24.05.2015

Barevná Tanzanie, zelená Afrika plná zvířat

Poněkud netradičně na Africké podmínky suchých plání jsem naplánoval cestu v období končících dlouhých dešťů. Necelé dva týdny jsme strávili v oblasti širých plání v oblasti Serengeti a několik dní krásně rozkvetlém kráteru NgoroNgoro. Cesta do deštivé Tanzanie byla jedna z nejkrásnějších, které jsem do Afriky zažil, nebojím se říci, že pro některé byla přímo fenomenální.

Zebra Burchellova (Equus burchelli) | Burchell's zebra, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/640s, ISO: 400, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Slon africký (Loxodonta africana) | The African bush elephant, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/320s, ISO: 800, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Levhart skvrnitý (Panthera pardus) | Leopard, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 2000, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Správné plánování zamezí zbytečným prostojům, aneb rychle, přesně a včas
Dlouho jsem přemýšlel, co a jak bychom mohli za krátký čas vidět bez zbytečných prostojů a dlouhých přesunů. V Tanzanii jsem byl naposledy někdy před mnoha lety a vzpomínám na zbytečné přesuny a dlouhé úseky bez zvířat a možnosti fotografování. Logisticky jsme to zvládli na jedničku a fotograficky snad taky. Dlouhé hodiny jsem trávil na internetu a hledal vhodného partnera. Bohužel většina operátorů náš šílený přesun první den odmítla, protože v období dešťů to není vůbec snadné. To jsme se přesvědčili hned pár hodin po tom, co jsme opustili letiště. Na krásné asfaltce se z ničeho nic objevila dravá řeka, která smetla dokonce i velký autobus plný lidí do příkopu, nebyl to vůbec pěkný pohled. To byl ale teprve začátek, to horší mělo teprve přijít. Afrika v období dešťů je krásná, o tom jsem se přesvědčil už v Gabonu, a pokud pojedu nakonec do Konga, kam plánuji dlouhou a náročnou cestu, pak vězte, že to bude zase v období dešťů. Pochopitelně je potřeba počítat s tím, že se někde člověk zdrží a někdy i mnoho hodin, než bude moci pokračovat dál. Jak říkají amíci „safety first“, tím se většina operátorů řídí i tady v Africe. Tanzanie je bezpečná, pohostinná a krásná země, na rozdíl třeba od Keni, ve které čas od času propukne nějaké to násilí, tak v Tanzanii se nemáte opravdu čeho bát. Po dlouhém výběru toho správného operátora jsme se domluvili, jak bude celá cesta probíhat a co vlastně chceme navštívit a proč.

Herdtracker, aneb vynikající pomocník při plánování cesty do Afriky
Součástí naší cesty bylo pravidelné sledování stránky, kde se právě nacházejí, pakoni. Chtěli jsme být součástí velké migrace miliónů zvířat a s tím spojit pozorování predátorů. To co jsme na naší cestě viděli, dalece předčilo naše očekávání a všechny předchozí cesty do Afriky za velkou migrací. Neměl jsem ani tušení, co všechno se nám poštěstí vidět na vlastní oči a to jsem byl v Africe už nesčetněkrát a viděl opravdu hodně. Jsem rád, že jsme nakonec vybrali tohle hodně zvláštní období, které kypí přímo životem. Pakoni, měli být někde kolem kráteru NgoroNgoro a měli se začít přesunovat směrem ke středu Serengeti. Trefili jsme přesně tu správnou dobu, jak jsme si naplánovali. Všechna zvířata, která jsme chtěli vidět, jsme viděli a většinu i fotografovali při nějaké zajímavé akci, nebo v krásném světle. Serengeti je tak rozsáhlé území, že je potřeba velmi dobře naplánovat, kde všude chce člověk v danou chvíli být a to se nám díky mě povedlo. Tak a pochválil jsem se opravdu už hodně a teď hurá do středu Afriky.

Cestou necestou, do středu velkých Afrických plání
První den byl přímo děsivý, na cestě nás potkal prudký déšť, přesně jak jsme si přáli a na samý konec dne, kdy jsme byli po třináctihodinové cestě africkou divočinou zcela vyčerpáni, tak nás zastavil pár kilometrů před ubytováním jediný stržený most, přes který se valila divoká řeka. Nejhorší byl fakt, že jsme museli počkat do té doby, než řeka samovolně zmizí, což trvalo další čtyři hodiny a to jsme se modlili, aby nezačalo opět pršet. K našemu ubytování uprostřed plání Serengeti žádná další cesta nevedla. Nakonec se řeka přeci jen umoudřila, strážci parku vyslali naproti další auto, které mělo vyzkoušet, zda je možné přejet divokou řeku. Po další hodině se to přeci jen jednomu auto podařilo a tak celá kola terénních automobilů nakonec vyrazila. Nás vezl zkušený řidič, který si dal opravdu záležet na tom, aby nás dovezl všude včas a v pořádku, skutečný luxus v jeho podání. Jsem moc rád, že jsem na tuhle společnost narazil, byla jedna z nejlepších, co jsem v Africe měl. Splnili nám naprosto všechno, co jsme si přáli, což nebývá na Afriku až tak běžné. Měli vozy v dobrém stavu, takže fungovala otevírací střecha i okénka a když byla šance, mohli jsme i vyskočit z vozu a fotografovat z nízkého pohledu. Obrovskou výhodou Tanzanie proti Keňskému dobrodružství je fakt, že tady v době dešťů nezažijete žádné šílenosti typu 90 terénních aut okolo jednoho vyděšeného leoparda, nebo lva. Serengeti je tak velké, že se tady většina terénních aut ztratí. I když jsme našli leoparda a sledovali ho při lovu, čekalo vedle nás jedno jediné auto, slastná zkušenost. Když jsme se vydali napříč Serengeti, nepotkali jsme hodiny třeba žádné auto, takže kdo si chce užít Afriku sám pro sebe, je Serengeti vhodná volba. Asi největší potěšení jsem měl z kráteru NgoroNgoro, který byl po období dešťů krásně rozkvetlý a plný zvířat. Zažili jsme tady spousty zajímavých věcí, ale o tom více v samostatných kapitolách, které připravuji. Leopardy a lvy jsme potkávali téměř každý den, pořád se něco kolem nás dělo, opravdu na Afriku nevídané. Fototechnika fungovala jako obvykle skvěle a nic se nepokazilo. Náročné bylo snad jen neustálé vyměňování polarizačních filtrů do dlouhých teleobjektivů, ale nakonec se z toho stala rutina a naučil jsem se to za pár vteřin. Chtělo to jen odhadnout počasí. Počasí byla kapitola sama pro sebe, o tom také snad více příště, prostě chvíli pršelo, pak svítilo slunce, najednou se přihnala mlha taková, že nebylo vidět na krok, takže jsme si mohli vyzkoušet všechny možné rozmary počasí.

Celkově se naše cesta do Tanzanie velmi povedla, viděli jsme opravdu mnoho, řadu zajímavých situací ze života zvířat a k tomu ještě pár špeků, které jsem nepředpokládal. Postupem se rozepíšu o všem zajímavém, co jsme viděli, o rozkvetlém kráteru NgoroNgoro, o páření lvů a lovu leoparda na divoké prase, určitě toho bude více než dost.

Chtěl bych poděkovat klukům, že vytvořili parádní atmosféru na dlouhých cestách, byla legrace a fakt jsme si to užili.

Související články o Africe:

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Buvolec modrý topi (Damaliscus lunatus topi) | Coastal Topi, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 800, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Gazela Grantova (Gazella granti) | Grant's gazelle, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Ngorongoro Conservation Area(Tanzania)

Slon africký (Loxodonta africana) | The African bush elephant, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/500s, ISO: 100, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

drop kori (Ardeotis kori) | Kori Bustard , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 500, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) | Hippo, Common hippopotamus, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Pštros dvouprstý (Struthio camelus) | Ostrich, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 800, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Levhart skvrnitý (Panthera pardus) | Leopard, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 2x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/160s, ISO: 1000, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Buvol africký (Syncerus caffer)  | African buffalo, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Vrabec sahelský (Passer suahelicus) | Swahili sparrow, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/6400s, ISO: 400, Blesk: ANO, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Žirafa masajská (Giraffa camelopardalis tippelskirchi) | Masai Giraffe, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

[popis]Levhart skvrnitý (Panthera pardus) | Leopard, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III
, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 800, Blesk: ANO, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)[/popis]

Kráter Ngorongoro | Ngorongoro Conservation Area, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800s, ISO: 400, Blesk: ne, Filtr: HOYA HD 77mm CPL, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Deštem nasáklé cesty v Serengeti | Flooded way on the Serengeti plains, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800s, ISO: 400, Blesk: ne, Filtr: HOYA HD 77mm CPL, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 800, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/800s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis) | Black rhinoceros, Hook-lipped rhinoceros, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)
 

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta)  | Spotted Hyena, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Západ slunce v Serengeti | Sunset on the Serengeti plains, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: ne, Filtr: HOYA HD 77mm CPL, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM +  + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/6400s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Čáp bělokrký (Ciconia episcopus) | Woolly-necked stork, White-necked stork, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Mangusta jižní (Helogale parvula) | Dwarf mangoose, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 200, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Pavián čakma (Papio ursinus) | Chacma Baboon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/6400s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Slon africký (Loxodonta africana) | The African bush elephant, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1000s, ISO: 100, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Zoborožec rudozobý (Tockus erythrorhynchus) | Red-billed hornbill, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM + Canon Extender EF 1.4x III, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/3200s, ISO: 400, Blesk: NE, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560mm, květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Kráter Ngorongoro | Ngorongoro Conservation Area, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: HOYA HD 77mm CPL, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Slon africký (Loxodonta africana) | The African bush elephant, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/800s, ISO: 100, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Ngorongoro Conservation Area (Tanzania)

Vousák východoafrický (Trachyphonus darnaudii) | D'Arnaud's barbet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/6400s, ISO: 400, Blesk: ANO, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Lev pustinný (Panthera leo) | African Lion, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/800s, ISO: 400, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Deštem nasáklé cesty v Serengeti | Flooded way on the Serengeti plains, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160s, ISO: 800, Blesk: ne, Filtr: HOYA HD 77mm CPL, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Daman skalní (Procavia capensis) | Rock hyrax, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2L IS USM, Stativ: fotografováno z ruky, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 200, Blesk: ne, Filtr: Canon PL-C 52WII 52mm drop-In, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200mm, Vytvořeno: květen 2015, Národní park Serengeti (Tanzania)

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 24.5.2015
 

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

01.06.2015 (09:40)

Misko super fotky maj atmosku :-)

07.06.2015 (15:33)

Vlado díky.

28.05.2015 (12:29)

Zajimavy fotky moc se me to libi

31.05.2015 (11:03)

Děkuji.

28.05.2015 (11:49)

Michale gratulace, parádní fotografie. Nebude nějaký článek na téma "kráter", ten by mě zajímal opravdu více? Díky Jirka

31.05.2015 (11:03)

Jirko určitě bude, jen mám teď hodně akci a fotografování, ale vrhnu se na to.

27.05.2015 (08:14)

Michale také jsem byl v kráteru, ale bohužel jako většina z nás v období sucha a prašných vírů. Nikdy mě nenapadlo, že by ten kráter mohl takto ožít. Fotky jsou opravdu nádherné. Ahoj Milan :-)

31.05.2015 (11:02)

Milan, já si také pamatuji dobře na ty prašné víry. Fotografovat se tehdy dalo jen chvíli ráno a potom chvíli večer, během dne to nešlo.

26.05.2015 (21:25)

Tentokrát to máš Michale opravdu skvělé. Zejména ti sloni a lvi v kytkách, to je jedinečné. Také jsem tam byl, ale takhle to tam nekvetlo.

31.05.2015 (11:02)

Děkuji moc kamaráde, cesta se opravdu povedla a kráter byl nezapomenutelný.

25.05.2015 (13:50)

Neskutocne naozaj Michal

26.05.2015 (20:34)

Vďaka :-)

25.05.2015 (11:08)

Michale, Vaše fotografie jsou fantastické, nemůžu to slovy popsat. Zdravím a přeji Vám více podobných cest do Afriky. Peta :nuts:

26.05.2015 (20:34)

Petro děkuji moc za milá slova.

25.05.2015 (11:05)

To barevné ladění je super, hlavně ta netradiční zvířata na Afriku v barevných kytkách. Povedené Michale, máš se čím pochlubit. Těším se na pokračování. David :-)

26.05.2015 (20:34)

Davide, pokračování bude, určitě několik. Mám hodně zajímavého materiálu, který musím zpracovat.

25.05.2015 (10:27)

Nadherny fotky Misaku

26.05.2015 (20:33)

Děkuji

24.05.2015 (19:38)

ty kraso ten lev v kytkach je bozi

26.05.2015 (20:33)

Viď? taky se mi líbí.

24.05.2015 (19:36)

Ja rikal ze je tam lepsi nez v Keni pamatujes? Fotky fakt luxus az se mi nechce verit ze je to z auta a jak tady nekdo psal jsou jiný a hezky barevný. Zdar v kolbence

26.05.2015 (20:32)

Máš pravdu a jsem rád, že jsem se nakonec rozhodl, úžasná cesta.

24.05.2015 (19:33)

No a pak že to nejde z jinak šedivé Afriky přivézt zajímavé obrázky a hlavně barevné. Michale nádhera, je mi jasné, že jsi musel být blahem bez sebe. Jak tě znám, tak jsi u toho i křičel, když jsi to kropil co? Hihi Honza

26.05.2015 (20:32)

Honzo neboj, šedivek mám taky hodně, i když spíše "zelenovek". No a jestli jsem vsténal nadšením, popravdě ANO a hodně :-) kluci jistě potvrdí

24.05.2015 (19:26)

Neuvěřitelný pane, nechtěl byste u nás v domově udělat výstavu s přednáškou? Poslal jsem podrobnosti. Zdraví Tadeáš.

26.05.2015 (20:31)

Tadeáši, už jsem Vám poslal nabídku.

24.05.2015 (19:25)

Hi Mike again so much lovely shots! Well done.

26.05.2015 (20:30)

Carol, you are still welcome :-)

24.05.2015 (14:50)

Ahoj Michale, děkuji moc za rady ohledně cesty. Moc jsme si to užili. Rozhodně nemáme takové nádherné fotografie, ale zážitků máme více než dost. Potvrzuji tvoje slova, Tanzanie je krásná a pohostinná země a není nacpaná turisty. Zdravím Danča a Jirka, moc děkujeme.

26.05.2015 (20:30)

Jsem rád, že se Vám to povedlo a splnil se Vám sen. Pak mi ukážete, co se podařilo vyfotografovat. Ahoj MichalPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *