26.02.2012

Fatamorgana, výstava orchidejí 2012


Neděle je ideální čas, kdy můžete zavítat na výstavu orchidejí ve skleníku Fatamorgana, Botanické zahrady v Praze. Venku sice prší, ale ve skleníku je krásně teploučko a mně se opět po roce naskýtá krásná podívaná na barevný svět orchidejí.

Orchidejová Fatamorgana
Každoročně se těším na nové barvy a tvary orchidejí, které zavítají na krátkou dobu do Botanické zahrady v Praze. Jako obvykle vyrážím brzy ráno, abych se vyhnul každodennímu návalu návštěvníků. V neděli ráno bývá skleník téměř prázdný, zejména potom, když venku hustě prší. Zkušeně zahřívám fotoaparát spolu s objektivem už v autě, aby přechod do tepla neznamenal půlhodinové zdržení, než se objektiv zbaví orosení. Před skleníkem si dám ještě vynikající horký čaj z ibišku súdánského, neboli Karkade, který si často vychutnávám při návštěvě arabských zemí.

Drahokamy schované za sklem
Letošní výstava slibovala opět nové druhy, které jsem ještě nikdy neviděl, ale jako obvykle, ty nejlepší kousky jsou schované pečlivě za sklem. Naštěstí pro nás fotografy mají všechny skleněné expozice pečlivě vyleštěná skla, takže není problém tady fotografovat. Chce to sice chvíli přemýšlet a krčit se u malých vitrín, ale nakonec se dá něco vyfotit. Někdy je také obtížné vystihnout tu správnou chvilku v záplavě blesků, které se od skla odrážejí, ale opět nic, co by se nedalo zvládnout. Horší je to ovšem s vyvážením barev, ale to nechávám až na doma a hlavu si s tím moc nelámu. Po dvou hodinách cvakání si v klidu sedám na lavičku a sleduji to lidské hemžení kolem. Je až s podivem, kolika lidem uchvátila krása orchidejí, stejně jako mě.
 

Každopádně výstavu vřele doporučuji každému, kdo obdivuje krásu orchidejí a neváhá vyrazit v deštivém dni z pohodlí domova, stejně jako jsem to udělal dnes já. Užijte si to, výstava stojí opravdu za to.

Související články:

 

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 26.2.2012
 

Kategorie: Cestování | 26.02.2012
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

05.05.2012 (11:12)

Ahoj, protoze dost cestujete, doporucuji na foceni orchideji navstivit (treba v Malajsii) obchod, kteremu se rika Orchid Farm. Neni ve meste, je obvykle na periferii Kuala Lumpur ap. a je to vetsinou zahradnictvi na plose tak 100x100m a vice. Je plne orchideji v ruznych stadiich rustu a nechaji vas tam (slusnosti je optat se...) treba cely den gratis fotit. Nebo si neco muzete koupit (tak od 5RM = 30 CZK)... Vyborne je, ze pobliz byva i rybnicek s fantastickymi lekniny, vazkami (a pijavicemi).

01.03.2012 (19:37)

Ahoj Michale, říká se, že závidět se nemá. Tak mi asi nezbude, než se vykopat a honem se ještě na výstavu vypravit, abych to ještě stihla. Hodně mne zaujal v pořadí 6. a ten docela poslední květ.

27.02.2012 (07:50)

Ahoj Michale, díky za tip určitě tam na chvíli zaskočím. Ty první dvě fotky jsou moc pěkný. :-)Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *