24.08.2014

Oblečení a vybavení na fotografickou expedici

V průběhu delší doby jsem od Vás dostal poměrně hodně dotazů na téma, jaké oblečení na fotografickou expedici. Článek jsem měl rozepsaný poměrně dlouhou dobu, takže ho stačilo jen aktualizovat a doplnit o poslední poznatky. Snad někomu pomůže při výběru vhodného oblečení a doplňků na některou nadcházející fotografickou expedici. Jedná se výhradně o mé vlastní zkušenosti a obecně známá pravidla.

Správný výběr co na sebe, aneb kam to vlastně cestuji
První věc, kterou si musí člověk ujasnit, kam vlastně cestuje, a co bude na cestách dělat. Důležité je, jaké podmínky v dané oblasti právě panují, jestli je teplo, nebo zima. Návodů na to, co si vzít na sebe, existuje celá řada, ale já se zaměřím na cestování, kde je hlavní náplní fotografování divokých zvířat v obtížném terénu. Zkušeností mám nespočet a občas mě oblečení opravdu zachránilo před nepřízní počasí, divokým a neschůdným terénem, hustým deštěm, komáry a prochladnutím. Možností k nákupu oblečení je také nespočet, počínaje internetem, přes luxusní značkové prodejny plné oblečení v hodnotě desítek tisíc korun, až po poslední zapadlé bazary v temných uličkách velkých měst. Vždy je to o preferenci a především o ceně, i když zpravidla to tak být nemusí, já osobně využívám všechny uvedené způsoby nákupu a na oblečení nikdy rozhodně nešetřím, protože zdraví a pohodlí má člověk pouze jedno. Pokusím se v článku upozornit na pár věcí, které by se vám mohly určitě hodit. Vždy bude záležet na osobních preferencích a ochotě utratit nemálo peněz za vhodné a funkční oblečení, i když to nejdražší nemusí být notně to nejlepší. Každou cestu lze uskutečnit i s málem, pokud zvolíte vhodné oblečení a výbavu, pak se není čeho obávat.

Cest k nákupu oblečení je několik
Pokud se rozhodnete pro nákup funkčního oblečení a doplňků vhodných pro cestování, možností je určitě nespočet, já se pokusím upozornit na pár věcí, které mi v průběhu času hodně pomohly.

1.    Nákup oblečení ve specializovaných prodejnách
Možností je celá řada, nejznámější jsou prodejny typu HUDY, ROCKPOINT, CABELAS, …. Tady naleznete většinou vše na jednom místě v té nejlepší možné kvalitě, bohužel většinou také ale za nemalý peníz.

2.    Nákup oblečení v armádních skladech, výprodejích, nebo Armyshopech
Ideální možnost nákupu oblečení do přírody ve vysoké funkční kvalitě, nepřeberné množství velikostí, omezený počet barev.

3.    Nákup oblečení v prodejnách pracovních oděvů
Tady naleznete hodně užitečných věcí, které se vám mohou hodit na cestách do přírody a fotografování v terénu. Velký výběr funkčních věcí v různých velikostech.

4.    INTERNET, EBAY, AUKRO a ti druzí
Ideální možnost nákupu všeho, co si jen člověk může přát, a hlavně za ty nejvýhodnější možné ceny. Využívám velmi hojně. Vždy nejvýhodnější cena pro oblečení, které jsem si vybral někde ve specializované prodejně. Obvykle se dá specializované oblečení koupit až o 1/3 levněji.
 


Od hlavy až k patě, aneb co se mi na cestách osvědčilo, včetně pár drobností
Pokusím se nastínit, co si já osobně na cestu balím a co se mi v posledních letech při fotografování v dalekých zemích osvědčilo. Poslední cesta mě dokonale vyškolila v tom, jak se snadno a pohodlně zabalit do 10kg a hlavně nezapomenout nic důležitého. Jedná se spíše o pověstnou třešničku na dortu, ale myslím, že se jedná o ucelený pohled na věc a určitě někomu pomůže se rychle a efektivně sbalit na dlouhou fotografickou cestu.

Začneme oblečením a na závěr přidám pár užitečných věcí, které se můžou vždy hodit. Navíc to použiju jako takový menší seznam na další cestu. Aby to bylo přehledné, tak začneme hezky od hlavy, směrem k patě.

1.    Kvalitní klobouk, polní čepice, kukla, šátek
Na cesty do tropů používám kvalitní klobouky, které poslední dobou kupuji výhradně v prodejnách s armádním vybavením. Důležité je mít klobouky dva, jeden prodyšný a lehký, druhý případně nepromokavý. Dnes se dělají velmi sofistikované klobouky s vysokým stíněním, zadním odepínatelným krytem šíje, s velkým límcem, se síťkou proti hmyzu, nepromokavé z materiálu Gore-Tex®, některé dokonce s integrovanou pláštěnkou, různé tvary a velikosti pro různé využití. Opravdu hodně záleží, kam cestujete a na co ochranu hlavy využijete. V zimních měsících využívám, spíše termo kuklu, nebo kvalitní čepici z Polartecu, důležité je, aby čepice dokonale sedla na hlavu. Osobně na cesty využívám armádní polní čepici a klobouk, který je lehký a dá se snadno zmačkat do kapsy. Jako doplněk má i zadní límec a případně i síťku proti komárům. Jako naprosto nezbytnou věci při cestách kamkoliv využívám klasický buff (šátek), ze kterého se dá vyrobit cokoliv, od pokrývky hlavy až k ručníku na osušení čela, skvělá věc. Ve větru a dešti příjemně zahřeje krk, v horku chrání před spalujícím sluncem.

2.    První vrstva, trička, košile, spodky a další
Před časem jsem přešel kompletně na oblečení z 100% Merino vlny a pravděpodobně už nikdy měnit nebudu. Jedná se o 100% vlnu, která má tolik výhod, že se jedná o nejlepší materiál, co jsem měl na sobě za poslední roky. Merino je velmi jemné, nikde neškrábe, ani po týdnu nošení v tropech není cítit potem, je antibakteriální, zahřeje, když je zima a chladí v létě. Používám výhradně výrobky z Merino vlny od firmy ICEBREAKER a více jak 3 roky jsem naprosto spokojen. Existuje celá řada triček, košilí, spodků a ponožek, takže si vybere opravdu každý. Do tropů používám trička s nízkou gramáží 130-150, naopak do chladnějších destinací gramáže kolem 200-260. Na dlouhou expedici, pokud se musím zabalit opravdu na lehko, stačí 2 trička a na 14 dní mám vystaráno. Kupuju zásadně vše s dlouhým rukávem kvůli ochraně před sluncem a bodavým hmyzem. Jeden známí poznatek, ale je třeba ho zmínit, komáři milují tmavé barvy, takže raději volte netypicky světlé oblečení a budete mít na chvíli pokoj od bodavého hmyzu. Od firmy ICEBREAKER mám i dlouhé spodky pod Gore-Tex® kalhoty, ponožky a spodní prádlo. Výhodou je, že všechno oblečení je velmi lehké a pro jistotu si ho vozím ve fotobatohu pro případ, že by se mi zatoulal kufr někde na letišti, což se stává poslední dobou poměrně často. Druhou skupinou je oblečení, které využívám pouze jednorázově na jednodenní fotografování a nechci si ničit oblečení od firmy ICEBREAKER, které je bohužel velmi drahé. Výhradně používám oblíbená trička z 100% bavlny od firmy HELICON. Jedná se o armádní trička s dlouhým rukávem, která jsou lehká, vzdušná, a přizpůsobená pro armádu do terénu. Na rozdíl od triček ICEBREAKER jsou levná a klidně se s nimi můžu povalovat téměř kdekoliv a nemusím se obávat, že je roztrhnu.
Samostatnou kapitolou jsou potom košile, které velmi často na svých cestách využívám, jako druhou vrstvu. Bez košile si vlastně nedokážu žádnou cestu představit, je to prostě základní vybavení na cesty. Košile je velmi praktická, zejména pro mě, protože obsahuje množství kapes, kde můžu odkládat téměř cokoliv, včetně fotografického vybavení. Za tu dlouhou dobu co cestuji, jsem si zvykl na košile od firmy BUSHMAN. Košile mi naprosto vyhovují, jsou z přírodních materiálů a vydrží opravdu hodně. Některé už mám více jak 5 let a jsou stále 100% použitelné. Volit se dá mezi několika materiály, od hřejivých s vysokou gramáží a hustotou vláken, až po rychleschnoucí a nově také s odpudivým efektem proti hmyzu. Nedávno jsem objevil další vynikající systém pro dlouhé cestování, který se jmenuje TAKTICKÁ KOŠILE pro armádu a hned ji vyzkoušel v Indonésii. Jedná se o pevnou, robustní a těžkou košili, která má spousty výhod. Primárně je určena pro armádu, takže nemůžete udělat chybu. Košile má volný střih, není tak utažená, jako běžné košile, dá se v ní velmi lehce plazit a natahovat ruce s fotoaparátem, aniž by člověk měl pocit „těsného oblečení“. Košile je rychleschnoucí a má na zádech a v podpaždí zajímavě vyřešen systém odvětrání za pomoci pevné síťoviny, určitě doporučuji vyzkoušet. Armádní oblečení je všeobecně skutečně funkční a určené primárně do přírody. Jediná nevýhoda pro někoho může být vyšší váha, ale pokud člověk může vzít druhé zavazadlo, tak to jako nevýhodu nevidím.

3.    Bundy, kalhoty, vesta
Poslední dobou si moje oblečení prošlo generační obměnou, protože to staré začalo poměrně rychle dosluhovat, tak nazrál čas, poohlédnout se po nových výrobcích a zejména potom po nových materiálech. Vrchní oblečení, jako jsou kalhoty a bundu používám výhradně z membránových materiálů typu Gore-Tex®, ECWCS, HYVENT. V dnešní době existuje velké množství moderních membrán a člověk se v nich velmi špatně orientuje. Každá membrána je určená primárně na něco jiného, jedna aby chránila před deštěm a větrem, většinou je ale málo prodyšná a naopak. Já osobně využívám v poslední době dvě membrány, které se mi osvědčily, jednak Gore-Tex® Pro Shell, Gore-Tex® Paclite Shell a HyVent™. Důležité je, aby bylo oblečení odolné proti dešti, větru a hlavně mechanickému namáhání. V tomto druhu oblečení se pořád někde válím po zemi, v bahně a je nutné, aby mě udrželo v suchu. Prošel jsem mnoha stupni vývoje a vyzkoušel různé značky, jako je Tilak, The Nort Face, Mammut, Salewa, Direct Alpine a skončil nakonec u Sniekers. Všechny uvedené značky mají špičkové oblečení a každý si určitě vybere. Mě bohužel většina oblečení, zejména buda, byla bohužel i ve velikostech XXL malá přes hrudník, takže jsem se musel poohlédnout jinde. Světoví výrobci bohužel vozí do Evropy pouze XXL a větší velikosti v provedení Gore-Tex® Pro Shell se dají sehnat jen velmi obtížně. Jednoho dne a po dlouhém hledání jsem objevil švédského výrobce pracovního oblečení Snickers a rázem bylo vyřešeno. Firma vyrábí pracovní oděvy z Gore-Tex® Pro Shell, které odpovídají dokonce i normě EN 343, která stanovuje míru prodyšnosti a voděodpudivosti v pracovním prostředí a hlavně, vyrábí se i v obřích velikostech, takže si vybere každý. Navíc se jedná o pracovní oblečení, které je velmi sofistikované a je vybaveno skutečně excelentně pro případ, že se někde válíte po zemi, anebo klečíte v mokré trávě někde na louce. Jedná se sice o velmi drahé oblečení, ale jsem přesvědčen, že bude velmi dlouho sloužit, jako můj stařičký Tilak a The North Face.

Druhou kapitolou je běžné jednodenní fotografování, kde je možné využít levnější, ale stejně účinou alternativu. Jedná se o tzv. „trilaminát“, neboli systém ECWCS vyvinutý pro armádu. Jedná se o neuvěřitelně odolné oblečení, které se snad nedá běžně ani roztrhnout, odolá v pohodě několikahodinovému dešti a větru. Nevýhodou je, že není tolik prodyšné, občas si připadáte, že jste jako v igelitovém pytli a je velmi neohebné a těžké. Pokud se ale jedná o fotografování bahňáků, kde je nutnost se opravdu válet v chladném ránu v bahně a na chladné zemi, tak je to oblečení naprosto ideální. Velká část mých kamarádů fotografů ho velmi hojně využívá a jsou naprosto spokojeni. Oblečení ECWCS koupíte v každém dobrém armyshopu v různých velikostech a barvách jen za zlomek ceny speciálního Gore-Tex® oblečení. Před poslední expedicí jsem si pořídil na EBAY z britského armádního výprodeje Gore-Tex® vojenskou bundu, třívrstvou, a za cenu necelých 3,5 tis korun. Odkaz umístím na konec stránky a mohu potvrdit, skvělá koupě! Všeobecně je dobré sledovat nabídky na internetu, kde se dá oblečení výše uvedeného typu koupit o mnoho tisíc levněji. U mě to došlo až tak daleko, že mám doma několik typů oblečení z materiálu Gore-Tex®, trilaminát i čistý igelit právě z důvodu poměrně rozdílného způsobu fotografování, zejména potom z rozdílného prostředí a taky si nechci zbytečně ničit drahé oblečení. V případ dlouhých a krátkých kalhot, které nejsou z membránového materiálu, využívám opět a pouze kalhoty z armádní výroby s vysokou gramáží, pevné a zároveň hodně odolné. Kalhoty jsou vybavené velkou a pevnou kapsou, takže snesou v pohodě i zátěž objektivu, nebo druhého těla.

Poslední, na co bych rád poukázal, je vesta. Mám doma dvě vesty, které využívám pouze z jediného důvodu a to je fakt, že občas se nevejdu s váhou fotografické techniky do stanoveného limitu. Zná to asi každý, popsáno to bylo asi 100x, ale stejně to zmíním. Pokud hrozí, že letecká společnost kontroluje striktně váhu kabinového zavazadla, je nutné využít právě vestu, do které se vejde téměř celý obsah mého fotografického batohu. Vesta musí mít obří kapsy, včetně té největší na zádech, kam se vejde případně notebook, pokud by došlo na nejhorší. Vestu jsem více jak 2 roky nevyužil, protože za ty dva roky se většina leteckých společností do debaty ohledně váhy kabinového zavazadla nepouští. V době krize si začínají vážit každého zákazníka a váha fotografické techniky nebývá poslední dobou žádný problém, až mě to mile překvapuje. Stačí se držet na uzdě, mít váhu hlavního zavazadla pod kontrolou, zbytečně na letišti neupozorňovat na těžkou fototechniku a pravděpodobně nebudete mít problém. Pokud ze zkušeností problém míváte, pak je vesta vynikající a nepostradatelný pomocník.

4.    Boty, sandále, sněhule a gumovky
U bot je situace možná o něco snadnější, než vybrat správnou bundu a kalhoty. Boty používám výhradně už několik let od značky PRABOS. Jedná se o českého výrobce, se kterým mám mnohaleté zkušenosti. Důležité je, aby bota dokonale seděla na noze, byla z velmi odolného materiálu a doplněná o membránu Gore-Tex® a tvrdou Vibram podrážku, která neklouže. Prabos vyrábí boty pro ozbrojené a záchranné složky, takže se nemusíte bát, že šlápnete vedle. Navíc mají příznivou cenu a vydrží opravdu dlouho, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Já osobně preferuji boty vyšší tak, aby chránili kotníky, prostě klasické a odolné „bagančata“. Sbírku bot doplňuje nižší model ve stejné výbavě, jen ho využívám k lehčím procházkám a běžnému fotografování. Jsem odpůrce otevřených bot a sandálů, prostě nohu mám raději kompletně uzavřenou, což mi mnohdy zachránilo zdraví a nepříjemný úraz, pokud bych použil boty otevřené. Jsou ale samozřejmě místa a situace, kde se sandály odolné vodě a rychleschnoucí hodí nejlépe. V tomto případě využívám výhradně značku Keen, která je v daném oboru specialista a sandály jsou léty prověřené, mám je už 5 et a vypadají stejně, jako když jsem je kupoval. Další kapitolou jsou speciální boty do sněhu, které jsem si pořídil na další expedici, ale ty nemám ještě pořádně odzkoušené. Jedná se o boty značky Baffin, které jsou špičkou v oboru a mají odolnost do teplot -100°C. Vynikající a na Islandu prověřené jsou neoprenové myslivecké holínky, které jsme hojně využívaly při chůzi ve sněhu a fotografování na mořském pobřeží.

5.    Drobnosti, které pomůžou přímo v terénu a potěší
Na závěr bych rád upozornil na pár drobností, které mi ulehčují život v terénu a při cestování. Většinou nejde o nic speciálního, ale spíše o věci, na které může člověk snadno zapomenout před odletem na delší cestu.

Jedná se například o rukavice, které v poslední době používám téměř nepřetržitě. Pokud celý den nosíte fotoaparát v ruce a držíte těžký teleobjektiv, tak se mohou hodit. Navíc si nebude neustále odírat ruce o kameny a písek a budou vás rukavice chránit před komáry. Osobně využívám rukavice cyklistické a do posilovny, které perfektně fixují zápěstí. Mám jich několik, síťované, celokožené, speciální pro odstřelovače, zimní, atd., záleží jen na místě, kam zrovna mířím za fotografováním. Většinou používám rukavice bez krytí konce prstů, nebo na zimu se speciálním protiskluzovým povrchem, třeba od firmy Lowepro.

Další drobnou pomůckou, která se mi naposledy osvědčila, je síťka proti hmyzu na hlavu. Dá se snadno zabalit do velikosti 4x4cm a nechat si ji někde v kapse. Nepohodlně se v ní fotografuje, ale v době po tropickém lijáku, kdy se vynořilo tisíce komárů ve snaze vás sežrat, se opravdu hodila, stejně tak v Africe proti mouchám. Pokud nevěříte místním podmínkám, které vás mohou ochránit, je možné si sebou vozit i malou přenosnou moskytiéru na spaní, která byla například naprosto nezbytná na Kalimantanu, a bez ní bych nemohl v terénu vůbec spát.

Nedávno jsem objevil nové lahve na vodu od firmy Nalgene, které jsou vyrobeny z polykarbonátu, nikoliv z PET lahví. Voda v nich se nekazí, jsou vybaveny pevným poutkem na karabinu a je možné je potom připnout kamkoliv, uzávěr nepodléhá plísním a mají široké hrdlo, takže je v kufru můžete využít na převoz a ochranu čehokoliv, co vás napadne. Stejně dobře se dají využít i hydratační vaky, pitné duše a jiné systémy na vodu, které využijí spíše cestovatelé do hor a na dlouhé túry. S tím je spojena i dehydratace a rychlé obnovení solí, které člověk ztrácí při nadměrném pocení. V tomto případě sebou vozím na všechny cesty pár tablet ISOSTARU a ten vždy zaručeně pomůže a ochrání tělo před křečí, na Komodu se sakra hodil.

Antibakteriální cestovní gel na dezinfekci rukou jsem využil už mnohokráte. Před jídlem, tam, kde není přístup k čisté a nezávadné vodě, se tenhle malý a lehký pomocník vždy hodí, zejména v případech, kdy jste několik dní mimo civilizace, nebo třeba i při drobném povrchovém poranění.

Impregnace na oblečení a boty je nedílnou součástí mého vybavení na delší cesty. Existuje mnoho přípravků, které odpuzují vodu jak na oblečení, tak na boty. Vždy sebou malou lahvičku vozím. S tím je spojen i antibakteriální sprej do bot na bázi stříbra, nebo spíše skladnější malinkatá lahvička s práškem.

Nikdy nezapomenu sebou systém karabin a stahovacích pásků, které se hodí téměř na cokoliv. Jednou mi prasknul popruh od batohu a jak se další karabina a stahovací pásek hodil, proto si ho beru pokaždé sebou.

Čelovka a přenosné svítidlo se hodí vždy a všude, bez čelovky od firmy PETZL se nedá cestovat nikam.

Kvalitní nůž, nebo spíše multifunkční zařízení je už také nedílnou součástí mého vybavení na cesty. Nově jsem přešel na systém Leatherman, který mi doporučil kamarád Vašek, a nemohu si tento nůž vynachválit.

Ochrana kolen a loktů se dá velmi levně pořídit v každé specializované prodejně pracovních potřeb. Hojně využívám na fotografických workshopech, pokud neustále někde klečím na kamenech a tvrdém podloží. Někdy vozím i na dlouhé cesty ochranu loktů, na ostrých kamenech se vždy hodí.

Vojenská nafukovací karimatka odolná vodě a chladu. Doporučil mi ji kamarád Luboš, a nemohu si vynachválit. Skvělý systém na fotografování bahňáků, člověk zůstane v teple a suchu. Pokud ji doplníte armádní maskovací sítí, tak máte hotové podmínky pro fotografování ptáků na břehu rybníka.

Kvalitně vybavená lékárnička je už dnes stejně tak nedílnou součástí, jako fotoaparát na každé delší cestě.

Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho, tak snad zase časem něco doplním, a pokud budete mít nějakou zajímavou věc, kterou jsem třeba opominul a vy ji na cestách za fotografováním úspěšně využíváte, budu moc rád, když ji do komentářů doplníte.

 

Oblíbené značky a nákupní místa:

1. HUDY  - specialista na outdoor a vybavení do přírody, včetně oblečení

2. TOP ARMY SHOP - nejlepší armyshop v CZ, mají vše skladem

3. PROFI ODĚVY - zástupce značky Sniekers

4. ICEBREAKER - nejlepší oblečení ze 100% vlny Merino

5. MERINOSPORT - outlet na výrobky ICEBREAKER

6. MERINOSHOP - oblečení z vlny Merino

7. PRABOS - nejlepší boty od českého výrobce

8. BUFFIN - speciální polární boty

9. SIRJOSEPH - polární a horolezecká vábava od J. Rakoncaje

10. TILAK - nejlepší výrobky z Gore-Tex®

11. CABELAS - tady naleznete opravdu vše a ještě něco navíc, nejlepší obchod s outdoorem na světě

12. LEATHERMAN - nejlepší nože na světě

13. PETZL - dokonalé čelovky a přenosná svítidla

14. EBAY - ARMÁDNÍ GORETEX - vynikající poměr cena a užitná hodnota

15. BUSHMAN - kvalitní oblečení do přírody, má oblíbená značkaSouvisející články:

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  24.8.2014
 

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

23.02.2015 (16:04)

Ahoj Michal.Velmi pekne citanie, velmi by som sa rad opytal, co nebolo spomenute... kupil som si nove nohavice na fotenie a su super. Ale samozrejme maju membranu a hned ked ich oblecem zaleje ma pot...:D da sa to asi vyriesit tymi spodkami od Icebreaker, ci? a hlavne aku gramas by si odporucal... bude to hlavne na jesen a na jar pre nase klimaticke podmienky... dakujem za odpoved...

30.08.2014 (13:58)

Jen pro info. Devold dělá také z MERINA.

29.08.2014 (16:40)

Já používám termoprádlo značky DEVOLD a jsem maximálně spokojený. Ostatní oblečení jako kalhoty, bundy atd. značky MILLET. Boty značky ASOLO a La Sportiva. A nakupuji také v Top-Armyshop.cz oblečení na malé foto akce při kterých si nechci drahé oblečení zničit. Mají tam spoustu kvalitního oblečení za menší peníze.

30.08.2014 (13:51)

Millet je super, bohužel ani jejich největší velikost mi nebyla :-(. Asolo jsem měl a mohu potvrdit, že jsou super, jen trochu drahé.

29.08.2014 (08:53)

Dobré počtení Michale, díky. Jeden dotaz, jaká je ta bunda Snieckers, máš s ní nějaké dlouhodobé zkušenosti?

30.08.2014 (13:50)

Ahoj, mám ji bohužel krátce a ostrý start proběhně až na podzim, takže zatím nemohu porovnávat, ale je fakt super, jednoduchá a brutálně odolná, bohužel trochu těžká :-)

24.08.2014 (19:10)

Konečně Michale, to ti to trvalo co :-) alespoň mi už nemusíš složitě odpovídat. Díky moc

30.08.2014 (13:49)

Honzo přesně, už víš, co sebou :-)

24.08.2014 (15:10)

Souhlas s Liborem, Devodl je taky super značka. Potvrzuji lahve Nalgene, jsou fakt super, tahal jsem je sebou celý Zéland a vydržely všechno. Ještě bych doplnil nějaký vařič, ale to vám fotografům je asi k ničemu. Prima článek, díky Michale.

30.08.2014 (13:49)

Pavle, vařič naštěstí nepoužívám a už sebou vláčím hodně věcí :-)

24.08.2014 (14:11)

Michale také děkuji, prima čtení a určitě něco využiji i já, při svých toulkách přírodou. Dá se někde ta bunda Sniekers vyzkoušet?

30.08.2014 (13:48)

Ahoj, dá se vyzkoušet, nají ji určitě v podnikové prodejně PROFI ODĚVY v Praze.

24.08.2014 (11:30)

Michale díky, Icebreaker používám už dva roky a nemůžu si vynachválit. Dobrá je taky značka Devold na první vrstvu, ale spíše do chladnějšího období. Zdraví Dan

30.08.2014 (13:47)

Dane Devold znám, mám ho na zimu a je prima, ale po chvíli smrdí, Merino je lepší, ale možná Devodl dělá taky něco z Merina, nevím?Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *