29.07.2013

Madagaskar, zelený ostrov lemurů a chameleonů

O Madagaskaru jsem toho přečetl poměrně hodně, ale ani ta nejlepší poutavá kniha, reportáž, nebo dokonce zajímavý film, nemůže předčít osobní zážitky a zkušenosti při návštěvě zajímavého ostrova tam kdesi v Indickém oceánu. Je to téměř dva roky, co jsem začal uvažovat o možnosti, vypravit se na ostrov, a vzhledem k současné situaci tamější přírody, to bylo takříkajíc za minutu dvanáct.

Indri indri (Indri indri) | Indri, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Proč právě Madagaskar, aneb myšlenky na pochodu
Madagaskar patří mezi místa s největší biodiverzitou na naší planetě, zároveň patří mezi nejohroženější na světě. V dnešní zcela zběsilé době, jsem toužil ještě něco málo z tamější krásné přírody spatřit na vlastní oči. Jedinečné a biologicky velmi pestré společenství rostlin a živočichů na Madagaskaru, většina z celé rozmanitosti je striktně endemická a nikde jinde na světě tyto druhy nenajdete, podléhá drtivému tlaku civilizace a nebude trvat dlouho a navždy zmizí. Před cestou jsem studoval poměrně rozsáhlá místa, kam bychom se mohli vydat, bohužel na Madagaskaru se nachází už jen 8% původně zalesněné plochy a místa s výskytem zajímavých živočichů jsou od sebe poměrně hodně vzdálena, což předpokládá dlouhé přesuny. K cestě jsem si vybral čistě zimní období, kdy v horách bylo pouze několik málo stupňů nad nulou, vlhko a často pršelo. Snažil jsem se vyhnout, co nejvíce to bylo možné, turistickým lákadlům ostrova a zaměřit se pouze na ryzí přírodu a endemické druhy lemurů, chameleonů a tropických žabek. Zaměřili jsme se tedy na severní část ostrova, kde je stále ještě pár zelených míst a v druhé polovině na jihozápadní část ostrova, kde leží nejstarší národní parky, které ukrývají to skutečné bohatství ostrova.

Madagaskar na zcestí, aneb jak zešílet při cestě ostrovem
Cestování po Madagaskaru není jednoduché, napříč ostrovem vede pouze jedna solidnější silnice, po které se lze poměrně komfortně přepravit vozem ze severu na jih, nebo do některých vzdálenějších míst létá pravidelně místní letecká doprava, ale to je kapitola sama pro sebe. Nás čekal poměrně dlouhý přesun, celkem asi 600km od severu, skrze hlavní město až do oblasti jihozápadu a tak byla možnost shlédnout poměrně velký kus Madagaskaru. Poněkud rozverná nálada nás po několika hodinách přešla a spíše nás uvalila do jakési letargie a pocitu smutku, úzkosti a bezmocnosti. Madagaskar se nachází na křižovatce, bohužel při současném stavu věci si myslím, že se vydává špatným směrem. Od hlavního města směrem na jih spatříte pouze bídu, hořící zbytky lesů a neuvěřitelnou devastaci. Na tohle dílo zkázy jsme se koukali přibližně 11 hodin a to se nám do mysli začaly vkrádat hodně divoké myšlenky. Na tomto bídném stavu se podílí celková chudoba obyvatelstva, zemědělství založené na mýcení a vypalování lesních porostů a celková závislost obyvatelstva na přírodních zdrojích. Většina dřeva se těží na výrobu dřevěného uhlí a k vypalování hliněných cihel. Dřevěné uhlí je surovina, která poskytuje energii a příjmy většině z 20 milionů obyvatel žijících na ostrově. Za posledních sto let došlo ke značnému nárůstu obyvatelstva a právě z důvodu zajištění obživy bohužel k největšímu úbytku lesů. Celkově tak kleslo zalesnění celého ostrova na pouhých 8% a povážlivě se nadále zmenšuje. Na Madagaskar se tlačí čínské těžařské firmy a drancují zbytky lesů, pasou po vzácných a nejdražších dřevinách. Cestou jsme měli mnohokráte možnost shlédnout obří nákladní automobily plné palisandrových klád a dalších vzácných dřevin.

Fotografování ve velmi obtížných podmínkách. Neustále byla tma, vlhko, zima a někdy i déšť. Problémy dělala i velmi hustá vegetace

Sifaka Coquerelův (Propithecus coquereli) | Coquerel's sifaka, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Mantila ozdobná (Guibemantis pulcher) | Guibemantis pulcher, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 3200, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Sifaka korunkatý (Propithecus verreauxi coronatus) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 400, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013,  (Madagaskar)

Zelené oázy uprostřed vyprahlé půdy, národní parky Madagaskaru
Jako zelené perly v moři červené prašné půdy působí národní parky Madagaskaru. Celou cestu z hlavního města jsem nevěřil, že ještě někde uvidím kousek krásného zeleného lesa. Více jak deset hodin jízdy a pořád stejný obrázek, proto na mě nárazníkové pásmo národního parku zapůsobilo přímo monumentálně. Klima se okamžitě změnilo, citelně se ochladilo, vzduch byl prosycen vlhkostí a silné slunce nepůsobilo tak agresivně. Přeci jen existují a my stojí přímo na prahu, tak honem rychle pobízíme řidiče, ať už jsme někde v té nekonečné zeleni. Jakmile se ocitnete ve vlhkém pásmu původních madagaskarských lesů, začne vám být lépe a myšlenky se ubírají tím správným směrem. Někde tam přeci být musejí, Madagaskar má rozhodně co nabídnout, řeč je o zvířatech, za kterými jsme se vydali. Naštěstí v národních parcích je situace úplně jiná než ve zbytku země a zvířata tady skutečně jsou, ALE. Jedno velké ale, zvířata tady rozhodně jsou, ale není lehké je objevit, natož fotografovat, o tom jsme se rychle přesvědčili. Každopádně původní mlžné horské lesy působili monumentálně, ráno hustá mlha, dopoledne vesměs zamračeno, lehký deštík a odpoledne už trochu větší liják a někdy i slunce. V lese tma jak pytli, takže hodnoty ISO běžně kolem 2500-3200, prostě ideální podmínky na fotografování, o tom ale více až příště.

Co se povedlo a jak na mě Madagaskar zapůsobil
Hlavní pohnutkou a cílem fotografování, byli lemuři, chameleóni a barevné žabky, to se nám s trochou štěstí podařilo. Bonusem bylo noční fotografování jednoho z nejmenších lemurů na světě, velkého jako myš, občasné záchvaty fotografování krajiny a zkušenosti z fotografování v opravdu extrémních podmínkách. Je to asi poprvé, co jsem měl svoji stařičkou bundu z dvouvrstvého Goretexu totálně mokrou, stejně jako kalhoty. To bylo asi největším mínusem celé expedice, silné podcenění místního počasí z hlediska výbavy. Zásadní chyba byla nechat doma dospělou trekingovou obuv a vydat se pouze v lehkých teniskách, to nebyl dobrý nápad. Tak příšerný terén jsem ještě nikdy nepokořil, on takový mokrý hliněný bambusový les ve 40 stupňovém svahu během lijáku není zrovna ideální, aby byl zdolán v lehké trekové obuvi, byť s Goretexovou membránou. Výhoda byla, že jediné co opravdu nepromoklo, byla obuv, ostatní se dalo pokaždé ždímat. Několikahodinové pochody lesem neustále nahoru a dolu dávali mému tělu pořádně zabrat a srovnat je mohu snad jen s výpravou za horskými gorilami. No jo, ale za gorilami se šlo pouze jeden den, tady bylo podobných treků hned několik, takže se to nakonec podepsalo na mém zdraví, poslední den mě schvátila horečka a byl jsem nucen nasadit antibiotika. Před dlouhou cestou domů, s přesunem z jihu a letem domu v jeden den celkem nějakých 32 hodin, žádná veselá představa. I přes neustálé pojídání ZEBU steaků se mi podařilo shodit 7 kilo, což není prakticky nikde vidět, zato do schodů se mi chodí o něco lépe. Fotografická technika v náročných podmínkách obstála na jedničku, vše fungovalo bez sebemenšího zaváhání, což se také od profesionální techniky předpokládá, takže si nebylo na co stěžovat. Madagaskar mě mile překvapil chladným a přívětivým počasím, nikde nebylo horko a kromě hlavního města ani jediný komár. Stinnou stránkou celé expedice bylo, že nás ze zdravotních důvodů musel v polovině opustit jeden kamarád a předčasně odletět domů, se zdravím se zahrávat opravdu nedá, naštěstí je už doma a v pořádku. Je pravda, že všichni jsme to na zdraví malinko odnesli, zima, vlhko a únava si vybrali svoji daň a to dokonce i u těch nejsilnějších jedinců, kteří jsou zvyklí na pořádně drsnou Mongolskou krajinu, že Radku?. Naštěstí nic, co by nezvládli běžné léky, takže jsme to všichni ve zdraví přežili a vrátili se domů.


Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 1250, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Indri indri (Indri indri) | Indri, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 2000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Ploskorep listoocasý (Uroplatus sikorae) | Mossy leaf-tailed geckos, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 2000, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur vari (Varecia variegata) | The black-and-white ruffed lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 1000, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur šedý (Hapalemur griseus) | Lesser bamboo lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Lemur bělohlavý (Eulemur fulvus) | The common brown lemur, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Blesk: Canon Speedlite 600EX-RT + Visual Echoes FX3 Better Beamer, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Na krátko se objevila i duha po večerní dešťi nad lesy v národním parku na Madagaskaru

 

Madagaskar na mě zapůsobil hodně rozporuplně, ještě teď se mi v hlavě honí různé myšlenky a pocity. Na jednu stranu krásní lemuři, chameleóni a majestátní nádherně zelené parky, na odvrácené straně potom hrůzná devastace celého ekosystému bez naděje na lepší zítřky. Co mě těší je, že na Madagaskaru jsou stále místa, která nejsou dodnes i s nejmodernější technikou prozkoumána a nepoznala lidskou ruku, proto se čas od času přihlásí nějaký dobrodruh, který zde objevil nové druhy. Co bude s ostrovem dál, to je otázka za 100 bodů, odpověď přinejmenším za 1000. Vláda a prezident, jsou dle informací od místních silně zkorumpována, prodává za obrovské peníze těžařské licence a firmy nekontrolovatelně těží v těch nejvzácnějších ekosystémech, prakticky nulová gramotnost místních lidí z hlediska udržitelnosti obnovitelných zdrojů, enormní nárůst populace, drancování krásných pláží, nárůst sexuální turistiky, to všechno je odvrácená tvář Madagaskaru. Nezbývá než si přát, aby ostrov zůstal zachován pro další generace, stejně tak jeho vzácná fauna i flóra, která je obdivuhodná, ale do tohoto stavu má ostrov Madagaskar ještě hodně cesty před sebou. Nějak jsem se nechal unést, asi tím dobrým vínem, tak příště už slibuji jen o fotografování, lemurech a dalších.

Kluci díky, byli jste super a jsem rád, že se sešla správná parta lidí, kterou jen tak něco nepoloží. Velký dík všem, kteří museli trpělivě snášet můj brutální humor a legrácky a brzy zase na viděnou!

Související články:

Calumma nasutum | Short nosed chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Brokesia růžkatá (Brookesia superciliaris) | Horned Leaf CHameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1600, Blesk: Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Calumma gastrotaenia | Side-striped chameleon, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS II USM Macro, Stativ: Gitzo GT3541LS + hlava Gimball, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Blesk:Ne, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100mm, červenec 2013, (Madagaskar)

Pro ilustraci vkládám ještě pár fotografií devastace celého ekosystému na Madagaskaru. Jsou to smutné obrázky a původně jsem neměl v plánu je zveřejňovat, ale nakonec proč ne. Poslední obrázek je příkladem, jak ostrov vypadal v původní podobě. Místa jsou od sebe vzdálena sotva nějakých 30km a rozdíl je přímo markantní. Celé kopce v délce několika set kilometrů jsou téměř holé a zbavené vegetace. A to jsem úplně opoměl, že v sedmdesátých letech vypomohl soudružsky ostrovu Fidel Castro se svým zalesňovacím programem a vysadil na ostrově nepřirozeně spousty jehličnanů. Pak se nedivte, že fotografujete lemury na borovici. Omluvte kvalitu, foceno za pomoci Iphone 5.

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 29.7.2013

Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

26.08.2014 (02:20)

xanax constipation - xanax xr 2mg price

13.08.2013 (12:05)

Je to opravdu smutne, znal jsem Madagaskar z fotek z (dost) starych knih a tohle mi skutecne vyrazilo dech. Kdosi psal podobne i o Novem Zelandu (pry je to super tak pro milovniky ovci - vetsina puvodnich porostu je nenavratne pryc). Asi se dam na foceni aktivnich sopek, ty se regeneruji samy...

03.08.2013 (17:02)

Supr fotky. No a ta odvrácená tvář - je to smutné, ale skoro všude to je tak...

03.08.2013 (14:37)

Dobre že si zverejnil tie fotky odvrátenej časti ostrova

01.08.2013 (12:58)

Valuable information and excellent design you got here! I would like to thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post.

01.08.2013 (12:16)

Ti chlupaci vydaji jako plysaci :-D ale obdivuji te Michale jet tak daleko to musela byt odvaha teda. Mozna se osmelim a nekdy pojedu s vami :-|

03.08.2013 (20:45)

To jsem zvědav, jestli se odvážíte, někdy můžete zkusit naši bandu, je to celkem legrace.

01.08.2013 (11:43)

Lemuři a chameleóni jsou krásní, to se ti povedlo :-)

31.07.2013 (10:30)

hnus jeden jak to likvidujou a to jako takhle vypada vetsina ostrova? vsechny ty kopce bez stromu tak to asi zadny zvirata uz nebudou a bud rad ze jsi si neco vyfotil :wacko:

03.08.2013 (20:45)

Honzo bohužel vypadá, štěstí je, když narazíte na kus souvislé zelené plochy.

30.07.2013 (21:55)

Za přidané fotky děkuju. Teprve při pohledu na ně si člověk skutečně uvědomí, že se z krásného kouta světa stává poušť. Hodně depresivní...

30.07.2013 (19:53)

Děkuji Vám za pravdivý příběh, nezklamal. Navštívila jsme Madagaskar v dubnu a bohužel jsem byla s dcerou zděšena. Všude samá špína, hladové děti a smrad z pálení cihel. Naštěstí jsme nejeli nikam daleko do vnitrozemí, ale k moři, tam to bylo hezké. Zvířata jsme neviděli proto mě udivují vaše fotografie. Těšíme se s dcerou na další, obdivovatelka Alena

03.08.2013 (20:44)

Aleno ten zápach z pálení cihel a vypalování lesa je fakt děsný, ještě teď když si vzpomenu, kroutí se mi chlupy v nose.

30.07.2013 (19:13)

Michale děkuji za to, že jsi zveřejnil i tu odvrácenou stranu ostrova. Je to fakt hnus, ale soudit bychom nikoho neměli, jistě si všichni představí, jak to musí být těžké a nikdo by takto žít nechtěl. Je to bludný kruh. Fotografie přírody jsou krásné, ale je otázka, jak dlouho takový svět pod náporem civilizace ještě vydrží! S pozdravem Jirka

03.08.2013 (20:43)

Jirko je to pravda, soudit nemáme právo, život na Madagaskaru je velmi těžký, ale je škoda, že místní přírodu tolik devastují.

30.07.2013 (16:42)

...Smutné čtení...

03.08.2013 (20:42)

Škoda kámo, že jsi nejel, prdík zase řádil:-D

30.07.2013 (13:18)

Michale, mohl bys zveřejnit i nějaké fotky odvrácené tváře Madagaskaru, pokud nějaké máš? Tady jsi ukázal jen to pěkné, ale aby každý opravdu pochopil jejich situaci, pouhá slova nestačí. A mimo to, mě by to zajímalo. Díky.

03.08.2013 (20:42)

Marku, doplněno, jen je to smutný pohled.

30.07.2013 (12:49)

Ahoj Michale, ti malí chameleoni jsou super! Po delší době zajímavě napsané, hezky jsem si početl. Měj se H.

29.07.2013 (21:15)

So lovely Mike, many thnx for great tip :-)

03.08.2013 (20:41)

Hello Ethan, i wish you great trip and good luckPřidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *