11.07.2011

Čaroděj na ostrově Runde

Uf, po 30 hodinách jsme všichni v pořádku zase doma. Bylo to úžasné se opět vrátit na malý ostrůvek Runde v Norsku, který se mi hluboko vryl do srdce. Letos jsme zažili opravdu všechno, co jde za pár dní na ostrově zažít. U sklenky dobrého vína se trochu rozepíšu o svých zážitcích.

Foto Foto

Foto Hodně lidí, hodně zábavy
Plánování expedice je pro mě celkem zažitá rutina a většinou nepřinese žádné překvapení, tedy až do soboty minulého týdne. Auto je pomalu naložené k prasknutí, všechno se podařilo narvat do zadní části vozu tak, abychom měli co nejvíce pohodlí na dlouhou cestu, když najednou kdosi u auta říká, já jedu taky. Bohužel v tom všem shonu v posledních týdnech jsem si špatně spočítal počet lidí a najednou nám jeden fotograf přebýval. Co naplat, přeci ho tady nenecháme. Takže některá zavazadla musí dovnitř a za chvíli už všichni vyrážíme směr na ostrov Runde. Chudák Ríša, určitě to nebylo pro něho příjemné, když zjistil, že kvůli mé chybě skoro neodjel. Navíc se z něj vyklubal super človíček a rád bych se mu touto cestou ještě jednou omluvil za zmatky, které ho v sobotu ráno potkaly. Cestu znám téměř zpaměti a za pomoci věčně ukecané navigace, se do cíle dostáváme bez větších potíží.

Foto

Foto Vítr, mlha a déšť
Průjezd celou Evropou předznamenal poměrně nevlídné počasí, které nás letos na ostrově Runde pěkně potrápilo. Kdo někdy ostrov navštívil, ten mi dá určitě za pravdu, že během chvíle se počasí mění poměrně dramaticky. Člověk si naplánuje fotografování krajiny za krásného večerního světla a během krátké chvíle se přižene mlha a je konec. Letos nám dávalo počasí poměrně zabrat a většinu první poloviny týdne, byla neustále jen mlha. Po pár dnech nás mlha přiváděla téměř k šílenství, protože fotit cokoliv v husté mlze, je opravdu umění. Počasí se koncem týdne přeci jen umoudřilo a dalo nám pocítit, že slunce skutečně existuje a někdy může fotografovi přeci jen pomoci.

Foto  

Papuchalk ostrý rybičkový, aneb tvrdá škola fotografa
Každý rok se nemohu dočkat, až se vyškrábu na ten příšerný kopec a papuchalci na mě budou čekat tam, kde jsem je loňský rok opustil. Letos opět přilétali až večer a předváděli neuvěřitelné kousky v letecké akrobacii. Většinu začátečníků přiváděli téměř k šílenství a určitě se všichni náramně zapotili, když se pokoušeli některého vyfotografovat v letu. Opravdu tvrdá škola přišla v okamžiku, kdy papuchalci vylítali z husté mlhy a viditelnost byla sotva na 10 metrů, to byl potom skutečně kvalitní snímek dílem opravdové náhody. Papuchalci jsou velmi rychlí a fotografování je zpočátku velmi obtížné, ale pár dní tvrdého tréninku udělá s každým divy. Nakonec právě proto sem všichni jeli, aby si vyzkoušeli nové techniky a naučili se zacházet se svojí technikou. Nejlepší informace na závěr, papuchalkové začínají teprve krmit a nosit rybičky, takže druhá parta se má opravdu na co těšit.

Foto

Čaroděj na ostrově Runde, nevšední zážitek
Letos jsem prožil pár okamžiků na ostrově Runde, které mě nedají spát, a musím nad nimi intenzivně přemýšlet. Zcela jistě jsou věci mezi nebem a zemí, o kterých nemá moje pragmatické myšlení ani ponětí. Jeden z účastníků našeho zájezdu jen tak ledabyle prohodil, že občas tak trochu čaruje. Samozřejmě jsem si z něho celou dobu utahoval, jak je mým dobrým zvykem, tedy až do okamžiku, kdy se přihodila jedna zvláštní věc. Fotíme papuchalky, mlha je taková, že by se dala krájet a možná i samotný Rákosníček by skrze ni neviděl zhola nic, když najednou se začínají dít zvláštní věci. Jirka sedí na útesu, ruce pevně svírá, zavřené a oči a cosi se mu honí hlavou. Mlha se na pár okamžiků zčista jasna ztratila a vytvořilo neuvěřitelný úkaz, který jsem nikdy před tím neviděl. Téměř dokonalý kruh, nebo trychtýř, ani to neumím popsat, který nám umožnil fotografovat zvláštní úkaz. Celý rozechvělí se usmívám nad tříděním fotografií a říkám, že ostrov nám ukázal další svůj zázrak, který popírá téměř všechno. Jirka jen tak ledabyle prohodí, že právě chvíli čaroval a já nevím, co na to říci. Možná jsou určité věci mezi nebem a zemí, o kterých právem pochybuji, ale na druhou stranu, kdo ví. No nic, tak hezky zase zpátky na zem a čarování nechám přeci jen zasvěceným.

Foto

Foto Foto

Letošní cesta na ostrov Runde byla v něčem zcela výjimečná, tahle naše devítičlenné sestava byla totiž mimořádně skvělá a dovoluji si tvrdit, že tak správnou partičku lidí jsem dlouho nepoznal. Poprvé se námi cestovaly i ženy, které daly celé partě lidí tu správnou šťávu a nesmazatelný prvek. Moc rád bych poděkoval všem, byli jste opravdu skvělí. Rád se s vámi zase brzy uvidím na nějaké té fotografické expedici a zavzpomínám, jaké to bylo na ostrově Runde, kde jsme si to pořádně užili.

Z důvodu většího počtu lidí v prvním termínu jsou ještě 2 volná místa na cestu 23 - 31.7.2011, tak pokud máte zájem, stačí se ozvat.

Související články:

Michal Jirouš |  PhotoNature.cz  11.07.2011 

Kategorie: Cestování | 11.07.2011
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

01.08.2016 (04:06)

Hello. And Bye.

23.04.2012 (05:55)

A lot of specialists tell that personal loans help a lot of people to live their own way, because they are able to feel free to buy necessary things. Furthermore, banks give car loan for different persons.

16.02.2012 (09:09)

touto cestou ještě jednou omluvil za zmatky, které ho v sobotu ráno potkaly. Cestu znám téměř zpaměti acalgary wedding photographer

07.02.2012 (11:23)

ačínají teprve krmit a nosit rybičky, takže druhá parta se má opravdu na co těšit. seo los angelesDentist Beirut Lebanon

01.02.2012 (11:27)

v husté mlze, je opravdu umění. Počasí se koncem týdne přeci jen umoudřilo a dalo nám pocítit, že slunce skutHandyman Service San Diego

30.01.2012 (12:26)

Cestu znám téměř zpaměti a za pomoci věčně ukecané navigace, se do cíle dostáváme bez větších potíží. technician ekg

29.01.2012 (12:21)

nějaké té fotografické expedici a zavzpomínám, jaké to bylo na ostrově Runde, kde jsme si to pořádně užili. designer area rugs

13.01.2012 (08:57)

a a pevně věřím, že se tam budu neustále vracet!furniture stores in los angeles

12.01.2012 (12:04)

e zacházet se svojí technikou. Nejlepší informace na závěr, papuchalkové začínají teprve krmit a nosit rybičky, takže druhá parta se má opravdu na co těšit. seo los angeles

03.01.2012 (10:04)

hampoo in dispensers rather than one-use disposable packaging * recycling in-room wasteboat

12.08.2011 (21:34)

Jaromír Kadeřábek: Zdar kámo, já tebe taky, bylo bezve pokecat na skále u pufinů a jen tiše závidím ty pižmoně!

12.08.2011 (21:33)

vaff: Vašku bylo to bezva, škoda, že nevyšly ty krajiny, protože druhý turnus měl štěstí na neuvěřitelné světlo, však uvidíš ;-)

12.08.2011 (21:32)

Franta: No jasně kámo, ještě jednou moc děkuji. Však až se objeví nový EF 400 f2.8 L IS II, tak si ho pořádně na ostrově otestuji, ale předtím ještě v Africe ;-)

12.08.2011 (21:31)

Zdeněk Souček: Ahoj kamaráde, tak tohle byla šestá návštěva ostrova a pevně věřím, že se tam budu neustále vracet!

12.08.2011 (21:31)

Petr Vaculík: Si kuř, tohle už nikdy, to raději panelák, než stavět :wacko:Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *