03.09.2017

Pantanal, fotografické orgie v Brazílii

Pantanal je tak neobyčejné místo, že to člověka podněcuje k návratu. Snad vyjma Afriky, mě žádné takové místo na světě neokouzlilo. Tento rok byl navíc výjimečný tím, že jsme měli celý ranč jen pro sebe a věřte, že byla velká legrace. V příjemné společnosti jde všechno lépe.

Jelenec pampový (Ozotoceros bezoarticus) | Pampas Deer, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/6400s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Sýček králičí (Athene cunicularia) | Burrowing owl, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/640s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara zelenokřídlý (Ara chloroptera) | Red-and-green Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Dx Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/640s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla) | Giant Anteater, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800s, ISO: 640, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Stokrát stejně a pokaždé jinak
Už při cestě z letiště jsem poznával všechna ta známá místa a těšil se, co letošní rok uvidíme. V hlavě jsem měl připravené všechny ty šílené akce, které jsme za ty poslední roky vyzkoušeli. Krmili jsme kajmany, pásli jsme mravenečníky, plavali jsme s pásovcem a lovili jsme v ranním světle papoušky a vodní ptáky. Laťka byla nastavena velmi vysoko a sám jsem byl zvědav, co bude následovat. V každém ročním období jsem měl možnost poznat tamní přírodu trochu odlišně a vždy se našlo něco, co mě překvapilo a zároveň okouzlilo. Někdy bývá vidět více savců, někdy zase více ptáků, v každém ročním období je to trochu jinak. Úžasné to místo, ztracené kdesi v obrovské zemi, kterému se říká zelené plíce naší planety. Téměř nekonečná rozmanitost života, lehkost, se kterou můžete pořídit snímek dávno zapomenutého tvora naší planety, jako je například tapír, mravenečník, či snad dokonce jaguár. Místo, kam se fotograf divoké přírody bude neustále vracet, místo kde si připadá člověk dokonale svobodný.

Rychlá a spolehlivá přeprava na místo, aneb offroad v praxi
Nejvhodnější leteckou společností pro přepravu na jihoamerický kontinent se ukázala společnost TAM, která zaručovala spolu se svým partnerem rychlou a jistou přepravu do cílové destinace. Rozhodně jsem nechtěl riskovat obdobnou situaci jako loni a zvolil na celou dlouhou cestu jednu leteckou společnost. Důvod byl velmi jednoduchý, pokud by případně došlo ke ztrátě zavazadel, nebo zpoždění jednoho z mnoha letů, pak se o nás letecká společnost musí postarat. Nakonec se to ukázalo velmi efektivní, protože cesta směrem do Pantanalu proběhla bez jediného zaváhání, i když naše velká skupina byla rozdělena na několik menších a každý letěl z jiného evropského města. Překvapivě snadné bylo odbavení na letišti v Praze, dokonce si nikdo nevšímal našich takřka nenápadných příručních zavazadel, která leckdy přesahovala i 20kg váhy. Bohužel trápení s převozem drahé a těžké fototechniky zná určitě každý, a tak nemá asi smysl se o něm dlouze rozepisovat. Pokud s tím má někdo problém, může odlehčit a pořídit si nový Olympus. Trocha obav se záhy přeci jen dostavila, naše hlavní zavazadla měla přeskakovat celkem čtyři letiště na dvou kontinentech a odlehlost našeho cílového místa nedávala velké naděje na pozdní doručení zavazadel. Nakonec se volba jedné letecké společnosti ukázala jako dobrý tah, protože naše zavazadla, dorazila bez větších problémů, na letiště v Campo Grande. Uvítalo nás krásné tropické teplo a vlhko a nás už jen čekala nejhezčí část našeho dlouhého putování, osmihodinový offroad. Při této cestě je možné si prohlédnout celou zdejší krajinu, včetně místních rančů, kde chovají dobytek. Člověk si udělá představu o tom, jak to tady vypadá a kde místní zvířata žijí. Vyjíždíme celkem se 3 vozy a zbytek skupiny volí pohodlné a rychlé letadlo přímo na ranč.

Pantanal, doma je přeci jen doma
V červnu a v červenci je vhodné navštívit Pantanal s ohledem na savce, protože je mnohem chladněji, o čemž jsme se záhy přesvědčili. Ráno nebývá takové teplo, jako v září a říjnu a máte tak mnohem větší šanci na pozorování savců, zejména pak mravenečníků, pásovců a vzácného tapíra, kterého jsme viděli pouze jednou za celý pobyt. Koncem jara a začátkem léta je v Pantanalu mnohem více vody, některá místa jsem prakticky nepoznával, jak byla zatopena vodou, než v suchém období podzimu. Vlhkost, teplota, déšť a věčný problém se světlem, konečně zase v přírodě. V tropech je problémů spojených s fotografování velká spousta, hodně lidí se o tom přesvědčilo na vlastní kůži, někoho to možná ani nenapadlo. Věčný problém a fenomén jménem světlo. Znovu jsem u toho, fotit, nefotit, mít snímek, nebo nemít snímek. V Pantanalu je to občas hodně složité, světelné podmínky se tu mění tak rychle, jako moje nálady. Krásné ranní světlo je pouze několik málo minut, musíte se tedy spoléhat více či méně na náhodu, jestli se Vám podaří na něco narazit, nebo si dopředu vše pečlivě promyslet a připravit, pak zbývá jen čekat. Večer je to už se světlem přeci jen o něco málo jednodušší, rozhodně trvá o mnoho déle a občas stačí se jen někam přemístit a čekat. No jo, přeci jsem ale nejel do tropů, abych fotografoval pouze chvíli ráno a chvíli večer a obzvláště, když je tu tolik lákavých věcí. Navíc tady v Pantanalu se počasí mění extrémně rychle, prší tu jen chvíli a pak je zase příšerné horko a vlhkost je prakticky celý den stoprocentní. Nám tentokráte nespadla ani jedná kapka, jen občas se při chladnější noci ráno tvořila nízká mlha.

Způsoby fotografování, nebuď líný a příroda tě odmění
Atrakce, blázni, šílenci, asi takhle nějak jsme si připadali všude tam, kam jsme vstoupili. Většina místních je už na moje skupiny zvyklá, na šílence, kteří pobíhají v horku ve vojenském goretexu a plíží se bahnem a hnojem k jakési malé volavce, která právě cosi ulovila. S naší technikou se člověk lehce stane atrakcí, pokud vezmete několik maskovaných lidí, kteří nekoukají doprava ani doleva a snaží se dostat za každou cenu přes vodu plnou kajmanů k malé čejce. Potom se rozhodně stáváte atrakcí pro kohokoliv. Někdy se i štěstí unaví, a jak se lidově říká, sedne si na fotografa. Pak jen stačí mačkat tupě spoušť a mít ten neuvěřitelně spokojený výraz v obličeji a jen tak btw. prohodit, yes yes yes! Chce to pořádnou dávku sebezapření a fyzičky, fotografování v tropech není pro fajnovky, musíte se neustále někde plazit, třeba i ve zvířecích výkalech, pořád být po kolena ve vodě a dokonce párkrát jít až za hranici, ale co by člověk pro fotografii neudělal, že? Horší jsou potom následky, člověk si tady rychle uvědomí, co se mohlo vlastně stát, jenže v dané chvíli se mozek vypíná a pohledem do hledáčku se rychle přesouvám do jiné dimenze. Kousek vedle mně leží asi dvoumetrový kajman a není jenom jeden, co se dá dělat, druhý se zrovna cpe piraňou, takže občas musím fotografovat s velkým sebezapřením.

Pantanal, země papouškům zaslíbená
Nebylo dne, abychom při svých toulkách nenarazili na velké množství papoušků. Prakticky každodenně jsme měli možnost pozorovat nějaký ten druh malých a velkých papoušků, ar, amazoňanů, arating a amazónků. Jako velký milovník těchto opeřenců, jsem se rozhodl trávit dlouhý čas fotografováním papoušků. Přesto však není nad to, když Vás ráno probouzí mohutný hlas vzácných ar hyacintových. Pro mě osobně to byl opravdu nezapomenutelný zážitek, na který jsem se velmi těšil. Jak na to se samozřejmě řekne, ale v terénu hůře udělá. Kdo měl možnost pozorovat papoušky ve volné přírodě, dá mi určitě za pravdu, že velmi snadno většinu druhů objevíte a můžete je celé hodiny nerušeně pozorovat. Když se ale náhodou rozhodnete je nafotografovat, nastává velký problém. Je to rozhodně dáno tím, jak papoušci žijí, jaké používají stravovací návyky a jaké mají denní rytmy. Hlavně ale v jaké prostředí se vyskytují. Znám velmi dobře horské druhy, ke kterým se nedá prakticky dostat, další skrytě žijící druhy z pomezí Pantanalu a Amazonie a nakonec druhy, které se dají velmi snadno nalákat na nějakou tu dobrotu, přesně tam, kde je potřebujete mít. Pantanal, bude patřit rozhodně do těch oblastí, kde je fotografování papoušků ještě celkem snesitelné, co se možností a hlavně obtížnosti týče. Fotografických technik a různých fíglů je celá řada, nejdůležitější je ovšem znát alespoň základní informace o životě většiny druhů. Naše situace byla v lecčems usnadněná, protože jsme byli vybaveni velmi přesnými informacemi o jejich aktuálním výskytu a současně nás vždy doprovázel průvodce, který se za ta léta o nich věděl tolik informací, které bychom se nikdy z většiny knih ani nedozvěděli. Možností fotografování bylo hned několik, nejlepší se ale nakonec ukázalo, tedy až na určité specifické podmínky, fotografování ze staré nákladní Toyoty. Většina velkých i menších druhů papoušků žije tady v Pantanalu více méně celý život ve vysokých korunách stromů a zejména potom velcí papoušci ara, kteří si navíc oblíbili nejvyšší stromy v okolí, a to palmy. Zaslíbená to země pozorovatelů, nikoli však fotografů. Tohle přesně se mi honilo hlavou, když jsem spatřil svoje první velké hejno papoušků. Říkám si, mít tak jenom dalekohled, tak bych to ihned považoval za opravdový ráj, no jo, ale já mám přeci fotoaparát, tak co teď. Jak plynul čas a já se postupně seznamoval se životem místních druhů, tak jsem si začal uvědomovat jednu základní věc, na nic se nesmí pospíchat a o fotografování papoušků to platí dvojnásob. Postupem času jsem se naučil poznávat jejich denní rytmus, věděl jsem, kdy nastává přibližně doba krmení a jak dlouho trvá a dozvěděl se od průvodce, kde přesně a na jakých stromech mám případně papoušky hledat. Další důležitý poznatek jsem nabyl záhy, když jsem konečně spatřil velké papoušky ara na zemi, pod jejich oblíbenými stromy. Dozvěděl jsem se, že s oblibou sedají na zem, protože speciální technikou a s pomocí měkkého písku dokážou hravě překonat tvrdou slupku velké plodu, než by to dělali v korunách stromů. Velmi často jsem měl možnost pozorovat několik jedinců, kteří se doslova pásli jako domácí slepice přímo před naší nákladní Toyotou. Naposledy to bylo celkem 36 arů hyacintových, neskutečná nádhera.

Pantanal, bohatství na dosah ruky
Pantanal, je právem považován za opravdový ráj vodních ptáků na zemi. Také aby ne, Pantanal je jedno z mála míst s největší biodiverzitou na naší planetě, snese určitě srovnání s bohatou Amazonií a dalšími úžasnými místy. Už při letmém pohledu na google earth, nabídne Pantanal tisíce malých jezírek, potůčků, bažin, až po mohutné toky řek a jezera velká tak, že nejste schopni dohlédnout na druhý břeh. V červenci tady naleznete desítky tisíc, možná i stovky tisíc vodních ptáků, kteří se sem stahují z celé jižní Ameriky. Tady hluboko na jihu, se musí člověk nejprve dozvědět něco málo o životě a hlavně zvycích místní fauny. Je až s podivem, jak rozdílně se tu chová stejný druh, na rozdíl od svého kolegy o pár set kilometrů severněji.
Rozlohou a velikostí je jižní část Pantanalu větší a proto není tak snadné se k fotografovanému objektu přiblížit, pak tedy na řadu přicházejí staré známé taktiky a cenné zkušenosti, těžce získané při fotografování různě po celém světě. Nedá se nic dělat, v příšerném horku obléknete goretex, staré tričko a sandále do vody a hurá do nejbližší bažiny. Ne, opravdu to není tak snadné a člověk se při fotografování v Pantanalu hodně zapotí. Problémů a záludností je tady celá řada. Je krásný podvečer, labužnické světlo se blíží a já se chystám k vedlejšímu jezeru na jediného kolpíka, který se tam pořád naparuje. Společnost mi dělají jen kajmani, kterých je tu opravdu hodně a už si na naši přítomnost celkem zvykli. Vše jsem si pečlivě dva dny připravoval, pozoroval oblíbené místo a sledoval čas, bohužel tahle zásadní drobnost mi unikla. Přijeli jsme náklaďákem zpátky k ubytování, nechal jsem se vysadit o něco dříve a hurá k jezeru na kolpíka. Bohužel slunce už začalo právě zapadat, takže nebylo tolik času, který jsem chtěl kolpíkovi věnovat. Další možností je fotografovat vodní ptáky z pohodlí vysokého auta, které tu představovala stará nákladní Toyota z roku 1968, jakási předělávka z nákladního automobilu do pojízdné fotografické základny. Díky své výšce nebyl problém fotografovat ze staré plechové střechy, nebo z pohodlí dřevěných sedadel umístěných na korbě. Fotograf se tak mohl velmi účinně dostat do ideálního (eye level) úhlu, protože většina místních ptáků si oblíbila jako svoje pozorovací stanoviště, všechny možné dřevěné kůly zdejšího farmářského oplocení. Někdy to bylo až neuvěřitelné, kolik ptačích druhů se dá vyfotografovat na pár metrech farmářského oplocení.

Celkově se letošní Pantanal mimořádně povedl. Byli jsme skvělá a velká parta a po krátkém pohledu ke kolegům na výsledky jejich fotografického snažení jsem rád, že vznikly i velmi zajímavé fotografie. Děkuji moc všem za ten kopec legrace a věřím, že se určitě do Pantanalu podívám zanedlouho znovu a většina kamarádů také, jaguár nás očekává.

Související články o Pantanalu:

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara žlutokrký (Primolius auricollis) | Yellow-collared Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: říjen 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla) | Giant Anteater, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 640, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Pásovec šestipásý (Euphractus sexcinctus) | The six-banded armadillo, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon extender EF 2.0x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Volavka bělostná (Egretta thula) | Snowy Egret, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Rybařík obojkový (Megaceryle torquata) | Ringed Kingfisher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kormorán neotropický | (Phalacrocorax olivaceus) Olivaceous Cormorant, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark Iv, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kapybara mokřadní (Hydrochoerus hydrochaeris) | Capybara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara zelenokřídlý (Ara chloroptera) | Red-and-green Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: říjen 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Volavka proměnlivá (Butorides striatus) | Striated heron, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Rybařík obojkový (Megaceryle torquata) | Ringed Kingfisher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Vydra jižní (Lontra provocax) | The southern river otter, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Rybařík amazonský (Chloroceryle amazona) | Amazon Kingfisher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čáp jabiru (Jabiru mycteria) | Jabiru Stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Rybařík obojkový (Megaceryle torquata) | Ringed Kingfisher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Rybařík amazonský (Chloroceryle amazona) | Amazon Kingfisher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čimango žlutavý (Milvago chimachima) | Yellow-headed Caracara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Vlhovec žlutokostřecový (Cacicus cela) | Yellow-rumped Cacique, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla) | Giant Anteater, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kapybara mokřadní (Hydrochoerus hydrochaeris) | Capybara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 100, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čáp Maguari (Ciconia maguari) | Maguari stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Mazama amazonský (Mazama nemorivaga) | Amazonian brown brocket, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Vydra jižní (Lontra provocax) | The southern river otter, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Tapír jihoamerický (Tapirus terrestris) | South American Tapir, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon extender EF 2.0x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Aratinga zlatočelý (Eupsittula aurea) | Peach-fronted parakeets, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Prase divoké ((Sus scrofa) | Feral pig, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Datel campový (Colaptes campestris) | Campo Flicker, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/4.0L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara žlutokrký (Primolius auricollis) | Yellow-collared Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: říjen 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ibis bělokřídlý (Theristicus caudatus) |  Buff-necked Ibis, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/640s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)
 

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/640s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čimango žlutavý (Milvago chimachima) | Yellow-headed Caracara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Volavka jihoamerická (Ardea cocoi) | Cocoi heron, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Vydra jižní (Lontra provocax) | The southern river otter, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Káně krahujová (Buteo magnirostris) | Roadside Hawk, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Volavka jihoamerická (Ardea cocoi) | Cocoi heron, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 640, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ostnák jihoamerický (Jacana jacana) | Wattled Jacana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Volavka jihoamerická (Ardea cocoi) | Cocoi heron, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čejka kulíkovitá (Vanellus cayanus) | Pied Lapwing, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Vydra jižní (Lontra provocax) | The southern river otter, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/640s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Volavka jihoamerická (Ardea cocoi) | Cocoi heron, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Vydra obrovská (Pteronura brasiliensis) | Giant otter, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/6400s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160s, ISO: 1000, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kapybara mokřadní (Hydrochoerus hydrochaeris) | Capybara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) | Blue-fronted Parrot, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kapybara mokřadní (Hydrochoerus hydrochaeris) | Capybara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Nandu pampový (Rhea americana) | Greater Rhea, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/2500s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kukačka guira (Guira guira) | Guira cuckoo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Rybařík amazonský (Chloroceryle amazona) | Amazon Kingfisher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čáp jabiru (Jabiru mycteria) | Jabiru Stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) | Blue-fronted Parrot, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čejka jižní (Vanellus chilensis) | Southern Lapwing, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Pásovec šestipásý (Euphractus sexcinctus) | The six-banded armadillo, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon extender EF 2.0x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Sýček králičí (Athene cunicularia) | Burrowing owl, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/640s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Čáp jabiru (Jabiru mycteria) | Jabiru Stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ibis americký (Plegadis chihi) | white-faced ibis, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kolpík růžový (Platalea ajaja) | Roseate spoonbill , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320s, ISO: 1600, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kapybara mokřadní (Hydrochoerus hydrochaeris) | Capybara, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Pásovec šestipásý (Euphractus sexcinctus) | The six-banded armadillo, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon extender EF 2.0x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara ararauna (ara ararauna) | Ara ararauna, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: říjen 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Datel světlehřbetý (Campephilus leucopogon) | Cream-backed Woodpecker , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Potu velký (Nyctibius grandis) | Great Potoo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 2x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/320s, ISO: 2500, Blesk: přenosné světlo, lampa, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Sýček králičí (Athene cunicularia) | Burrowing Owl, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kajman yacaré (Caiman yacare) | Yacare caiman, Yellow Armadillo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1DX Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In Circular Polarizing Filter, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 200, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/1250s, ISO: 500, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Káně krahujová (Buteo magnirostris) | Roadside Hawk, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) | Hyacinth Macaw, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Ostnák jihoamerický (Jacana jacana) | Wattled Jacana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Kolpík růžový (Platalea ajaja) | Roseate spoonbill , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark IV, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 2.0x III, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, Vytvořeno: červenec 2017, Pantanal, Fazenda Barranco Alto (Brazílie)

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  3.9.2018

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

11.09.2017 (15:04)

Moc krásné fotografie Michale. Když byste plánoval další cestu, určitě se přidám. Honza

05.09.2017 (15:36)

Nádhera Michale, to je zase pořádná porce krásných fotografií. Mě se líbí ten jelenec.

04.09.2017 (22:37)

Paradicka chlape ;-)

03.09.2017 (20:32)

Tak to je poradna naloz Pane fotografe, paradni Misaku :nuts:Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *