25.08.2019

Pantanal 2020, fotografická expedice

Pantanal je tak neobyčejné místo, že to člověka podněcuje k návratu. Snad vyjma Afriky, mě žádné takové místo na světě neokouzlilo. Opět se vracíme tam, kde bude celý ranč jen pro nás a věřte, že to bude  zase velká legrace. Tentokráte se ještě podíváme k světovému lovci jaguárů Ailtonovi, abychom si to trochu okořenili.

Pachatel se vrací na místo činu
Pantanal - neexistuje na světě místo, pro které by byl příznačnější název než "zelené". Pravidelně se zde střídá období sucha s několikaměsíčními dešti, kdy voda nestačí odtékat a rozlévá se do okolní krajiny. Vznikají tak tisíce jezer, jezírek, rybníčků a potoků. Velká část jihoamerické pampy zmizí pod vodou a z hladiny tak vyčuhují pouze ostrůvky zeleně. Pokud sem zavítáte, zcela určitě uvidíte kajmany, kapybaru, papoušky ara, mravenečníka, tapíra a při trošce štěstí pak jaguára či dokonce královnu pralesa - anakondu. Pantanal, unikátní místo planety s enormní koncentrací zvířat, musí každý milovník fotografování alespoň jednou za život navštívit.

Pantanal, nejkrásnější bažina na světě
Pantanal, je právem považován za opravdový ráj zvířat na zemi. Pantanal je jedno z mála míst s největší biodiverzitou na naší planetě. Snese určitě srovnání s bohatou Amazonií a dalšími úžasnými místy na naší planetě. Už při letmém pohledu na Google Earth, nabídne Pantanal tisíce malých jezírek, potůčků, bažin, až po mohutné toky řek a jezera velká tak, že nejste schopni dohlédnout na druhý břeh. Ideální pro návštěvu těchto končin je období po velkých záplavách, nebo na samém konci, záleží na tom, co je Vašemu srdci bližší. V období po velkých záplavách, od dubna do června, je krajina ještě z části zalitá vodou a život se sem vrací. Máte tady možnost pozorovat velká hejna migrujících ptáků, ale také mnoho druhů savců, kteří se chystají k rozmnožování. Naopak v období vrcholícího sucha, od konce srpna do začátku listopadu, je krajina pro fotografy více přístupná a z větší části vyschlá pampa láká k pozorování ptáků, papoušků, kajmanů a savců, kteří jsou nuceni opouštět bezpečí lesa a vydávat se skrze rozlehlou pampu za potravou a stahovat se k posledním zbytkům vodních ploch. V Pantanalu žije tolik rozmanitých forem života, že člověk chvílemi neví, na co se zaměřit. Na samém vrcholu potravního řetězce se majestátně tyčí jaguár a puma, jedny z nejkrásnějších kočkovitých šelem na světě. Pokud máte štěstí, můžete v jihoamerické pampě pozorovat volně žijícího mravenečníka, tapíra, pásovce, několik druhů kopytníků, dravé kajmany a krásné vydry obrovské. Žije tady více než 400 druhů ptáků a na své si přijdou i milovníci hmyzu.

V severní části Pantanalu se fotografuje velmi odlišně, na rozdíl od jižní části. Zatím co v jižní části Pantanalu se můžete pohybovat naprosto volně a svobodně, tady na severu je pohyb do značné míry omezen velikostí a přístupností jednotlivých farem (fazend). Severní Pantanal protíná hlavní silnice „Transpantaneira route“, neboli vstupní brána do Pantanalu. Celý divoký sever je protkán pouze jednou jedinou hlavní silnicí, ze které vedou menší cesty ke všem fazendám a pousadám v širokém okolí. Pohyb je tu velmi omezen, většina půdy je soukromá a navíc velmi dobře oplocená. Po pár dnech si tu připadáte, jako ve velké ohradě, bohužel je to vlastně pravda. Velkou výhodou proti jižnímu Pantanalu je fakt, že zvířata jsou více zvyklá na přítomnost lidí, proto se nejlépe fotografuje přímo u hlavní silnice Transpantaneira route. Ano, čtete dobře, ale slavnou jihoamerickou silnici si představte asi tak, jako naši vedlejší rozbitou polní cestu. Transpantaneira route je ve své délce několika desítek kilometrů protkána stovkami dřevěných mostů, často hodně pochybné konstrukce. Je to dáno tím, že některé úseky hlavní cesty jsou během období dešťů pravidelně zaplavovány a to dokonce tak, že prakticky celé zmizí na několik měsíců pod vodou. Navíc na severu máte jedinečnou možnost stopovat v okolí řeky Rio Claro krále jihoamerické divočiny, jaguára. Jižní Pantanal je proti severní části více „liduprázdný“, jeho rozloha je mnohem větší a možnosti fotografování jsou více rozmanité. Tady můžete naopak narazit na tapíra, mravenečníka, pásovce a většinu nádherných papoušků z čeledi arovitých.
Pantanal patří mezi opravdový ráj pro fotografy divokých zvířat a každý vášnivý milovník přírody by neměl váhat a nejkrásnější bažinu světa alespoň jednou za život navštívit.

Doporučené vybavení:
- Digitální zrcadlovka, popřípadě doplněná široko rozsahovým kompaktním fotoaparátem, velmi doporučuji jedno záložní tělo, lze využít v případě poruchy
- Objektivy, doporučené jsou objektivy v ohniskové vzdálenosti od 14 – 800mm, využijete opravdu všechny, které vlastníte, makro objektiv sebou
- Stativ, případně monopod, drátovou, nebo bezdrátovou spoušť, blesk, baterie, nabíječky
- Velké množství karet + možnost zálohy na HDD, notebook, DVD
- Podrobný seznam všeho zašlu na vyžádání


Termín: konání fotografické expedice: 25/26.7. 2020 - 6.8.2020 (12-13 nocí)

(Přihláška: Formulář)

Počet fotografů: maximální počet je 12 fotografů ( zbývají pouze 4 místa)

Cena obsahuje:
- leteckou přepravu Praha – Brazílie a zpět, včetně 2 x vnitrostátních přeletů
- profesionální asistenci fotografa po celou délku pobytu
- automobil, loď, průvodce
- safari v džípech
- ubytování v luxusní lodge s klimatizací
- luxusní stravování

Cena nezahrnuje:
- alkoholické nápoje
- cestovní pojištění

Cenu sdělím všem zájemcům pouze telefonicky, nebo emailem.

Moje články o PANTANALU

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  25.8.2019

 

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious