02.05.2010

Tenkozobec opačný, krasavec z ostrova Texel

Ptačí říše je natolik rozmanitá a bohatá, že zachycení všech jejích podivností a zvláštností, by vydalo jistě na celý jeden život bláznivého fotografa. Tenkozobec opačný patří bezpochyby mezi ně a jsem moc rád, že jsem mohl spolu s kamarády krátce nahlédnout do jeho skrytého života.

tenkozobec13 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 07:24:10, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec07 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:50:11, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec01 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:17:21, ostrov Texel (Holandsko)

Na ostrov Texel jsem se vydal zejména proto, že je to jeden z mála ostrovů, kde se tenkozobci v Evropě vyskytují. Velmi dobře jsem se s tenkozobcem seznámil v zoo ve Dvoře Králové, kde je umístěna malá kolekce tohoto vznešeného zástupce ptačí říše. Jednoduchý kontrast mezi bílou a černou, přímo magicky zahnutý zobák, to vše dává tenkozobci jeho nezapomenutelný vzhled.

tenkozobec14 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 18:47:11, ostrov Texel (Holandsko)

tenkozobec16 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 07:24:10, ostrov Texel (Holandsko)

Wagejot, malá oáza uprostřed zemědělského ostrova
Brakické jezírko rozprostírající se nedaleko mořského valu v západní části ostrova Texel se stalo na pár dní naši základnou pro pozorování a fotografování tenkozobce opačného. Na ostrově se tenkozobci vyskytují pouze tady a nikdy jinde. Nejvíce jim vyhovuje právě tohle malé jezírko s napůl slanou vodou, kde neustále celý den loví drobné korýše. Wagejot naleznete na ostrově velmi snadno, je na všech mapách a celé místo je velice dobře označeno, bohužel se tady skrývá několik záludností, které jsme poznali na vlastní kůži, ale o tom později. Na místo dorážíme pozdě večer, někdy kolem sedmé hodiny večerní po 13 hodinové cestě Evropou. Rychle se ubytováváme necelých 5 km od místa, kde následně strávíme několik dní. Ostrov je poměrně rozlehlý a je protkán tolika silnicemi, že jsme se chvílemi ztráceli. Jako obvykle nám pomohla GPS navigace a za dva dny jsme jezdili téměř po slepu. Bohužel při našem příjezdu se většina tenkozobců ukládala ke spánku a to nejlepší světlo jsme téměř propásli. Doslova davy fotografů a birdwatcherů prozrazují, že jsme tu správně. Dokončujeme celkovou obhlídku ostrova a narážíme asi po 3km na další místo označené jako Wagejot, kde jsou tenkozobci, racci a další ptáci. Rozhodujeme se, že ráno začneme právě tady.

tenkozobec02 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:20:10, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec11 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 18:41:15, ostrov Texel (Holandsko)

Wagejot, past na fotografa
Už zase ten strašný budík, co se dá dělat, dneska to už určitě konečně vyjde. Rychle se nasoukat do teplého oblečení, s nevídaným odporem a těžkým batohem nastoupit do zmrzlého auta, prostě snadný život fotografa. Venku jsou pouze 3°C, ale co naplat, na Wagejotu musíme být ještě za tmy, tenkozobci čekají. Bohužel pro nás jsme si neuvědomili jednu základní věc, celý Wagejot je totiž jedna velká past na fotografy. Tenkozobci a ostatní obyvatelé brakických vod malého jezírka jsou dokonale odděleni řadou uměle zbudovaných vodních kanálů, takže není šance se k nim dostat na bližší vzdálenost. Musíte trpělivě čekat, než si tenkozobci najdou cestu k vám, to bývá ale bohužel až tehdy, kdy je nejkrásnější ranní a večerní světlo dávno pryč. Na druhou stranu je velmi dobré, že fotograf občas narazí na nějakou zásadní překážku a je nucen o výsledném snímku přemýšlet z poněkud jiného úhlu. Chvílemi mi bylo kluků opravdu líto, zatímco já jsem fotil, oni se jen smutně koukali. Jedno z prvních míst, kde jsem velmi ocenil pomoc nejdelšího ohniska, kterou společnost Canon vyrábí. Později odpoledne, většinou v pravé poledne jsou kanály doslova plné tenkozobců, dokonce se k nám dostali na vzdálenost pouhé dva metry a kluci se mohli konečně pořádně vyřádit. Nevýhodu je bohužel slunce, velký kontrast mezi bílou a černou a praktická nemožnost fotografovat. Poslední dobou jsem tak zmlsaný, že pokud světelné podmínky nejsou ideální, tak raději nefotím. Chvílemi jsme všichni jen tak smutně stáli a pozorovali, jak nádherné ranní a večerní světlo olizuje vzdálený objekt, který se zrcadlí v brakických vodách Wagejotu.

tenkozobec15 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 19:04:20, ostrov Texel (Holandsko)

tenkozobec12 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 23. dubna 2010 18:43:26, ostrov Texel (Holandsko)

Wagejot, tam kde se nesmí porušit pravidla
Další geniální nápad byl zcela jistě, jak jinak, můj, spíše bych ho zařadil do kategorie hovězích, po zkušenosti, kterou jsem neblaze nabyl. Celý Wagejot je rozdělen vodním kanálem, který není širší, než tři metry. Podrobně jsem prozkoumal celé okolí a jediná možnost, jak se dostat k tenkozobcům, bylo tento kanál překročit a evidentně jsem byl jediný, koho to vůbec napadlo. Mě bohužel od ostatních návštěvníků ostrova nestačilo tenkozobce fotografovat a pozorovat z 20 metrů, chtěl jsem se dostat za každou cenu o něco blíže. Kanál je bohužel velmi zrádný, sice je mělký, jak bylo vidno z pohybu tenkozobců, bohužel ti ale neváží to, co já. Sotva jsem udělal první krok, zahučel jsem až po stehna do smrdutého a špinavého bahna, navíc ještě trochu nastydlý a v 8°C, co by člověk pro fotografii neudělal. Nakonec jsem se na druhou stranu za užaslého a bedlivého zraku svých kamarádů dostal a ihned zalehnul na zem. Oblékl jsem si teplé boty a ponožky a čekal na tenkozobce. Tenkozobci se to tady jen hemžilo, bohužel ale také množstvím pozorovatelů ptáků z celé Evropy, kteří se neustále dívali mým směrem. Já v klidu a bez hnutí ležel, klepal se zimou a fotografoval. Bohužel jeden z italských pozorovatelů západu slunce to nevydržel a poctil nás svojí návštěvou. Padlo pár ostrých slov v německém jazyce, a když se trochu uklidnil, začal nám vysvětlovat, že za kanál by se nemělo. Slušně jsem opustil stanoviště a bez jakéhokoliv náznaku pohybu ptáků, přebrodil na protější břeh. Slušnou angličtinou jsem se otázal, proč se za kanál nesmí a jestli je to někde značené, ptáci mě prakticky neregistrují, nikde jsem nic neplašil a bylo úplně jedno, jestli ležím před kanálem, nebo za ním. Rozdíl 3 metrů nehrál žádnou roli, jen jsem mohl fotografovat z úrovně hladiny. Bohužel mi vysvětlil, že je to přirozené nárazníkové pásmo a tam se prostě nesmí, sice to není nikde psáno, ale vlastně je to tak a já to respektuji. No nic, byl jsem hostem v cizí zemi, a pokud jsou tu nějaká pravidla, která si místní přizpůsobí podle sebe, potom je musím chtě nechtě dodržovat. Nakonec jsme se velmi slušně rozloučili a bylo nám doporučeno, že vhodné pro pozorování a fotografování je vzdálenost dvacet metrů. Velmi trefně někdo poznamenal, že budeme fotografovat jakousi špínu na čipu. Občas jsem návštěvníky Wagejotu opravdu obdivoval, stejně jako všichni moji kamarádi. Distingovaný pán si zastaví na cestě obřím autem, stáhne pohodlně okénko, vytáhne nejdražší teleobjektiv Nikkor 600mm, Jaromírovi vypadnou skoro oči z důlků, udělá prezentační snímek a v klidu pokračuje dál. Nechci na tohle téma vířit zbytečné emoce, každému dle jeho gusta a není na mě, abych někoho soudil, jen mi to někdy přišlo celkem úsměvné, co dělal on a co já. Koukám, že jsem se zase rozepsal, tak raději pojďme zpátky k tenkozobcům.

tenkozobec03 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:59:11, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec04 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:32:17, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec05 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 06:52:17, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec06 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:59:14, ostrov Texel (Holandsko)

Wagejot, čekání na světlo
Další den jsme si naplánovali, po zkušenostech z prvního dne, že zůstaneme za každou cenu za kanálem, abychom nebudili zbytečnou pozornost. Situace a okolnosti nás donutily zapřemýšlet, co a jak vymyslet na ten šílený kanál. Stačilo první ranní světlo a bylo jasno, hladina dokonale zrcadlila celé okolí a o zábavu bylo hned postaráno. Tenkozobci se bohužel celou dobu ráno i večer zdržují mimo dosah všech možných teleobjektivů a tak musíte spíše spoléhat na náhodu. V pátek jsme tu vydrželi prakticky celý den, jen s přestávkami na jídlo a mohli tak pozorovat nerušeně poklidný život tenkozobců. Nakonec se ukázalo, že nejsou vůbec plaší a dá se k nim dostat velmi blízko, bohužel pro nás jen v poledním světle.

tenkozobec08 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 07:50:40, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec09 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 08:14:11, ostrov Texel (Holandsko) tenkozobec10 Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta) | Pied Avocet, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1D Mark IV, Objektiv: Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: Manuál MODE, Blesk: NE, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1040mm, Vytvořeno: 22. dubna 2010 08:01:26, ostrov Texel (Holandsko)

Fotografovat na celém ostrově můžete prakticky cokoliv a jedna návštěva rozhodně nestačí. Lákadel je na ostrově velká spousta, já se rozhodl pro tenkozobce, kteří mně opravdu učarovali. Při další návštěvě zkusím zase něco jiného, rozhodně to bude stát za to.

tenkozobec17 Ranní Wagejot, bohužel většinou ještě prázdný.

Spuvisející články na PhotoNature.cz:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz 02.05.2010

Kategorie: Cestování | 02.05.2010
Klíčová slova: tenkozobec opačný  tenkozobec  texel  wagejot 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious
Komentáře k článku

03.05.2010 (20:25)

Jak se to veme - počasí nebylo nic moc, světlo na prd...objektů bylo spousta na daný lokalitě, ale všechny hrozně daleko...Nicméně mě to trochu přimělo přemýšlet o fotovoru na příští rok :-) Ale vrhnu se na to :-)

03.05.2010 (17:29)

mk: No ty aby jsi si nerejpnul co :nuts: ale určitě čumíš, co leze z toho Canona viď? ;-)

03.05.2010 (17:28)

Petr Vaculík: Čau, jakto? si se zase flákal, nebo bylo blbé počasí?

03.05.2010 (17:28)

Dave: No tak něco se povedlo, ale šlo by to ještě lépe, jen se k nim fakt blbě dostává. Kdyby tam nebylo tolik omezení, tak by to bylo super.

03.05.2010 (17:26)

Jaromír: Čau kamaráde, byl to dobrej blázen, taky mě dostal to technikou fotografování ;-)

03.05.2010 (17:25)

Honza: Dík moc, měj se.

03.05.2010 (17:25)

Marek Holan: Ahoj Máro, světelně se to povedlo moc, ještě kdybych se dostal blíže, tak by to bylo super ;-)

02.05.2010 (22:37)
icon mk:

to vis no, Nikonisti foti z pohodli auta a vy Canonaci se musite plazit po zemi a cekat jestli vam ten pekelny stroj nahodou zaostri:) fota fakt pecka, libej

02.05.2010 (21:20)

Paráda kamaráde :-) Já zase nic nevyfotil...musím s tím něco udělat :-)

02.05.2010 (20:02)

Luxus Michale ta prvni trojice ale vlastne kazda ma neco do sebe. pokud si pamatuji tak si rikal ze toho moc nemas a takhle to nevypada:)

02.05.2010 (19:36)

Nazdar chlape,fotky tradičně super :-) To si piš,že jsem čuměl,nejradeji bych toho dobrodruha s šestikilem vzal tím svojim tříkilem po palici a šel to vyfotit dle svých představ.Nicméně už tam jsem mu záviděl,ani ne tak tu techniku,jako ten pocit,že mu taková fotka stačí.No na druhou stranu však víš,že fotím na památku a srandy jme si užili :-)

02.05.2010 (18:58)

paradni prace chlape libi a moc

02.05.2010 (17:48)

Nádhera Michle, to se te fakt povedlo a moc! Kdo umí ten umí:) světlo vychytany k dokonalosti.Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *