nejrychleji!!! Měj se TomášPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *